Zkusenosti s naboji Wolf- proc zanasi?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Wad

Zkušenosti s náboji Wolf- proč zanáší?

Příspěvek od Wad » 04 lis 2005 12:45

Nedávno jsem zkoušel kamarádovu CZ 858 Tactical (původně P, dodatečná transformace na V). Střílel jsem přes otevřená mířidla (armádní záležitost bez jakýchkoli úprav, ale překvapivě dobrý obraz). Koupil jsem to nejlevnější střelivo, co jsem sehnal, čili Wolf 7,62x39 v oceli. Střílel jsem na 50 m (trochu málo, ale víc nemám). Wolfy mi šly doleva, ale vertikálně do osy se soustřelem okolo 5-8 cm (5-15 ran na 1 terč), takže jsem si napřed myslel, že to kámoš má prostě srovnané pro sebe a já do toho jinak koukám (i kdž by mě mnohem míň překvapilo, kdyby nesouhlasila spíš vretikální než horizontální osa). Pak se tam ale objevil další zjev s Hermexem 2000 a já s ním pár Wolfů vyměnil za MFSky, a ty mi šly víceméně na flek (v rámci mých střeleckých schopností :cry: ).
Takže se ptám:
1) Jak je možné, že z té samé zbraně tomu samému střelci jde jeden druh nábojů na flek a druhý docela výrazně vlevo (nějakých 15-20 cm)? Jeden můj kolega se to snažil vysvětlit tím, že jsem jinak mířil, ale proč bych jinak mířil u Wolfů a jinak u MFS? To by mi přece musely ty rány chodit doleva zcela náhodně, a ne naprosto přesně podle druhu. Ověřil jsem to na cca 100 ks Wolfů a cca 150 ks MFSek několik dnů po sobě, takže korupcemi na Slunci to taky nebylo 8) .
2) Jak je možné, že mi to na 50 m šlo víceméně na flek (záměrný bod a bod zásahu souhlasily tak pěkně, až jsem se divil :shock: ), když jsem měl jezdec na mířidlech nastavený na minimální možnou vzdálenost, což je 100 m, což je dvojnásobek střelnice? (Je možné, že původní armádní nastřelení 100-800 m v Uherském Brodě nějak upravili řekněme na 50-300 m a akorát nezměnili značení na mířidlech? V návodu bych se to možná byl dočetl, kdybych nějaký měl... :roll: ) Možná by stálo za pokus nastavit ta mířidla jště výš, ale na to už nemám patrony a především čas (zítra mu ji vracím).


Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 04 lis 2005 13:44

Se svoji 858 jsem se také dost natrápil. Používal jsem různou munici a ještě ve spojení s optikou, jsem nebyl schopen dosáhnout rozumného nástřelu. Nástřelný terč z fabriky byl blbost, vůbec to neodpovídalo. Ale vše jsem vyřešil, používám jen jeden druh munice, optika šla pryč, hledí mám na universál a s pomocí stolice jsem si to sám nastřelil na 100m a teď jsem spokojený.
Wad

Příspěvek od Wad » 04 lis 2005 14:06

Díky za odpověď, ale co to je "universál hledí" (otevřené?)? Že nástřelka z fabriky je blbost, s tím souhlasím, skutečně to moc neodpovídá (a že k tomu nejsou schopni dát ani návod, to už mě tuplem irituje). Jakou používáš munici a kolik ti to s ní na těch 100 m ze stolice dá? 15 cm na 50 m je výsledek, co mě neohromil, ale na moje poměry přes otevřená mířidla slušné. Předpokládám, že pro ty zanášející Wolfy vysvětlení nemáš, jinak bys ho napsal. Mě je to celkem fuk, stejně si z toho už hned tak nebouchnu (čert ví, kdy mi to znova půjčí) a kdyžtak mám obchod, kde se ty MFS dají pořídit za skvělou cenu (4,30 Kč/ ks- paráda :P ), takhle levně se mi ani ty Wolfy sehnat nepovedlo, ale čistě teoreticky by mě zajímalo, jak je to možné??????? :?:
Smazaný uživatel 111

Re: Zkušenosti s náboji Wolf- proč zanáší?

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 04 lis 2005 14:37

Jediný důvod který mě napadá muže byt rozdíl v hmotnosti a rychlosti střely,jinak nevim -- MFS sou jediné naboje které sem v CZH nezkoušel,jinak rozdíl mezi Wolf a naší voj.municí sem nezaznamenal.
Šlo ti to na víceméně na flek proto že rozdíl propadu štřely mezi 50 a 100m je asi 2,5cm. V U.Brobě rozhodně nic neupravujou!!
Balda
Smazaný uživatel 111

Re: Zkušenosti s náboji Wolf- proč zanáší?

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 04 lis 2005 14:39

jo a universal je ta poloha ješte před stovkou :wink:
Wad

Příspěvek od Wad » 04 lis 2005 14:47

Tak je vyzkoušej, jsem zvědav, co zjistíš. Jestli je ten propad a tudíž ten rozdíl tak minimální, tak to hodně vysvětluje (jsem takový střelec, že +- 2,5 cm se na mém terči fakt nedá poznat :cry: :oops: ).
Rozdíl v hmotnosti a rychlosti mě pochopitelně taky napadl (to je něco, s čím musí člověk počítat vždycky- najít dva výrobce, kteří by dělali tentýž druh nábojů s dokonale týmiž parametry by se rovnalo malému zázraku), ale ten by vysvětloval odychylku výškovou a ne stranovou (se kterou naopak problém nemám). Nastřelení zbraní je teda originál z armády? Asi jo, jestli v Brodě nic neupravujou, tak jak jinak by to bylo? Počítám, že naše vojenská munice chodí dobře, nebo ne :?: (nědělal jsi náhodou komparativní zkoušky průstřelnosti?).
Wad

Re: Zkušenosti s náboji Wolf- proč zanáší?

Příspěvek od Wad » 04 lis 2005 15:41

Balda píše:jo a universal je ta poloha ješte před stovkou :wink:
Ale tou na 50 nestřílílm, protože je vyšší než 100. A čím je univerzální?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s náboji Wolf- proč zanáší?

Příspěvek od Andy » 04 lis 2005 15:51

Wad píše:
Balda píše:jo a universal je ta poloha ješte před stovkou :wink:
Ale tou na 50 nestřílílm, protože je vyšší než 100. A čím je univerzální?
Zrejme je pocitana na metnou dalku...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 04 lis 2005 16:26

To by mě taky zajímalo, na kolik metrů je to na univerzál.
Na vojně všichni stříleli na univerzál, kromě mě, který to měl na 200, za což jsem posléze dostal sprdung ať jim v tom nedělám bordel. :lol:

Ale opušťák jsem vystřílel. :wink:
Doteď nechápu jak, protože se muselo střílet dávkou a lítalo to na všechny strany.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 04 lis 2005 16:31

Kubajzz píše:To by mě taky zajímalo, na kolik metrů je to na univerzál.
Na vojně všichni stříleli na univerzál, kromě mě, který to měl na 200, za což jsem posléze dostal sprdung ať jim v tom nedělám bordel. :lol:

Ale opušťák jsem vystřílel. :wink:
Doteď nechápu jak, protože se muselo střílet dávkou a lítalo to na všechny strany.
Universal bude jak rikam na metnou dalku... to jest neco jako ONV ci GEE akorad tam neni tolerance +-4cm ale IMHO tak aby si trefil postavu. Koukni se do balistickych tabulek pro dany naboj a bude ti to jasne.

K tomu opustaku... ja tedy nevim jak vy... ale my sme strileli na terc c. 4 jednotlivejma ranama (3) na 100m. Tedy kdo nastrilel z max. 30b vic jak 25b mel automaticky KVOPa. Ja naflakal 28b (2x9; 1x10) a frcel sem.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 04 lis 2005 16:44

To my jsme stříleli na 300m postava, 200m terč kulometné hnízdo a 150m 2xpostava. Všechno se to postupně zvedalo. Na to bylo 20 nábojů a nesměls střílet jednotlivě.
Musím říct, že kdyby se ta postava na 300m nezaleskla, když ji zvedali, tak jsem ani nevěděl, kde je.
Z roty jsme to trefili dva.
Když se střílelo jednotlivě do terče na 100m tak to nebyl problém.

PS. No, už jsem se dostatečně pochlubil, jdu domů. :lol: :wink:
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 04 lis 2005 16:50

Poloha hledí "universal" na Sa 58 odpovídá poloze na 300m. Universálnost spočívá v tom, že vyhovuje při při střelbě na krátké až střední vzdálenosti, na což je tato zbraň především určena. Poloha je rychle nastavitelná a třeba i jen hmatem kontrolovatelná.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 04 lis 2005 18:07

Decoy píše:Poloha hledí "universal" na Sa 58 odpovídá poloze na 300m. Universálnost spočívá v tom, že vyhovuje při při střelbě na krátké až střední vzdálenosti, na což je tato zbraň především určena. Poloha je rychle nastavitelná a třeba i jen hmatem kontrolovatelná.

Přesně řečeno, hmatem se přesvědčím, že hledí je univers. a vždy střílím lehce pod střed, tak mi to vyhovuje. Žádný velký nastavování a laborace, k tomu není 58 stejně stavěna.
Na vojně jsme stříleli na 300m a to už nebyl terč pomalu vidět, ale jako řidiči kteří vozili celý útvar postupně na střelnici a střílející jako poslední, jsme to očíhli, záklaďákovi co z věže ovládal plechový terče jsme koupili krabičku cigaret a ta sviňa to uměl nechat spadnout i když měl za zádama bandu lampionů. Jen jsme museli střílet dávky naráz celá lajna a to nebyl problém.Tak jsme byli zase nejlepší, jinak by jsme trefili hovno.
Návštěvník

Nemělo se řešit to, že to lítá do strany?

Příspěvek od Návštěvník » 05 lis 2005 06:41

Dobře si povídáte o výšce hledí na vojně a 30 let po ní, ale to je úplně mimo mísu, původní téma bylo proč lítá Wolf bokem (doleva/doprava, ne nahoru/dolů), když je zbraň nastřelena třeba s MFS "na flek".

K tomu mohu napsat, že v mé zbrani (a není to 858, ovšem každá věc, která má hlaveň, plovoucí či neplovoucí, se v tomto ohledu bude chovat stejně) šly vojenské 7,62x39 na 50 m (všechno dál napsané bude o střelbě na 50 metrů, a to s optikou a s měkkou oporou v místě mezi zásobníkem a lučíkem spouště, takže vliv "křivého koukání" je vyloučen) asi o 15 cm níž než nová SB výroba těchto patron. Přitom by vojenské střelivo se starým prachem mělo být silnější než nové patrony. Přeberte si to jak chcete, píšu jen, jak to u mé zbraně bylo a je.

Přechod na Wolfy ještě když se nejmenovaly Wolfy, ale "patróny achótniči" :-) vedl k nutnosti znovu pohnout točítky v puškohledu, tentokrát šly zásahy na terči zpět dolů, jako bych přešel na staré vojenské české patrony. A k mému překvapení přechod na nové Wolfy (s CIPem) se projevil tak, že rána při nezměněném nastavení puškohledu skončila o 12 - 13 cm výš než dřív a asi o 5 cm vpravo!

Takže - různé patrony podle mě různě rychle proletí hlavní, různě rychle ji rozkmitají/konec vykývnou (u vojenských zbraní typu útočná puška prosgtě není hlaveň konstruována tak, aby se při použití ideálního střeliva pro odstřelovače, které se vyrábí v jedné fabrice, třeba ve Finsku nebo v USA, v nezměněné podobě třeba 30-50 let!) a tím prostě při změně nábojů dochází k tomu, že se posune střední zásah na terči. Nic víc bych v tom nehledal, ta výchylka do strany se nedá vysvětlit různou rychlostí střely a jejím odvalováním po vrstvě vzduchu nad a pod letící střelou (i když tento balistický jev je popsán a skutečně se uplatňuje, tak prostě nemá vliv na směšně krátkou vzdálenost 50 metrů). Různé náboje zasahují terč výš nebo níž možná kvůli síle prachové náplně a rychlosti jejího hoření, ale odchylky u některých nábojů vlevo a u některých vpravo se dají vysvětlit jen a jen tím vychýlením konce hlavně, která není uzlem stojatého vlnění, nýbrž kmitnou nebo něčím co se jí blíží. Tyto kmity samozřejmě mohou posunout bod zásahu vlevo/vpravo stejně jako nahoru/dolů.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 05 lis 2005 07:02

Teď jen malinko mimo téma ... smím se zeptat jak opíráš 858 na měkkou oporu mezi zásobník a lučík? Ono je tam místa tak maximálně na 5mm dřevotřískovou fošnu oblepenou filcem :)
Odpovědět