7,5 x 53,5 Schmidt Rubin vs. 7,5 x 55 Swiss

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
babine
Příspěvky: 55
Registrován: 27 kvě 2008 17:51
Bydliště: Vsetín

7,5 x 53,5 Schmidt Rubin vs. 7,5 x 55 Swiss

Příspěvek od babine » 27 kvě 2008 18:23

Dobrý den kolegové,
kdosi tady kdysi prohlásil, že pokud se lidi naučí přebíjet, tak není problém s výběhovýma rážema. Tak jsem se chtěl zeptat kdo by mi poradil jak se poprat s nábojem 7,5 Schmidt Rubin GP 90, ze kterého se vyvynul 7,5 Swiss. Rozměrově jsou ty náboje celkem podobné, tak bych předpokládal, že by se ten náboj GP 90 dal přebýjet po úpravě z 7,5 Swiss. Co vy na to? Poradí někdo jak se s tím vypořádal.
Co vydím jako největší problém je osazování střely s papírovým krčkem a sehnat nějakou odpovídající matryci.
Další problém je s prachem - polobezdýmný prach PC 88 se dnes už nevyrábí, a moc nemám ponětí jak přepočítat max. tlak na současné prachy. Nechci toho robit moc, prostě to jen vyzkoušet pro radost, na normální střílení mám 308 W.
Taky kde sehlat odpovídající kokilu.
Málem bych zapoměl odkaz pro přesné údaje zde: http://www.swissrifles.com/ammo/


Abych zabránil zbytečné a neplodné diskuzy tak ZP mám i zk. A., a flinta do které to chci je legálně přihlášená jako zbraň kat. C s platnou tormentací. A zadruhé nejsem žádný sebevrach co strká do flinty co tam vleze.

Díky za plodné rady, a přeji přesnou mušku!
Přílohy
GP90.doc
(33 KiB) Staženo 219 x


Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Příspěvek od edelweiss » 27 kvě 2008 21:36

Cal 7,5 se běžně alternuje střelami 308 (7,5 mas chodí lahůdkově) Prach neřeš vezmi si tubal T3000 a máš hotovo,laborace bude od 37gr do 41,5gr na střelu 180gr.Více ti pomoci nemohu,když tak to ještě prověř i u jiných zdrojů.
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
babine
Příspěvky: 55
Registrován: 27 kvě 2008 17:51
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od babine » 01 čer 2008 12:19

Díky!
No doufal jsem, že se diskuze rozvine trochu více. Tak se pokusím to trošku rozpitvat a možná se někdo s chytrou myšlenkou přidá.

Takže střela. S tou .308 by to nebyl úplně špatný nápad.
Střela 7,5 S.R. G90 má mít průměr 7,79.
Střela 308 Win. má mít 7,85 .
Tady bych potřeboval poradit, na jakou přesnost se u střel hraje. Těch 6/100 mm by šlo nějak zkalibrovat, ne? - Máte s tím prosím někdo zkušenost?
Dále bych potřeboval střelu olověnou a to z toho důvodu, že ty původní náboje měly olověné střely, tedy předpokládám, že i stoupání drážek a hloubka drážek je na mé kulovnici odpovídající na olovené střely. Jako alternace by se mi možná jevily dobré tefolonové střely. - Máte zkušenosti? - Dají se kalibrovat? Jak velká je na nich ta vrstva teflonu?

Další problém je, že střela by měla mít 13,18 g. To z toho důvodu aby byla dostatečně dlouhá. Délka celého náboje by měla být 77,55 mm. Při použití kratší střely se střela nezařízne hned do rážek což způsobí zvýšení nepřesnosti. To se stalo při vojenských zkouškách, když zkoušeli nový náboj s krátkou střelou v původních puškách. Pak je musely nahradit novými hlavněmi s odpovídající komodou. Existuje - vyrábí někdo takovou odpovídající kokilu na odlévání střel na tuto gramáž?

Tak a posledním problémem by byl prach. Jestli to dobře chápu, tak pro použití olověné střely je dobré použít prach s pomalým hořením. Vectan vyrábí údajně pro laborace olověných střel prach A0. Máte s tím prosím někdo zkušenosti? Existují podobné prachy i od jiných výrobců?
Co mě překvapilo tak navážky tohoto prachu jsou např. u náboje 308 W (má podobný objem zpalovacího prostoru) poměrně nízké. - Na střelu 12,1 je to pouhé 11,.. grainů. Což mi příjde poměrně málo. - Hrozí, že i minimální nepřesnost v navážce způsobí velké výkyvy v počáteční rychlosti. No a pokud jsem to správně pochopil, tak čím vyšší hmotnost sřely, tím vyšší tlak při stejné navážce, tak bych potřeboval tu navážku ještě snížit při použití střely 13,18. Co s tím - aby tam nakonec vůbec nějakej prach byl :)
No a nakonec, dájí se někde zjistit přesné rozměry kalibračních matryc. Protože mi to tak vychází, že zažehlovací matrici bych potřeboval z ráže 300 W.M. - opět otázka na jakou přesnost se tam hraje. Hapruje mi tam 2/100 mm na zažehlení krčku. Požadavek na info na přesné rozměry jsem poslal na Anděla ale nějak mi neodpověděl. Objednat matrice podle ráže na obalu přece umí každý a od odborníků bych čekal, že jsou schopni zjistit i přesné rozměry. Jak to s tímto dělají ti co přebíjí na BR jak někdo psal na rozněry komory. To si necháváte dělat matrice na zakázku? - pokud ano - kde prosím?

No tak doufám, že už se najde víc lidí, co k takto rozpitvaným otázkám budou mít co říci. Předem všem děkuji za jakékoliv info. Jo a pokud jsem v něčem úplně mimo, tak mi to napište ale i s tím jak by to tedy mělo být. Díky.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 01 čer 2008 12:30

7,5x55 Swiss se standardně přebíjí 308 střelou. Co se matric týče, tak třeba Redding přímo na svých stránkách nabízí výrobu custom matric
babine
Příspěvky: 55
Registrován: 27 kvě 2008 17:51
Bydliště: Vsetín

Příspěvek od babine » 01 čer 2008 16:51

Díky, tak se nám to začíná pomaličku rýsovat. kokila ráže .308 by měla být opravdu v pohodě, těch 6/100 mm asi nehraje u olověné sřely takovou roli. Přebýječi za velkou louží na tento náboj - tedy 7,5 GP 90 - používají prach SR4759 - 16 gr. Měl by to být pomalu hořící prach. Dá se u nás koupit? máte někdo skušenosti s tímto prachem? Díky.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 01 čer 2008 16:57

a co se matric týče, tak by tě mohlo zajímat i tohle
http://www.midwayusa.com/eproductpage.e ... mid=625657
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 03 čer 2008 15:41

Na serveru válka byl článek o staré S-R,kterou její majitel používá k terčové střelbě,já mám K31,takže ti víc nepomohu,jen potvrzením že opravdu lze použít střely .308.Ale jak odělat ten ovin atd.to nevím zkus se zeptat černoprachýc střelců třeba na strelectvi.Mimochodem myslím že pokud použiješ černý střelný prach chybu neuděláš,druhá možnost je dojet si do švajcu :twisted: Na swissrifles píší že tlak je 37000psi,možná by někdo uměl vypočítat jak tohoto tlaku dosáhnout s moderními prachy,třeba shiva by mohl něco poradit...
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Odpovědět