Bajkal MP-654K

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Bajkal MP-654K

Příspěvek od dykmore » 03 srp 2010 23:52

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli je mezi námi nějaký další majitel této pistolky. Nedávno jsem si ji pořídil na takové to domácí střílení, a zajímalo by mě pár konkrétních věcí i zkušenosti ostatních. Jako třeba kam vám to lítá, s čím nejlíp, kolik vydrží bombička, těsnění a tak různě.
030820101307.jpg
040820101308.jpg
Jinak, pokud by někoho zajímaly moje zkušenosti, tady jsou: už kdysi jsem si na ni brousil zuby, před lety coby voják jsem ji rok obhlížel u Tuzy v Brně, ale cena kolem 4000 byla s mým žoldem 550kč jaksi mimo. Pak, když byly peníze, jsem ji začal shánět, ale sháněl jsem hodně dlouho a marně. Nakonec jsem přišel na to, že mi pěkně dlouho leží doslova pod nosem, v ostravském Detexu, sice v komisi, ale vyloženě nepoužitá a za pěknou cenu. V Detexu mimochodem mají jednorázové bombičky taky za pěknou cenu 10kč/ks.

Pokud jste neměli tuhle bajkalku v ruce, vězte, že je to kopie Makarova, nebo spíše je to upravený Makarov. Co jsem se díval na zahraniční fóra, tak prý 90 procent součástek je z ostré zbraně. Zásobník, závěr i rám jsou sčíslovány. Pojistka na závěru funguje zároveň jako vypouštěč kohoutu. Rám bohužel nepatří mezi zděděné součástky, je rozšířený kvůli bombičce, takže střenky z ostré nepasují. Zjistil jsem to, až když jsem jedny s hvězdou sehnal. Všechny díly kromě střenek a těsnění jsou z oceli, závěr má nějaký brynýr nebo co a od Tuzy si ještě pamatuju, že prodával i nějakou lepší, chromovanou verzi pistole, s imbusovým šnekem na spodku zásobníku místo kličky. Ta má bohužel průměr 10mm a závit se stoupáním 1mm, takže takový šnek dodatečně prakticky nikde sehnat nejde a protože otvor pro imbus do normálního šroubu vysekat neumím, tunit holt nebudu a kličku musím zkousnout. Ne že by mi svou podstatou (kromě vzhledu) vadila, určitě je praktičtější než imbus, ale překáží při už tak méně snadném vyndávání zásobníku.

S tím je spojena asi jediná výhrada, kterou k pistoli mám - při střelbě dochází k postupné demolici různých míst na ruce, ať už je to nevyhnutelné odření palce od tuhého záchytu zásobníku, nebo nějakou nešťastnou náhodou - pistole má poměrně záludná místa, která ráda cvaknou - díra v malíčku od dna zásobníku po doražení, dvakrát cvaklá dlaň od kohoutu a myslím, že by se dala i solidně skřípnout kůže mezi prsty při natahování závěru. Všechny pohyblivé části kromě spouště jsou celkově opravdu "supertuhé", uvažuju o zkrácení alespoň vratné pružiny. Samozřejmě není vůbec potřeba závěr před střelbou stahovat, ale když už ta možnost je, tak si rád zachrastím.

Bajkal střílí v režimu SA/DA, kohout se natahuje ručně nebo (viz výše) závěrem. Zatím jsem vystřílel asi 20 bombiček, jedna vydrží cca 60 ran, než začne uvadat. Ráže je značená 4,5mm pro ocelové kuličky, na nějakých 10-15m lítají asi 7cm doleva a nahoru. Zajímavé je, že když použiju olověné broky gamo 4,46mm, lítá to asi 4cm doleva dolů. Občas nějaká kule doslova ustřelí bokem(většinou doprava i 20cm - tak jedna z 50) a docela by mě zajímalo proč. Klasické diabolky 4,5mm by možná prošly hlavní, ale neprojdou do zásobníku - otvor nad pružinou v zásobníku slouží i jako improvizovaný kalibr a například určité menší množství kusů z krabičky 4,46mm broků jím neprojdou, nebo jen velmi ztěžka.

Ze závad můžu vypsat jediné dvě, které jsem zaznamenal - zaprvé se zdeformoval olověný brok v zásobníku, nevšimnul jsem si toho a protože kuličky v zásobníku nepočítám a prázdný poznám podle charakteristického pufnutí, které se tentokrát nekonalo, omlátil jsem ho asi 10 výstřely do malého tisícihranu, který zůstal viset v "nábojové komoře". Dále se nějakou záhadou stalo (a to by mě taky zajímalo, z jakého důvodu), že při napíchnutí bombičky nebyl uzavřený ventil (i když je silně odpružený) a dvě bomby mi ještě v ruce prosyčely úplně naprázdno během pár sekund. Nakonec stačilo s prázdným zásobníkem v pistoli párkrát cvaknout naprázdno a vše bylo v pořádku, ale od té doby si dávám při napichování a vlastně i při plnění pozor - asi by nebylo moc příjemné, kdyby na mě plyn pod tlakem náhodou chrstnul.

A ještě bych zmínil balení - je to prostě Rus jak vyšitý: kartónová krabice, vevnitř mastný papír, manuál v ruštině a angličtině, pár šišatých pórovitých kuliček v pytlíku, jedna sada náhradních těsnění a klíč na kompletní rozborku. Pokud by měl někdo zkušenost s výměnou těsnění, nebo nejlépe i věděl o nějakém způsobu náhrady za originální (jak dlouho asi ta jedna sada vydrží?), uvítám radu!


Takže, pokud někdo máte něco k tématu, sem s tím :D


Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od Alexxxus » 04 srp 2010 01:19

Tuhle píďoli mám ... koupil jsme ji právě pro podobu. Myslím si a jsem si tím na 100% jist psitole má i rám od origo Makaróna, protože tam zasobník z Makaróna sedne ... o tom zčíslování ... sčíslovat něvo dodtaečně laserem nebo pískováním to není problém ( samozřejmně že i moje pídole je sčíslovaná )... První co se mně zježilo po vystřílení cca 20ti bombiček bylo těsnění u "uderníku" tedy té jehly ze zadu zásoníku, rozebrat přeleštit a přetěsnit spomocí teflonové pásky.
Dále velký problém střílet obyčejnými broky č 10 či 11 deformovali se ... pružina která broky přivádí k ustí hlavně je moc silná a broky ze z kulatých stávali "šišojdní" až neprošli otvorem v zásosbníku a klidně během 1 minuty. K téhle pistoli můžu říci jedno - na zahraničním fóru jsem viděl tuto pistoli uschopnenou na střelbu v ráži 22LR :)
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od dykmore » 04 srp 2010 01:30

Ten rám mě docela zajímá, protože jsem před pár dny obhlížel makarovy u Karáska a jejich pažba mi přišla o dost užší - pistole byla prostě placatá. Ale neměl jsem bajkalku s sebou na porovnání. S tím přetěsněním jsi mě teda nepotěšil. A co se týče předělávky na ostrou, tuším že jsem někde četl, že do USA už pár let se právě z toho důvodu nedováží, ale je to jpp.

Ještě mě napadlo, jestli by se nenašla nějaká dobrá duše, která by byla schopná dostat do čr tohle http://www.rusmilitary.com/html/airpistol_mp-654K.htm (třetí chlívek shora, pažbička a šroub). Samozřejmě bych se revanšoval za ochotu a klidně zaplatím předem. Nejsem líný, jen se zahraničními obchody nějak nekamarádím a zaboha nerozumím, jak na to.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od Alexxxus » 04 srp 2010 01:54

No můžu to zkusit do SZ jsme ti poslal na sebe číslo, vůbec jsem nevěděl že dřevo někdo dělá :-).

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
brezvi
Příspěvky: 206
Registrován: 24 led 2010 20:52

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od brezvi » 06 srp 2010 12:34

Ahoj,já tuto hračku měl. Často se mi stávalo že se brok zdeformoval a zůstal viset v přechodovém kuželu, takže nešel ani zásobník ven. S originálními poměděnými broky se to nestávalo, ale ty se nedají sehnat. Náhodou jsem zjistil,že je vyrábí Pedersoli. Ale kde je koupit? Střelba byla tak na 8 metrů. Proč jsem ji dal pryč byl výkon...Čekal jsem větší prdu...
Přílohy
BAJKAL.jpg
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od Alexxxus » 08 srp 2010 18:45

Vzal jsem jednu starou vzduchnu co se nehodila ani na nahradní díly ... pažba do kontejneru a hlaveň na 2 půlky a ze jedné půlky jsem spáchal novou hlaveň ... delší o 15mm se závitem na motáž kompenzátoru. Největší pakárna je sehnat očko M8 x0,75 ale i to se dá já jsme závit vymrsknul na soustruhu. A ejhle ... pistolka začala trefovat. A chutnají ji i olověné broky.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od Alexxxus » 08 srp 2010 22:12

Ještě fotečky.

Obrázek
Obrázek


Obrázek
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od Alexxxus » 10 srp 2010 09:59

Olovo ji zase nechutná :-) nicméně dnes jsem doma vyhrabal nějaké Cooperheady nebo jak se ty poměděné BB koule jmenujou ... střílel jsme v bytě na 7 metrů váha kuličky 0,33 gramu ústová rychlost mezi 133 až 117 m/s během 40ti ran
energie tedy cca 3 joule ... na ocelové kuličky a na to že rozptyl ústovém rychlosti byl 20m/s si myslím že tenhle terčík je dost v pohodě. A při nasazeném kompenzátoru nenvydím mířidla ... tedy mířeno tečkou vyznačenou na te černé rouře.

Obrázek
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od dykmore » 13 srp 2010 17:55

tak to koukám, dobrá práce :wink: teď ještě ty střenky, šnek do zásobníku, jestli to není trestné, tak kompík ve tvaru tlumiče, a jestli to není prasárna, tak se nějak zbavit těch nápisů na závěru a bude vypadat skoro jako ostrá 8)

Obrázek
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od dykmore » 13 srp 2010 18:00

brezvi: můžu se zeptat, pokud to nechceš tajit, za kolik jsi ji pustil do světa?
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
cartman
Příspěvky: 139
Registrován: 28 čer 2010 18:05

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od cartman » 03 zář 2010 19:05

čaves chalani keď prebehne všetko ako má ,tak budem mať túto pištolku aj s falšhlušiteľom :) takže "střenky" z makaróna nepasujú?a kde by sa dali zohnať aj s tou hviezdou?a ešte jedno strieľať z nej s copperheadmi je lepšie ako s brokmi?
zverostroj
Příspěvky: 1
Registrován: 17 čer 2011 08:38

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od zverostroj » 17 čer 2011 08:54

Zdravím, před pár dny jsem si pořídil Bajkal MP-654K a rád bych se zeptal, zda máte někdo zkušenosti se seřizováním mířidel? V manuálech a popisech pistole se udává, že mířidla jsou stranově nastavitelná, ale mám pocit, že jsou do závěru nalisována a nejde s nimi hnout (zkoušel jsem hrubou silou), mám je totiž mírně odchýlená od středu a střelba je nepřesná.
Díky za případné odpovědi
tomasek
Příspěvky: 384
Registrován: 11 dub 2006 16:07

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od tomasek » 08 črc 2011 10:57

Chtěl jsem se zeptat, za kolik se dá v ČR koupit? Viděl jsem ji jedině na aukru.

Zkoušeli jste ji někdo předělat na české sifonové bombičky? Něco jako redukce na obrázku dole.
Je u všech prodávaných verzí rám i závěr z ocele nebo se dělá i s plastovým rámem?

Dík za odpovědi.
Přílohy
red.JPG
Naposledy upravil(a) tomasek dne 09 črc 2011 11:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od Kavy » 08 črc 2011 20:13

tomasek
Příspěvky: 384
Registrován: 11 dub 2006 16:07

Re: Bajkal MP-654K

Příspěvek od tomasek » 13 črc 2011 11:03

Díval jsem se na youtube a podle výrobního čísla jde zjistit rok výroby. Je to dvojčíslí následující po písmenu T, takže T99 znamená 1999 , T04 2004

Ale setkal jsem se i s VČ ve tvaru TP01 ****. Nevíte jestli se jedná o jiný model?

Dík za radu
Odpovědět