Fórum GunShop.cz - zbraně, střelivo, optika

Diskuzní fórum o zbraních, střelivu,optice

Právě je 18 lis 2017 09:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZP
PříspěvekNapsal: 31 srp 2010 10:05 

Zdravím. Mám dotaz. Je mi 19 let, a chtěl bych si udělat ZP na skupinu C. Problém je v tom, že v 15 letech jsem měl soud za nedovolené ozbrojování (CZ 75), dostal jsem podmínku na 1 rok, ale ve zkušební době jsem uspěl a od té doby jsem "čistý". Nebude problé ZP získat? Děkuji

Předmět příspěvku: Re: ZP
PříspěvekNapsal: 31 srp 2010 10:50 
Moderátor

Zákon č. 119/2002 Sb. o zbraních, § 22 a § 23.

Na "udělání" ZP je nutná znalost zákona o zbraních, tam se v příslušných § dozvíš zda jsi spolehlivý a bezúhonný.

PříspěvekNapsal: 31 srp 2010 10:54 

Dobrá zpráva :-). Dík

PříspěvekNapsal: 01 zář 2010 18:22 
4 Lothias
Podstatné podle zákona o střelných zbraních a střelivu je, že jsi byl trestán. Při žádosti o vydání ZP se vyžaduje opis (nikoliv výpis) z rejstříku trestů a v tom máš uvedené všechny tresty, i ty zahlazené. Pokud ti byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody a neuplynulo alespoň 5 let od právní moci rozsudku (nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen), nejsi považován za spolehlivého ve smyslu ust. § 22 zák.č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu. Takže jestli jsi flastr dostal v 15. a teď je ti 19., zhruba rok si ještě počkáš. Podívej se kdy rozsudek nabyl právní moc a k tomu připočítej pět let. Do té doby nemá význam žádat o ZP, protože ti ho na odd. pro zbraně prostě nemůžou vydat.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2010 19:19 
Moderátor

To je pravda, ale zároveň mě napadá, že platnost zkoušky odborný způsobilosti (osvědčení), je 12 měsíců od doby vydání, tzn., že teoreticky zkoušku odb. způs. můžeš konat ještě před koncem této lhůty, protože o vydání ZP nežádáš. Můj názor.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2010 20:42 
4 Lothias
Přesně jak píše WohlmuthOta, můžeš si to začít zařizovat předem, tj. vyřídit si loveckej lístek a pojištění, naučit se testy, udělat zkoušku odborný způsobilosti, zajít za doktorem... A až uplyne 5 let od nabytí právní moci rozsudku, budeš už mít všechno pohromadě a podáš si žádost o ZP.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2010 20:49 

Ok. Díky moc. Tak si ještě půl roku počkam... Za blbost se platí :-D

PříspěvekNapsal: 01 zář 2010 20:53 

Hele ale teď tady čtu, § 22, d) řiká, že když jsem byl odsouzen za neoprávněné držení zbraně, jsou jen 3 roky toho zákazu... Chápu to dobře?

PříspěvekNapsal: 01 zář 2010 21:13 
§ 22/1 d) zák.č. 119/2002 Sb.: Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.

Každý trestný čin předpokládá úmysl pachatele (ať už přímý nebo nepřímý), pokud není v zákoně stanoveno jinak. Většina trestných činů je spáchána úmyslně a jen některé jsou nedbalostní (v takovým případě je u tr. činu připsáno „z nedbalosti“). Nedovolené ozbrojování je jednoznačně úmyslný trestný čin a nemůžeš ho spáchat z nedbalosti. Proto si myslím, že se tě netýká § 22/1 d) zák.č. 119/2002 Sb. a budeš si muset počkat těch 5 let.

PříspěvekNapsal: 01 zář 2010 21:20 

Hups :-D

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina