22LR pro sebeobranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
Návštěvník

22LR pro sebeobranu?

Příspěvek od Návštěvník » 13 čer 2005 21:15

Řekněte mi, má vůbec smysl pořízovat si pistoli ráže 22LR k sebeobraně? Konkrétně řekněme kupříkladu Margo MCM-K? Jelikož pochybuji, že účinek by byl dostatečný k jakémukoli zastavení protivníka, tedy pokud by nebyl směřován na krk či hlavu, to už je ale zabití, a to přeci nechceme, že ne?

Má tedy smysl ji kupovat? Byť třeba už jen kvůli psychologickému účinku? Jak je to tedy podle vás s účinností a popř. hrozícím smrtícím účinkem pistolí těchto ráží?


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 13 čer 2005 23:00

I pistole raze 7,65 br. jsou odborniky povazovany za nedostatecne zastavujici, natoz neco v .22LR .. i kdyby jste pouzil nejvykonnejsi strelivo v teto razi (CCI Stinger) stejne je to holy nesmysl, chtit se s tim ubranit .. psychologicky ucinek ma to zelezo v ruce stejny jako ostatni raze, ale jinak je to jen na terc!
Návštěvník

Nesmysly

Příspěvek od Návštěvník » 14 čer 2005 06:28

K zastavení útočníka nestačí ho škrábnout, jsou tady jen dvě možnosti: běžný debil, který si chce něco dokázat a jde na vás, se zastaví, jakmile zbraň vytáhnete nebo jen ukážete v pouzdře.
Jen ji ukázat profi kriminálníkovi by naopak byla velká chyba, protože už byste ji nestihli použít. Ten vás dostane během sekundy-dvou. Zkuste si od popelnic pozvat domů cikáně, dejte mu do ruky kus křídy, že je to nůž, a uvidíte ten koncert, jak rychle a na kolika místech těla budete mít po těle značky.
Vážný útok (např. někdo mi leze do baráku, to není normální člověk, ale zločinec) okamžitě řešte mířenou střelbou co nejvíce ran v co nejkratší době, protože jak se správně říká, střelit do ležícího, to už soud může zkoumat, zda útok ještě trval, zatímco střelit do padajícího - nikdo nemůže nic říct. Proč jinak chodíte na střelnici trénovat? Zkoušel jste střílet na terč v pohybu? Nebo byl jste sám v pohybu a střílel na stojící terč? Zkuste to a uvidíte, že je nesmysl, abyste trefil někoho, kdo na vás jde, první ranou a ještě do lýtka, aby se za něj chytil a nechal vás být.
Jestli nechodíte střílet, nebaví vás to, nemáte na munici, tak si zbraň nepořizujte a proboha ji nenoste - akorát byste ji odevzdal zločincům a příznivci regulace držení zbraní by měli o argument víc.
K té ráží - lepší malá 22 v ledvince na opasku, než 45 doma v trezoru.
Málokdo dokáže nosit denně zbraň o váze kilo a půl (s náboji). Takže kdo nechce plastovou pistoli, může sáhnout po 22lr, problém je jen nižší kapacita zásobníku, nižší spolehlivost podávání a malý výkon náboje, i když i z díry po 22 se dá vykrvácet a i 22 prorazí lebku, i když jen dovnitř, ven už nevyletí.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 čer 2005 09:08

Zas radí odborník odborníkovi.

Myslím, že by jste si měli přečíst něco o terminální balistice a o tématice sebeobrany (třeba právní).

22LR je k obraně krajně nevhodná. Ve skutečnosti přináší obránci spíš víc nebezpečí, než užitku. Jednak proto, že velmi jednoduše se z obránce stane vrah (z právního pohledu) a taky proto, že 22LR není vůbec dělaná k rychlému zastavení útočníka. To jsou náboje k lovu velmi drobné zvěře (v úrovni malých savců) a k terčové střelbě.

Pokud chcete malou zbraň kupte si dvoupalcový pětiranný revolver (aspoň 38spl - 5 ran kvůli kompaktnosti zbraně), nebo malou pistoli (Kevin - třeba, nebo Walther PPK) v ráži alespoň 9mm Browning (i 7.65 Browning není naškodu).

No a hlavně: trénujte, trénujte, trénujte! A noste s sebou.

Mimochodem - je to sice vlastně nabádání k trestnému činu - ale až Vám někdo poleze do baráku, tak Vám je bouchačka v sejfu uložená podle zákona (nenabitá, blablabla) ouplně nananic. Myslím, že vyvodit důsledky z této věty umíte sám...
Návštěvník

Odborná rada?

Příspěvek od Návštěvník » 14 čer 2005 11:07

To se musím smát. Smát a smát a psát.
Za prvé, když do někoho vystřílím zásobník 8 ran 22 lr, než spadne na zem, tak to nikdo nemůže hodnotit jako vraždu, protože já počítal s tím, že se nemusím trefit, ani jsem ho trefit nechtěl, jen jsem ho chtěl zastrašit, aby přestal útočit, střílel jsem jeho směrem.
Za druhé, zbraň uložená v trezoru musí být zamčená a vybitá jen pokud nejsem doma. Když už sedím doma, zrovna jsem si ji prohlížel a zkoušel nabíjet, to je legální, se souhlasem majitele objektu mohu mít zbraň nabitou i když mám zbrojní průkaz skupiny B. A proti útoku se mohu bránit jakoukoli zbraní, kterou mám po ruce.
Tak co, pane odborníku, pěkně jste se nám tady ztrapnil, co? :-)
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 čer 2005 11:35

Malrgolina je k sebeobraně krajně nevhodná ze dvou důvodů: kvůli ráži (o tom se snad vůbec nemá cenu bavit- na toto téma už tady pár diskusí bylo a myslím, že jsme v této bezpředmětné debatě prokcali dost času) a kvůli SA spoušti (spíše okrajovým nedostatkem jsou její rozměry a členitost tvaru, který prakticky znemožňuje tasení a také malá nábojová kapacita- 5+1 je pro obranu skutečně trochu málo). Na sebeobranu to chce pistili, která je pro tyto ůčely konstruovaná, čili: hladké, oblé linie, nábojová kapacita tak sedm a více, ráže minimálně 9 mm Parabellum (s polopláštěm), DA nebo v horším případě DAO spoušť a absolutní spolehlivost (což u MCM také není splněno). Pokud bych si měl vybrat pistoli pro sebeobranu ve .220 LR, volil bych SigSauer Mosquito, Walther P22, revolver Holek nebo něco podobného, co má SA/ DA spoušť a celkově to alespoň trochu připomíná obrannou zbraň. Jinak .22 LR není špatná třeba do letdel, kde se musí používat zbraně, které neprostřelí trup letadla (to už se ale bavíme o profesionálním použití na úeovni Mossadu).
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 14 čer 2005 20:40

Je s podivem, jak se zde podceňuje výkonost zbraní, Margolinou hravě rozstřílíte pevnou dřevotřísku o síle 20mm a věřte, že po jediném zásahu trochu vitálního místa už nevstanete. A zde se řeší, jak co nejrychleji do někoho vystřílet zásobník, je to až k smíchu ..přeci i relativně slabý náboj 7,65 mm Browning, musí člověka úplně prostřelit, zde by byl zajímavý názor odborníka, např. policisty.
ps. Kupte si DE .50, ne ..spíše ZPU či tak něco .. 8)
Dawe1
Petas

Příspěvek od Petas » 14 čer 2005 22:01

nejsem sice odborník a do oboru zbraní z té praktické části teprve pronikám, ale bavili jsme na toto téma s člověkem ve zbraních docela kovaným. tak se rád podělím. protivníka zastavíte tím, že mu způsobíte šok, lépe řečeno mu ho způsobí střela tím, že zasáhne nervy při povrchu těla. střela ráže .22 jich moc nezasáhne, zastavovací účinek je skoro nula celá nic. právě ten zastavovací účinek se projevuje až od ráže 9mm a více. nemluvě o tom, že když máte v krvi alkohol, nebo dávku adrenalinu ( :) ), tak je tím ovlivněno i vyhodnocování vzruchů z nervů mozkem. viz onen několikrát citovaný příklad, kdy ženská do svého manžela, který byl dost pod parou, nasypala celý zásobník, povětšinou do jeho hrudníku (ráži vám už nepovím...ale bylo to tuším <=9mm), manžel se k ní pořád blížil a zastavila ho až rána, která mu způsobila okamžitou smrt. jestli byl příběh malinko jinak, tak sorry, ale princip zůstal.
Dan

Příspěvek od Dan » 14 čer 2005 23:16

jak to tu čtu musim se zasmát kolik z vás bylo postřeleno já 4 ranami 22lr se střelou HP a musím řici že útočit ani vyvíjet nějaké akce se mi nechtělo :Tak že i tablbá malorážka jak píšete stojí zato když se dobře trefite(jinak si přečtěte něco o mosadu a jiných podobných organizacích)
NENÍ POTŘEBA DĚLA KDYŽ TAM STAČI ŠIP
Návštěvník

Re: Odborná rada?

Příspěvek od Návštěvník » 15 čer 2005 07:20

Anonymous píše:To se musím smát. Smát a smát a psát.
Za prvé, když do někoho vystřílím zásobník 8 ran 22 lr, než spadne na zem, tak to nikdo nemůže hodnotit jako vraždu, protože já počítal s tím, že se nemusím trefit, ani jsem ho trefit nechtěl, jen jsem ho chtěl zastrašit, aby přestal útočit, střílel jsem jeho směrem.
Za druhé, zbraň uložená v trezoru musí být zamčená a vybitá jen pokud nejsem doma. Když už sedím doma, zrovna jsem si ji prohlížel a zkoušel nabíjet, to je legální, se souhlasem majitele objektu mohu mít zbraň nabitou i když mám zbrojní průkaz skupiny B. A proti útoku se mohu bránit jakoukoli zbraní, kterou mám po ruce.
Tak co, pane odborníku, pěkně jste se nám tady ztrapnil, co? :-)
Je vidět, že jste nebyl u soudu a u vyšetřování policie. Pokud do někoho našijete 5 ran a jedna (kterákoliv) z nich je schopna útočníka zastavit, pak ty zbývající jsou minimálně těžké ublížení na zdraví (protože jsou navíc). O tom, která rána byla schopna útočníka zastavit nerozhodujete Vy, ale soudem vyzvaný znalec. Pokud znalec řekne, že jedna rána stačila zastavit, pak se určuje, která rána to byla. Pokud někdo řekne, že třetí v pořadí, tak další dvě jsou velmi velký problém.

Může se Vám stát, že útočníka nezneškodníte (tedy nezabijete), i když do něj napálíte pět ran, poté útočník prohlásí, že Vás chtěl jenom postrašit, když vnikl do domu a to je jednoznačně ublížení na těle, protože vniknutí do domu a škoda pod 5000 Kč (ty dveře, co útočník rozbil - chápete) je řešena v přestupkovém řízení (narušení domovního klidu a výtržnictví). A přestupek nepatří do trestního zákona a proto se na něj nevztahuje paragraf o sebeobraně.

Zbraň uložená v trezoru by MĚLA být vybitá a kdovíco ještě, pokud je v režimu držení (viz zákon), to znamená i když jste doma a třeba na trezoru zrovna sedíte. Nepleťte si režimy nošení a držení. I když to ze zákona nevyplívá přímo ve správních řízeních se to rozlišuje velmi jasně.
Nicméně, nic nebrání mít nabitý zásobník vedle zbraně.

Pro nositele čistého ZP B je i přenášení zbraně v nabitém stavu ilegální, stejně jako pro myslivce (čistého ZP tř. C) mimo honitbu a pro držitele ZP sk. E mimo službu (to mimochodem platí i pro PČR, i když ne z tohoto zákona). Mluvím o čistých ZP (tedy bez kombinace s dalšími skupinami). Jediná skupina, kdy můžete nosit zbraň u sebe nabitou v režimu nošení skoro pořád (skrytě) je sk B.

Zdá se, že kolem tohoto tématu je spousta nejasností. Dokonce i ti, co by měli zákon ovládat zepředu a zezadu (tedy členové správního odboru PČR) jej neovládají ani trošku (oni na rozdíl od držitelů ZP mají "jen" školení), zatím co my máme zkoušky.
Návštěvník

Re: Odborná rada?

Příspěvek od Návštěvník » 15 čer 2005 07:26

Anonymous píše: Jediná skupina, kdy můžete nosit zbraň u sebe nabitou v režimu nošení skoro pořád (skrytě) je sk B.
Pardon, omyl. Chtěl jsem napsat sk. E.. Takže ten odstavem má znít:

Pro nositele čistého ZP A i B je i přenášení zbraně v nabitém stavu ilegální, stejně jako pro myslivce (čistého ZP tř. C) mimo honitbu a pro držitele ZP sk. D mimo službu (to mimochodem platí i pro PČR, i když ne z tohoto zákona). Mluvím o čistých ZP (tedy bez kombinace s dalšími skupinami). Jediná skupina, kdy můžete nosit zbraň u sebe nabitou v režimu nošení skoro pořád (skrytě) je sk E (mimo např. kulturní akce bez souhlasu PČR).
Návštěvník

Re: Odborná rada?

Příspěvek od Návštěvník » 15 čer 2005 07:50

To je jednoduché, moje dveře stojí víc než 5 tisíc.
Není na nich cedulka, ale to je grázlův problém, že to nevěděl.
Já to mohu doložit.
/Nechci slyšet kydy, že jsem paranoik, prostě jsem barák s takovými dveřmi koupil/
Opakuji, lumpa jsem chtěl zastrašit, aby utekl. Je jedno, zda jsem si právě v houpacím křesle klidně seděl a po výměně úderníku ověřoval funkci mechanismu zbraně v ráži 22lr, nebo v ráži 12. Mohu dělat oboje, a to i s náboji a ZP sk. B, viz aktuální zákon, § 2, Vymezení některých pojmů, odst. (2) Pro účely tohoto zákona se rozumí a) držením zbraně nebo střeliva mít 1. zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,
Dál nemusím citovat, tohle úplně stačí.

Nemůžu za to, že střílím IPSC (taky mohu doložit) a jsem zvyklý zásobník vysypat velmi rychle.
Když jsem slyšel šramot, vstal jsem s brokovnicí, s níž jsem si zrovna hrál, sáhl pro náboje, nabil (předvedu, 5 kousků za 5 sekund), vstal, šel do předsíně, zrovna se mu podařilo otevřít FABku, byl to profík, tak jsem chtěl požádat lumpa, ať si dá odchod, ale on pro něco sahal do kapsy, takže bác, bác, bác, bác, bác, našli ho v půlce schodů.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 15 čer 2005 08:43

Jen aby soud těm dokladům o dveřích, IPSC atd. věřil a bral je v potaz... Já bych na to moc nespoléhal. Víme přece dávno, že české soudy jsou všehoschopné. Bylo to víc než jedna rána, tudíž je to vražda. Hotovo. Zuhle rovnici mylně považují za správnou a víc je zajímat třeba taky vůbec nebude.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 15 čer 2005 09:28

Dan píše:jak to tu čtu musim se zasmát kolik z vás bylo postřeleno já 4 ranami 22lr se střelou HP a musím řici že útočit ani vyvíjet nějaké akce se mi nechtělo :Tak že i tablbá malorážka jak píšete stojí zato když se dobře trefite(jinak si přečtěte něco o mosadu a jiných podobných organizacích)
NENÍ POTŘEBA DĚLA KDYŽ TAM STAČI ŠIP
Zkus si malý test: ať se někdo postaví tři metry od tebe, ty se postav do běžného postoje "jakobynic" se zbraní (bez nábojů - je to jenom test) skrytou pod oděvem jako při běžném nošení (tedy pokud vůbec zbraň máš a nejsi pouze teoretik, což tvému příspěvku odpovídá spíše) a na signál ať ten dotyčný překoná vzdálenost k tobě, zatímco ty ho nasucho zasáhneš. Myslím, že ani nebudeš vědět, na kterou část jeho těla jsi zmáčkl spoušť. A to je situace na kterou jsi připraven a čekáš jí. Takže doufej, že nikdy nebudeš potřebovat se "dobře trefit" ráží .22
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 15 čer 2005 09:46

To je právě ten důvod, proč .22 LR stačí agntům Mossadu, profesionálním zabijákům a jiným jim podobným profíkům. Pokud se člověk dokáže trefit, tak je smrtící a zřejmě i zastavující víc než dost. Ale to jsou opravdoví profesionálové, kteří mají výcvik, jakým se ve střední Evropě nemůžou pochlubit ani příslušníci zvláštních jednotek. Navíc se zpravidla nejedná o sebeobranné situace, ale o úkladné profesionální vraždy ze zálohy, kdy si agent pečlivě namíří (srdce, hlava, zátylek?) a pak člověka zlikviduje jedinou ranou. Na to je .22 LR tak akorát (možná by stačila i Short). Kdybych někoho potřeboval ze zálohy zabít ranou zezadu do hlavy, tak mi na to .22 LR taky bude stačit (a to ani nejsem u Mossadu :wink: ). Ale když jednám v sebobranné situaci, kdy mám čas sotva vytáhnout železo, tak potřebuju skutečně spíš dělo, co nadělá dost škody, než tichou, elegantní, nenápadnou zbraň jako dělanou na politické vraždy. Doufám, že teď nikdo nebude tvrdit, že je s bouchačkou lepší než profesionální vrah, pracující pro FSB 8)
Zamčeno