5,56 versus 7,62 NATO

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

TELESCOPIC
Příspěvky: 173
Registrován: 03 čer 2007 14:02

5,56 versus 7,62 NATO

Příspěvek od TELESCOPIC » 15 čer 2007 21:06

Srovnání těchto dvou tradičních vojenských nábojů z pohledu ranivého účinku na živou sílu a průraznosti pevnými materiály.

Opomineme-li skutečnost proč od 60 let v západních zemích začíná převažovat trend zbraňových systémů pro náboj 5,56, praktičnost spojenou s hmotností těchto systémů, nižší zpětný ráz a lepší manévrovatelnost, lepší precisi střelby na kratší vzdálenost a další podobné faktory, dostávánme se k zajímavému problému, která je mýtizován a názory na něj se dost různí.

Jako vykopnutí pomyslného míče uvádím dva úrovky z netu. První ranivý účinek náboje 5,56 vyzdvihuje a druhý naopak snižuje:

"ráže 5,56 NATO (vychází z loveckého náboje .223 Remington) a 5,45x39. Tato munice má smrtelní učinek právě do 300m. Výhodou této munice je skutečnost, že v zasaženém objektu vyvolá šok ve tkaních, který je způsoben tím, že střela je velice lehká a letí vysokou rychlostí a po zásahu se vychýlí. Na rozdíl od 7,62x39, která hladce projde. Je tedy jasné, že vysokorychlostní-malorážná má mnohem větší vyřazovací účinek. Paradoxně tato výhoda je její chybou. Prakticky touto municí neprostřelíte skoro žádnou překážku. Silnější křoví už je problém. Přehnaně řečeno, střela se vychýlí pomalu o každý list."

"Není žádným tajemstvím, že ozbrojené síly USA nejsou příliš spokojeny se svým nábojem 5,56x45 mm, speciálně s jeho účinkem na živou sílu. Zvláště speciální jednotky SOCOM požadují už delší dobu náboj s větším porážejícím účinkem, pro který by se ale daly levně adaptovat stávající zbraňové systémy. A tak vznikl po dvou letech pokusů, na kterých se podílely také speciální policejní týmy, nový náboj, označený 6,8 mm SPC (Special Purpuse Cartridge), který představila firma Remington poprvé na výstavě Shot Show v Las Vegas v roce 2004. Pro civilní trh je náboj osazen mj. také 7,452 g těžkou střelou..."

[/b]


epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 15 čer 2007 21:46

Koho by to zajímalo, tak tady je video - po krátkém úvodu, se zde probírá právě schopnost penetrace různých nábojů vzorovou budovou.

http://video.google.com/videoplay?docid ... 0235&hl=en
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 čer 2007 15:53

Já myslím, že srovnání těchto nábojů z hlediska ranivého účinku je nepodstatné, protože jsou to vojenské náboje a u nich je ranivý účinek bezvýznamná veličina. Dokonce vzhledem k mezinárodním konvencím (Haag) je zvýšený ranivý účinek u nábojů pro použití ve válce zakázaný a tudíž nežádoucí.
Jinak by po sobě mohli vojáci střílet loveckými střelami, jistě s výbornými výsledky, co se týká ranivosti, ale nemůžou, protože jednak je to zakázané a druhak je to drahé.

Každý ten náboj má své určení, proto bych je nesrovnával. 7,62 do kulometů a na delší vzdálenost. 5,56 je zas je lepší pro pěšáky, protože jich může nést víc.

O vychylování střel větvičkou si myslím taky nemá cenu mluvit, protože těžko se bude někdo spoléhat, že ho ochrání větvička. Možná tak nějaký lovec, co střílí jednu ránu, to pozná, ale ve válce voják nasype do křoví zásobník nebo dva a problém je vyřešen.

Náboj 6,8SPC je výkonem někde mezi 7,62NATO a 5,56NATO (spíše se blíží 7,62NATO), takže je to takový kočkopes. Zřejmě další z pokusů, které se snaží o vytvoření univerzálního náboje.
IMHO pro kulomety moc slabý a pro pěšáky zbytečně silný a drahý.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 19 čer 2007 16:06

Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 21 čer 2007 20:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
TELESCOPIC
Příspěvky: 173
Registrován: 03 čer 2007 14:02

Příspěvek od TELESCOPIC » 20 čer 2007 00:20

Rozumím. Ale já téma tohoto threadu založil na čistém porovnání těchto dvou typů nábojů, co se týče "ranivého účinku na živou sílu a průraznosti pevnými materiály". Prosím snažme se toho více méně držet a méně zohledňovat faktory, které souvisejí s moderní válečnou taktikou současných konfliktů.

Navíc tyto typy nábojů (byť v menší míře) jsou používány zásahovými jednotkami, kde ranivost a zastavovací účinek jsou zcela významné... Navíc se používají různé poloplášťové a jiné speciální střely, které by měly ve specifických situacích zefektivnět použití zbraně...

Prosím neomezujme se tedy jen na oblast současného vojenství a věnujme se obecně účinosti těchto nábojů na živou sílu a průrazností pevnými materiály......

Můj názor je následující. Jsem si vědom, že je to velmi zjednodušené a zobecňující. Takže podle toho, co jsem zatím vyčetl a pochopil, se přikláním k názoru, že:

vysokorychlostní a nestabilní střela 5,56 umí napáchat velké škody v tkáni a při zásahu témeř do jakékoliv části těla způsobí ošklivé vnitřní poranění a okamžité vyřazení živého cíle "ze hry". Bohužel ve velké většině případů je zastavovací schopnost dosti špatná. (Když pominu balistické vlastnosti, tak z toho vyplývá, že je vhodný do útočné pušky, při použití ve válce)

naproti tomu těžký a stabilnější 7,62 způsobuje čistější průstřely živou tkání (pokud mine kost), ale zase na druhé straně při zásahu vitalních orgánů má drtivou účinnost a obecně jeho zastavovací schopnost je lepší než 5,56 (Je tedy oblíbený u zásahových, protiteroristických jednotek. Pokud vím, například SWAT si nechal speciálně vyrobit ňáké zkrácené karabiny na 7,62 kvůli lepší zastavovací schopnosti tohoto náboje). Jinak samo je mi jasné, že většina jednotek používá spíše pistolové ráže a krátké samopaly HK.....

Takže jaký je váš názor na tohleto? Díky
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 20 čer 2007 17:52

No to si trochu odporuješ.
"okamžité vyřazení živého cíle "ze hry" X "ve velké většině případů je zastavovací schopnost dosti špatná"

Jinak u zásahových jednotek (kromě odstřelovačů) 7,62NATO oblíbený IMHO není, protože nevím z čeho by to stříleli. Dávkou z ničeho, leda by si na záchranu rukojmích vzali kulomet. Ti si radši berou samopaly.

Průbojnost má 7,62NATO určitě větší než 5,56NATO. Ale normálnímu pěšákovi to může být jedno, protože 7,62 nemůže střílet z běžné osobní zbraně dávkou, takže i kdyby ji hned chtěl kvůli ranivému nebo průbojnému účinku používat, tak stejně nemůže, protože na to neexistuje rozumně použitelná zbraň. Kromě toho by s tím těžko něco trefil.
Já myslím, že se ty náboje prostě porovnávat nedají.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 20 čer 2007 18:05

Můj názor je ten, že 7.62x39 je primárně výhodnější. 223.Remington je rychlejší, má lepší balistiku a vzniklá kaverna po zásahu je větší než u ruské patrony.
ALE!
Pokud bychom se bavili o vhodnosti pro vojenské použití, průbojnost má svůj velký význam a stabilita střely též. Tam vede ruská patrona.
Jeví se mi jako efektivnější zasáhnout ve skupině vojáků jednoho - dva - tři - prostřelím je, totiž - než způsobit devastující zranění jenom jednomu. Mám dojem, že jedno z pravidel války je co nejvíce vojáků zranit - oslabím totiž nepřítele tím, že ho donutím starat se o své zraněné... :wink:
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » 20 čer 2007 18:14

nesrovnává se tady 7,62x39 ale 7,62NATO
a ne 223rem ale 5,56NATO
Naposledy upravil(a) 4mike dne 20 čer 2007 18:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 20 čer 2007 18:14

No ruská patrona 7,62x39 u vojáků nevede, protože ji všichni opouštějí. A to včetně Rusů. :wink:
Mi se zase jeví efektivnější nést o 40% nábojů víc. A to je IMHO nejpodstatnější, zvlášť když víme, že na zabití jednoho nepřítele ve válce je potřeba průměrně vypálit z pušky 5000 ran.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 čer 2007 18:15

Navic se nebavime o valecnem pouziti...

Kubajzz ses hluchej? 7,62NATO :!:
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 20 čer 2007 18:17

Aha, sakra. Omluva.

Potom souhlasím s tím, že srovnáváme jabka s hruškama. 7.62NATO je doufám 7.62x51, tedy .308W. Uf uf, to jsem střelil pěkně blbě.
Naposledy upravil(a) Childeater dne 20 čer 2007 18:19, celkem upraveno 1 x.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 20 čer 2007 18:17

Nechová se náhodou 7,62x39 a 7,62NATO v ,,podstatě" stejně?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 čer 2007 18:18

Aspon co vim na zveri NE. 308WIN je o dost rychlejsi (se 150gr strelou) a je to vetsi maglajz.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 20 čer 2007 18:30

No, na Andyho střeleckém fóru jsem psal svojí zkušenost s loveckou patronou .308W od Hornady. Dovolím si zkopírovat...

Touhle patronou jsem jednou střelil kus holé na šoulačce. Bylo to asi na 50m a jednalo se o přestárlou srnu. Na první pohled to nevypadalo na velké poškození, vstřel normální a výstřel tak asi palec. Už když jsem srnu vzal za běhy, měl jsem podivný pocit - tělo srny se choval asi jako pytel způli naplněný tekutinou. Když jsem doma srnu pověsil a otevřel, málem jsem omdlel. Strašlivá devastace. Jako kdyby v tý srně vybouch granát. Vnitřní orgány byly jakoby našlehaný a trávník explodoval. Deka utržená od žeber skoro až k hřbetu. Pod dekou vcucnutý obsah břišní dutiny. Hrůza hrůz...už jsem to pak nikdy nepoužil.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 20 čer 2007 18:39

Jakej je rozdíl mezi .223 Remington a 5.56 NATO? Nejsou ty patrony zaměnitelné?
Odpovědět