Brouseni nozu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Broušení nožů

Příspěvek od Silencer » 28 kvě 2007 12:28

Tak se pochlubte čím a jak brousíte své chladné miláčky. Já vzhledem k tomu, že nůž nosím spíš jen do přírody a je to v podstatě pracovní nástroj, tak používám obyč dvoustranný brusný kámen z Probrusu. Kuchyňský nože nejlíp nabrousím na jemným šmirglu pod vodu :) :oops: , ale zajímaly by mě profesionálnější nástroje a techniky.


Uživatelský avatar
Lala
Příspěvky: 129
Registrován: 22 bře 2006 06:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lala » 28 kvě 2007 12:47

Tak já zatím brousím také jen na oboustranným brousku a pak dohlazuji na břidlici a kůži, ale jelikož se mi zatím moc nedaří držet stejný úhel z obou stran (trvá to dlouho než to srovnám), objednal jsem si sadu diamant brousků od DMT, kde jsou vodící tyčky s džákem a na tom to musí nabrousit skvěle každá lama :lol:
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 28 kvě 2007 13:02

Něco takovýho? http://www.noze-nuz.com/dmt/dmtakefcxt.php
Na tom může bejt radost brousit, ale ta cena :?
Plexxak

Příspěvek od Plexxak » 28 kvě 2007 14:43

S brusicom na kuchynske noze... :)
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 28 kvě 2007 16:14

Já nejdřív na hrubovacím kotouči dám ostří požadovaný tvar (většina lidí brousí nože na kolečkách a ty mají tvar majzlíku) potom ho vyhladím na gumopískovém kotouči a na brusném kameni mu udělám ostří. Na jemnějším kameni zahladím škrábance. To všechno pod vodou a pod olejem samo že ne naráz. Nabroušený nůž vyleštím na filcovým kotouči s jemnou brusnou pastou a nakonec přejedu čepel na kůži (starý hasičský řemen).Trvá mi to zhruba půlhodinku a výsledek je ohromující. :mrgreen:

Ale je taky pravdou,že bez talentu k broušení uděláš z nože kopyto i s profesionálním brouskem. :wink:
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 28 kvě 2007 17:52

Nemám žádného svého "miláčka" ale nože brousím karborundovým brouskem a pak je obtahuji ocílkou. Pokud mi na tom moc záleží, tak po jemným karborundovým brousku ještě břidlicí. V podstatě používám nože staršího vydání, duté výbrusy jsou podle mě nanic. Nejde s tím uříznout pořádně ani chleba.
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 28 kvě 2007 18:06

Skalpel má taky dutý výbrus,ale je pravda,že na každou práci máš používat vhodně vybraný nůž. :wink:
Naposledy upravil(a) J.Laser dne 06 úno 2008 23:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lala
Příspěvky: 129
Registrován: 22 bře 2006 06:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lala » 28 kvě 2007 20:22

Silencer píše:Něco takovýho? http://www.noze-nuz.com/dmt/dmtakefcxt.php
Na tom může bejt radost brousit, ale ta cena :?
Jj, to je přesně ono, ta cena neplatí, mě to bude stát necelých 1 300,- se třema různýma brouskama. Na těch diamantech se prý nabrousí opravdu už velmi kvalitní a tvrdé nože, které by se na obyč brousku brousili velice špatně a dlouho.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 28 kvě 2007 21:00

Za tu cenu bych to vzal taky. Máš to od nich? Kdyžtak dej link kde jsi to kupoval 8) Jednak přibude novej mazel - ještě váhám - Sog vs. Benchmade a druhak se to do kuchyně taky hodí ne? :lol:
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 28 kvě 2007 21:01

J.Laser: předpokládám, že nůž u sebe nenosí nikdo proto, aby s ním někoho pitval. Nejen že s dutým ostřím nejde uříznout pořádně (tedy rovně) ani chleba, ale platí to i o dřevu. Vůbec mi uniká smysl těchto ostří u nožů pro praktické, tedy někdy i širší použití. Chtěl bych vidět ty "krasavce" po otevření klasické konzervy ostřím, což je normálním nožem proveditelné bez problému.:wink:
Uživatelský avatar
Lala
Příspěvky: 129
Registrován: 22 bře 2006 06:47
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lala » 28 kvě 2007 21:16

Já tedy nevím, ale nepletete si duté ostří s tím zubatým ostřím co je dobrý na přeřezávání pásů, lan atd.? Duté ostří řeže naopak velice dobře a dá se nabrousit velmi ostře viz odkaz : http://www.military-club.cz/view.php?ci ... 2002011801

Silencer: Mám to přesně od nich, tedy budu mít. Objednával jsem to tam minulý týden i s dvěma noži, komunikují velice pružně, napiš jim a uvidíš :wink:
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 281
Registrován: 26 pro 2006 22:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nakadah » 29 kvě 2007 09:16

No ja na noze pouzivam nejaky jemny brousek, netusim co je to zac. Zakoupen kdysi v Roznove na pouti. Jeste se mi doma vali brousek na skalpely a je ze stejneho nebo podobneho materialu. Ostri po brouseni vyhladim ocelovou jehlou. Nak
CZ 634 .177
Komentáře, rady a postřehy autora, uveřejněné v diskuzích jsou vyjádřením jeho subjektivních názorů a autor při jejich uplatnění třetí osobou nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost.
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 29 kvě 2007 18:43

Ocílku...ocelovou jehlu nebo jakákoli rovnátka používám při delší práci s masem,protože čepel pod mikroskopem vypadá jako pohoří fagaraš a používáním se každý vrcholek hory ohne jiným směrem a nůž přestane řezat ocílkou se vrcholky zase narovnají no a zas to řeže. Starý a možná i nový japonský nože měly ostří téměř bez tohoto ozubení proto se skoro neotupily a jejich ostří bylo příslovečné. Jenom nevím,jak se v domácích podmínkách aspoň přiblížit této kvalitě.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 29 kvě 2007 18:47

A jde obecně něco říct o hrubosti vhodných brousků? Předpokládám, že na to aby byl nůž aspoň slušně ostrý minimálně od 1000ky vejš ne? Já svýho Wengera nabrousím celkem slušně, ale nikdy neholí :twisted: nebo jen hodně těžko. BTW ani netuším co to je za ocel, protože to výrobce nikde neuvádí :?
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 281
Registrován: 26 pro 2006 22:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nakadah » 30 kvě 2007 21:31

Silencer> Brouskem na skalpely, umim tu moji letitou dyku nabrousit, ze vezme chlupy na ruce. Ale takove ostri nevydrzi dlouho, staci nakrajet maso na gulas a je to pryc...Nak
CZ 634 .177
Komentáře, rady a postřehy autora, uveřejněné v diskuzích jsou vyjádřením jeho subjektivních názorů a autor při jejich uplatnění třetí osobou nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost.
Odpovědět