ANKETA- Nejpitomejsi naboj vsech dob?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Black Sabbath
Příspěvky: 274
Registrován: 07 pro 2006 22:41
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Black Sabbath » 05 dub 2007 16:28

To bych ani neřekl, že se po zásahu kosti střela drolí. Střílel jsem tím na železný popry a zůstala půlka střely, což je úctyhodný, při té rychlosti. Z klasickýho civilu nezbylo nic.


Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 05 dub 2007 16:51

nezkousel jsem, slysel jsem
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
Stanislav Lukš
Příspěvky: 64
Registrován: 16 srp 2006 19:29
Bydliště: Opava

Příspěvek od Stanislav Lukš » 05 dub 2007 18:38

Zcela jednoznačně se stavím na obranu 7,65 Br. Až se někde postaví člověk (zpocené dlaně, třes, možná zraněný) a bude nucen pro obranu použít zbraň .... co myslíte, že ocení ? Klidné chování 7,65 nebo kopanec od .357 Mag. ?
S klidem se stavím proti názoru:,,Čím větší to dělá BUM, tím je to lepší." Silácké řeči o .44 Mag. nebo .500 SW Mag. jsou v našich zeměpisných končinách prostě jenom silácké řeči.
Kritéria pro vyloženě špatný náboj by podle mne měla být: neúčinný, nespolehlivý, nepřesný. A to rozhodně není ani 7,65 Br. ani 9 mm Luger.
Standa
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 05 dub 2007 20:44

to-Stanislav Lukš
Tak to můžu odsouhlasit 7,65Br sem používal roky a super.Hlavně průstřely sou hladké,nemá snahu klopit jako 9l.A pistole v této ráži jsou příjemné i při střelbě. 500SW je spíše raritka nebo li srdeční záležitost,ovšem výkon munice a cena asi nebudou pro rychlo palbu to pravé ořechové. :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 06 dub 2007 07:54

Golfkiller: Cajti ti můžou vlézt na záda. Obě střely, jak ruská vojenská, tak naše spékaná jsou jednoznačně povolené výrobní provedení. Ruská je celoplášť a naše je v podstatě monolit. A na tříštění střely náboje vz. 82 mám zcela opačný názor. Střela je vyráběna metodou práškové metalurgie a je naopak velmi pevná. Stejnou technologií se přeci vyrábějí velmi vyspělé díly zbraní. Nakonec rozsouzení tohoto problému je velmi snadné. Pokud má někdo chuť delaborovat náš vojenský náboj, ať se potom zkusí do střely pustit kladivem. A uvidíme. :)
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 06 dub 2007 08:44

to s tou střelou je pravda ,ještě jsem ji neviděl aby se roztříštila,vždycky je sbírám skoro celé .Nějakou nafotím a dám to sem. Jinak s tim že je můžu nosit nevim nevim,je to vojenskej náboj čili podle mne zakázanej a ruskej je jádrovanej ,to je to samí jako s těma nábojema od Multiagra :roll: Ale neřikám že ten ruskej se nedá omylem zaměnit s civilním SB :twisted:
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 06 dub 2007 09:45

Dědek Plesnivák píše:Tahle anketa jasně dokazuje že neexistují pitomé náboje, ale pouze lidé…
Amen!
"Aux armes, citoyens !"
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 06 dub 2007 10:52

golfkiller píše:Jinak s tim že je můžu nosit nevim nevim, je to vojenskej náboj, čili podle mne zakázanej a ruskej je jádrovanej, to je to samé jako s těma nábojema od Multiagra :roll: Ale neřikám, že ten ruskej se nedá omylem zaměnit s civilním SB :twisted:
Náboj vz.82 je podle mne skutečně nábojem vojenským - (chtělo by to podívat se do seznamu, který vydává zkušebna) a byl vyvinut výlučně pro polygonní hlaveň pistole vz 82. Střílet ho z drážkované hlavně by asi nebylo to pravé, ořechové. Myslím, že by z toho rychle vznikla brokovnice.

Ohledně nábojů od Multiagra: nejde o průbojné, ale o tzv. "technologické" jádro a rozhodnutím české i německé zkušebny jsou uznány jako civilní - na letošní IWA v Norimberku jsou německými firmami nabízené pro civilní potřebu - jasně, šlo o kšeft - přece česká firma nemůže vydělávat, to je vyhraženo pouze pro zahraničí! :twisted:
Mimochodem - ry ruské "jádrované" nejsou žádná radost - oni tam ty jádra vsazovali programově mimo střed střely (halabala) údajně s cílem dosáhnout ve vstřelovém kanále nepravidelností, které by zvýšily ranivý efekt. Do nikoho jsem to střelit neviděl, ale trefovat s tím fakt nešlo - jedna rána nahoře, druhá dole - ani olympionik s tím nebyl schopen nastřílet přes 250/300. Takže ruská výroba - ne, ne! Bulhaři, Poláci - jo, to byly přesné náboje, ale ruské? Ani omylem!

Náboj 7,62x25 v původním provedení pro TT a ruské samopaly nebyl zdaleka takový rukotrh, jako ty, co jsme vyráběli my - TT náboj měl kolem 430 m/sec, náš kolem 560 m/sec. Kamarád si je přebíjí a s tou "ruskou" laborací je velice milé střílení.
Vůči ČZ 52 jsem dost skeptický, viděl jsem jich dost pěkně popraskaných. Pánbůh mě miloval, střílel jsem z toho jen jednou na vojně (spíš ze zvědavosti asi 10 ran) a pak mě jednou vytáhli na závod KDPZ. Tam jsem (na místní poměry) docela zaexceloval - na starou zelenou figuru s kruhy (135P) - tedy se šikmými rameny a "10" o průměru 11 cm jsem dělal 97. Ale do ruky bych to nechtěl, snad ještě s hlavní 9 Para.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
golfkiller
Příspěvky: 2737
Registrován: 05 bře 2006 18:31
Bydliště: Žatec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od golfkiller » 06 dub 2007 10:59

kde je prosím ten seznam k nakouknutí? Jo CZ52 je kapesní kanon kam se sere Desert Eagle :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 06 dub 2007 11:01

Já jsem si kdysi 52ku koupil ze srandy. Ty naše vojenské laborace jsou výkonem někde mezi .357 a .44 magnum. Musím fakt říct, že to jsou rány jako z děla, navíc se to blbě drží. Vzhledem k rychlosti a průměru střely je průbojnost bezkonkurenční, ovšem ta střelba není nic příjemného, co by chtěl člověk často opakovat.
Ale stejně ji mám rád. :wink:
I když mi jen tak leží doma a nevypálil jsem z ní už pár let.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 06 dub 2007 11:38

Golfkiller: Asi máš pravdu, jsou to skutečně náboje deklarované jako vojenské. Faktem je, že naše civilní SB se s ruskými dají zaměnit, i když odborník to asi pozná /ty ruské mají střely s takovou pěkně červenavou barvou/.
Dvaapadesátka nepochybně praská, už jsem to tu psal. Při koupi je potřeba dát pozor na výhozní okénko vzadu dole. Je dobře si na to vzít lupu. Přesto ji mám také rád. Je to pistole s velmi specifickým charakterem. A o náboji ani nemluvím, pořád tvrdím, že má před sebou ještě určitou budoucnost. Ať v původní podobě, nebo jako základ jiného náboje.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 06 dub 2007 11:45

golfkiller píše:kde je prosím ten seznam k nakouknutí?
Já myslím, že kdysi tady někde na fóru na to byl odkaz, snad se ozve ten, kdo ho sem dal - jinak by to neměl být problém najít, zkušebna má svoje stránky.

Někdy začátkem 70. let jsem se asi týden potuloval na útvaru Lešany (teď je tam tankové muzeum). Měl jsem sebou Waltříka a napadlo mě, že bych si mohl zastřílet. Zeptal jsem se DVT a ten mi ukázal jejich střelničku - úzké betonové koryto svrchu pokryté panely s mezerami, aby tam šlo světlo, na konci nasypaná TATRA písku jako záchyt.
Nějakou chvíli střílím a přišel nějaký major, že by se přidal, jestli mi to nebude vadit. Povídám: je to vaše, já jen hostuji!
Vytáhl 52, vystřelil, mě vypadl Walther z ruky a mazal jsem odtud jak střelený. Pod tím betonem a bez sluchátek - jen patrony v uších - to byl zážitek, který si pamatuji i po těch asi 35 letech!
I na otevřené střelnici se vždycky velice dobře poznalo, že tam někdo honí 52!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 06 dub 2007 12:13

2vito:
Základ jiného náboje už to je. Jelikož 7,62x25 je vlastně 7,63 Mauser, tak uřezáním jeho krčku vznikl 9mm Luger. :wink:
Takže je to prataťka s pramamkou dnešních devítek.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 06 dub 2007 12:33

Fantan: Vidím, že taky pamatuješ dřívější doby. Velmi dobře si vzpomínám, když se sportovní pistolářské disciplíny ve velkorážní pistoli střílely povětšinou pistolemi ČZ 50. Na závodech se občas objevil také nějaký voják s dvaapadesátkou. Vedle toho stát na vedlejším stavu to byl opravdu zážitek. Pamatuji, že jsem vždy zhruba zamířil, čekal až vystřelí a potom jsem teprve střílel. Tenkrát žádná ochrana sluchu nebyla, nebo byla zcela neúčinná a ta rána, to bylo něco. Zejména, když jsem měl zamířeno a chtěl jsem zrovna odpálit. Kdepak jsou ty doby.....
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 06 dub 2007 13:39

Vito: jojo, to byla disciplina VPs 50/70 30+30, na to ale musela být střelnice schválena pro plášť. To se smělo střílet právě jen tou 50/70, ale připouštěla se taky 52. Pak ještě byla VPs 61 30+30, limity pro VT tam byly o 10 vyšší - ten škorpík byl neskutečně přesný - pakliže jsi měl betonové zápěstí. Já to střílel nerad, i když tu I.VT jsem si v tom držel, z 50 jsem si ale léta držel mistra. jak říká Láďa Falta - závěje prázdných patron :D
Já dokonce pamatuji "50 s prodlouženou záměrnou", střílel se s tím "revolver" - tedy terčová disciplina UIT. Buď to mělo na závěru přivařenou trubku, která posunula mouchu dopředu, nebo se dávalo hledí na takový nosič, který sahal skoro nad zápěstí. Pokusili se taky prodloužit hlaveň - dávala se tam překomorovaná hlaveň ze Sa 24/26, ale zjistili, že se přesnost značně sníží, takže se střílelo původní délkou hlavně.
Taky se to střílelo Parabelou v ráží 7,65...
Pak přišly revolvery ZKR 551 a bylo po ftákách - to byl stroj na X!
Jo, pamatuju toho skutečně dost!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět