.45 AUTO

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

fugaga

Příspěvek od fugaga » 03 dub 2008 17:38

No neviem o tom, že by strela v prevedení JHP pri tej istej rýchlosti a tej istej váhe strely mala väčšiu dopadovú energiu.....je to iba iná konštrukcia strely, kvôli lepšiemu predaniu energie....strela JHP sa deformuje, zväčšuje priemer a tým aj strelný kanál.....viac joulov mať nebude. Ak sa mýlim opravte ma :wink:

Ale možno si mal na mysli RSP (Relative Stop Power) a to je iné ako energia v J. RSP bude u JHP vyššie. :wink:


fugaga

Příspěvek od fugaga » 03 dub 2008 17:56

Aha tak som to pochopil ako to bolo myslené....že výrobca udáva predanú energiu a nie dopadovú? No neviem ako by sa to dalo vypočítať, koľko energie odovzdá...trebalo by poznať hustotu materiálu. Mne sa skôr zdá, že výrobca udáva dopadovú energiu strely...
all
Příspěvky: 301
Registrován: 24 kvě 2006 10:27
Bydliště: sever jihu Čech

Příspěvek od all » 05 kvě 2008 12:10

Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti se střelivem American Eagle od Federal. Jde mi pochopitelně o .45. Zajímá mě vše, od výkonu (stačí pocitově) až po cenu.
Zkoušel jsem hledat na netu, ale jak zadám Eagle, vyskočí hromada věcí se skutečným střelivem nesouvisející.
Díky.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 05 kvě 2008 14:40

fugaga píše:Aha tak som to pochopil ako to bolo myslené....že výrobca udáva predanú energiu a nie dopadovú? No neviem ako by sa to dalo vypočítať, koľko energie odovzdá...trebalo by poznať hustotu materiálu. Mne sa skôr zdá, že výrobca udáva dopadovú energiu strely...
A to bych rád věděl, jak výrobce na něco tak fantastického, jako je předaná, nebo dopadová energie příjde? Výrobce udává energii, kterou vypočte z rychlosti série střel (aby měl nějaký statistický souhrn) v určitých vzdálenostech.

Ostatně, i ten předpoklad, že se JHP střela rozvine a vytvoří hříbek se ukazuje být funkční pouze pokud nestojí v cestě třeba oděv. Jakmile JHP střele stojí v cestě například několik vrstev pevné látky (např. rifloviny), tak se otvor uzavře a střela se nerozvine.

A nakonec: logická úvaha říká, že jestliže bude střela dutá, pak musí být lehčí, než stejně velká střela celoplášťová. Lehké střely mají vysokou počáteční energii, ale rychleji ji ztrácí. Proto JHP střely jsou vhodné na velmi blízký střet, kde energie je ještě k užitku a není promarněna letem a třením o vzduch. Holt fyzika je v tomto neúprosná.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 05 kvě 2008 17:32

JHP jsou vždy lehčí a mnohem rychlejší, právě proto aby došlo k deformaci.
Co se ztráty rychlosti týče, tak myslím že do 25 m bude zanedbatelná a dál s tím už snad nikdo na obranu střílet nebude :wink:

Chtěl jsem si nechat poslat pár střel z USA, ale ti šmejdi odmítli poslat :(
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 05 kvě 2008 18:40

JHP se běžně v obchodeh prodávaj. Není problém si je koupit, ale lidi se bojej je nosit, protože v zákoně není jasně formulováno, jaké typy munice se mohou pro tyto účely používat. Někdo říká že JHP jsou zakázaný: "střela s expanzní dutinou nebo jinak konstruovaná s cílem zvýšení ranivého účinku" (nebo jak ten paragraf je), někdo říká že to není problém, protože se jedná o "dovolené výrobní provedení" a "ověřené pro civilní použití". Takže já prostě nevím, na čem jsme.
Jinak bych si určitě nějaký JHP koupil a nosil je. Pro obranu je to to nejlepší.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 05 kvě 2008 18:44

No co mám informace tak jdou běžně koupit na ZP skupiny "C", tudíž pro lov. Ale jelikož mě jej sebrali, tak mám tak trochu smolíka. Běžně tedy na skupinu "E" koupit nejdou.....

Co se týče nejasnosti ohledně nošení.....mám pocit že ta nejasnost je u Magtech First Defense, ale JHP je již kategorizováno do A.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 05 kvě 2008 19:11

predator píše:JHP se běžně v obchodeh prodávaj. Není problém si je koupit, ale lidi se bojej je nosit, protože v zákoně není jasně formulováno, jaké typy munice se mohou pro tyto účely používat. Někdo říká že JHP jsou zakázaný: "střela s expanzní dutinou nebo jinak konstruovaná s cílem zvýšení ranivého účinku" (nebo jak ten paragraf je), někdo říká že to není problém, protože se jedná o "dovolené výrobní provedení" a "ověřené pro civilní použití". Takže já prostě nevím, na čem jsme.
Jinak bych si určitě nějaký JHP koupil a nosil je. Pro obranu je to to nejlepší.
Co se týče toho, že JHP náboje jsou běžně komerčně dostupné: ano, už jsem je taky viděl. Myslím si, že zde je věc jasná, protože se jedná o expanzivní náboje se zvýšenou ranivostí a proto o zakázanou munici. Já sám toto omezení považuju za nesmysl, i když mi nezbývá než jej respektovat, protože zatím, co já - obránce nemohu mít ani ranivější střelivo, útočník se může vybavit, vším, co mu je libo. Když bude chtít, tak si pořídí i náboje se silně průbojným účinkem.

Nedávno jsme jinde na tomto fóru diskutovali o tom, jaké náboje nosit, když náš repertoár je omezený. Nakonec jsme se v 9mmL utvrdili, že nejlepší je obyčejný subsonic s těžkou střelou ve tvaru kužele s uříznutou špičkou. Pro nosiče jiných ráží nezbyde než mírně riskovat a buď nosit "zakázané" střelivo, nebo exotické střely typu CEPP s řízenou deformací (zde se jedná sice o střelu se zvýšeným ranivým účinkem, ale dík prostému konstatování, že není jasné vůči čemu nemá být ona zvýšená ranivost udána, nelze ani konstatovat, že daný náboj už překročil ranivost danou zákonem).

Co se týče nákupu munice na ZP C: ano, zde lze koupit náboje pro zbraň, kterou držitel tohoto ZP vlastní v úpravě se zvýšenou ranivosti (tady je výslovná vyjímka). Pro jiné zbraně by takovéto (i jiné) náboje jít koupit nemělo.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 05 kvě 2008 20:32

Mě by JHP určitě prodaly, ale možná jen proto, že mám na zbrojáku i áčko. Jenže jakmile bych je nabyl do zbraně, dopouštěl bych se TČ. Asi.
To mi říkal prodejce zbraní, sám pan Dufek. Ale vedoucí oboru zbraní a střeliva na okresním řiditelství PČR mi zas řek, že JHP můžu klidně i nosit a použít.. To pak člověk neví, čemu má věřit.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 05 kvě 2008 21:08

S tím trestným činem je to otázka. Chtělo by to prostudovat zákon o zbraních a střelivu. Minimálně to ale je přestupek na úseku zbraní a střeliva. Takže na odebrání ZP.

Pokud by se ale takové střelivo použilo při sebeobraně a nebylo by nic jiného v ruce, tak to TČ určitě NEBUDE.

To, co říká prodejce a co říká zákon je rozdílná věc. Bohužel, před zákonem vystupujete Vy, coby potenciální nositel zakázané munice, ať Vás ujistí kdokoliv o čemkoliv. I kdyby to byl svatý Dindindonius osobně a vnucoval Vám JHP na zlatém podnose s obrovským nápisem Legální střelivo.

Jediný, kdo smí rozhodnout, že je vše jinak je ... Státní zkušebna zbraní a střeliva.

Basta fidli.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 05 kvě 2008 21:22

No, to je právě ono. Já každopádně nechci nic riskovat, tak radiši nosím 9 L podzvukový Fiochi 158 gr, což už si myslím je solidní kousek olova...
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 05 kvě 2008 23:55

predator: nevím nevím.... já skupinu "A" mám taky a stejně myslím že jelikož je to střelivo kategorie "A" tak Ti ji bez vyjímky neprodají.... a pokud ano, tak prodejce porušuje zákon....
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 kvě 2008 06:54

Alfonss píše:predator: nevím nevím.... já skupinu "A" mám taky a stejně myslím že jelikož je to střelivo kategorie "A" tak Ti ji bez vyjímky neprodají.... a pokud ano, tak prodejce porušuje zákon....
Zcela přesně. ZP sk A a ztřelivo sk. A jsou dvě věci. Držitel ZP sk. A smí nabývat zobraně/střelivo sk. A, pokud na ně má vyjímku.

Jest to sice na :x :x :x , ale je to tak...
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 06 kvě 2008 09:55

Ohledně nošení JHP:Přestupek to je,ale,
1)musí vás chytit,pokud nepácháte přestupky OPAKOVANĚ tak max zaplatíte pokutu...
2)Pokud pokutu OKAMŽITĚ nezaplatíte,záleží na vašem advokátovi,jak to v přestupkovém řízení uhraje vím o jednom případě,kde se podařilo uhrát EFMJ,což je správně jen tak dál...odvolával bych se že chci posudek a pokud bude posudek kladný, tak je mi líto ale v tom případě to PLATÍ AŽ OD DATA PUSUDKU,PŘESTUPKOVÁ KOMISE MÁ ZA ÚKOL OD VÁS VYMÁMIT PENÍZE , NE ZVYŠOVAT SVÉMU CHLEBODÁRCI NÁKLADY...
3)Použijete-li zakázané střelivo,v případě NO,nebo KN,musí se posoudit jestli byla oprávněná,pokud ji posoudí jako oprávněnou,mohou vás za přestupek stíhat a platí body 1a2,pokud to neodloží a jde to k soudu,soud bude řešit oprávněnost obrany,tj,závažnější čin a když vás osvobodí jste z obliga,pokud vás uzná vinnými bude SKORO jedno zda jste zabili dlažkou nebo bazookou.
4)Tento scénář je pravděpodobný a vysledovaný ze života,ale ne jistý,takže si ujasněte,jestli budete střílet JHP devítky a riskovat,nebo 45 které vyletují už rozpláclé....
5)Nosím 45 a pro jistotu EFMJ :twisted:
6)A ještě jednou opakuji,jsme samostatné, za sebe odpovídající bytosti,protože většina těch co znám a nosí jsou superpravě orientovaní(tak odhadem 80% střelců),takže se rozhodněte sami...
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 kvě 2008 11:21

Ad1: nemusí být pravda, popřípadě, můžete se dlouho soudit s ZP v čistírně - jelikož mnozí rozhodují dle starého rozsudku nejvyššího soudu, který se ale váže na starý zákon o zbraních a střelivu, kde se jednoznačně pravilo, že v případě spáchání přestupků příslušný orgán policie odebere ZP. Jelikož není výslovně řečeno "více přestupků", soud dal tehdy za pravdu orgánu Policie, která odebrala ZP na základě jednoho podobného přestupku. Jelikož nové znění zákona je jiné, soud by měl rozhodnout ve váš prospěch. Ale ... cesty spravedlnosti jsou velmi klikaté.
Dále: musí Vás chytnout. To je pravda. Proto na střelnici noste FMJ. Nikde jinde mne nikdy nekontrolovali.

Ad 2: Důležité je nezaplatit pokutu, pokud neuznáváte svou vinu. Svou vinu můžete s klidem uznat pokud víte, že neuhrajete posudek z ústavu pro zkoušení Z a S (tedy očividně expanzivní střely). Pokud zaplatíte pokutu, máte čárku v záznamu přestupků. Při dalším přestupku, můžete být bez ZP. U EFMJ bych věc neřešil a nic neplatil, protože je funkčně podobná střele CEPP, která má certifikát dovoleného výrobního provedení.

Já sám bych střely, které si nemohu pravidelně vyzkoušet na střelnici nenosil (hlavně z důvodu ceny). To je ale na vůli každého. Jeak napsal předřečník - jsme inteligentní bytosti, zodpovědné za své činy.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět