BROKY vs. DIABOLO

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HoCHiMin

BROKY vs. DIABOLO

Příspěvek od HoCHiMin » 29 říj 2005 23:36

rad bych vedel nazor od zkusenejch vzduchovkaru jaky klady a zapory maj broky a diabolky, a co je lepsi?. diky za odpovedi


Vasilij Zajcev

diabolky

Příspěvek od Vasilij Zajcev » 30 říj 2005 10:26

Diabolky jsou lepčí:o)
Návštěvník

Re: BROKY vs. DIABOLO

Příspěvek od Návštěvník » 30 říj 2005 17:46

No, třeba do vz. 47 dáš jen brok 4,46 mm, cokoli jiného ti zůstane v hlavni. Tedy existují zbraně jen na broky.
Jinak diabolky jsou lepší a nejlepší jsou ty, které si vyzkoušíš ve své zbrani. Testovací sada JSB Exact - diabolky různé konstrukce a různých průměrů - už tu byla popsána mockrát.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 30 říj 2005 19:23

diabolky jsou hepčí a přesnější a někde jsem čet že broky můžou ničit drážkování hlavně vzduchovky....
každej si vychvaluje diabolky JSB Exact
Tyrichter

Příspěvek od Tyrichter » 30 říj 2005 19:58

No, broků můžeš nasypat do vzduchovky víc, kdežto vzduchovky na diabolky jsou obvykle jednoranné.

Diabolka je přesnější. Už jen proto, že je vedena na dvou plochách těla, kdežto brok jen po jedné.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 31 říj 2005 14:00

Z dětských let, když jsem střílel na smetišti do flašek a zavařovaček, mám ověřenu jednu výhodu pro broky.
A tou je, že broky ty flašky rozbíjely líp než diabolky.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 31 říj 2005 14:07

Kubajzz píše:Z dětských let, když jsem střílel na smetišti do flašek a zavařovaček, mám ověřenu jednu výhodu pro broky.
A tou je, že broky ty flašky rozbíjely líp než diabolky.
To je fakt, záleží na tom, jaké kvality člověk od zbraně čeká 8) . Jinak to asi není úplně jednoznačné- broků se díky pravidelnému tvaru dá nasypat plný zásobník (a neznám vzduchovku, která by byla JENOM na diabolky, zatímco těch jnom na broky je fůra), brok je tvrdší a tudíž průbojnější, taky je těžší a díky tomu stabilnější např. ve větru, taky dál doletí. Diabolka ale líp těsní ve vývrtu a je rychlejší, tudíž na krátké vzdálenosti přesnější. Fakt je, že jsem neslyšel o nkom, kdo by pro sport používal broky.
Richi

Příspěvek od Richi » 31 říj 2005 17:21

Slim Jim píše:To je fakt, záleží na tom, jaké kvality člověk od zbraně čeká 8) . Jinak to asi není úplně jednoznačné- broků se díky pravidelnému tvaru dá nasypat plný zásobník (a neznám vzduchovku, která by byla JENOM na diabolky, zatímco těch jnom na broky je fůra), brok je tvrdší a tudíž průbojnější, taky je těžší a díky tomu stabilnější např. ve větru, taky dál doletí. Diabolka ale líp těsní ve vývrtu a je rychlejší, tudíž na krátké vzdálenosti přesnější. Fakt je, že jsem neslyšel o nkom, kdo by pro sport používal broky.
Odkedy sú broky ťažšie ako diabolky ? A chceš povedať, že na väčšie vzdialenosti sú broky presnejšie ? Zamysli sa nad tým čo píšeš !
Arny

Příspěvek od Arny » 31 říj 2005 21:46

Diabolka je vedena vývrtem hlavně při výstřelu a získává rotaci podél své osy, čímž se výrazně zvyšuje přesnost. U broku je let dost chaotický...
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 31 říj 2005 22:10

Arny píše:Diabolka je vedena vývrtem hlavně při výstřelu a získává rotaci podél své osy, čímž se výrazně zvyšuje přesnost. U broku je let dost chaotický...
Arny ma na mysli gyroskopickou stabilizaci.
Návštěvník

Elementární fyzika

Příspěvek od Návštěvník » 01 lis 2005 08:15

Odkedy sú broky ťažšie ako diabolky ? A chceš povedať, že na väčšie vzdialenosti sú broky presnejšie ? Zamysli sa nad tým čo píšeš ![/quote]

Neříkám že koule (brok) má ideální aerodynamický tvar, ale rozhodně má menš cx (souč. odporu vzduchu) než klasická česká diabolka. Nehádej se o jiných, to bychom se nikdy nepřestali hádat.

Ano diabolka má většinu váhy vepředu, ale taková střela Brenneke Ideal stará 130 let a stále používaná jako jednotná v brokovnicích je jako zvětšená diabolka, ale silnější stěny jsou VZADU - navíc je dutá, prý ji stabilizuje procházející vzduch, nicméně většina váhy je vzadu a ta střela letí stabilně do 100 metrů a to z brokovnice bez vývrtu!

Takže to shrnu: brok se také roztočí vývrtem, i když možná ne tak přesně (pokaždé stejně) jako diabolka. Brok je rozhodně plný, ne dutý, proto je jeho měrná hmotnost (poměr váhy a objemu) dvakrát větší než u diabolky. Jedinou nevýhodou je horší těsnění v hlavní, ale mělký vývrt vzduchovek určených na broky to kompenzuje. Brok tedy má nižší úsťovou rychlost, ale ztrácí ji za letu pomaleji a když by ztratil rotaci, pořád je ze všech stran stejně kulatý, takže se nevychýlí z dráhy jako diabolka. Samozřejmě není z výroby dokonale kulatý a po průchodu hlavní už vůbec ne, ale pořád je na tom lépe než diabolka, pokud se bavíme o střelbě venku na lahve (své oblíbené zvířátko doplní každý sám, tyhle hádky mě neberou) na 25 metrů a ne o střelbě v hale do papíru na 10 metrů.

Stačí nebo se ještě na něco zeptáš?
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 01 lis 2005 08:42

Richi píše:Odkedy sú broky ťažšie ako diabolky ? A chceš povedať, že na väčšie vzdialenosti sú broky presnejšie ? Zamysli sa nad tým čo píšeš !
Máš pravdu, těžší asi není ten nejsprávnější výraz, měl jsem spíš napsat hustší. S tou přesností jsem měl na mysli zejména to, že na něj míň působí např. boční vítr, akorát jsem to tam nějak zapomněl napsat :oops: .
Kjotrk

Příspěvek od Kjotrk » 02 srp 2006 14:59

Chtěl bych se zeptat jestli někdo vyrábí broky ráže 4,4 mm , které by se daly použít ve vzduchovce haenel 49. někde se tu psalo, že broky do vz.47 by hlaveň asi ucpaly
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 02 srp 2006 16:54

14pitbul15

Příspěvek od 14pitbul15 » 26 srp 2008 16:59

hmm a v kratkych co2 by ste teda co volili? diabolo ci broky.. a zapory ako ze diabolky sa horsie nabijaju nemyslim.. myslim let .. dostrel , presnost ..
Odpovědět