zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
xuebao
Příspěvky: 20
Registrován: 21 kvě 2011 22:43

zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od xuebao » 19 zář 2011 09:53

Zdravim vespolek.

Rad bych se zeptal, jak vypada v praxi vyuzivani moznosti zaruky na zbran koupenou z druhe ruky. Spousta inzeratu od soukromych osob obsahuje fraze "s paragonem" a "jeste rok v zaruce". Zaruka se ovsem vztahuje k prvnimu majiteli, tudiz druhy majitel by mnel spravne reklamovat u prvniho. Hadam, ze prvni majitel na sebe vzdy s radosti naklada brime zodpovednosti po zbytek zarucni doby a nadsene funguje jako prostrednik mezi druhym majitelem a prodejcem. Anebo je to jinak? Dopredu dik za nazory. Chtel bych si udelat jasno v tom, jestli je lepsi koupit pouzitou zbran za dvoutretinou cenu s jesterokzarukou anebo novou se zarukou.

Paklize jsem blbe hledal a nekde se to tu uz milionkrat rozebiralo, tak mne tam prosim nalinkujte.


Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od dykmore » 19 zář 2011 13:41

Ahoj, existuje několik různých "záruk": v zásadě můžeš koupit věc novou v obchodě (s plnou zárukou), věc použitou s dokladem o koupi (se zbývající zárukou podle dne prodeje v obchodě), nebo věc použitou bez dokladu o koupi, (tedy bez záruky obchodu, kde byla věc zakoupena).

:arrow: Pozor - teď neberu v potaz záruku tuším půl roku, kterou by ti měl poskytnout prodávající použitého zboží na základě správně sestavené kupní smlouvy, ve které je přesně popsán stav věci a prohlášení prodávajícího o nezjevných nebo skrytých vadách. Taky neberu v potaz různé "doživotní" záruky a speciální záruky za příplatek :!:

Běžná záruka z obchodu se v žádném případě nevztahuje pouze k prvnímu majiteli, a ten na sebe prodejem věci s běžící zárukou v obchodě žádným způsobem nebere jakékoliv břímě zodpovědnosti. Záruka se vztahuje pouze a jen na prodanou věc. U zbraní se zdá být komplikací, že jsou registrované na jméno, ale situace je stejná, jako u jakékoliv jiné zakoupené věci. Pokud tedy koupíš zbraň, která byla např.před rokem kupovaná jako nová v obchodě,s příslušným dokladem o koupi z obchodu (a přesvědčíš se, že předchozí majitel/é do zbraně neprovedl/i žádné zásahy, které by byly důvodem k zamítnutí případné reklamace, nebo zásahy, které by prokazatelně vedly ke vzniku vady!), běží na ni ještě rok standardní záruka, kterou můžeš v případě potřeby uplatnit v obchodě, kde byla zbraň zakoupena.

Je obecným zvykem obchodníků mást zákazníky, nutit je podepisovat jejich interní reklamační řád, odmítat reklamace zboží bez původního obalu, nabízet v případě neodstranitelné vady pouze jiné zboží a ne kupní cenu, vymlouvat se na protahování reklamace díky problémům servisu atd. Pokud něco reklamuju a jsem přinucen podepsat reklamační list, ve kterém je zmínka, že "zákazník souhlasí s reklamačním řádem firmy XY", tento odstavec vždy škrtnu a napíšu tam: "Reklamace se řídí zákony ČR, obchodním a občanským zákoníkem". Ono to v těch zákonících opravdu všechno je docela přesně popsané, ale taky docela dobře schované :D A ještě jedna věc - ze strany prodejce i zákazníka je při reklamaci docela důležité neplést si úzus (nebo precedent) se zákonem. Ale na to taky přijdeš až po prozkoumání obou zákoníků...
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od Joezbrna » 19 zář 2011 20:51

Máňa říkala, že je to tak směroplatný. Ve skutečnosti je to přesně naopak :wink: ¨
Kupní smlouva (z níž vyplývá záruka, tedy objektivní odpovědnost za vady) dle OZ je smluvní vztah mezi prodávajícím a kupujícím. Prodávajícímu z ní nevyplývají žádné závazky vůči třetím osobám (například dalšímu kupujícímu).
Vlastník věci však své právo na odstranění vad může převést na další osobu tzv. cesí.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od dykmore » 19 zář 2011 21:58

Máte pravdu děti, áno :-) Jak to teď napsat,abych nebyl za vola...
Joezbrna píše:Vlastník věci však své právo na odstranění vad může převést na další osobu tzv. cesí.
To je oč tu běží - vlastník přece nemusí být automaticky kupující, ne? Pokud na kupní smlouvě nejsou uvedeny údaje původního kupce, je těžké dokázat, kdo to vlastně byl. Navíc mi stále vrtá v hlavě, jestli má registrace zbraně na jméno (tedy fakticky vlastnictví) nějakou souvislost s kupní smlouvou. Napadl mě naprosto šílený příklad, když bych šel s manželkou do krámu a ona by mi koupila (jasné sci-fi :-) ) pistoli. Tu, kterou by vybrala pod sklem, za své peníze, které by vysázela svou rukou na pult a převzala by doklad o koupi. Já bych tam pouze vyplnil šedivák svými údaji. Následně bych zbraň šel zaregistrovat na PČR na své jméno. Znamená to, že bych podle OZ nebyl v právu, kdybych šel pistoli v případě vady sám reklamovat? Manželka nemá ZP a (nebo) navíc je jak naschvál na dlouhodobé služební cestě, takže na mě nemůže převést své právo na odstranění vad, já nejsem kupec... Co s tím?
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od bradek džon » 20 zář 2011 08:22

Nedávno se to samé téma řešilo na konkurenčním fóru. Shodou okolností to bylo kvůli mé zbrani, kterou prodávám a je ještě v záruce.
Padlo tam několik zajímavých názorů, ale nakonec jsme došli k závěru, že záruka na zboží není nutně vázaná jen na zboží, ale je poskytována kupujícímu. Což v konečném důsledku znamená to, že jelikož zbraň je prodávaná v obchodě kupujícímu na jméno, nemá druhý majitel šanci záruku uplatnit. To se také údajně děje u Brýmové.
No a pokud by jsme se bavili o cesí, tak tam to také není úplně jednoznačné.
'Nakonec nezbývá nic než v případě nutnosti přeregistrovat zbraň zpět na prvního majitele a ten by záruku uplatnil. V tomto případě není pro obchodníka možné zjistit, že by zbraň vlastnil někdo jiný. '

Ostatně zde je citace:Gobey
Zdravím,

navazuji na citaci neregistrovaného kolegy a taky na záruční podmínky ČZ. Dle mého názoru (ne zcela laického, jsem advokát), nelze jednostranně převést práva ze záruky na třetí osobu cesí těchto práv. ČZ s tím souhlasí ve svých záručních podmínkách, dobrovolně tedy akceptuje takovouto cesi. Je otázka, zda je takovéto ujednání v souladu se zákonem - Nejvyšší soud dovodil v rozsudku 33 Odo 329/2004 neplatnost takovéhoto ujednání pro rozpor se zákonem. Viz zde: http://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodn ... 42636.html

Mám za to, že spotřebitel má u obchodníka právo uplatňovat odpovědnost za vady pouze v případě, že sám věc zakoupil. Jestliže došlo k následnému prodeji této věci, tak je na vůli obchodníka, zda bude postoupení práv ze záruky na třetí osobu (nového kupujícího) akceptovat či nikoliv.

Z uvedeného vyplývá, že prodejem věci, i když u ní ještě neuplynula záruka, nepřechází na nového majitele záruční právo. U běžného zboží je pro obchodníka těžko prokazatelné, kdo si zboží původně koupil, ale u zbraně je první kupující jednoznačně identifikovatelný. Proto v případě nákupu zbraně (nebo jakékoliv jiné věci, kde lze jednoznačně dohledat původního kupujícího) z druhé ruku, i když neuplynula záruční doba, nemá nový kupující nároky vůči původnímu prodejci.

Otázkou zůstává, zda by mohl uplatňovat nějaké nároky vůči tomu, kdo mu zbraň prodal s tím, že je stále v záruce. Zde není možné dát jednoznačnou odpověď a záleží na konkrétních okolnostech - text kupní smlouvy, inzerátu, apod. Ale to je na dlouhou diskuzi.

Honza
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od dykmore » 20 zář 2011 09:25

Bradek: i na tvou odpověď bych mohl namítnout to samé, jako na odpověď Joezbrna - tedy jako bych teď citoval příspěvek nad tebou.

Nikdy jsem nenakupoval u Brymové, takže nevím, jak prodává zbraň "na jméno". Když jsem kupoval zbraň v obchodě, ať už novou, nebo použitou, obdržel jsem doklad o koupi (normální paragon, např. Glock 126.........15000kč, s razítkem prodejny a tuším podpisem prodavače), pak třeba nějaký pamflet s informacemi o zbrani, a vyplnil jsem tam šedivák neboli Oznámení o nabytí vlastnictví zbraně. Nic z těchto dokumentů nebo informací, které jsem dal prodejci, nedokazovalo, že bych já byl kupcem. Zbraň jsem v ten konkrétní den nabyl do vlastnictví, nic víc, nic míň. Ale je to už dávno, tak mi úplně vypadlo z hlavy, jestli jsem vyplňoval i nějakou kupní smlouvu - ale vzhledem k tomu, že žádnou doma nemám, tak asi ne.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od Joezbrna » 20 zář 2011 09:33

To záleží na prodejci. Jelikož zbraň kat. C by měl předat jen držiteli ZP, a B navíc jen držiteli příslušného NP, může si tento dokument vyžádat, a opsat si z něj údaje. Při reklamaci samozřejmě může zjistit, že držitelem je někdo jiný.
Může a nemusí. Takže proces reklamace novým vlastníkem může proběhnout zcela hladce bez ohledu na právní stav věci. Může a nemusí :wink:
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
skorec
Příspěvky: 866
Registrován: 09 zář 2009 09:50

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od skorec » 20 zář 2011 13:48

Zaujimava debata.

Ja chcem len doplnit ze pripadny znalecky posudok na preukazanie vady akehokolvek vyrobku si po uplynuti 6 mesiacov od zakupenia platite sami. Takze naozajska zaruka je len pol roka.
AA S510 .177 + Delta titanium 6-24x42 AO
Gamo CF30 .177 + Gamo sporter 4x32
Norinco JW-15A .22LR + Bushnell 3-9x40
Tarus PT22
Ansutz 1517S BR .17HMR + Nikko Stirling Platinum Nighteater 6-24 x 56 AG 30mm
CZ83/7,65
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od Joezbrna » 20 zář 2011 14:13

Tak to naštěstí v Předlitavsku ještě nikoho nenapadlo uzákonit. Jó, v Uhrách byl dycky bordel :lol:
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od jiri.k » 21 zář 2011 13:04

Joezbrna píše:To záleží na prodejci. Jelikož zbraň kat. C by měl předat jen držiteli ZP, a B navíc jen držiteli příslušného NP, může si tento dokument vyžádat, a opsat si z něj údaje. Při reklamaci samozřejmě může zjistit, že držitelem je někdo jiný.
Může a nemusí. Takže proces reklamace novým vlastníkem může proběhnout zcela hladce bez ohledu na právní stav věci. Může a nemusí :wink:
Viděl bych analogii s auty. Tam muže byt rozdíl mezi majitelem(leasing) a držitelem=provozovatelem. Tedy i u zbraní- držitel má právo používat věc svěřenou do držení, nemá právo ji prodat. To je výsada majitele(vlastníka), i když ten nesplňuje právo držet ze zákona.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od Joezbrna » 21 zář 2011 13:22

Trošku OT, ale ten leasing je dobrý příklad.
Kupní smlouvu s prodejcem má leasingovka, proto se reklamace musí řešit přes ni. A pokud je leasingovka s prodejcem jedna ruka (což dnes je, každá automobilka má svou leasingovku, často ve stejné finanční skupině), tak z nich reklamaci prostě nevymlátíš:-(
Stejný princip: nejsi kupující.
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od bradek džon » 23 zář 2011 13:00

Takže, v úterý jsem po urputném boji prodal konečně Walthera P22, na kterého je ještě záruka 13 měsíců. S kupcem jsem se dohodnul, že kdyby nastali problémy, není problém přepsat zbraň zpět na mě a reklamaci u Brýmové provedu osobně.
Prodavač nemá šanci něco dohledat. Policajt mu takovou informaci ofico nikdy nevydá.

Mimochodem: Na účtence od Brýmové jsou uvedené veškeré identifikační údaje kupce !!! než jsem zbraň prodal, ještě jsem se na tu účtenku koukl.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od dykmore » 23 zář 2011 18:51

Tak je to asi obchod od obchodu. Mrknu se,jestli nenajdu uctenku od glocka,ta byla uplne hola,jen nazev zbozi,cena,razitko a podpis. Mimochodem,doklad o koupi nemusi byt jen uctenka.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: zaruka pri koupi z druhe ruky v praxi

Příspěvek od derringer » 24 zář 2011 05:56

oni prodejci vedou knihy tzv. ekz, kde u každé zbraně jsou napsané veškeré údaje o zbraní, o tom od koho ji koupili i o tom, komu ji prodali. stačí nalistovat a mají jasno.
Odpovědět