Cerny prach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Netopyr
Příspěvky: 62
Registrován: 06 úno 2007 12:02
Bydliště: Berounsko, Trier
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopyr » 08 úno 2007 00:18



peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 08 úno 2007 07:02

No, sice tam někde odkaz je, ale ve finále nabízí už jen zaslání na CD
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
Netopyr
Příspěvky: 62
Registrován: 06 úno 2007 12:02
Bydliště: Berounsko, Trier
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopyr » 08 úno 2007 08:27

Je ale s podivem, že v dnešní době ty stránky existujou...
vlčák

Příspěvek od vlčák » 08 úno 2007 21:17

nevím, mně to moc nefunguje, na co jsem klikl, tak se ukázala prázdná stránka a na liště nápis "hotovo", nebo se ukázalo "stránka nenalezena", jinak je to ono, jenom je tam snad pár novejch věcí... že to zrušili se dá pochopit, ale neukazovali tam nic, co by nebylo v učebnici chemie - no připouštím, že většina věcí je asi z dost specializované učebnice... :wink:
Bylo tam i dost užitečných věcí o bezpečnosti, jako že se to při reakci dost zahřívá a musí se to smíchávat pomalu a chladit v nádobě s vodou, nebo u rozbušek - jedna směs se plnila do měděných trubiček, druhá zase reagovala s mědí a vznikala velmi nestabilní sněs, tak se to muselo plnit jen do hliníkovích pouzder... trhaviny se po nitraci musely promývat, kvůli zbytkové kyselosti, aby se to samovolně nerozkládalo, možná to i způsobovalo nestabilitu... to si už nepamatuji, zkrátka spousta užitečných informací...
Black Sabbath
Příspěvky: 274
Registrován: 07 pro 2006 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Black Sabbath » 08 úno 2007 22:16

Mně to teď šlo a stránky jsem si stáhl do komplu, tak kdyby něco, tak se ozvěte.
dvigatěl

Příspěvek od dvigatěl » 09 úno 2007 10:34

naštěstí je ještě spousta jiných stránek, třeba i v angličtině, kde člověk něco najde. Zkuste české pyroforum, je to diskuze, to je vždycky nejlepší.
http://www.pyroforum.org/forum/
vlčák

Příspěvek od vlčák » 10 úno 2007 20:30

jo, máš pravdu ta "disketa" jde stáhnout, pokaždé se mně to ptá jestli chci "stáhnout, nainstalovat, spustit neznámí obsah" jinak to ostatní jak jsem psal... mozná je to nastavením bezpečnosti v prohlížeči...
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 24 úno 2007 21:38

Rád bych se zeptal, nakolik je důležité doražení střely těsně na dávku prachu(jde mi o bezpečnostní hledisko). Stalo by se něco, kdyby mezi střelou a dávkou prachu byla vzduchová mezera?
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 24 úno 2007 22:33

Jim: Riskuješ vydutí hlavně nebo dokonce její roztržení!! Vydutou hlaveň jsem viděl na vlastní oči. Záleží i na velikosti prachové dávky. Mez pružnosti u předovkových hlavní není nijak velká. Nedá se srovnávat s materiálem používaným na běžné kulovnice. Když se hlaveň zrovna neroztrhne, vznikne uvnitř hlavně prstenec o zvětšeném průměru v délce (co jsem viděl) asi 10 mm a na povrchu není nic vidět.
Střelu v každém případě dosadit pevně na prach!
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
vlčák

Příspěvek od vlčák » 24 úno 2007 23:03

já bych to neviděl tak černě, jestli je prachová náplň ušlápnutá, nebo je tam větší prostor a je to načechranější, tak by to nemělo vadit, bude tam rozdíl v počáteční rychlosti, což rozhodně není dobré pro terčovou střelbu. Problém nastává když tam natemuješ ucpávku a střelu nedáš až na dno, pak se ucpávka chová jako střela a narazí na střelu - což je překážka v hlavni a může dojít k předchozímu případu. (záleží na mezeře a jakou to nabere rychlost)
- překážka v hlavni - při "změně rychlosti" střely se prachové plyny za střelou se odrazí ode dna střely a srazí se s přitékajícími plyny z nábojové komory, v místě střetu dojde k nárůstu tlaku a to má za následek vydutí hlavně, nebo její roztržení...
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 24 úno 2007 23:23

Jim píše:Rád bych se zeptal, nakolik je důležité doražení střely těsně na dávku prachu(jde mi o bezpečnostní hledisko). Stalo by se něco, kdyby mezi střelou a dávkou prachu byla vzduchová mezera?
Bezdýmák se laboruje tak, že mezi střelou a prachem MUSÍ být určitá mezera. S čerňákem je to přesně naopak- střela musí být doražená. Nevím úplně přesně, proč to tak je, ale nějaký důvod to zaručeně mít bude.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
kovák
Příspěvky: 70
Registrován: 31 led 2007 12:28
Bydliště: někde u Mariánek

Příspěvek od kovák » 24 úno 2007 23:24

Asi hloupá připomínka ale nedá mi to.
Říkáte pěkně natvrdo naládovat, no jo, a co třeba taková perkusní sharpska. Pokud udělám papírovou dutinku do které napěchuju prach, usadím na ní střelu a to celé šoupnu do komory. Potud v pohodě, ale,,,, při uzavření závěru se zadní část papírové dutinky ořízne, tím se prach uvolní a v čele závěru je vybrání (volný prostor) na zplodiny vzniklé při hoření. To znamená že prachová náplň se zase uvolní a není „udusaná“.

Podle příručky od výrobce se má … „zbraň sklopit hlavní dolu, střela vsunout do hlavně a dosypat prachem, uzavřením závěru dojde k zarovnání prachové náplně. Poté se zbraň hlavní zase zvedne nahoru aby se prach dostal do zátravky v závěru“
Docela divočina, nikdy jsem to takhle nezkoušel, ale papíráky jsem střílel a bez problému. Teď pro jistotu používám mosazné hilzny :lol:
vlčák

Příspěvek od vlčák » 24 úno 2007 23:35

při udusání je asi větší tlak, při volnějším nasypání se vytváří stejné množství plynů, ale ve větším prostoru, takže klesá tlak, hlavní bude dělat to pořát stejně, jinak bude kolísat rychlost střely, ale o tom už jsem psal...
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 24 úno 2007 23:58

Dutina v Sharpsce asi není dost velká na to, aby měla podstatný vliv. Problematické jsou zřejmě velké dutiny (tak od jedné čtvrtiny objemu komory nahoru, možná míň, řekl bych). Mnohem bezproblémovější je v tomto směru bezdýmák- tam může být komora skoro prázdá a pořád to je vcelku košer.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 25 úno 2007 12:24

No já se ptám proto, protože moje perkusky mají "komoru" jestli se tomu dá říkat komora, s menším průměrem, než je vývrt. A její délka je taková, že rozhodně nedojde při nasypání prachu k jeho udusání střelou. Hlaveň jsem ještě nikdy nerozdělával, ale nabijákem a mosazným svařovacím drátem to jde přibližně určit.
Odpovědět