Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od onevan74 » 03 úno 2016 20:49

Prim píše:
onevan74 píše: Trénovat s .22 je nesmysl. Dostane úplně jiný návyky a až bude střílet s 9mm tak se bude moc divit.
Nemyslim si - nebyl by ani prvni, ani posledni, kdo to tak dela. Zakladni navyky jsou stejne - jasne, pri prechodu na vetsi razi se musi vyrovnat s jinym chovanim zbrane, ale to neni zas takovej problem.
Nebavime se o trenovani JEN s 22lr a noseni 9lug, ale usetreni nakladu tim, ze valnou cast strelnice stravi s malorajdou + doplni 9lug kvuli zvyku.

Pri tom mnozstvi, co planuje, mi prijde lepsi koupit jen devitku a neresit to, ale tvrdit ze trenink s 22lr je na uplne na prdlacku, je docela odvazny :)
Neznám nikoho, kdo cvičí a driluje s .22 a na závody jde s 9kou :-)
To je fakt sranda tady.


hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od hawken.45 » 03 úno 2016 21:21

Chtěl jsem jen připomenout neprávem opomíjené revolvery.
Omlouvám se všem za OT zamachrováním o použití zbraně :(
Doporučení tvrdého žaludu je však opravdu k nezaplacení :D . Tazatel zajisté ocení.
Enerccio
Příspěvky: 99
Registrován: 03 úno 2016 16:56

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Enerccio » 03 úno 2016 22:01

ja sem taky zacatecnik a premyslel sem nad Glock 19 4th generation.
Uživatelský avatar
Prim
Příspěvky: 97
Registrován: 18 zář 2011 15:32

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Prim » 03 úno 2016 23:08

onevan76: Takze zacatecnik napise, ze si chce koupit 22lr na sebeobranu a 9ku na strelnici, a s vama to tady ani nehne. Ale kdyz zminim, ze kdyz uz tak je urcite lepsi to udelat obracene, tak se muzete zblaznit, ze je to nesmysl :lol: :lol:

Mno nevadi, kazdej mame svoji pravdu - nikde jsem nepsal, ze je 22lr skvela na trenink na zavody, ale trvam si na tom, ze za urcitych podminek ma svoje vyuziti - zakladni trenink manipulace, entry level do sveta zbrani, kdyz je nekomu neprijemna "velka rana" a hluk vetsich razi. Ekonomicky prijemny strileni.

btw: hned v prvnim prispevku tady zminuju, ze na jeho miste bych resil nakup jedne zbrane v 9lug, ale kdyz uz chce kupovat dve, vetsi logiku dava mnou zminovany vyuziti... zkus lip cist :wink:
Quis vellet pacem, preparat bellum
Vetpaw
Příspěvky: 7
Registrován: 03 led 2016 20:48

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Vetpaw » 05 úno 2016 08:33

Se nestacim divit, kam se ta diskuze az zvrhla :-). Ja s tim v podstate souhlasim, ale to je tak vse. Mam uz jasno kdo jsem a kam jdu.
Dokonce souhlasim s tim, ze nejlepsi je zbran nenosit a nebezpecnym situacim predchazet. Ale nekdy se proste muze stat, ze bude vhodne ji vzit s sebou.

Obecne u sebeobrany se zbrani i bez plati, ze je to hlavne o psychice (vim z vlastni zkusenosti - bez zbrane) a natrenovani chvatu ci strelby je az to posledni, i kdyz drilem se da ten pomer vylepsit.

Take je pravdou, ze vetsina napadeni se neda cekat/ jsou necekana, protoze jinak se jim clovek vyhne - tedy jsou zblizka. Pouziti noze, taseru, spreje atd. nebo pistole je jedno. Lisi se pouze v dopadu na utocnika, pripravenosti obr. prostredku a efektivite odstaveni nepritele (nektere mohou utocnika akorat nastvat), s pistoli je to o pruser. Z toho duvodu si i myslim, ze .22 klidne na sebeobranu muze byt pouzita, dirku udela, zaboli to a vystrasi a zaroven nemusi zabit narozdil od 9mm. Me nejde o to utocnika zabit.

Pak muze byt utok psa - bud ho vidim jak na me bezi a muzu se pripravit nebo je to zase prekvapko a pak to boli. Pokud jsem napaden sam, tak nic neudelam, protoze abych mohl zbran pouzit, musim ji natahnout a dve ruce obvykle k dispozici nejsou, kdyz ze me pes trha maso. Navic velci psi jsou celkem silni. Kdyz branim nekoho jineho, jdu na kontakt se psem a je otazka, zda budu mit cas vytahnout zbran a nabit zbran nebo pouziju dovednosti pravekych lidi. Kazdopadne pokud pouziju zbran bude to zblizka a postreleni nekoho jineho hrozi spis diky odrazeni kulky pri prustrelu psa. Strilet z dalky na psa ve rvacce s clovekem, to jako ani ve filmu ne. Na psa se da pouze strilet, pokud bezi ke me,je nastvany, je blizko a nic zranitelneho jeho smerem neni.

No a pak je tu novinka. Jdu po meste a na druhe strane jde kolega se zbrani a strili lidi. V tu chvili s sebou nemam zbran, protoze ulici nepovazuju na nebezpecne misto, leda bych zrovna sel na strelnici. V tomto pripade si myslim, ze je vyhoda toho, ze je to psychicky nejmene zatezujici/mohu se pripravit - pokud nemam vylozene smulu a nestojim pred jeho hlavni (pak je to proste pech), tak muzu zmizet nebo si alespon relativne vklidu vyndat zbran a zastrelit to "ze zalohy" v zajmu ochrany lidi, kteri maji tu smulu a stoji mu pred hlavni. Ale toto nepovazuju za beznou situaci.

Z vyse uvedeneho vyplyva, ze strelna zbran je sice efektivni, ale nemusi byt ve spouste pripadu pro civila zrovna idealni reseni. Nebavim se o bezpecnostich slozkach, ktere tyto situace trenuji. Takze trenovani taseni ve hru na Mahonyho v domacich podminkach moc neverim. Jjak jsem rekl, drilovani postupu urcite neni spatne, ale ja to mam proste promyslene a spis pujdu jen tak jako zastrilet do 10 maximalne 9 na terci ;-).

Takze jeste jednou diky za nazory.
Ozzy
Příspěvky: 44
Registrován: 13 bře 2010 09:25

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Ozzy » 05 úno 2016 20:40

Zdravím,
chtel bych se zeptat zkušenějších a ujasnit si jednu věc. Předem říkám, že na zkoušky teprve (netrpělivě) čekám. Samozřejmě přitom pilně studuju jak česká, tak americká fóra. Tzn. mám své favority ve výběru a teď bych rád věděl jestli je lepší:

Koupit novou zbraň - moc se mi líbí třeba ČZ P-07 nebo G17. Tím ale překročím částku, kterou jsem si na celou akci vyhradil. Budu tedy mít jenom pistoli a další věci + munici dokupovat podle volných financí (takže munice max 50 - 100 ran/měsíc a zbytek pomalu).

Nebo koupit něco staršího - zaujaly mně např. jetá ČZ 75, Tangfolio, SW mod. 10, Norek 226 nebo 1911. Za zbytek peněz dokoupit pouzdro, zásobníky, přebíječku (Lee loader v dané ráži), prach, zápalky a kule. A ještě mi zbyde na případné doladění u puškaře (týká se zejména poslední zmíněné). Tím člověk získá celou výbavu a nebude řešit cenový rozdíl 9mm vs .45, protože obě vyjdou na cca 3 koruny (a budu moct víc vystřílet).

Pokud je v mé úvaze něco špatně, prosím o opravu případně upřesnění.
SansLogique
Příspěvky: 70
Registrován: 04 srp 2013 19:56

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od SansLogique » 05 úno 2016 21:50

Vetpaw - zbraň se nosí nabitá, tzn. natažená, jinak je to jenom zbytečně těžkej módní doplněk.
Ozzy - co chceš radit, když vůbec netušíš, jakou zbraň vlastně chceš. Za mě je rada jednoduchá - začátečník = blbuvzdorná zbraň = Glock a pod.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Zajic » 06 úno 2016 02:00

Ozzy: Bohuzel taky vidim, ze tvuj vyber je takovy odkazdeho neco, jednou plastaky, pak zase velike sluzebni pistole ocelove a revolver. Navic ruzne druhy raze :wink: To nezni moc presvedcive, ze bys byl pro neco rozhodnuty.
Nejdrive si ujasni na co to chces a co od te zbrane pozadujes a co ta ktera zbran nabizi. At jde o ruznorode spouste mechanizmu, tak velikosti atd...
Nic mene, ja doporucuju poridit jetou zbran, idealne koupit s nekym, kdo tomu opravdu rozumi. Pak zacit chodit strilet, a jestli se chytnes tak potom teprve resit zda prebijet :wink:
Ono i samotne prebijeni neni jenom tak. Ale tim musis projit psotupne, jinak to nejde
Ozzy
Příspěvky: 44
Registrován: 13 bře 2010 09:25

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Ozzy » 06 úno 2016 07:07

Ano, výběr je různorodý. U nových zbraní mám jasno - chci tyto dva plastaky. U použitých je ten výběr schválně širší - abych nebyl limitovaný aktuální dostupnosti nebo nedostupností vybraného modelu. Ale abych byla tedy konkrétnější. U použitých říká rozum ČZ 75 a srdce by rádo hrálo loterii s čínskou 1911. To, že obě dvě jsou proti novým plastakum velké a tezke, vím. A jete glocky člověk posledni dobou moc nevídá.
Kvůli té 1911 se taky ptám na přebíjení. Ono se mi moc nechce platit 8 korun za ránu když vím, této jde za tři. A nic jiného mezi tím není.
hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od hawken.45 » 06 úno 2016 20:18

Mezi tím je 40 SW, ale ty jsou ještě dražžší. To přebíjení není opravdu sranda. Konkrétně u této ráže je to alchymie.
Rozom radí poslechnout rozum, naučit se střílet a ovládat zbraň. Potom třeba vyzkoušet něco jiného.
spikelet
Příspěvky: 101
Registrován: 24 pro 2013 17:31

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od spikelet » 06 úno 2016 23:17

Zas takova alchymie to neni. Jako kazdy jsem zacinal uplne stejne a sel jsem cestou toho nejvetsiho zla. Vybral jsem si ten nejvic opovrhovany lis Lee Pro 1000, navic hodne ohrkany bazarovy kus z USA. Pouzivam rovnez jedny z nejhosich zapalek S&B a i nejhorsi nabojnice S&B. Aspon tak se o tehle komponentech vsude pise. Prach Vectan Ba10. Strely LOS CMJ, 230 gr, RN.
Jako uplny laik jsem pouze koupil knizku o prebijeni. Podle ni seridil matrice a zacal prebijet. Udelal jsem si vzorky naboju podle navazek. Od nejnizsi navazky po nejvyssi po jedne desetine gr. Vybral si navazku, ktera mi nejvic vyhovuje a tu ted prebijim. Vahy, delaboracni kladivko, pracku na nabojnice, posuvne meritko je nutnost k prebijeni.
Strela LOS 230 gr, RN
Vectan Ba10 - 3,9 gr.
Zapalka S&B
Nabojnice S&B
OAL 31,1 mm.
Cena tohodle naboje je 3,75 kc.
Kdyz budes jeste odlevat svoje strely, tak se dostanes s cenou jeste niz.
Takze nenech se vystrasit. Prebijeni neni nic, co by se nedalo normalne zvladnout. Takze pokud se na to citis, tak kup to, po cem touzis a smele do toho.
Jen pokud chces kupovat to Norinco, tak radeji kup bazaroveho. Jednak bude za nizsi cenu a hlavne uz bude mit neco za sebou a pokud mel jako novy nejake neduhy, tak to na jetem kusu uz bude videt, poznas to a koupis jineho. Dale vetsina bazarovych uz miva nejake to custom prislusenstvi a upravy. No a kdyz ti nesedne, tak ji s minimalni ztratou prodas.
Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Zajic » 07 úno 2016 06:50

spikelet: On mel na mysli hlavne to, ze 40 SW je hodne haklivka, staci vic zalisovat strelu a je tu velke BUM atp... Jinak rekl bych, ze je to zbytecne tady psat nejake postupy. Ten clovek jeste nema ani ZP, ani zbran ani prebijeci lis a dale asi nic moc o tom nevi :wink: Takze bych jeho prubeh nechal volne, at si poridi zbran, zacne strilet a pak se rozhodne jestli chce strilet vic a prebijet a nebo ne. Ono mezi tim muze studovat ruzne vlakna zabivajici se konkretne prebijenim a nemusi se to zbytecne resit tady. Na muj vkus proste takhle rychle to nikdy nejde, clovek se musi takzvane propracovat k ruznym vykonum a moznostem. A tady to vetsinou tak plati.
spikelet
Příspěvky: 101
Registrován: 24 pro 2013 17:31

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od spikelet » 07 úno 2016 09:18

Zajic: Jo, to jsem pochopil. A i u te .40 S&W je to stejne. Furt se musi dodrzovat postup, rozmery, vahy, atd.
Ale on ve svem prispevku psal o cinske 1911 a prebijeni. Proto jsem mu napsal co pouzivam ja za komponenty a na kolik vyjde hotovy naboj.
Ale neni nutne ho hned strasit narocnosti. Kdyz se bude drzet postupu, tak to musi zvladnout. Napr. Ja kdyz jsem porizoval lis a sosal informace po vsech forech, tak vsude se psalo, ze Lee Pro 1000 je kram, na kterem nejde rozjet zapalkovani. Ze kazdy zapalkuje radeji rucne. Nedalo mi to a koupil jsem ho. Zjistil jsem, ze to neni pravda. Lis podava zapalky a lisuje zapalky uplne normalne. Kdybych dal na tyhle "rady", tak dnes prebijim na jedooperaku, protoze ho vsichni na zacatek doporucovali.
Jeste tu chybi strasak o razi ve stylu: "Hlavne si nekupuj na zacatek petactyricitku!!! Tu neudrzis v ruce!!! Takovy veliky naboj proleti clovekem a zabije jeste dva dalsi!!! Kup si devitku, ta je ve vsech smerech lepsi." A jine takove moudra.
Pritom ta petactyrictka ma daleko klidnejsi, prijemnejsi prubeh vystrelu a zpetny raz. Takze v ruce ji udrzi daleko lepe, nez treba devitku. A ten velky naboj je pomaly a ma daleko mensi pruzaznost nez devitka, takze preda vic energie. Kdyz jsem prodaval jednu svou 1911 a kupujici si ji mel vyzkouset, tak se trepal jak ratlik. Ze vsude cetl, jaka je to velka raze, ze je to maly, rucni kanon, atd. Ze zatim strilel jen ze .40 S&W a z devitky a ty byly v pohode. Jaky byl jeho udiv po prvnim vystrelu, ze se s tim strili daleko lepe nez s devitkou a ctyricitkou. Byl tak nadseny, ze vystrilel jen 10 ran, ani nezkusil smlouvat na cene, okamzite vysazel penize na stul a spokojene si odnasel svou vysnenou 1911ku, kterou mu vsichni rozmlouvali, protoze petactyricitka je strasna bestie.
Timto koncim s OT a tazatel at si zajde na strelnici, vyzkousi si vsechny pistole, ktere se mu libi a vybere si tu, ktera mu bude nejvic sedet.
Enerccio
Příspěvky: 99
Registrován: 03 úno 2016 16:56

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Enerccio » 07 úno 2016 13:59

Jaky smysl ma prebijeni? Pokud zaplatim za naboj 3.5kc nebol 4.5kc za novy, to je sumafuk, ne? Pri 100 naboju je to 100kc, ale casu pritom stravim spoustu, to si za ten cas vice vydelam nez usetrim...
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Zacatecnik - priority pri vyberu zbrane

Příspěvek od Biggles » 07 úno 2016 14:06

Přebíjí se ze dvou důvodů, jeden je cena a druhej je vychytat náboj ideální pro svoje potřeby/zbraň.
Odpovědět