Brokovnice

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Petra
Příspěvky: 6
Registrován: 01 bře 2010 18:00

Brokovnice

Příspěvek od Petra » 01 bře 2010 18:15

Loni jsem začala střílet z brokovnice a nemám až takové zkušenosti potřebovala bych poradit jakou délku hlavní zvolit tak aby puška byla použitelná jak ke střelbě na asfaltáky tak i pro myslivost.Co říkate na zn.Baikal ráži 12\70 12\70 Iž 27 sporting v délce hlavně 71 cm.A prosím mám trošku problém s choke které na co použít v myslivosti.Díky za radu.Nebo jakou zbran byste mi doporučili tak abych se vlezla do 20 000 Kč.Děkuji moc.
Naposledy upravil(a) Petra dne 02 bře 2010 16:23, celkem upraveno 1 x.


Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice

Příspěvek od Apevia » 01 bře 2010 20:07

Toho rusáka doporučuji. Máme, a hodně známých taky a plná spokojenost. Pažba sedí jako jedna z mála. Laufy mají na konci "difuzor" taková úsťová brzda, díky které zbraň tolik nekope a střelba je příjemnější. Cena je taky relativně rozumná, výměné chocky nutnost :) Jen občas blbnou vyhazováky-vyhazují plné náboje po vystřelení jedné rány, ale to je tím, že někdy je v baskuli krom nic moc vazelíny i špony, z výroby. Stačí vyčistit, případně něco přelešťit a vše OK. Laufy u všech co jsem měl v rukách chodili oba přesně (slugy), což se třeba o našem Kettnerovi říct nedá (rozchod přes 20cm).
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Brokovnice

Příspěvek od PEPAN » 02 bře 2010 08:22

taky bych doporučil ÍŽu. je za pár šupů, užitné vlastnosti skvělé, výměnné choky. já osobně teda jedu v ZHčkách a jsem taky velice spokojen vyjma toho že musim poslouchat jak se mi to koště jednou roznejtuje :lol: na skeetu. choky se osazují podle požadavku na krytí dle vzdálenosti, takže max zahrdlení dělá menší rozptyl a nese dááleko. Žádné zahrdlení zas sype brok všude kolem, takže se zvyšuje pravděpodobnost zásahu na blízko-skeet. na dálku však podstatně ztrácí účinnost. pro lov se používá tušim 1/2-1/1
Nejde!Prostě NNe
otka
Příspěvky: 2
Registrován: 29 lis 2009 21:18

Re: Brokovnice

Příspěvek od otka » 02 bře 2010 11:29

Podívej se na stránky CZUB, tam jsou brokovnice cz-usa v cenách do 20000,-Kč, proti IŽ kvalita o několik tříd vyšší /nepomlouvám ižku- mám ji taky/, iž sporting je v ráži 12/76, pro ženu dost velká rána, lepší pro ženu je ráže 20/70, v pohodě stačí i na sportovní vyblbnutí /závodní střílení už asi ne/. Co se týká zahrdlení-čím větší zahrdlení tím větší shluk broků na větší vzdálenost - skeet-co nejmenší zahrdlení, trap-co největší zahrdlení, na lov třeba 1/2, nebo 3/4, ale při lovu je důležitější velikost broků např. 3mm -bažant , 3.5-4mm zajíc,kachna. Ještě jedna rada,pokud chceš použít brokovnici na černou zvěř-jednotnou střelu, tak z vlastní zkušenosti to z IŽ sporting moc dobře nejde. Pokud chceš víc rad o loveckém střelectví koukni na stránky lovecké forum,tam se dovíš vše.Lovu zdar.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice

Příspěvek od Kubajzz » 02 bře 2010 12:03

Až na to, že ty cz-usa brokovnice jsou z Turecka...
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice

Příspěvek od Apevia » 02 bře 2010 15:22

No, neřekl bych, že 20ga je ideální ráže... Když už píše i zablbnutí na střelnici tak 20ga je celkem drahá ráže... 12ga je vhodná na vše a je za lepší ceny hlavně. Nevím jak jseš na tom Ty se slugama (otko), ale u cca 10 lidí vím, že ji malí, převážně na lov a nosí jí jak na kachny, bažanty, tak ale i na naháňky a nemají sebemenší problém (laufy se nerozcházejí, nic...)... No a neřekl bych, že 12/76 je problém pro ženu, záleží taky na její postavě (neměj představu že každá je 40kg vychrtlá modelka ;)) a hlavně, kde máš důvod používat 12/76? 12/70 jsou dostačující a není problém je používat
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
jspalek
Příspěvky: 1073
Registrován: 03 říj 2006 15:53
Bydliště: Rakovnicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice

Příspěvek od jspalek » 02 bře 2010 17:42

Já osobně měl Browning Citori v ceně 38tis.Kč. Toho Sportinga jsem zkoušel a zdálo se mi to jako klump. Když to chtěl člověk otevřít, lámal to přes koleno. Na druhou stranu, v této cenové kategorii člověk nic jiného nekoupí. Ovšem zase kupovat levné věci také nebývá to pravé ořechové a když si člověk chce udělat radost a koupit flintu na "celej život", resp. aby dlouho vydržela být funkční, je lepší trochu zafinancovat a koupit Browninga nebo Berettu.
Když si pak člověk zajde zastřílet doma na zahradu, asi ten Baikal stačí, ale na střelnici s ním parádu žádnou neudělá, ono i s flintou za 40tis. si tam člověk připadá jak chudej příbuznej. Ten Browning byl perfektní a nepotřebovat tehdy peníze, neprodával bych ho. Jinak co se týče ráže, určitě dvanáctku a delší hlavně.
Ještě teď mi volají zájemci, ale to bych těch brokovnic musel mít padesát :)
CZ 550 Predator .308 Win, CZ 858 Tactical 7.62x39, Smith&Wesson 629 .44 Magnum, CZ 75 SP-01 Shadow Orange 2012 9mm Luger, Glock 21 .45 ACP, Uberti Colt Burges 1883 44-40Win, Smith&Wesson 66 .357 Magnum.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice

Příspěvek od Apevia » 02 bře 2010 18:23

Já Ti nevím, podle všeho to chce hlavně i na myslivost a zde se cena (pokud se nebavíme jen o poplatkovechj boháčích) vůbec neřeší... Neříkám, že je to špička, ale za ty peníze je to dost muziky...
Ad lámání přes koleno... Jde ztuha lámat kvůli posíleným vyhazovačům, jsou zde silný pružiny a ty dělají svoje, to je jedna z věcí která mě štve a nechápu proč to dělali... Pak ať už na střelnici sbírat nbc 5 metrů za sebou nebo na honech hrabat nbc z keřů není zrovna to pravý ořechový... Ale vyhazovače mají jít "vypnout" zablokovat takovýma dvěma malýma šroubkama zboku na laufech nebo baskuli (nejsem si teď jistej). Já jsem to přestal řešit, naučil jsem se hned vyndavat nbc rukou z komory...
A co se vzhledu týká... To je čistě osobní, někomu ten strojově rytej "holub" nevadí, mě jo a to není problém vyřešit... Stačí nechat udělat rytinu, origo rytina není příliž hluboká, tak ta se zbrousí a místo ní se nechá udělat nová. Hned to pozvedne zbraň o řád nahoru, lidi to nemůžou ani poznat :)
Cogito ergo armatus sum.
kolos
Příspěvky: 33
Registrován: 19 lis 2009 23:22
Bydliště: ROKYCANY

Re: Brokovnice

Příspěvek od kolos » 02 bře 2010 21:22

Tak ja strilim izky 12 let a vpohode doporucuji koupit,uplne bezne se strili 70dlouhy v76 .strilim skeet trap,lovim a spokojenost suprova.
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Brokovnice

Příspěvek od PEPAN » 04 bře 2010 18:32

to by mě docela zajímalo, neví někdo z vás třeba z doslechu o havárii brokovnice z důvodu použití kratší nábojnice? Na to mě navedly určité studie o používání 38 spec. ve zbrani 357 mag. Střela se má v zůžení na okamžik zastavit!! a tlak který nemůže dopředu se odrazí od střely, jde zpět a tam se střetne s tlakem co jde z nábojnice. Tento jev se prý často vyskytuje i u malorážek díky používání shortů a flobertů :roll: a dokáže komoru vydout. To už je teda evidentně hovadina ale musel jsem to napsat-pro úplnost. Pokud je však na tomto něco pravdy tak naprostá většina myslivců riskuje život, nebo aspoň ruce protože jednotné střely v ráži 12,16x70 se příliš nevyskytují a náš jediný výrobce vyrábí jen 67,5
Nejde!Prostě NNe
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Brokovnice

Příspěvek od Apevia » 04 bře 2010 20:20

No nevím, nevím... Z Kettnera i IŽ ve 12/76 máme vystříleno X tisíc 12/70 a žádný problém, všichni co znám střílí v komorách 12/76 klasický 12/70 a žádný problém...
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Brokovnice

Příspěvek od PEPAN » 04 bře 2010 21:03

to jo ale broků, a navíc sceetovky? to jsou plivátka. já si trochu přestávám být jist používáním slugů. ale vzhledem k tomu kolik jich vystřílim já se bát asi nemusim. to už by po lese běhalo moc myslivců bez rukou :D
Nejde!Prostě NNe
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Brokovnice

Příspěvek od PEPAN » 12 bře 2010 12:49

Tak sem rozebral sluga a hodil ho do laufu. Jde tam krásně lehce, nikde nezadrhne takže asi plašim zbytečně. ve zdravé brokovnici je jeho použití bezpečné. Jo a zjistil sem že mám 3/4 zahrdlení takže slug se dá použít až do 3/4- vyzkoušeno. V případě výměnných choků bych ale dal radči menší.
Nejde!Prostě NNe
kolos
Příspěvky: 33
Registrován: 19 lis 2009 23:22
Bydliště: ROKYCANY

Re: Brokovnice

Příspěvek od kolos » 12 bře 2010 15:26

To;PEPAN
Muzes sem dat prumer toho slugu v mm.
eforar
Příspěvky: 5
Registrován: 13 bře 2010 23:12

Re: Brokovnice

Příspěvek od eforar » 13 bře 2010 23:24

kolos: diky za radu
Odpovědět