zaver z 98K do vz24

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Styblo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 pro 2010 17:30

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Styblo » 29 srp 2011 15:45

Alfons - lecos jsem už viděl, ale v případě sbírky K98 neměřil ani nebádal. Ty jsi to měřil a víš že se to neřešilo, nebo jsi neměřil a jen si to myslíš?
Že se něco odfláklo z vnějšku ještě neznamená že to vyráběli idioti (např. - němci do posledního dne války vyráběly pro veškerou pásovou techniku pásy, které mají čepy na jehlových ložiskách. Žádné ocelové "majzlíky" roznýtované na konci).

EDIT - aby nevznikl omyl, ten příklad s čepy pásů je jen příklad toho že němci prostě na některých věcech lpěli i když to bylo zbytečné.

V poli samozřejmě nikdo s měrkou neběhal, ale taky tam nikdo neměnil závěry. Zbraně se během používání neustále kontrolovali. Pušku továrna vyrobila, dolícoval se závěr dle měrek a bylo to. Když už šla ke zbrojíři, do dílen a probíhala repase, oprava, pak se opět měřilo, případně lícovalo. Do konce války měla něm. armáda polní dílny pro profesionální úržbu, kontrolu a případnou opravu zavedených zbraní.
Naposledy upravil(a) Styblo dne 29 srp 2011 16:58, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Jim » 29 srp 2011 16:00

No jo, možná u tý pásový techniky, ale zbraně už taky flákali, viz flinty pro volksturm, který měly údajně zmetkový laufy, co se vyřadily z výroby kulometů-samozřejmě upravený, nebo stačí výrobky pistolí P38, ty fakt poslední vykazují dosti velký vůle, nehledě samozřejmě na povrch, protože ten nestřílí. :roll:
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Alfonss » 29 srp 2011 17:47

Styblo píše:Alfons - lecos jsem už viděl, ale v případě sbírky K98 neměřil ani nebádal. Ty jsi to měřil a víš že se to neřešilo, nebo jsi neměřil a jen si to myslíš?
Že se něco odfláklo z vnějšku ještě neznamená že to vyráběli idioti (např. - němci do posledního dne války vyráběly pro veškerou pásovou techniku pásy, které mají čepy na jehlových ložiskách. Žádné ocelové "majzlíky" roznýtované na konci).
.
Asi mluvím s tatarem. Já netvrdím, že to vyráběli idioti, jen tvrdím, že během války byly požadavky na výrobu často vyšší než výrobní kapacity, tak se to hrnulo ve velkým a podle toho ty zbraně vypadaly. Jestli jsi ty zbraně (předválečná X válečná výroba) měl možnost osobně porovnat, tak tě to musí trknout... jestli ne, budeš holt muset věřit těm, kteří tuto možnost měli....
Styblo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 pro 2010 17:30

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Styblo » 29 srp 2011 18:05

Takže polopaticky, pro ty v zadních řadách. Měřil jsi tolerance závěrových vůlí na K98 z různých roků výroby? Předpokládám že ano, když tak jistojistě tvrdíš že "se to později neřešilo". Já to neměřil, tak nevím.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Alfonss » 29 srp 2011 18:09

netřeba měřit závěrový vůle, když zavřenej závěr u válečné produkce (s nábojem v komoře) má znatelnej vakl v ose hlavně, oproti předválečné výrobě. Setkal jsem se s tím u několika kusů, proto tvrdím to, co tvrdím...

Podotýkám, že ty flinty nebyly žádný skládačky...
Styblo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 pro 2010 17:30

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Styblo » 29 srp 2011 18:20

Překvapuje mne, že odborník pohrdající knížkama a obzvlášť chytrolínama z internetu vystačí s termínem "ono to vaklalo víc než na jinejch".
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Alfonss » 29 srp 2011 18:48

Předně....nepovažuju se za odborníka

Jen jsem už nějakou tu zbraň měl v ruce a ještě poznám, kdy závěr v jeho pouzdru klechtá v ose hlavně a kdy je dobře slícovanej (i když ani to nic nevypovídá o vůli mezi dnem nábojnice a čelem závěru).

Sice Ti asi nedokážu vyjmenovat, které zbraně byly použity v kterých armádách, jaké měly přejímací značky a kolik "zbrojířů" bylo přiděleno na rotu, ale když mi dáš do ruky odfláknutou vyklechtanou opakovačku, tak je šance že to poznám.... a troufnu si říct že vyšší, než u lidí, kteří hltají teorii u kompjůtru...
MARKONY
Příspěvky: 472
Registrován: 02 čer 2004 23:20
Bydliště: Ostrava

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od MARKONY » 29 srp 2011 19:01

Alf se ti divím že maš ještě silu tady odpovídat , ja už sem to dávno vzdal je to tadý samý odborník . :D :D
Naposledy upravil(a) MARKONY dne 30 srp 2011 15:06, celkem upraveno 1 x.
SUHL 150 Anschutz m54 Ruger 161 Glock 43 K 100 X-Calibur Walther PPK .22LR
Styblo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 pro 2010 17:30

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Styblo » 29 srp 2011 19:02

S třema kouskama přesně obrobené oceli by jsi byl odborníkem hned a nebylo by debaty.

Další dlouhé povídání by bylo, jak poznat internetového válečníka od zkušeného mazáka, praktika. Zvlášť když se debata vede od klávesnice. 8)
BUBBA
Příspěvky: 65
Registrován: 25 led 2010 21:23

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od BUBBA » 29 srp 2011 23:45

Věř tomu,že ten rozdíl vidět je,zvlášť pokud je tak markantní jako v této diskusi...
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od navip » 30 srp 2011 07:06

Řekl bych, že se nám téma už vyčerpalo a kladem této diskuse je to, že jsme byli roztříděni na zkušené,praktické mazáky co šáhnou na flintu,zakvrdlaj a jsou doma a na ty směšné zájemce co se zabývají sběratelskou čiností,studují dobovou literaturu,příručky ke zbraním a když se jim na flintě nezdají vůle tak si je změří k tomu určeným měřidlem nebo jinou trapně přesnou náhradní metodou. No a pak tu a tam nějaký internetový brouzdal , který sem dá co mu internet na jazyk pověsí. :idea:
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od PEPAN » 30 srp 2011 08:36

Když mam vakl na závěru i když je uvnitř patrona, tak se podívám na internet, zjistim že němci jsou a byly vždy nejlepší na světě a vše vyrábí nezničitelný, nejlepčí a najkrajšje tak přece není třeba měřit. flinta je super
Nejde!Prostě NNe
kemr55
Příspěvky: 8
Registrován: 03 kvě 2010 20:51

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od kemr55 » 01 zář 2011 00:08

ámen
MFENCE
Příspěvky: 73
Registrován: 16 srp 2011 13:01

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od MFENCE » 02 zář 2011 12:22

JUUUUU tady se to ale mele :)

Do tohoto si dovolim zasahnout. Jelikoz se venuji Nemecku jako ucastnik ukazek a sberatel.

Tak jsem mel i moznost porovnavat radu pusek v rezu valecne produkce. Ano rozdil tam je, moje Káčko rok 1944 nema napr vetsi zadni botku. A na stavitku miridel neni uz ciselna rada jen body.

Ale zaver a vnitrni strivka jsou stale velice dobre zpracovane zadna vule vse chodi perfektne.
Je logicke ze s narokem na valecnou produkci se muselo nekde ubrat ale ne na funkcnosti zbrane.
Nemecky vojak nebyl Rusky vojak kde se strilelo za rozepnuty knoflicek ,nebo vyhrnuty rukav. Ohrozovani boje schopnosti Nem vojaka spatnou puskou nebylo zadouci. Ustrojova kazen byla u Nemeckeho vojaka snad jasna vec to nebudeme resit. Ale jak bylo receno do posledniho mozneho okamziku se vyroba snazila vyrabet dle smernic. Muzu velice dobre porovnat vystroj jak sel cas sla dolu kvalita a pouzity material. Ale vzdy to svou funkci plnilo. Nemecka produkce byla nadstandardne kvalitni a kazdy posun nize byl vzdy v mezich kvality oproti ostatnim .
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: zaver z 98K do vz24

Příspěvek od Alfonss » 02 zář 2011 12:30

MFENCE píše:Muzu velice dobre porovnat vystroj jak sel cas sla dolu kvalita a pouzity material. Ale vzdy to svou funkci plnilo.
Tady ale nikdo netvrdí, že to svou funkci neplnilo. Závěry na flintách z válečné produkce, které jsem měl v ruce, sice vykazovaly značné vůle oproti předválečné výrobě, ale všechny střílely :wink:
Odpovědět