Cepele Madaric

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Čepele Maďarič

Příspěvek od Jim » 03 srp 2013 00:16

Dobrý den přeji, dnes jsem viděl v toulavé kameře, jak nožíř Maďarič vyrábí hrubý tvar čepele odvrtáváním tvaru z materiálu. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč to jednoduše nevyřízne flexkou? Stejně to pak musí nějak odřezat, protože dírky nejsou vedle sebe. Je to strašně pracný a trvá to určitě dlouho.


Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 67
Registrován: 25 čer 2013 19:52
Bydliště: Kladno

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od Vejr » 03 srp 2013 00:24

protože flexou vyhřeje materiál
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od Jim » 03 srp 2013 16:48

No a co, stejně to pak musí ořezat a obrousit ty zuby, tak to nevyhřeje? Kromě toho se to pak kalí, takže nějaký vyhřátí předem podle mně roli nehraje, alespoň pokud mi paměť slouží a něco si pamatuji z dob studia. Kalení a popouštění je proces opakovatelný.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od atropos » 07 srp 2013 11:26

Proč to odvrtává? Aby bylo o čem psát a byla obhájena cena nože z materiálu 14 260. ( pokud z něj ještě dělá, nesleduji tvorbu tohoto "nožíře" ) Řezání flexou a "vhodným" kotoučem, nijak materiál neovlivní, chceli, nepoškodí, nehledě na skutečnost, že se stejnak dobrušuje finální tvar na čistu šetrněji. A posléze kalení vyrovná jakákoliv vyhřátí při "řezání" flexou.

Mat

Edit : ostatně vůbec nechápu proč, pokud tomu tak skutečně je, proč nevyužije řezání vodou, když už tedy se bavíme o tepelném ovlivnění. No, asi nám vysvětlení neposkytne a pokud ano...........bude to nesmysl. Drtivá většina nožířů využívá této technologie ( voda, laser )
"není kachnička, jako kachnička"
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od Jim » 07 srp 2013 15:40

Tak to zní logicky, asi se předváděl před Toulavou kamerou.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
upbraider
Příspěvky: 16
Registrován: 30 kvě 2010 02:25

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od upbraider » 11 srp 2013 23:01

V jakým je to díle?

3. srpna jsi psal, žes koukal "dneska" ...

tady jsou záznamy dílů Toulavé kamery, ale Maďariče nenacházím v žádném z dílů 4.8., 28.7 nebo 21.7.

http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/a ... area_id=16

Byla to opravdu Toulavá kamera?
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od Jim » 11 srp 2013 23:29

Popletl jsem to. Patřilo tam včera. Byla to toulavá kamera 2.8. a vysílají ji každý pátek 18,25 na ČT1 a jmenuje se to tuším Toulavá kamera ochutnává Česko. Byly tam reportáže mimo jiné i z Brna, Zetoru a pak Maďariče. Není to toulavá kamera, co se vysílá v neděli dopoledne. Je to trochu jiný pořad a není tedy identický s vysíláním v neděli. Proto jsi to nenašel.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
upbraider
Příspěvky: 16
Registrován: 30 kvě 2010 02:25

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od upbraider » 04 zář 2013 20:10

atropos píše:Proč to odvrtává? Aby bylo o čem psát a byla obhájena cena nože z materiálu 14 260.
Na celkovou cenu nože má cena materiálu vliv jen minimální, nebo se pletu? Viděl jsem teď u Smitha jednoho z Maďaričů a rozhodně to špatněj nůž nebyl. Při porovnání Maďariče s komerčními noži v téže relaci (4-6 tis) mi vychází kvalitou zpracování lépe Maďarič. To že je prodávají armyshopy, co se na nich taky napakují za 10-12 tis je věc jiná..

Nakonec jsem dohledal...jmenuje se "vychutnává česko" ochutnává je o vaření:-)

17:38 :

http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/a ... sp?id=4133
Vertigo
Příspěvky: 1
Registrován: 04 zář 2013 13:59

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od Vertigo » 04 zář 2013 23:35

Pleteš se :) Samozřejmě je materiál čepele jenom jednou z položek určující konečnou cenu, ale roli zde hraje kromě nákupní ceny taky obrobitelnost a s tím spojená časová náročnost a opotřebení nástrojů + v neposlední řadě, zejm. u moderních nerezovek, náročnost tepelného zpracování..

Pro názornost rozdíl ceny mezi rwl-34 (high-end prášková ocel) vs 14260 ("pružinovka")
http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/ocel-na-vyrobu-noze/
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od Jim » 04 zář 2013 23:44

No, nebyla řeč o kvalitě jeho výrobků, mě zajímalo to odvrtávání. A to se ukázalo buď jako extravagance nebo odpor k jiným podstatně rychlejším metodám.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
upbraider
Příspěvky: 16
Registrován: 30 kvě 2010 02:25

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od upbraider » 05 zář 2013 03:05

Já reagoval na větu "Aby bylo o čem psát a byla obhájena cena nože z materiálu 14 260..."

Tady si myslím, že nožíř nic obhajovat nemusí. Nože dělá kvalitní a vrtáním se nechlubí (narozdíl od dopisu od Billa) takže proto aby obhájil nebo obhajoval cenu náročností výrobního procesu to určitě nedělá.

Fakt je, že to odvrtávání se doporučuje v tutorialech právě pro lidi, co nemaj přímočarou pilu, flexu atd.. tam se s tímhle postupem člověk setká často. U profíka bych čekal jinej stroj, popřípadě, že si polotovar nechá vyříznout laserem.

Možná má Maďarič zadarmo vrtáky, jiný důvod mi nenapadá:-) Můžeme mu ostatně napsat a zeptat se:-D
Uživatelský avatar
upbraider
Příspěvky: 16
Registrován: 30 kvě 2010 02:25

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od upbraider » 05 zář 2013 13:07

Vertigo píše:Pleteš se :) Samozřejmě je materiál čepele jenom jednou z položek určující konečnou cenu, ale roli zde hraje kromě nákupní ceny taky obrobitelnost a s tím spojená časová náročnost a opotřebení nástrojů + v neposlední řadě, zejm. u moderních nerezovek, náročnost tepelného zpracování..

Pro názornost rozdíl ceny mezi rwl-34 (high-end prášková ocel) vs 14260 ("pružinovka")
http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/ocel-na-vyrobu-noze/
Ano. O tom přesně mluvím. I na noži velikosti Chárona bude rozdíl mezi RWL a 14260 cenově maximálně 600 Kč za materiál. Obrobitelnost RWL mi přijde obdobná jako u 14260. Dělal jsem teda všeho všudy jen jednu menší čepel z RWL, ale rozdíl v časové náročnosti nebo opotřebení materiálu při práci s těmito ocelemi bych skoro zanedbal. Maďarič kalí jako většina lidí v Medinu a mám čerstvé info, že 7 čepelí z AK5 s dírou tak, aby šli zavěsit stálo kolem tří set. RWL bude o něco dražší, ale taky žádná pálka.

Shrnuto podtrženo celkově rozdíl max 800-1000 Kč, což mi u nože za 4-6tis už nepřijde tak moc. Rozhodně bych měl raději Maďariče z 14260 v maďaričově kvalitě, než za stejnou cenu kudlu z dražšího materiálu s horším zpracováním.

Mimo to, 14260 mi přijde jako dobrá volba na takový typ nože. Ani jedna z práškovek nemá takovou houževnatost jako 14260 a co se koroze týče, každej Maďaryč je povrchově potaženej DLC.

To že nad 14260 spousta lidí ohrnuje nos, protože jim nepřijde dost drahá a nóbl je věc druhá. Nicméně pořád platí, že je to výborná ocel na meče, mačety a sekáče a velmi dobrá pro nože vojenského typu.
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Čepele Maďarič

Příspěvek od atropos » 21 říj 2013 22:16

S tím povlakováním 14 260 jsem trochu na rozpacích. DLC není problém jako povrchovka, ale povlakování probíhá při teplotě cca 200 C° a je to proces který netrvá 10 minut...............Popouštěcí teplota u 14 260 je blízká tomuto. Chraň bůh, že bych pochyboval o práci tohoto nožíře, ale toto víše popsané je holý fakt.
Po DLC se tvrdost měří poměrně dost špatně, právě pro napovlakovanou vrstvu, která je sice v mikronech, ale s molekulovou vazbou na podklad. V podstatě po DLC se povrch ocele nedá měřit s jistotou. DLC ovlivňuje měření, do jaké míry, to už vědomosti nemám, ale mohu případně zjistit.

Takže můj dohad. čepele jsou zakaleny bez popuštění, s tím, že k popuštění dojde zároveň u povlakování. Jak říkám, je to dohad.

Mat


Edit, dnes 24.10 jsem zjišťoval možnosti DLC na 14 260. Jde to, a proces nijak neovlivní zakalení. Popouštěcí teplota 14 260 je o něco víš, než teplota procesu DLC. Nelze povlakovat N 690 ( to jsem věděl bezpečně ) AUS 6, AUS 8, 17 029. Asi i další, neřešil jsem to dál, po odpovědi na 14 260. Povlakovat jde samozřejmě D2, RWL a asi mnoho dalších. Dopředu bych se ptal až u konkrétního materiálu, což je na každém z vás.

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
Odpovědět