.357 mag a .38 spec

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 27 čer 2006 11:09

Pokud se pamatuju, nebyla to jen výsada Taurusů, že praskaly. Revolvery, které nejsou vhodné ke střelbě oběma rážemi praskaly taky. Co ale bylo horší: tahaly se rámy a zvětšovala se štěrbina mezi válcem a hlavní. Takže bych to napsal jinak: Ty Taurusy praskaly, i když byly podle výrobce vhodné ke střelbě oběma rážemi.

Já osobně bych třeba nechtěl střílet 38ky z 357ky protože dochází k likvidaci těsnících nákrůžků v komorách válce. 357 má v komoře válce udělaný nákružek, který způsobí, že střela je uložena v konci válce přesně a je dobře vedená po výstřelu (nemá moc snahu kmitat). Pokud budete pravidelně a masověji střílet 38ky dojde k vypálení hrany nákružku a jeho povrch je zanešený sajrajtem. Střely z 357ky nejsou tak přesně vedené a může se stát, že každá komora střílí jinak (proč si zbytečně komplikovat už tak problematický časovací princip revolveru). Když jsem ještě ve Státech mluvil s jakýmsi panáčkem od Wessona, tak ten tvrdil, že ačkoliv se v manuálu hovoří o střelbě oběmi rážemi z pohledu výrobců jde spíš o nouzové použití. Čemuž zas (vzhledem ke znalosti amerického právního systému) nevěřím já...

Ber jak ber: každý svého štěstí tvůrcem a kdo chce kam, pomožme mu tam... :roll: ... :lol:


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 28 čer 2006 11:57

Poměrně seriozní výzkum na toto téma provedl a publikoval (s příslušným varováním) soudní znalec JUDr.Ing.Pavel Jirkovský z Kriminalistického ústavu. Jde skutečně o sčítání amplitud a vztahuje se to na použití nepříslušného střeliva - např. k vydutí komory dojde i při použití náboje 22Short, nebo 6 mmFl v komoře 22LR - pozná se velice rychle obtížemi při vytahování nábojnice LR - ta se ve vyduté komoře "nafoukne". K destrukci zbraně přitom nedojde, protože zmiňované náboje jsou příliš slabé, ovšem k překročení meze průtažnosti materiálu komory obvykle ano. Střelci to dlouho považovali za "zanešení komory karbonem" a obtížné vytahování nábojnic řešili jejich mazáním. Pravá příčina je ovšem tato.
Z řečeného vyplývá, že popisované potíže u Taurusů byly způsobeny nekvalitním materiálem, při použití střeliva pro které je zbraň komorována totiž k rázovým vlnám nedojde.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět