Ardesa Hawken vs. Pensylvania-dosazitelna presnost

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

hadrburg

Příspěvek od hadrburg » 13 dub 2009 21:33

Zajímalo by mě jaká je ideální velikost koule pro střelbu s flastrem puškou s kalibrem 0,45.
V současnosti mám dvě velikosti kulí, jedny menší z Anděl relouding, ale nevím přesně jejich rozměr a jedny od Brymové o rozměru 0,445.
Ty od Anděla mi asi vyhovují lépe. Lépe se nabíjí i zasouvají na prach. U těch od Brymové se dost nadřu, když je zasouvám jen nabijákem. Nicméně jsem četl, že se používá palička na natloukání (viz. http://sk.westerners.cz/predovky/nabijeni.htm).

Je podle vás vhodnější menší velikost aby šla snáze nasunout nebo je lepší natloukání?


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Příspěvek od blecha.z » 14 dub 2009 10:06

Ahoj střelče,
s tím budeš mít menší starost. Obecně je lepší mít větší průměr koule a tenčí flastr. Ten musíš volit tak, aby to celé dohromady dobře těsnilo. Menší kulička trochu "plave", není tak přesná. Ale neplatí to pro každou hlaveň. Velmi záleží na tom, jaké máš drážky, kolik, jak široké a hluboké. Pokud máš drážky širší, je jich například osm, zvol klidně větší kouli. Flastr to dobře utěsní. Pokud máš dvanáct drážek a hluboké, musíš zvolit menší kouli .440, protože to utěsníš měkčí modrákovinou, flastr musí být silnější, protože by tenká látka netěsnila v rozích drážek a přesnost by šla pryč.
Na nabíjení koule se používá přípravek zvaný starter. V podstatě je to koule, nebo ovál opatřený dvěma tyčkami z mosazi, nebo mědi. Na flastr nasadíš kouli, vycentruješ, nasadíš na ni starter oválnou plochou opatřenou kouskem kůže, a klepneš dlaní. Kule zajede do ústí hlavně. Pak kratší tyčkou kuli zasuneš dál do hlavně a doděláš to nabijákem. Nabiják by měl být těžší, z mosazné kulatiny, svou vahou lehce kouli dotlačí až na prach. Nebouchat. Palička by šla, ale musí být třeba z gumy, nepoškodit kouli.
Klidně o tom popřemýšlej, namaluj si to na výkres, je to dokonale logické. Já mám tohle za sebou, musel jsem pořídit dvě kokily pětačtyřicítky, pro každou zbraň jinou. Klidně napiš SZ, když nebudeš něco vědět. Z.
LongRifle26
Příspěvky: 1
Registrován: 15 led 2019 18:21

Re: Ardesa Hawken vs. Pensylvania-dosazitelna presnost

Příspěvek od LongRifle26 » 15 led 2019 18:28

Opravdu jste si jistý že má být vetsi kule a tenčí flastr? Tím si nejsem tak jistý, měl jsem kuli 11.30 a flastr cca 0.4 mm...po pátým výstřelu to šlo hrozně ztuha nabíjet i při prvním...mazání bylo vepřové sádlo a včelí vosk...po té sem přešel na vepřové sádlo a parafínový olej a kule 11.18...nabijeni jde o dost líp i po 10 výstřelu.. takže je určitě lepší mít menší kuli a širší flastr pak líp těsní než tenký ;)

Tedy nevím jestli po deseti letech je to aktuální :-)
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Ardesa Hawken vs. Pensylvania-dosazitelna presnost

Příspěvek od blecha.z » 16 led 2019 10:09

Nabíjení je jedna věc a přesnost druhá. Když po páté ráně nejde nabíjet, bude na vině složení maziva. Většinou za to může moc vosku. Vhodnější pro dlouhou hlaveň je místo sádla použít hovězí lůj. Bývá k mání tučné hovězí, lůj vykrájet a vyškvařit. Vystačí to na dlouhou dobu.
Přesnost - tady je to už složitější. Psal jsem o tom výše. Záleží na šířce drážek a polí. Ardesa v poslední době používala široké drážky a jen tenká pole. Takže proč nepoužít větší kouli, u .45 například 11,45 mm kuli a 0,20 mm flastr ze sýpkoviny maštěnou směsí loje a včelího vosku v poměru 3:1. Nebo kuli 11,30 mm + 0,28 mm flastr z bavlny. V případě hlavně od IWA, která má někdy 12 drážek, drážky stejně široké jako pole, tam je lepší menší kule, 11,20 mm, nebo 11,30 mm, a silnější měkký flastr. Měkká tkanina lépe vyplní celý prostor mezi koulí a stěnou hlavně. Není plynotěsná, ale přece jen to lépe těsní. Je potřeba to zkoušet než člověk kápne na to pravé. Předovka je věda.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Ardesa Hawken vs. Pensylvania-dosazitelna presnost

Příspěvek od blecha.z » 16 led 2019 10:42

Ještě drobnost - paraffinum liquidum zvyšuje mazivost. Neškodí ho přidat do maziva, ale musí se pak znovu nastřelit zbraň. Rozhodí to soustřel.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Ardesa Hawken vs. Pensylvania-dosazitelna presnost

Příspěvek od blecha.z » 16 led 2019 13:13

LongRifle: Teď jsem si to přečetl ještě jednou pořádně. Píšete, že jste použil kouli 11,30 mm a flastr 0,4 mm a šlo to nabíjet po páté ráně špatně. Rozumíme si dobře, že náboj tedy byl kule 11,30 mm+0,4 mm (0,20+0,20)? Nebo koule 11,30 mm + 0,80 mm (0,40+0,40mm).
V první případě by celková sestava náboje byla, pokud se jedná o .45 Ardessa, dosti volná a šlo by nabíjet velmi snadno. V druhém případě by byl flastr moc tlustý, celkem by náboj dělal 12,10 mm. Hlaveň Ardessy .45 mívá rozměry 11,50 mm v polích/11,80 mm v drážce. Takže by skutečně po páté ráně nešlo nabíjet v důsledku povýstřelových zplodin.
Odpovědět