9mm vs. .40S&W vs. .45ACP

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

...

9mm vs. .40S&W vs. .45ACP

Příspěvek od ... » 25 lis 2005 15:16

Co si myslíte o účinnosti těchto nábojů-srovnaní.. Nake konkrétní informace? Nejlepší stop efekt?Tabulkové údaje.. Co by jste volili pro obranu? Předem díky za zajímavé informace :)


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 25 lis 2005 15:22

Prohrab se timhle webem.
nespavec

9mm vs. .40S&W vs. .45ACP

Příspěvek od nespavec » 25 lis 2005 16:25

Trochu moc otázek najednou.Každá z těch ráží existuje v množství rozdílných laborací a různých typů střely,takže jednoduchá odpověď není a tabulky s detaily nejlíp hledat pomocí Google.
Na obranu nosím v 9x19 S&B Subsonic a S&B poloplášť do revolveru,do pistole Vlašim poloplášť a Fiocchi teflonované bezpláště s gas checkem.
Ve 45 ACP vlašimské celopláště.Jiným provedením střely si život nekomplikuji.V davu lidí bych asi nikdy nestřílel se žádnou z těchhle ráží.Příprava na obranu výběrem náboje nekončí,nejlíp je vymyslet to tak,aby zbraň nebyla potřeba.
...

Příspěvek od ... » 25 lis 2005 16:46

Ten web uz jsem videl a na googlu hledal..zajimaji me Vase osobni postrehy(nazory)..
Ondra

Příspěvek od Ondra » 25 lis 2005 19:18

Tak z 9mm uz jsem si dlouho nestrelil ale kdyz beru 40 a 45:Mam nasi 75 IPSC standart ve 40.,papa ma Tanfoglio limited custom HC 45.ACP. Pri pouziti orig Vlasim munice 45. znatelne min kope a prubeh rany je"klidnejsi".Nevyhoda je mala kapacita zasobniku -10 oproti 16...
I kdyz je 45. vetsi raze tak 40. ma vetsi stop efekt i prubojnost(pokud se nemylim tak diky rychlosti ktera je cca o 100m/s vetsi)
A jinak pri sebeobrane v davu bych se nejmin bal strilet z 45.-prave kvuli nizke prubojnosti a nejvic tak s 9mm...I kdyz jestli padne o jednoho cloveka vic nebo min,stejne pujdu bucet... :lol: :x
Návštěvník

Tady ti nikdo nenapíše, že střelil člověka

Příspěvek od Návštěvník » 26 lis 2005 07:04

Jestli tě nezajímají tabulky, tak ses měl zeptat jinak - ne "osobní zkušenosti". ale "kdo a čím už někoho zastavil". Pak zjistíš, že kromě zvířat tady nikdo nic jiného výstřelem nezastavil. Pokud chceš vědět a ne se nechávat poučovat, vezmi Zlaté stránky a testuj, ale získáš jen tabulky průraznosti a fotky dopadem rozvinutých/zdeformovaných špiček střel. Ještě lépe vezmi zvíře a testuj. Napadnou mě samozvaní ochránci a bacha, je na to zákon, ale prasata/krávy se střílejí/podřezávají zaživa/nahánějí na místo kopáním/přicházejí o oči po bitím klackem (taková kráva s okem visícím na svazku nervů je chuťovka, zajdi do JZD a aspoň jednu jednookou určitě najdeš, ručím za to) běžně a nikdo to neřeší, ochránci mlčí, soustřeďují se jen na kauzy, kde jim někdo zaplatí za obtěžování (jeho) konkurence. A stejně - u zvířat nelze přímo srovnávat s člověkem - na smrtelný zásah reagují buď hned, pokud zasáhneš CNS, ale jinak až poté, co jim zásah fyzicky znemožní stát a utíkat. Tj. při průstřelu komory ještě zvládnou pár (desítek) skoků atd.
Člověk by při takovém zásahu byl vyřazen okamžitě, protože naše psychika je křehká. Pokud nejsi pod drogami a dostaneš zásah do hrudního koše, jdeš k zemi, umřeš až za pár minut, ale lehneš hned. Takže s tím vyřazením člověka - to se ptáš na špatném fóru. Jediné, co se můžeš dozvědět, je to, že dva lidé se při cvičení tasení stejným způsobem střelili do ruky a střela proletěla a skončila v boku. Jeden z nich necítil žádnou bolest, jen cítil vytékající krev, a druhý okamžitě šel k zemi, držel se za bok a po pár sekundách omdlel. Tahle srovnání najdeš na netu a není tak dlouho, co na mojezbran.cz jeden popisoval, jak se jednou ranou 3x prostřelil - a necítil nic, jen tam dál stál a divil se, co se vlastně stalo. Všechno je to o konkrétním člověku, konkrétním prahu bolesti, konkrétní psychice, konkrétní odhodlanost pokračovat v útoku.
To, co jeden nesnese (rána holí z tvrdého dřeva přes holeň) a jde hned na hubu, může druhý natrénovat tak, že ho to nejen nesloží, ale ani nebolí (něco o tom vím, pár škol bojového umění to má jako jeden ze základních cviků).
Omlouvám se za zdánlivě chaotický text, přeskakuju z tématu na téma, snažím se do minima textu nacpat maximum informací, kdo o ně má zájem, získal právě výchozí body pro další hledání, OK?
...

Příspěvek od ... » 26 lis 2005 10:01

No vidim,ze se to ubira jinym smeem, nez jsem chtel. Nemam zajem do nikoho strilet. A stileto do kravy, abych si vyzousel jak to "funguje" mi prijde ujety. Jsem maximalne pro ty zlate stranky. Chtel jsem se pobavit o ucinosti ruznych pistolovych razi(puskove se tu uz resily..) jen tak a ne proto ze to chci pouzit-pro me je to konicek ne nutnost
joot

Re: Tady ti nikdo nenapíše, že střelil člověka

Příspěvek od joot » 26 lis 2005 10:52

Anonymous píše: ..... Ještě lépe vezmi zvíře a testuj. .....
To že jsou hovada v JZD neznamená, že by se měli vyskytovat hovada i mezi držitelama ZP (tedy né, že by se nevyskytovali, ale nemusíš tady prezentovat podobný hovadiny)
Návštěvník

Tak o co ti jde?

Příspěvek od Návštěvník » 26 lis 2005 14:22

Průbojnost nemá smysl zkoumat, tu má nejlepší celoplášť s ocelovým jádrem a ten je pro civily zakázaný.
Deformaci střely na zlatých stránkách nevyzkoušíš, protože střela je konstruována na deformaci ve tkáni, tj. střelbou do zlatých stránek (suchých i mokrých) testuješ maximálně tak úsťovou rychlost, a na to je určen lepší a především objektivní přístroj - chronometr.
Takže na co se ptáš? Prostě jen tak píšeš a nemyslíš. Tabulkové údaje tě nezajímají, pokud by zajímaly, každý výrobce střeliva je má na svých stránkách (a většinou pro stejnou standardní hlaveň, s výjimkou SB, který používá delší, aby údaje vyšly vyšší).
O střelbě do želatiny ti tady těžko někdo napíše něco, co už to kdysi napsáno nebylo, a vzhledem k různým hustotám želatiny a velkému vlivu teploty stejně nemůžeš porovnávat údaje zjištěné dvěma různými lidmi, pokud je neměřili na jedné střelnici nejlépe v jeden den.
Chtěl jsem ti poradit, ale tebe nezajímá ani první, ani druhý, ani třetí parametr, takže do tohoto tématu přestanu psát, protože tohle prostě bude další zbytečné téma zcela beze smyslu, kde se ptá někdo, kdo nic neví, ani to, co se vlastně chce dozvědět.
...

Příspěvek od ... » 26 lis 2005 20:04

Treba jsem se chtel dozvedet neco noveho,ale to zalezi na tom kdo odpovi. Stejne tady na tomhle foru jsou k tematu prvni 2 odpovedi a pak je to zcela mimo misu..takze tak..hlavne ze vim ze v JZD kravy nemaj oci..ale aspon jsem se dozvedel neco o lidech co se zajiaji o zbrane a maji ZP a uprimne doufam ze ty psychotesty zavedou
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 26 lis 2005 21:34

Opravdu bych chtel na vsechny apelovat, aby psali k tematu. Nemam nic proti kratkemu odboceni (viz nejaky ten podareny ci nepodareny vtip) ale kravy bez oci a JZD k tomu opravdu nepatri. Prosim tedy tebe... nas jedinny Anonymni... aby jsi se vice kontroloval ve svych tezich a psal lepe.

V horsim pripade budu muset na obsah textu zavest mazaci cenzuru a to by byla jiste skoda, jelikoz tve texty obsahuji i hodne dobrych rad a uvah.

Tedy polepseme se vsichni! (ja mam zcela jiste take maslo na hlave!)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 26 lis 2005 23:25

Osobně si myslím, že původní otázka je špatně položena. Nevím jak by měla znít.
Všeobecně známo je, že zastavovací efekt, průrazný efekt apd. záleží od typu střely.
Osobní zkušenosti: to je věc ožehavá, neznám nikoho kdo by si pořídil tři zbraně těchto ráží a dělal objektivní testy s desitkami typů střel.
Jelikož to patří k mé obživě (jedné z několika) tak mohu sám za sebe říci, že jsem vždy používal zbraň v ráži 9mm Luger, nicméně jsem si pořídil jak Glocka v ráži .40 (v současné situaci z pohodlnosti nejčastěji použivaná zbraň) tak 1911 .45ACP, nejpřesnější a nejvýkonější oproti předchazejícím. Jako záložní, PPK 7.65.
Problém není v tom co je jak dobré, výkoné atd. ale naučit se do mrtě zvolenou zbraň používat. I Desert Eagle v .50 ti bude naprd, když nebudeš schopen zbraň dostatečně rychle vytasit a přesně střelit double. ( v .50ce je to nemožné).
Osobně dávám přednost ráži .40 S&W. Jaké střely si nabiješ, záleží na tobě.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 28 lis 2005 06:17

Víte, jediná šance, jak prokázat něco v této oblasti je mít k ruce spolehlivé statistiky. Takové statistiky jsou k dispozici pro .45ACP a 9x19 (a třeba pro 7,65 Browning), ale bohužel ne pro .40SW (ta ráže je moc nová).

Taková statistika musí obsahovat data o všemožných věcech. Jednak o vlastní zbrani a náboji (tedy náplň, energie,tvar střely, její hmotnost), dále o stavu střelce a cíle, místě zásahu a o traumatech, které zásah způsobil. Teprve poté se dá říct, jakou účinnost má který náboj které ráže.

Ano, všichni se tu zaklínají fyzikou (i já to tak dělám), porovnávají energie, hybnosti, průřezová napětí, ale zapomínají na základní patero terminální balistiky pro úspěšný zásah:

1. Hloubka průniku
2. Energie dopadu
3. Umístění zásahu
4. Tvar kanálu (a tvary stálé a dočasné dutiny)
5. Psychický stav cíle před a po zásahu

Z tohoto pohledu jsou body 1 a 2 jasně na straně silnějších ráží, bod 4 ovlivní spíš tvar střely (s přihlédnutí k jejímu rozměru) a bod 5 neumíme ovlivnit. Jediné, co zbývá, je umístění zásahu, které je třeba řádně cvičit.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Návštěvník

:-)

Příspěvek od Návštěvník » 28 lis 2005 08:38

Já jediný tu uvedl, že nejdůležitější je mít zbraň dokonale v ruce a pokud jde o účinek střely v cíli, tak s výjimkou zásahu CNS s okamžitým vyřazením je nejdůležitějším faktorem rozhodujícím o "one stop shot" právě tvůj bod 5. To místní diskutující až na tvou světlou výjimku neuznají, protože by se už nemohli dokola bavit každý týden o tom samém, tj. jaká hlaveň, střela, prachová náplň a značka výrobce na těle pistole jsou nejlepší.
V reálu ale jde především o bod 0 (moje první věta) a bod 5 (tvůj). Tyto věci jsou objektivně neměřitelné a tím diskuse končí.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 28 lis 2005 09:26

Jistě. Umnět používat zbraň je to nejdůležitější. Což říkám v bodě 3. Umístit zásah na vhodné místo.

Je tu ale jedno ale: ne všichni majitelé zbraní mají čas/příležitost/schopnost trénovat denně (často). Já třeba chodím na střelnici tak často, jak to jde. Ale není to ani jednou týdně, protože jsem pořád někde ve vzduchu. Jistě, JUDr. Teryngl teď ve články ve Z&N psal, že by měl být zákonem nařízeno aby každý se zbraní cvičil a kdovíco. Ale to by polovina lidí s Ečky byla mimo. A opět to je o politickém rozhodnutí. Přitom ustrašená slečínka s osmatřicítkou v kabelce má stejný nárok na sebeobranu, jako exvoják s pětasedmou, nebo člen ochranky s Glockem.

Každá zbraň je jenom prostředek. Některý prostředek je lepší na to a jiný na ono. A je v celku jedno, jestli to bude 9x19, .40SW, .45ACP, .357SIG, 38Speciál, nebo 12,7SuperHyperAltraMagnumSpeciál.

Všechny studie, které jsem viděl (včetně slovůtného, ale dnes už dávno překonaného Fuller/Sanowa) konstatují kdovíco, ale ne to, co by bylo asi potřeba. Dokonce i studie od FBI nedávají dost údajů aby se člověk mohl rozhodnout.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět