.357 mag a .38 spec

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Anton_Spelec
Příspěvky: 85
Registrován: 15 čer 2006 17:40

.357 mag a .38 spec

Příspěvek od Anton_Spelec » 15 čer 2006 17:53

Dočetl jsem se, že náboje .38 special jsou použitelné i do revolverů ráže .357 magnum, jelikož by oboje měly mít stejný průměr (0,357 palce). Jak říkám, jen jsem to četl, tak by mě zajímalo, jestli to někdo nezkoušel v praxi...


Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 15 čer 2006 18:00

Jde to, ale zřídka se stane, že to zbraň nevydrží. Na toto téma se už psaly romány.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 15 čer 2006 18:03

V praxi se to moc nedoporucuje diky jine delce naboje a tedy jinemu vyvinu tlaku. Cili jelikoz jsou nabojnice jinak dlouhe, muze dojit k secteni tlakovych amplitud a k naslednemu roztrzeni hlavne ci valce.

Dale pak zatimco do .357 se pouzivaji spise pomaleji horici prachy... do 38spl rychlo horici.

Jak ktera zbran to zvladne.

Ja osobne NEdoporucuji.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 15 čer 2006 19:17

Já osobně bych do toho taky nešel, leda v případu absolutní nutnosti a nouze. Mnozí výrobci (Smith and Wesson, Taurus - Rossi, Ruger...) sice tuto možnost doporučují, jenomže fyzika je potvora a rám, nebo válec nemusí vydržet.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 15 čer 2006 21:38

Ja mam napr. u navodu k S&W 19 napsano neco ve smyslu, ze je to .38/.357 revolver s tim, ze pri trvalem pouzivani .357 je treba cas od casu kontrolovat valec, jestli nezacina praskat...

Nicmene - uz jsem videl Rugera Vaquero prasklyho ve valci - .45LongColt raze - ten clovek prebijel a daval min prachu... A podle me to prasklo proto (to neni ze me, to napsal nekdo tady a zda se mi to rozumny).
Anton_Spelec
Příspěvky: 85
Registrován: 15 čer 2006 17:40

Příspěvek od Anton_Spelec » 15 čer 2006 22:04

Mno, ja četl něco v tom smyslu, že do .357 revolveru jde v pohodě nabíjet .38, ale obráceně že to prej nejde...každopádně to pro jistotu zkoušet nebudu :D
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 15 čer 2006 22:13

Obráceně to nejde proto, že náboj .357 je delší než .38 a tudíž se ti nevleze do válce. Jinak průměr nábojnice a střely je stejný. Náboj .357 Mag. vznikl právě z .38 Spec. A delší je mimojiné i proto, aby nedošlo k záměně a někdo nestrčil .357 do revolveru na .38 a nedošlo k jeho destrukci.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

357-38

Příspěvek od edelweiss » 25 čer 2006 20:47

V principu je velmi pravděpodobná příčina těchto havárií délka nábojnic.a jde o to že nábojnice 357 je delší takže se střela plynule přibrzdí v náběhovém kuželu,zatím co 38Spdosáhne maximálních tlaků už ve válci /a bude to i těmi Rychlými prachy/a poté je v náběhu dost přibržděná,tím je tlak ještě navýšen a to hlavně ve válci,samozřejmě svoje dostane i rám.Hlavni se většinou nic nestane tam už je vše v normálu.Jiná kapitola je že používáním 38Sp ve válci 357m se do válce vypalují kroužky /je to prach a materiál střel/.Tyto pak způsobují špatné zasouvání nábojů 357m do válce.Takže bych to shrnul,používejme zbraně a náboje tak jak jsou spárovány a vše bude v pořádku.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

357 mag. a38 special

Příspěvek od vito » 26 čer 2006 08:46

Jak řečeno, byly o tom napsány romány. Stále se dělají studie a stále jsou nám předkládány nové výsledky. Co se týče delší volné dráhy letu střely kratšího 38 Spl, tak bychom mohli také spekulovat o tom, že při používání nábojů 38 Spl WC je volná dráha letu střely také výrazně delší než normální střely a nic se nestane. Ve skutečnosti nikdo přesně neví, co bylo příčinou destrukcí revolverů 357 Mg při použití nábojů 38 Spl.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 26 čer 2006 09:25

A nemohlo to být nějakou vadnou sérií?
Já jsem slyšel, že se to kdysi (před pár lety) týkalo pár Taurusů, od té doby jsem o tom neslyšel.
Myslím, že kdyby to byl problém, tak by to výrobci nejen nedoporučovali, ale spíš přímo zakazovali. Třeba v Americe, kde se každý může soudit s výrobcem pro jakoukoliv pitomost, tam by to v návodu zakázali jako první, ovšem je tomu naopak.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

357 mag. a 38 spec.

Příspěvek od vito » 26 čer 2006 09:46

Souhlasím s Kubajzz. U Taurusů to před léty bylo, dávno před tím, než se kvalita Taurusů dramaticky zlepšila. Podle "jedna paní povídala" to bylo u revolverů ochranky nějakých ústavních činitelů. Tam ale praskaly rámy i se střelivem 357 Mg. Zabýval jsem se tímto problémem opravdu podrobně, včetně korespondence s výrobci v zámoří, nikdo však skutečnou příčinu nezná.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 26 čer 2006 10:16

Na toto téma už není potřeba se nějak moc dohadovat.

Asi před sedmi lety se podařilo provést simulace poměrů při výstřelu vr revolveru právě v tomto případě. Nakonec, po mnohých testech se zjistilo, že na vině je ve skutečnosti prostá rezonance.

Při výstřelu s krátkou nábojnicí může dojít k tomu, že nerovnoměrně hořící prach vytvoří sérii za sebou jdoucích vln vyššího tlaku. Za normálních okolností (357M) se střela začne velmi brzo zařezávat do vývrtu hlavně a nedojde k rázu. Pokud je ale použitá nábojnice krátká, střela má chvíli možnost nebržděného pohybu. Při nárazu do náběhového kužele vývrtu je střela zbržděna ale vytvoří tlakovou vlnu, která se šíří zpět komorou revolveru a nábojnicí. Tam může potkat vlnu vzniklou nerovnoměrně hořícím prachem. Záleží kde se obě vlny potkají. Buď dojde k jejich odečtení, nebo naopak sečtení (když se ještě jednou vlna odrazí ode dna nábojnice).

Pokud dojde k nepříznivému vývoji může dojít až k 3násobnému nárůstu tlaků v neuvěřitelně krátké špičce, kterou válec, nebo rám nevydrží. Pokusy konané později tyto domněnky potvrzují.

A jaká je pravděpodobnost? Pokud používáte kvalitní prach, který neseparuje (to je běžné u všech nových prachů), hoří rovnoměrně a navíc a hoří přiměřeně rychle (spíš pomaleji), tak je pravděpodobnost nízká (snad v tisícinách procenta). Jistá pravděpodobnost tu ale je.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 26 čer 2006 10:39

To je jedna z teorií a možností.
Nicméně v praxi - stává se to v současné době u současných revolverů? Nebo je to uzavřená záležitost mizerné série Taurusů?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

357 mag a 38 spec

Příspěvek od vito » 27 čer 2006 08:32

HanuIv nám předložil zajímavou teorii. Je to trošku složité, nicméně to chápu. Já jsem však nedávno četl novou studii, která v podstatě skončila tím, že doložených a dokumentovaných případů není tolik, aby to stačilo na jasné stanovení příčiny. Bohužel, hloupá hlava a nepamatuji si, kde jsem to četl. Tím vůbec nechci polemizovat o teorii, kterou napsal HanuIv. Jenom chci říct, že tyto případy nejsou časté a u většiny neznáme okolnosti, za kterých k destrukci došlo. A Taurusy jsou v posledních letech naprosto v pohodě.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 čer 2006 10:19

Taky tomu asi rozumím. Je to možné vysvětlení. Ovšem náboj .38spec střela SP je asi jen o 1,7mm kratší než .357 SP a to se mi nezdá, že by to mělo nějaký vliv. Zvlášť když vezmu do úvahy třeba obyčejný perkusák, kde ta střela před zaříznutím urazí řádově centimetry. No, to asi není nejvhodnější příklad vzhledem k jinému prachu, ale výkon to má srovnatelný s .38spec.
Myslím, že to praskání bylo způsobeno šmejdovním rámem starých Taurusů, což vlastně potvrzuje vito tím praskáním i u střelby s náboji .357 mag.
Nicméně největším argumentem je pro mě to doporučení výrobců. Když tu záměnu uvádí výrobce jako možnost, tak si myslím není co řešit.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Odpovědět