Cerny prach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

baretta@pobox.sk
Příspěvky: 255
Registrován: 12 úno 2006 14:33

Příspěvek od baretta@pobox.sk » 27 led 2007 13:02

Ake flegmatizatory sa použivaju na čireny prach?(na Vesuvit). Ake su podmienky?

baretta@pobox.sk


peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 28 led 2007 21:33

nohavica stanislav píše:Nynější černý prach není stará klasika tj.ledek síra dřevěné uhlí ale vyrábí se z jiných komponentů tak aby svými vlastnostmi se mu přibližoval a aby byl stabilnější. Dřívější výroba byla velmi nebezpečná hlavně při mletí ve mlýnech kvúli snadnému vznícení.
To by mne zajímalo, odkud je tato informace? Kromě Pyrodexu jsou všechny černé prachy co znám vyráběné klasickými postupy a z kasických surovin. Např. náš Vesuvit na 100%.
"Aux armes, citoyens !"
nohavica stanislav
Příspěvky: 147
Registrován: 01 dub 2006 21:30
Bydliště: dolni lutyně

Příspěvek od nohavica stanislav » 29 led 2007 16:11

Tuto informaci jsem někde vyčetl ale nemůžu si připomenout kde. Mám dojem že se jedná právě o PYRODEX ale nejsem si v této chvíli zcela jist. Pokud se mi podaří toto dohledat tak to zde uvedu.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 29 led 2007 17:08

Pyrodex je zcela na odlišné bázi, jde pokud se dobře pamatuji v podstatě o bezdýmný prach upravený "ala černý".
"Aux armes, citoyens !"
dvigatěl

Příspěvek od dvigatěl » 30 led 2007 07:44

Přesně tak, pyrodex je bezdýmák pro předovky, aby nezanášel hlaven pevnými zbytky jako černák. Vesuvit i ostatní černé prachy jsou původního složení. Maximálně nemusí obsahovat síru, pak jsou účinnější, ale o žádném takovém konkrétně nevím. Sám jsem takový vyrobil, o trochu hůř se zapaluje, ale nesmrdí po síře. Nejde ale zrnit, drolí se, protože nemá pojivo-síru. Existují i různé variace černáku, cocoa powder a další. Neřešit, koupit Vesuvit.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 03 úno 2007 00:34

řekl bych že to nejde zapálit protože tam nemáš síru, někde jsem četl složení 75% ledek - okysličovadlo, 15% uhlík - palivo, 10% síra - také palivo a zvyšuje citlivost na vznícení, čím méně síry tím hůře chytá...
Naposledy upravil(a) vlčák dne 06 úno 2007 22:08, celkem upraveno 1 x.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 05 úno 2007 08:11

Mimochodem, pokud vás něco o černém prachu zajímá, tak je dobré si jako základ přečíst Urbanského:

http://megaupload.cz/6tr2UX8AAAEAADZuHA ... i.pdf.html
"Aux armes, citoyens !"
vlčák

Příspěvek od vlčák » 06 úno 2007 22:12

opravdu krásné čtení o historii, výrobě černého prachu a směsí na bázi černého prachu, Dal by se někde sehnat zbytek knihy?
Uživatelský avatar
Netopyr
Příspěvky: 62
Registrován: 06 úno 2007 12:02
Bydliště: Berounsko, Trier
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopyr » 06 úno 2007 22:51

Když se budeš trochu snažit, tak snadno najdeš.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 07 úno 2007 07:58

Taky si myslím, já zbytek sice mám k dispozici, ale nemohu ho poskytnout, poněvadž je to firemní. A scanovat všechny tři knihy po mě nemůže nikdo chtít ;)
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
Netopyr
Příspěvky: 62
Registrován: 06 úno 2007 12:02
Bydliště: Berounsko, Trier
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Netopyr » 07 úno 2007 10:06

A hlavně už to udělali jiní...
vlčák

Příspěvek od vlčák » 07 úno 2007 21:42

no, myslel jsem třeba odkaz, název, rok vydání a tak... z posledních odpovědí vím akorát, že je to od Urbanského a jsou toho tři knihy (a když budu hledat, tak to najdu) :wink:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 07 úno 2007 22:51

Zkus to na www.pxd.zde.cz - tam Urbanski byl, ale nevím, jestli byl kompletní (myslím, že jo), a teď to nemůžu ověřit, protože mi ty stránky nejdou otevřít (ale chyba bude tak na 99,9 % někde u mě, takže tobě by to chodit mohlo).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 07 úno 2007 23:09

tak mně to taky nejde... ale na nějaké PXD stránky jsem se díval snad před 5 lety, a bylo tam fakt spousta poučných věcí, roznětky, výbušniny, třaskaviny, trhaviny - plastické, kapalné, stabilita, toxicita...
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 07 úno 2007 23:25

No, ani bych se nedivil, kdyby je náš milovaný stát nějak zrušil (pro "závadný" obsah). PXD je údajně pokračovatelem kdysi velice populárního Detonatoru, který byl takhle nějak nakonec zlikvidován (nevím, kdo a jak je tehdy zničil, ale šlo to z oficiálních míst). Každopádně je to škoda- jsem si čím dál víc jist, že tam ten Urbanski byl v kompletním interaktivním přepisu.
P.S. Pět let? Tak to jsme se tam museli potkávat (a zhruba stejně dlouho to taky je, co jsem ty stránky měl naposled otevřené). Nejsi náhodou já?
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Odpovědět