9mm vs .45ACP vs .40sw

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 16 úno 2008 16:56

To-golfkiller
Ano dá se souhlasit,pistole je poslední přítel vojáka,proto se k ní vždy frontoví mazáci snažili dostat,více než nástroj boje to byl odznak zařazení ke starým kusům.
:twisted:


Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 úno 2008 18:56

Jo přesně to jsem myslel. Než pistoli, to radši kilo nábojů navíc.
Stačí se podívat kolik se v konfliktech vystřílí nábojů a je jasné, že nějaká zastavovací schopnost střeliva (natož do pistole) vojáka vůbec nemusí zajímat. Zato problém, že mu docházejí náboje bude řešit furt.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 16 úno 2008 19:16

To- Kubajzz
Možná jsem špatně pochopil téma,ale řeší se zbraň na obranu a nošení,nikoli mini-samopal na vyhrání války.Zbraň k osobní ochraně,má být malá,kompaktní,lehká,spolehlivá a v úměrné ráži,pokud to dodržíš je i ovladatelná.To je celé,ovšem nebyl bys to ty abys to nehnal do absurdity.
:twisted:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 úno 2008 19:33

V tomhle jsem nevinně, o těch vojácích to začlo čtyři příspěvky před tím mým. A o samopalu jsi teď začal ty. Jsem myslel, že je zjevné, že se jedná o rozdíl 15 nábojů u devítky versus 7 nábojů u pětačtyřicítky.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 16 úno 2008 19:35

To- Kubajzz
A jsme u jádra problému,není to věc vkusu,přání a finančních možností?Takže značka ideál je poradit,ale koupit si to musí každý sám.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 16 úno 2008 19:39

Možná jsem blbej, ale do té doby, než se objevil tenhle příspěvek:
Kubajzz píše:IMHO je to blbost.
Ve válce vyhrává ten, kdo vystřílí víc nábojů.
Tak se tu mluvilo jen a jen o pistolích, ať už v jakénkoli použití s výjimkou toho, že HanuIv naznačil, že nejlepší na obranu je brokovnice s jednotnou střelou. Lituji Kubajzzi, ale o válce jsi tu začal ty :evil:
Předtím jsem vojáky a jich pistole zmínil jen proto, že pistole je v armádě definována jako "zbraň osobní ochrany" a nikoli jako primární zbraň
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 úno 2008 19:47

To byla reakce právě na tvůj příspěvek.
Zjevně jsem nepochopil, že jsi těmi veterány nemyslel vojáky, ale zřejmě veterány závodů IPSC.
Nebo jsi myslel ještě nějaké jiné veterány?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 16 úno 2008 19:55

Dobře, tak extra pro Kubajzze to zopakuji. Ten příspěvek o pistolích v armádě jsem psal proto, že v armádě je zbraň definována jako "Zbraň osobní obrany" a nikoli jako primární zbraň. Pro tebe to vysvětlím do detailu. Pistole není pro vojáka určena k tomu aby s ní pobíhal hodinu v jakékoli lokalitě a kropil s ní na všechno co se pohne. Je určena k tomu, aby jsi pochopil, že když už ti zbyla jen ta pistole, tak se máš ku.va rychle schovat a snažit se dostat k něčemu pořádnýmu do ruky. A když se ti při tom náhodou připlete někdo do cesty, tak ho sundáš a v tu chvíli je vážně lepší do něj poslat 1x .45ACP než 3x 9mmL (vycházím z toho jakou zkušenost popisovali veterání s oběma rážemi), protože v tu chvíli se ti šuple na 17 nábojů rapidně redukuje na 6 akcí. Už jsi to pochopil i ty? :?:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 úno 2008 23:11

OK, stejně je to případ zbytečné hádky ve zbytečném threadu. :wink: Tvrdíme prakticky to samé - že je vojákovi pistole nanic.
Ale stejně mi to nedá, abych se nezeptal.
Ty vážně věříš, že jedna průměrná trefa člověka z 45ACP se vyrovná třem průměrným zásahům z devítky?

Píšu průměrná, aby bylo jasné, že to není třikrát z devítky do ruky versus jednou z pětačtyřicítky doprostřed čela.
Mi ty všelijaké zaručené vojenské příhody připomínají spíš agenturu JPP. Třeba u toho aspoň trochu seriózního Marshalla to dělá 9luger 62% oproti 64% .45ACP.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 16 úno 2008 23:25

Vycházím ne z nějakých indexů, ale z toho, co jsem se dočetl proč veteráni i nyní preferují .45ACP proti 9mmL a jaké popisovali zkušenosti s oběma rážemi při použití v reálných situacích.

Jinak ano, to že je tento thread zbytečný a absolutně k ničemu tady všichni tvrdíme už od počátku
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 17 úno 2008 00:06

Já ty indexy taky nemám rád, protože zdaleka nejvíc záleží na přesném umístění zásahu, ostatní faktory jsou jenom podružné.
Dneska jsme zabíjeli prase a po zásahu do hlavy prasečákem, což je jenom pár centimetrů dlouhá tyčka hnaná obyčejnou poplaškou, šlo dvěstěkilové čuně k zemi jako podťaté.
Takže analogicky prostě trefa na správné místo a nemusíme řešit jaká je to ráže nebo jestli je to FMJ nebo EFMJ.
Ale stejně tomu vyprávění vojáků o třech ranách z devítky oproti jedné ráně z pětačtyřicítky věřím asi stejně, jako že agenti Mossadu používají Desert Eagle, nebo že pistole PSM byla vyvinuta aby KGB mohla bez obav střílet v dopravních prostředcích.

Jinak tyhle thready IMHO nejsou zbytečné, protože přestože se většinou navzájem o své pravdě nepřesvědčíme, ale aspoň si tím člověk tříbí názory.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 17 úno 2008 10:49

S předchozím příspěvkem nezbývá než souhlasit. On člověk s sebou může nosti superspeciální náboje s extra laboracemi a střelami SuperDuperExtra, ale pokud toho h..a, který na vás jde s kudlou v ruce netrefíte někam, kde to bude znamenat okamžitou inkapacitaci, tak vám to je na nic.

Marshall se Sanowem totiž ten svůj index stavěli podle pravidla: každý zásah do trupu přináší jistou míru inkapacitace a my se snažíme zjistit jakou. Ale co se děje se všemi těmi výstřely, které jdou mimo (třeba jen do periferie těla)? S těmi se jaksi nějak nepočítá. Z tohoto pohledu vznikly ve studii některé nesrovnalosti. Jako například zázračná účinnost ráže 7.65 (do roku cca 1995 to byla jedna z nejvíc používaných ráží pro záložní zbraně a většina zaznamenaných zásahů byla vypálena z těsné blízkosti atd.)

Můj náhled na věc je velmi prostý: pro běžného smrtelníka je skoro jedno, jakou ráži nosí, pokud je její energie dost vysoká aby dokázala prostřelit svrchní oděv útočníka a pronikne v jeho těle dostatečně daleko, aby dokázala zasáhnout nějaký důležitější orgán. V tomto případě postačí s rezervou běžny 9x19. Abychom dokázali zaručit nějaký fyzikálně solidnější účinek, chtělo by to něco mírně těžšího (ideální je subsonik, který má těžkou střelu s plochou špičkou). Vše ostatní je na hranici legality (obzvlášť při svojském výkladu práva ala Kreml), i když nechápu, co je tak strašně zákeřného na prostých expanzivních střelách.

No a vojáci: to je úplně jiný svět. Pro ně je zbraň pracovním nástrojem, takže na ni mají jiná pravidla. Chtějí vysoký průbojný účinek a při tom vysokou ranivost střely, pokud možno nekonečnou kapacitu zásobníku s možností jednoduchého přebití a dobrého nošení. Tam bych navrhoval snad leda nějakou energetickou zbraň :shock:
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 17 úno 2008 12:35

Takhle se tady můžeme hádat do nekonečna. Nechcete někdo založit hlasování o nejvhodnějším náboji pro obranu? Zjistily bychom demokratickou mtematickou pravdu, páč odborná pravda na tohle téma stejně neexistuje. Já to zakládat nebudu, páč mě to zas až tak nezajímá, a svůj postoj k této problematice jsem vyjádřil na straně 1 tohoto threadu.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Doogs
Příspěvky: 85
Registrován: 21 dub 2006 17:40

Příspěvek od Doogs » 18 úno 2008 13:09

Co se týká té kapacity, mám G21sf a v zásobníku 13 nábojů +1 v hlavni=14 to je téměř standard i u 9mm.Přitom zbraň není větší než služební devítka.
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Příspěvek od bufallo » 18 úno 2008 15:01

ja by som doporucil moderatorom to tu uzavriet... a bude klud.. budeme sa venovat zaujimavejsim veciam a nie hadat sa co bolo skor, sliepka alebo vajce...
Zamčeno