Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Vetpaw
Příspěvky: 7
Registrován: 03 led 2016 20:48

Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Vetpaw » 29 led 2016 08:41

Vybiram pistoli a chtel bych se zeptat zkusenejsich, zda nahodou neresim zbytecny veci.

U me jde hlavne o kompromis ceny a vyuziti zbrane.

Necitim se v tomto state nebezpecne a zatim nevidim duvod, proc bych mel v dohledne dobe menit nazor, byt je pravda, ze se ted trosku ceri hladina. Takze zatim nemam potrebu nosit u sebe zbran. Ale v budoucnu se muze situace zmenit. Nicmene v budoucnu uz treba nebudu mit nasetrene penize.

Takze jsem si rikal, ze bych si poridil zbran na skryte noseni jiz ted a dalsi zbran na strileni. A to z duvodu toho, ze udajne zbrane na noseni (jsou mensi) nejsou uplne vhodne na castejsi strileni (v mem pripade max 1x/mesic tak za 500kc). Asi kvuli opotrebeni, nevim. Dal jsem chtel, aby obe zbrane mely stejnou razi, abych mel jednu bednu s nabojema (9mm lugger kvuli cena/vykon). No a libi se mi Glock G43, teda az na cenu. A take si nejsem jisty tim malym zasobnikem.

Myslite, ze ma smysl utracet za zbran na skryte noseni (jakoby to zasoby) na horsi casy (s ohledem na cenu), kdyz ji ted nosit nechci - maximalne jen ve vyjimecnych pripadech?

Neni lepsi v mem pripade kaslat na velikost a radsi poridit zbran s vetsim zasobnikem?

Ja totiz trochu zacinam pochybovat a rikam si, zda nekoupit nejakou jetou starou pistoli na strileni. Protoze pokud by v CR bezpecnostni situace zmenila, tak si myslim, ze stejne dojde k plosnemu odzbrojovani, takze kupovat zbran do zasoby je mozna zbytecne.

A proto me napadla dalsi varianta. Poridit 9mm lugger nebo a vetsi na delani ran na strelnici a pak .22 na sebeobranu/noseni, pokud mi nekdo vleze do bytu s palici. Nepredpokladam, ze bude mit neprustrelnou vestu ci ocelovy stit, takze ta .22 by ho mela stipnout a zaroven nerostrilet na sracky. A cenove to je priznivejsi s ohledem na muj falesny pocit bezpeci :-). Samozrejme stat se muze kdykoli cokoli, treba na me spadne Airbus, to se proste stava a rika se tomu smula, ale kvuli tomu s sebou nechci stale tahat zbran. Holt buh musi dostat sanci me zabit.

Co si o tom myslite? 9mm a 9mm, .22 a 9mm nebo jen zbran na noseni (malou) a strilet s ni do jejiho rozbiti, pripadne pouze zbran na strelnici?


Uživatelský avatar
Prim
Příspěvky: 97
Registrován: 18 zář 2011 15:32

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Prim » 29 led 2016 09:05

Nevim - kdyz mi nekdo vleze do bytu s palici, budu ho chtit "stipnout, nebo rozstrilet na sracky"? V tomhle smeru se imho divas na vyber zbrane uplne obracene, vetsina lidi kdyz uz porizuje 22lr a k tomu 9lug, tak 22lr je jednoznacne na strelnici pro snizeni nakladu na trenink a 9lug pro noseni/sebeobranu.
Ono i s 9lug je potreba se dobre trefit, abys dosahnul rychleho zastaveni utocnika...

Na Tvem miste bych koukal po nejakem standardnim kompaktu, ktery je relativne nositelny a na strelnici Ti udela dobrou sluzbu - napr. G19, kdyz uz jsi zminoval Glocka.
Quis vellet pacem, preparat bellum
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Harquebusier » 29 led 2016 10:08

Zvaž Makarova. Cena je příjemná, hmotnost a rozměry na nošení také. Na střelnici se s ním neztratíš, přesnost s pevnou hlavní je slušná - zbytek záleží na Tobě... Zastavovací schopnost náboje 9 M je také dobrá. Střelivo je trošku dražší, než u 9 L, ale při Tebou plánovaných počtech vystřelených nábojů to moc vadit nebude. Další výhody jsou praktická nezničitelnost (tvrdochrom v hlavni) a spolehlivost. A pokud Tě omrzí, tak ji vždy prodáš s jen minimální finanční ztrátou.
SansLogique
Příspěvky: 70
Registrován: 04 srp 2013 19:56

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od SansLogique » 29 led 2016 11:49

Glock 26, malej subcompact, když do toho dáš zásobník z G19 s Xgripem, máš v podstatě G19, jen s nepatrně kratším laufem. Moje volba, která bude doplněná o plnotučnou pistoli na střelnici a přicházející válečnou dobu.
mujtaj
Příspěvky: 141
Registrován: 16 zář 2014 06:09

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od mujtaj » 29 led 2016 12:06

skor na strielwnie by som bral 22 s dlhsiou hlavnou, lacne strelivo a na nacvik a terce vpohode. napr p22 je fajn. alebo ten luger aby si mal rovnake strelivo.
na obranu maly lahky a hlavne !spolahlivy! kompakt 9mm luger jedine. ono keby mas pruser tak jedna rana ci dve a to je vsetko, nebudes strielat ako z nejakej americkej akcnej... okrem toho sa daju dokupit aj dlhsie zasobniky, ked tak..
moj nazor :-)
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od onevan74 » 29 led 2016 14:10

Prim píše:Nevim - kdyz mi nekdo vleze do bytu s palici, budu ho chtit "stipnout, nebo rozstrilet na sracky"? V tomhle smeru se imho divas na vyber zbrane uplne obracene, vetsina lidi kdyz uz porizuje 22lr a k tomu 9lug, tak 22lr je jednoznacne na strelnici pro snizeni nakladu na trenink a 9lug pro noseni/sebeobranu.
Ono i s 9lug je potreba se dobre trefit, abys dosahnul rychleho zastaveni utocnika...

Na Tvem miste bych koukal po nejakem standardnim kompaktu, ktery je relativne nositelny a na strelnici Ti udela dobrou sluzbu - napr. G19, kdyz uz jsi zminoval Glocka.
Trénovat s .22 je nesmysl. Dostane úplně jiný návyky a až bude střílet s 9mm tak se bude moc divit.
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od onevan74 » 29 led 2016 14:14

Vetpaw píše:Vybiram pistoli a chtel bych se zeptat zkusenejsich, zda nahodou neresim zbytecny veci.

U me jde hlavne o kompromis ceny a vyuziti zbrane.

Necitim se v tomto state nebezpecne a zatim nevidim duvod, proc bych mel v dohledne dobe menit nazor, byt je pravda, ze se ted trosku ceri hladina. Takze zatim nemam potrebu nosit u sebe zbran. Ale v budoucnu se muze situace zmenit. Nicmene v budoucnu uz treba nebudu mit nasetrene penize.

Takze jsem si rikal, ze bych si poridil zbran na skryte noseni jiz ted a dalsi zbran na strileni. A to z duvodu toho, ze udajne zbrane na noseni (jsou mensi) nejsou uplne vhodne na castejsi strileni (v mem pripade max 1x/mesic tak za 500kc). Asi kvuli opotrebeni, nevim. Dal jsem chtel, aby obe zbrane mely stejnou razi, abych mel jednu bednu s nabojema (9mm lugger kvuli cena/vykon). No a libi se mi Glock G43, teda az na cenu. A take si nejsem jisty tim malym zasobnikem.

Myslite, ze ma smysl utracet za zbran na skryte noseni (jakoby to zasoby) na horsi casy (s ohledem na cenu), kdyz ji ted nosit nechci - maximalne jen ve vyjimecnych pripadech?

Neni lepsi v mem pripade kaslat na velikost a radsi poridit zbran s vetsim zasobnikem?

Ja totiz trochu zacinam pochybovat a rikam si, zda nekoupit nejakou jetou starou pistoli na strileni. Protoze pokud by v CR bezpecnostni situace zmenila, tak si myslim, ze stejne dojde k plosnemu odzbrojovani, takze kupovat zbran do zasoby je mozna zbytecne.

A proto me napadla dalsi varianta. Poridit 9mm lugger nebo a vetsi na delani ran na strelnici a pak .22 na sebeobranu/noseni, pokud mi nekdo vleze do bytu s palici. Nepredpokladam, ze bude mit neprustrelnou vestu ci ocelovy stit, takze ta .22 by ho mela stipnout a zaroven nerostrilet na sracky. A cenove to je priznivejsi s ohledem na muj falesny pocit bezpeci :-). Samozrejme stat se muze kdykoli cokoli, treba na me spadne Airbus, to se proste stava a rika se tomu smula, ale kvuli tomu s sebou nechci stale tahat zbran. Holt buh musi dostat sanci me zabit.

Co si o tom myslite? 9mm a 9mm, .22 a 9mm nebo jen zbran na noseni (malou) a strilet s ni do jejiho rozbiti, pripadne pouze zbran na strelnici?
Pokud můžu za sebe tak na nošení Glock 42 nebo 43 z důvodu rozměrů a hmotnosti a na sportovní střílení např. CZ 75 SP01 Shadow. Časem bys zjistil, že tahat sebou pořád fullsize železo nebo plast je opruz. A zbraň na skrytý nošení a na sportovní střelbu má většinou úplně jiný parametry. Glock 42 nebo 43 ani nevíš, že ho máš sebou.
Uživatelský avatar
Prim
Příspěvky: 97
Registrován: 18 zář 2011 15:32

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Prim » 29 led 2016 14:30

onevan74 píše: Trénovat s .22 je nesmysl. Dostane úplně jiný návyky a až bude střílet s 9mm tak se bude moc divit.
Nemyslim si - nebyl by ani prvni, ani posledni, kdo to tak dela. Zakladni navyky jsou stejne - jasne, pri prechodu na vetsi razi se musi vyrovnat s jinym chovanim zbrane, ale to neni zas takovej problem.
Nebavime se o trenovani JEN s 22lr a noseni 9lug, ale usetreni nakladu tim, ze valnou cast strelnice stravi s malorajdou + doplni 9lug kvuli zvyku.

Pri tom mnozstvi, co planuje, mi prijde lepsi koupit jen devitku a neresit to, ale tvrdit ze trenink s 22lr je na uplne na prdlacku, je docela odvazny :)
Quis vellet pacem, preparat bellum
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Biggles » 29 led 2016 15:00

Zas takovej nesmysl to není. V případě čehokoliv jinýho kromě mířenky doopravdy malorajda moc co do nácviku nedá - možná spíš naopak.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 29 led 2016 16:15

Nebál bych se používat zbraň na nošení k tréninku střelby ani kvůli nepohodlí, ani kvůli výdrži materiálu... Zbraně zavedených značek toho snesou poměrně dost, v porovnání s plánovanou četností a objemem tréninku hodně moc... Tady myslím není proč se držet stranou... V případě koupě 2 zbraní bych se asi snažil udržet obě zbraně v typové shodě, tj. pokud nosím Glock 43, netrénoval bych na střelnici základní návyky s 1911kou... Rozdílný charakter spouští, systém pojistek atd. by mohl být spíš v neprospěch věci... Prostě když mám za páskem G43 a nechci trénovat s ní, tak alespoň s jiným větším Géčkem(XDMkem, PPQčkem,...) v obdobném holsteru v jakém budu nosit... Mám-li zbraň na obranu, směřoval bych veškerou manipulaci s ní právě směrem k té obraně(což nevylučuje přesnou střelbu;-) ) Btw. Pistole která čeká na denní světlo v trezoru obvykle brzy zjistí, že čeká na vyvenčení s postupem času déle a déle, až tam jednou zůstane napořád... :)
Vetpaw
Příspěvky: 7
Registrován: 03 led 2016 20:48

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Vetpaw » 31 led 2016 20:18

Diky za nazory. V podstate souhlasim s kazdym, protoze jsem pri dumani dochazel k tomu samemu a nedokazal posoudit, co ma vyssi prioritu. Nicmene jsem se diky tomu trochu posunul. Nevyskytuju se na mistech, kde by bylo nutne nosit zbran a v nejblizsi dobe ani nebudu. A kupovat nositelnou zbran kvuli tomu, ze se jednou za pet let nekdo splasi, zacne okolo sebe strilet a ja tam zrovna v tu dobu budu, asi opravdu nema cenu. Tudiz jsem se rozhodl, ze zbran nosit nebudu. Navic G43 je tusim pro 6 naboju a nejsem si jisty, zda by to v pripade "stresove" strelby bylo dost a pro tercove strileni to je malo (i kdyz treba bych toho mene prostrilel, koho by bavilo stale nabijet :-)).
Tak nakonec prozatim poridim jednu zbran 9mm s kompromisem velikost zbrane/velikost zasobniku a s ohledem na spolehlivost a poruchovost, kdyby nahodou nekdy bylo potreba ji vzit s sebou ven.

...Časem bys zjistil, že tahat sebou pořád fullsize železo nebo plast je opruz....
Jednoznacne souhlasim. Takhle jsem s sebou tahal teleskopicky obusek az me to prestalo bavit a spis jsem se zameril na prevenci a vyhybani se nebezpecnym situacim.
Sasa
Příspěvky: 6
Registrován: 01 úno 2016 00:37

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Sasa » 01 úno 2016 00:56

Pokud máš peníze na jednu novou pistoli, tak Glock 19.
Je to univerzální na horní mezi pohodlného skrytého nošení.
Dá se určitě dobře a rychle prodat, když budeš postupem času chtít něco jiného.

Pokud máš peníze na dvě dobré pistole, tak cokoliv nového malého klidně s dražším střelivem na nošení (např. Glock 36) a velkou pistoli na střelnici, klidně středně opotřebovanou (CZ 75).
Pokud tě bude střelba bavit, tak určitě půjdeš později po něčem lepším na střelnici a budeš už mít i názor proč systém CZ 75 ano nebo ne.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Zajic » 01 úno 2016 07:30

Tohle me vzdy pobavi. Takovych tazataleu tady bylo XXX a pokazde jsou tady vice mene stejne otazky a stejne odpovedi. Proc si kazdy mysli, ze jemu tady na stejne otazky poradi nekdo jinak :?

Nic mene, ja jsem zastancem toho, ze kdyz uz nosit zbran, tak se nejdrive naucit strilet a vubec mit nejake navyky a vse co kolem toho je. Proto kdyz aspolutni novacek tady hned resi jake 2 zbrane si poridit, a pise tady celkem slusne hovadiny o tom celkove, tak je to uplne smesne.
Ja za sebe doporucuju, poridit zbran ktera mi dobre sedne do ruky a bude se mi z ni strilet dobre. S tou zbrani trenovat, trenovat, trenovat a az se dostavi vysledky a pochytim casem i nejake to vnitrni moudro, potom bych rekl ze je vhodne zacit zbran i nosit.
Uživatelský avatar
guttata
Příspěvky: 24
Registrován: 04 bře 2011 14:59
Bydliště: Praha 10

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od guttata » 01 úno 2016 10:05

On už tu někdo Makarova zmínil. Touhle cestou jsem šel já. Na rozdíl od tazatale chci nosit a nosím. V tom případě ale považuji za svou povinnost min. několikrát měsíčně zajít na střelnici a trénovat, abych nebyl nebezpečný sobě ani okolí. Osobně chodím několikrát týdně plus se snažím alespoň občas jet na nějaké závody LOS. A je pro mě Makarov ideální volbou. Spolehlivost a nositelnost je skvělá, střelivo se dá sehnat za přívětivé ceny, jen ho člověk nesmí kupovat v krámě.
Spíš nemám úplně dobrý pocit z té myšlenky "kdyby nahodou nekdy bylo potreba ji vzit s sebou ven". To je podle mne cesta k maléru. Myslím si, že nošení, ale i jen pouhé držení zbraně sebou nese určitý morální a názorový vývoj držitele. Alespoň sám mám ve svém okolí střelce, kteří jsou výrazně seriózní, klidní, vyrovnaní a pracují na sobě. Tenhle postoj do mě nějak nasáknul, takže i když nejsem a asi nikdy nebudu sportovní střelec a zbraň mám jako sebeobranný prostředek, akceptoval jsem nutnost celkově se v souvislosti s nošením zbraně změnit...
Martin
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. Benjamin Franklin
Uživatelský avatar
greenie
Příspěvky: 723
Registrován: 14 zář 2009 20:30
Bydliště: SK

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od greenie » 01 úno 2016 13:31

Zajic píše:Tohle me vzdy pobavi. Takovych tazataleu tady bylo XXX a pokazde jsou tady vice mene stejne otazky a stejne odpovedi. Proc si kazdy mysli, ze jemu tady na stejne otazky poradi nekdo jinak :? ...
Je fajn, ze si vies "najst niieco", co ta zakazdym vie pobavit. Vyznamne to dokaze spestrit zivot ... :lol:

"Proc si kazdy mysli, ze jemu tady na stejne otazky poradi nekdo jinak" - pretoze kazdy ma najskor ine poziadavky, ci potreby, pretoze ceny kverov a nabojov sa malo, ale menia a hlavne pretoze vyvoj (a nielen techniky) ide tiez dopredu. Takze az tak jednoznacne by som si nedovolil odsudzovat kohokolvek, ze sa opytal "na sto krat" opytane ...

S Makarovom osobne nemam skusenosti, ale inac pod vsetko ostatne, co napisal guttata sa kludne mozem podpisat aj ja :wink:
na zaciatku bola Slavia 630, 4,5mm ...
Odpovědět