Zaviraci nuz

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Dareios

Zavírací nůž

Příspěvek od Dareios » 04 lis 2005 17:11

Zdravím!Chci si koupit nějaký zavírací nůž na každodenní nošení. Nůž by měl mít flipper, z kvalitní oceli, měl by dobře padnout do ruky a také musí jít otevřít jednou rukou. Mám rád nové nože, takže by měl být také nově vyráběn (třeba z nějaké kolekce 2005). Váha tak do 200 g. Na délce mi nezáleží. Viděl jsem hodně typů nožů, ale pořád si nemůžu vybrat. Celkem se mi líbí nože značky SOG (např. FLASH II) a Spyderco, ale také Cold Steel a Smith & Wesson. Takže potřebuji poradit, který nůž podle uvedených kritérií pořídit. V cenové relaci tak do 3000 Kč.


George

Příspěvek od George » 15 lis 2005 19:19

Ideální je nějaký kvalitní vystřelovák s pojistkou. Bacha ale na cesty do zahraničí v Německu tyhle nože moc rádi nemají.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 16 lis 2005 00:10

George píše:Ideální je nějaký kvalitní vystřelovák s pojistkou. Bacha ale na cesty do zahraničí v Německu tyhle nože moc rádi nemají.
vystřelovák :roll: to se ještě vyrábí? já viděl jen takový ty na tržnici :lol:



2Dareios Doporučiji kvalitní vyhazovák, doporučoval bych vyhazování "kolíčkem" ty kolečka bo jen samotná díra se zas tak dobře nevyhazuje i když zvyknout se dá, mě se kolík líbil více než prázdný kolečko....s trochou cviku ho vyhodíš jak nic a stejně se dá povolit či utáhnou aby ti to vyhovovalo..., pojistka je dle mě lepší a bezpečnější když je v otvíracím otvoru nože né nahoře rukojeti! a mnohem lépe a bezpečneji se pak zavírá jednou rukou a spolehlivost je řek bych stoprocentní (spousta lidí buď nenašla či jim to trvalo hodinu než tu pojistku našli aby zavřeli nůž :lol: )...taky to jde z lehka a nemusíš tlačit jak blbej na caplík z vrchu nože, nutno podotknout že ty jdou u některý fakt z tuha :? a podle mě nejsou tak bezpečné....

Přesně ti neporadím je jich strašně moc a záleží na tobě, kterej si vybereš...do 3tis. jich seženeš celkem dost, ale moc velkej bych ti nedoporučoval, už by moc zavazel a manévry s ním nejsou ideální a když má padnout do ruky tak má mít taky velikost akoráť do ruky a od určité délky ostří se nebere jako kapesní nůž,ale zbraň a v tom může být někdy problém....ale je to dlouho, tak se to třeba nějak změnilo myslím že předtím byla u kapesního nože délka ostří do 13cm,ale to nevím jistě.

já měl Smith & Wesson (vyhazovací), kvalitní ostří, pěkné spracování , na rukojeti protikluzová vrstva, kolík na vyhazování s možností určující síly vyhazování bez toho aby se samovolně povoloval, část ostří s pilkou, ostrej jak břitva a to vydrželo hodně dlouho(závislé od kvality ostří) zoubry se nijak moc netupí a pak mi ho nějaký kuvy ukradly ze šatny :evil: , byl jsem s ním moc spokojenej...tehdy stál nějak 1600,- a spokojenost asi rostla tak rostla i cena a za rok už byl o litr dražší

Hlavně ať má pilku! "zoubky" (na kousku ostří) i když už to má asi každej a nedoporučoval bych nějakej s barveným povrchem....já měl černej a jak jsem ho nosil za páskem a vytahováním se mi a jistých částech barva odírala a pak už nevydalal tak dobře, ale zase tak nevyniká jak pochromovaný či z nějakou jinou lesklou povrchovou úpravou. Nebo sehnat černej ale s kvalitní povrchovou úpravou, ale to se těžko pozná.

Doporučoval bych si zajít do nějaké prodejny kde je mají a podívat se zblízka vyzkoušet v ruce atd... už to dlouho nesleduji tak ti neporadím jakej je nejlepší.....

Pak se pochlub co jsis pořídil :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 lis 2005 11:31

Já bych zase pilku na ostří nedoporučoval. Má význam snad jen při přeřezávání lan a provazů a nůž se obtížně brousí. Potřebuješ na to speciální brousky. Ty pilky se na nože dělají hlavně proto, že vypadají tak nějak "akčněji".

Do 3000,- se dá koupit už velice slušný nůž.
Dobré jsou třeba ty Smith and Wessony, jak zmiňoval Lada. Jsou vesměs z oceli 440C, která je na nože velmi dobrá (neříkám, že nejsou lepší). Mám od nich jeden S.W.A.T. už několik let, prodává se kolem 1500,-
Další slušné značky jsou CRKT - mám Blade lock2, ocel AUS6 (to je pro nůž asi tak minimum), kupoval jsem ho hlavně kvůli vzhledu, zrovna ho mám v kapse :) . Ještě se mi od nich líbí M16 a M21.
Dále Gerber, SOG, Böker - slušné nože za dobrou cenu.
Muela - za opravdu nízkou cenu, příliš sériové avšak docela nedoceněné nože.
Spyderco a Cold Steel jsou taky kvalitní, ale podle mého jsou předražené. Tyto dvě firmy mají velice dobrý marketing, ale cena neodpovídá kvalitě nebo užitným vlastnostem. Mám od CS Spike.
Velice hezké nože vyrábí Kershaw. Mám od nich Vapor.
Benchmade, Emerson, Microtech - už vyšší třída. Vysoká kvalita, kterou si ovšem nechají taky kvalitně zaplatit. Ty 3tis by stačily na nějaký jejich nejnižší model.

Těch firem je samozřejmě víc. Vybrat jeden nůž je velice těžké, takže možná skončíš jako já u mnoha nožů. Každý má něco co ten jiný nemá. Ideál neexistuje, je to jako s výběrem zbraně.
Rozvažuj dobře co za ty peníze koupíš.
Inspirace:
http://www.trapper.cz/
http://www.highlife.cz/?m=cat1&grp=4
http://www.pvk.com/?
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 16 lis 2005 16:48

já tu pilku, nemyslel proto že to vypadá akčneji :D to mě vskutku nenapdalo.... :wink:

myslel jsem to hlavně z praktického hlediska:
1, jak už psal Kubajzz hodí se na přeřezávaní lan provazů,pásek atd...---na to je totiž určen!
2, může se hodit v nějaké kritické situaci třeba při bouračce když je potřeba přeřezat pásy apd... prostě nikdy nevíš kdy se hodí, když potřebuješ rychle něco přefiknout.
3, pokuď se k tomu noži budech chovat jak se patří, tak ty zoubky zůstávají ostré strašně dlouho oproti ostří...

Nevýhodou je že se ta pilka opravdu blbě brousí a nějakou tu kačku to stojí, ale nepotřebuješ je brousit pořád, samo záleží na používáná ale já jsem ten nůž měl cca 2 roky a pilka byla pořád ostrá! nikdy jsem ji nenechával brousit

a k těm brousků, já raději nechal nůž brousit u těch kdo na to mají ty správné brousky a umí to...

Či piku bo ne to záleží na každém, já jsem určitě pro, samo jen na kousku a nůž je potom víc flexibilní zvláště když ho nosíš furt u sebe.....na krájení másla a salámu je samo lepší ten bez pilky,ale nepředpokládám že by jsi ho koupil do kuchyně :lol:

Ale kterej vybrat, to je v dnešní nabídce těžký....
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 06 pro 2005 12:18

Lada píše:....na krájení másla a salámu je samo lepší ten bez pilky...
No právě, krájet máslo a salám budeš nesrovnatelně častěji oproti třeba přeřezávání pásů v autě a i to jde v pohodě bez pilky.
A například sýr jde z těch zoubků dostat opravdu blbě. :wink:

Ale jinak samozřejmě: Jeden má rád holky, druhý vdolky. :wink:
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 06 pro 2005 21:08

Doporucuju tyto noze:

Gerber: Apllegate & Firebairn. Cena je sice trochu vyssi nez pises (tak kolem 4k), ale kvalita je odpovidajici. Jedna se o armadni nuz, mensich rozmeru. Vyhazovani kolickem, dve pojistky, funguje jak pro levaky, tak pro pravaky, ma na zacatku ostri velmi ostry zuby, celkove se nemusi skoro udrzovat, zatim jsem ho neztupil a reze i konzervy :) Vyrabi se dve velikosti a i ta vetsi se da vb pohode nosit v kapse. Cerna barva, stribrna cepel (cerna cepel je pouze armadni verze a tu asi u nas nedostanes... Zadnej nuz mi zatim lip nesedl do ruky.

Uz tady byl zminen nuz SWAT - slusna volba za slusny penize, ackoliv jsou lepsi noze - nema zas tak vynikajicim zpusobem tvrdou a ostrou cepel.

No a jkykoliv noze CRKT jsou vyborny. Cena tak kolem 3000,-. Vyhazovani opet kolickem, kolicky bejvaj nevystouply (hur se vyhazujou, lip se nosi v kapse). Myslim ze CRKT dela jen pro pravaky. Zoubky na cepeli nerezou tak dobre jak Gerber, ale je to velmi dobry nuz. Nektery typy maj dve pojistky, celkove je nuz velmi pevny, robustni. Pro kazdodenni pouzivani. Fasujou to dost vojaci bohatsich armad.
MARKONY
Příspěvky: 472
Registrován: 02 čer 2004 23:20
Bydliště: Ostrava

Re

Příspěvek od MARKONY » 06 pro 2005 22:27

Ja mam Gerb E-Z-Out Jr - Fine super stal mně nový nepoužity 600Kč . Super obře sedi v ruce a neklouže .
Tyrichter

Příspěvek od Tyrichter » 06 pro 2005 23:24

Myslím, že povolená délka čepele pro nošení je do 7cm. Do 13 ani náhodou.

Já mám levnou čínskou napodobeninu Smith a Wessona, už nevím kterej model, každopádně báječnej. Ostrej, klipsna na pásek (ale protože se za opaskem nesmí nosit, zastrkávám jej do té minikapsičky nad kapsou u džínsů, velikostně akorát na uchopení). Pojistku má mechanickou, tj. vnitřní kus plechu, kterej při otevření zapadne a když chceš nůž zavřít, uhneš s nim čepeli z cesty a zavřeš ho. Jednoduché a účinné. Otevírání pomocí vystouplého nýtu na čepeli. Dle mne ideál. (No, to s tou pojistkou je popsaný docela kostrbatě, ale... sakra, jak to mám jinak popsat?)
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 07 pro 2005 00:10

Tyrichter - ja myslim zes to popsal dobre. :-)

Kolikrat se clovek divi, ze kopie je nekdy skoro povedenejsi nez original :-) Taky jsem jednou takovej knife mel :)

Doporucju vlezt do nejkyho kvalitnejsiho armyshopu a zkouset, zkouset, zkouset. Urcite si vyberes. Pokud je to nuz aspon trochu zvucnyho jmena, tak kdyz to bude v rozmezi 1000+ urcite si vyberes dobrej.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 pro 2005 09:12

U Gerber Applegate pozor na materiál čepele. U prodejců jsou různé verze. Může to být ATS-34 nebo 154 CM - to v tom lepším případě, jsou to vynikající oceli na nože, ale taky ocel 425, která je s předešlými nesrovnatelná (horší).
U těch lepších ocelí to bývá na čepeli vyznačeno - výrobce se chlubí.
U těch horších tam není nic - výrobce radši mlčí.
Ale nemusí to být pravidlem, on totiž Gerber má v těch materiálech docela bordel, klidně bez oznámení mění materiál čepelí a jede se dál, takže záleží na době a sérii. Specializují se spíš na nízkou cenu.

Jinak Applegate je spíše dýka, se všemi výhodami i nevýhodami. Je to však bezesporu kvalitní nůž - vlajková loď Gerberu. No a ty zoubky viz výše.

Jo, a na závěr bych se chtěl dotknout jedné věci, která se netýká kvalit toho nože, ale estetiky - z toho nápisu přes celou čepel je mi opravdu nevolno...
(omlouvám se šťastným vlastníkům :wink: :oops: )
MARKONY
Příspěvky: 472
Registrován: 02 čer 2004 23:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od MARKONY » 07 pro 2005 10:42

Kubajzz:ahpj mam na čepeli sveho Gerber napsano 450 .
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 pro 2005 11:56

MARKONY píše:Kubajzz:ahpj mam na čepeli sveho Gerber napsano 450 .
O téhle oceli jsem ještě neslyšel.
Podle mě to bude varianta některé oceli 440. Pokud to však není jen nějaká marketingová snaha o odlišení.
Vzhledem k ceně bych tipnul 440A nebo 420. Obě jsou na nože velmi vhodné, ale žádný zázrak to není.

Pár druhů je třeba dole v tabulce, ale je jich mnohem víc.
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 07 pro 2005 12:17

Kubajzz - tak konecne vim, co ty cisla na druhy strane cepele znamenaj, diky :) Nejak se mi nezdalo, ze by to byla delka -> 154CM :-))) Tak aspon ze jsem koupil dobre :)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 pro 2005 12:30

JJ, 154 CM je na nože jeden z nejlepších materiálů. Ještě nedávno high-tech (teď už jsou i jiné). Je to americká nerezová ocel a její ekvivalent je japonská ATS-34 (je to to samé, akorát z jiné země). :wink:
Proto tě taky stál 4tis.

Až ji budeš brousit, tak si užiješ :lol:
Odpovědět