22LR pro sebeobranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
Návštěvník

Hovadiny

Příspěvek od Návštěvník » 10 črc 2005 07:36

To sednutí na prdel platí leda tak u totálního amatéra. Profík jde dál a žádný plast ho nezastaví. Příklad: pes - neví, že má umřít, takže když ho nabereš autem při 40 km/h, odletí, hned vstane a normálně běží dál, než se po 100 metrech stočí do klubíčka bolestí a zemře na roztrhané vnitřní orgány. Nabrat normálního člověka, zůstane ležet. Nabrat opilce, zkusí vstát a možná se mu to i povede. Totéž platí u zbraní - já ty plastové koule z brokovnice střílel a je to slabší rána než normální jednotná střela. Tj. nemohou mít zvlášť velký zastavovací účinek, pokud ty jako střelený sám nechceš lehnout na zem. Po zásahu máš jen velkou modřinu a to je všechno.


pitt

Příspěvek od pitt » 10 črc 2005 10:41

při sebeobrané střelbě snad nejde o to někoho zabít,ale ZNEŠKODNIT. Proto náboje 9mm a více.Na jiném fóru to řekli krásně.Nejlepší je pomalu letící kladivo.Velká střela předá více energie 22 vnikne do tkáně předá minimum díky své malé ploše. Malá ráže je vhodná jen pro skvělé střelce,ti pak střílejí na velké pohybové klouby,které takto zablokují.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 črc 2005 11:13

pitt píše:při sebeobrané střelbě snad nejde o to někoho zabít,ale ZNEŠKODNIT. Proto náboje 9mm a více.Na jiném fóru to řekli krásně.Nejlepší je pomalu letící kladivo.Velká střela předá více energie 22 vnikne do tkáně předá minimum díky své malé ploše. Malá ráže je vhodná jen pro skvělé střelce,ti pak střílejí na velké pohybové klouby,které takto zablokují.
Obzvlášť pokud v tomto případě nejde o energii, ale o hybnost.

To letící kladivo má podstatně míň energie (asi 50J při hmotnost 0,5 kg a rychlosti 15m/s), než průměrná kulka z 22 LR (cca 120J+), ale podstatně větší hybnost (6,5 kgms-1 proti 0,86kgms-1 u 22LR)....
pitt

Příspěvek od pitt » 10 črc 2005 12:54

Já ti nevím,mě fyzika moc nešla. Já myslel že když ti dám ránu do břicha,tak že ti předávám energii.Hybnost bych ti předal,kdybych tě chtěl odtlačit?!
Není tu nějakej fyzik prosím? :twisted:
Návštěvník

Jednou a provždy (já vím, kéž by)

Příspěvek od Návštěvník » 11 črc 2005 07:46

Fyzika s tím nemá co dělat. Živý organismus je složitý a ani ruční granát položený na těle nezajistí 100% smrt, jak bylo mnohokrát prokázáno hrdinnými Rudoarmejci nebo americkými neúspěšnými osvoboditeli Vietnamu.
Fyzika dokáže říct jen to, že jakákoli ruční palná zbraň nemá energii ani hybnost takovou, aby zasažený kamkoli odlétl, vždy jen padne, pokud nestojí na kraji střechy.
Prudké podráždění nervstva po zásahu může způsobit křečovitý stah svalů na přední nebo zadní půlce těla a na danou stranu se pak "odlétá", ale není to z důvodu energie nebo hybnosti projektilu, to ani náhodou, ten pohyb vyvolává vlastní energie zasaženého organismu (podobně též výskok jelenů a koček po zásahu metr do vzduchu atd., vše 1000x viděno a prokázáno).
Jediná diskuse o rážích pro sebeobranu, která má smysl, je to, zda skutečně chcete prostřelit agresora a pár lidí za ním (pak použijte celoplášť menší ráže a vyšší úsťové rychlosti), nebo zda chcete, aby projektil zůstal v něm (pak použijte nejlépe celoolověnou střelu, protože 9Luger EFMJ má pořád ještě schopnost vyletět z těla ven - např. snadno proletí plícemi a pokračuje v letu).
Vzápětí se diskuse přesouvá k legálnosti obrany zdraví, života a majetku v ČR, ale k tomu už fyzik nemůže nic dodat.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 12 črc 2005 13:20

pitt píše:Já ti nevím,mě fyzika moc nešla. Já myslel že když ti dám ránu do břicha,tak že ti předávám energii.Hybnost bych ti předal,kdybych tě chtěl odtlačit?!
Není tu nějakej fyzik prosím? :twisted:
To si nerozumíme. Energie je potenciál, tudíž nemá směr (je to skalár). Navíc střela nepředává energii tělu jako celku, ale tkáni dokola (hlavně třením a dynamickými efekty).

Odtlačit? probůh, to snad ne! Zákon o zachování hybnosti, říká Vám to něco? Ve škole se to demonstrovalo tak, že se proti sobě pustily dvě koule, jedna malá a těžka a druhá velká, lehčí. Pamatujete, která koule odskočila větší silou?
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 12 črc 2005 16:08

Kdybych neměl pistoli čistě na střelnici (1911A1-45) a chtěl tak bezpodmínečně tahat kilo a více železa za opaskem, tak bych se pro sebeobranu přiklonil raději k nějaké rozumné ráži... třeba 45 :) Vypadá to ale, že se tato diskuse pomalu zvrtla k fyzice pro začátečníky a výčtu hrubých náhod - pokud někoho nezabije v bezprostřední blízkosti explodující ruční granát, tak proč se vůbec bavit o vhodnosti ráže, potažmo vůbec střelné zbraně pro sebeobranu? Jako malý kluk jsem si z vyřazeného hasícího přístroje vyrobil bezva příruční plamenomet, co tak zkusit to třeba touto cestou ? :)))
R.
pitt

Příspěvek od pitt » 12 črc 2005 17:17

omlouvám se,já se nechtěl bavit o fyzice. Já chtěl jen říct že k sebeobraně je pro běžného uživatele vhodnější jeden větší kus olova,naž spousta malých kuliček :D
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 12 črc 2005 21:09

pitt píše:omlouvám se,já se nechtěl bavit o fyzice. Já chtěl jen říct že k sebeobraně je pro běžného uživatele vhodnější jeden větší kus olova,naž spousta malých kuliček :D
Ale pekne pitte, jen pozor, lidi co ctou forum nemaj s vetsi casti dokoncene zakladni vzdelani. Presto maji ale zbrane :? Ne kazdy zde asi vi, ze hybnost je soucin hmotnosti a rychlosti telesa. A ze je to dokonce neco jineho nez energie... a natoz jim tady vykladat neco o skalarech apod :-) to me rozesmalo. :lol:
pitt

Příspěvek od pitt » 12 črc 2005 21:15

SKALÁRA ???? Není to taková úzká rybička? :wink:
Návštěvník

Padněte na kolena a vzrušeně dýchejte!

Příspěvek od Návštěvník » 13 črc 2005 07:06

Byl spatřen Superman! Andy a podobní registrovaní nevědí, kdo je který anonym, a stěžují si na to (jako by je zajímalo spíš kdo píše, než co píše), a současně vědí, jaké vzdělání má či nemá většina lidí, kterým je toto fórum určeno. Budete si ty anonymy "zjišťovat" jako kdysi? Že by arogance moci? Vraťte se do let před 1989 nebo počkejte na přespříští volby, jestli dopadnou, jak asi dopadnout mají, tak já už tady nebudu, budete mít klid a zbytek populace zase můžete třídit podle nějakých svých kritérií, jako dřív.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 13 črc 2005 08:23

Ja se ve vas anonymech pomalu zacinam orientovat .. tohle byl Mr.Komplex? .. nebo se pletu? .. asi nejaky obcan minulym rezimem poznamenan tezkymi sramy na dusi :)
Návštěvník

A je to tady - z jiného tématu (omlouvám se ostatním)

Příspěvek od Návštěvník » 13 črc 2005 08:35

Každý kdo zvládne přečíst čas příspěvku s přesností na minuty, ví, co píšu já a co jiní.
Pokud to Andy a Sidewindere nezvládnete, už nemusíte (ne že nesmíte, píšu nemusíte) psát nic dalšího, obrázek si o vás každý udělá.
Ty vychytané a neustále opakované zmínky o psychických problémech... ha ha ha, že by projekce?
Za komunistů se za to zavíralo - nepohodlní jedinci do blázinců - to se všeobecně ví, ale nemějte strach o mě, na mě jste tímto způsobem nedosáhli, na řadu jiných bohužel ano. Máme (nejen na to) Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 13 črc 2005 10:11

Ale ale... uz opustte minuly rezim a presunte se do soucasnosti. Navic tu neresime politiku... ale zbrane. Moje poznamka k majoritni casti prizpevatelu fora nemela nic spolecneho se zjistovani kohokoliv. Pitt chtel vnest do debaty trochu te odbornosti... coz me rozesmalo vedom si urovne zdejsich ctenaru :-) Tot cele.
Zdenek

Re: A je to tady - z jiného tématu (omlouvám se ostatním)

Příspěvek od Zdenek » 13 črc 2005 11:39

Anonymous píše:Každý kdo zvládne přečíst čas příspěvku s přesností na minuty, ví, co píšu já a co jiní.
Pokud to Andy a Sidewindere nezvládnete, už nemusíte (ne že nesmíte, píšu nemusíte) psát nic dalšího, obrázek si o vás každý udělá.
Ty vychytané a neustále opakované zmínky o psychických problémech... ha ha ha, že by projekce?
Za komunistů se za to zavíralo - nepohodlní jedinci do blázinců - to se všeobecně ví, ale nemějte strach o mě, na mě jste tímto způsobem nedosáhli, na řadu jiných bohužel ano. Máme (nejen na to) Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu.

Zcela zbytečně reagujete, stačí na tato f'ora chvíli chodit a hned vám je jasné, že dva pánové které jmenujete, jsou absolutně nejchytřejší a do všeho mají co řečnit. Když jsem byl kluk, tak se takovým říkalo, že sežrali rozum z blázna a řečí mají jak opica chcaní.
Asi se tady nikdy nedočkáme opravdu kvalitních článků, zkušeností kolem zbraní atd. Škoda.
Zamčeno