Vzduchove zbrane - ne moc slavny limit 16 J

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

OK

Příspěvek od Apevia » 12 srp 2008 22:11

2Zapy: Mě jde o to, že MILUJU vzduchovky (malorajdu taky mám, samo), ale se vzduchnou 16J+se smí střílet jen na střelnici. S malorajdou, kulovnicí a brokovnicí taky, ale pokud jseš myslivec, tak můžeš i ve své honitbě. Neřeším potom třeba cenu munice, cena je zanedbatelná, ale to, že se mi ta vzdůša líbí a je dobrý mít i jiný využití než střelnice. Tak mě napadla otázka, zda by byla možnost střílet MALOU škodnou nebo prostě malou zvěř. Jde mi o to, jestli by to zákon dovoloval. Je jasný, že střílet srnu nebo prase je nemožný....


Cogito ergo armatus sum.
Zapy
Příspěvky: 354
Registrován: 14 kvě 2006 12:23

Příspěvek od Zapy » 14 srp 2008 20:51

No ono to není tak jednoduchý, pokud už máš zkoušky z myslivosti, ZP.sk C loveckej lístek, povolenku k lovu a pojistění a jsi přijatej ve združení, můžeš si vzít vzduchovku a jít si střelit tak maximálně holuba, hrdličku, straku či vránu, každopádně si vem stejně radši tu malorážku.. Ale pokud myslivec nejsi tak si spočitej na kolit tě ta sranda vyjde.. školení (4k) - trvá 1rok a 4 měsíce z toho musíš adeptovat ve sdružení a zučastňovat se povinných akcí (další 1-3k) - závěrečná zkouška ze 7 předmětů dále - loveckej lístek a pojistění 1,5k členský poplatek 1k (každoroční + brigády)... suma sumárum 7-10 tis za to že si můžeš vystřelit venku :wink: , ovšem pokud to baví tak není o čem :twisted:
-- Life is pain --
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Jj

Příspěvek od Apevia » 14 srp 2008 22:11

J, díky, mě šlo o výklad zákona. Bylo by to fakt jen pro srandu, malorajdu může nýst nosič, ne? :-D Díky za odpovědi kluci...
Cogito ergo armatus sum.
1michal
Příspěvky: 27
Registrován: 08 zář 2007 15:44
Bydliště: Nový Hrozenkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 1michal » 09 zář 2008 18:45

Zdravím, mám dotaz: mám hodného souseda, který mě dnes napráskal policii, že střílím ze vzduchovky, když přijeli, podívali se na vzduchovku, zapsali si výrobní číslo, značku, ptal se mně na vzdálenost jakou střílím (střílím jenom do terčů, za který není přístup), podívali se kam střílím (plno keců o tom, že to není bezpečné). Řekli mi, že věc předají obci a bude se řešit jako přestupek, tak se chci zeptat jestli nemáte tušení co bude následovat.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 09 zář 2008 19:03

To pochopitelně záleží na tom, jestli mají pravdu nebo ne.

Pokud střílíš tak jako synek jednoho mého bývalého šéfa s dědou, že děda pověsil terč na živý plot (směrem k sousedovi), pak do toho terče celé odpoledne stříleli a soused byl nasraný jako špaček, protože měl skrz živý plot vystřílené kolečko v omítce (zateplený barák polystyrenem a na něm omítka) tak tě čeká asi dost neveselá pokutička.

Pokud ovšem nemají pravdu a střílíš opravdu bezpečným směrem bez možnosti někoho trefit, pak se nic dál dít nebude
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 09 zář 2008 21:08

Aspoň podle obrázku bych v tom neviděl problém. V zákoně je jasně napsáno, že ze vzdochovek (a pár dalších) můžeš při zachování bezpečnosti střílet mimo střelnici. Tohle by neměl být problém obhájit. Pokud se na to dívám na mapě dobře, tak na tu silnici přes ten svah je to cca 140m a ten svah má výšku něco kolem 15-20m a je zarostlý. To už by jsi musel být zatraceně čarostřelec aby se něco stalo. Buď dělali bububu a dají to k ledu a nebo jsou vážně tak pitomí, že neví nic o zákoně a dají to obci a v tom případě velmi pravděpodobně pohoří

Edit: Pokud ovšem neměli pindy kvůli té lesní cestě, co vám tam vede ;)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 zář 2008 16:51

První chyba byla se s nimi vůbec bavit, natož jim ukazovat vzduchovku a nechat je opsat číslo. Takhle mají všechno hezky zdokumentované i s pseudodůkazama. No už se stalo - čeká tě teda přestupková komise.

Ale i to se dá celkem lehce zvládnout.
Přestupkové komise jsou složeny z lidí typu bývalý Pomocník VB. Celý jejich zájem je definován touhou někoho zbuzerovat z pozice funkce, protože jejich intelektuální i jiné možnosti s tím zdaleka nekorespondují. Já sám a s kamarády máme z přestupkových komisí poměrně bohaté zkušenosti.
Dodržuj několik zásad:
1. Připrav se! Příprava je nejdůležitější. Vesměs jsou to tupci, kteří neví která bije. Takže minimálně si připrav vytištěné znění zákona, kde se mluví o možnosti střelby ze vzduchovky a a který jim tam budeš celý citovat.
Taky si vytiskni tu mapku, kde jsi střílel, na které jim dokážeš jak to bylo bezpečné.

2. Když tam příjdeš a oni ti na začátek něco přednesou, tak jako první věc se zeptej, zda se jedná o úřední výkon. Oni musí říct, že ano. Tak hned řekni, že žádáš aby bylo zaprotokolováno, že jsi o tom nebyl poučen a že jsi nebyl seznámen se svými právy (jako právo nevypovídat atd.). Je sranda, že i v dnešní době to ty paka pravidelně nejsou schopny dodržet. Tím jim hned zkraje vezmeš vítr z plachet, oni ucítí, že by mohl být průser a přestanou mít nad tebou tak navrch. Ale stejně budou hrát sebejistotu, na to nedbej.

3. Jako druhou věc, se zeptej zda jsi účastníkem řízení. Až ti řeknou, že ano, tak jim hned řekni, že jako účastník řízení máš právo nahlížet do spisu a požádej je ať ti ho ukážou. Svině budou něco blábolit, ale musí ti to ukázat. Výborně - právě jsi je připravil o 90% jejich úchylné zábavy, kdy se tě snaží nachytat na nějaké rozpory ve výpovědi souseda nebo abys jim na sebe prásknul něco, co jim soused neřek. Soused musí vypovídat před tebou, protože bez jeho výpovědi na tebe nic nemají a nemohou zahájit žádné řízení.

4. Lži! Na hajzly se musí tvrdě. Jak vy k my, tak my k vy. Nezapomeň, že oni jsou na tebe ochotní kdykoliv lži použít a použijí je. Takže jim klidně řekni, že tvá vzduchovka má maximální dostřel 40 metrů a tvá manželka (bratr, ....) dávali pozor jestli se do prostoru střelby neblíží cizí osoba. Navíc jsi nestřílel olověnýma diabolkama, ale antiperlama. Oni o tom nic neví, tak to musí vzít.

5. Nenech se překvapit. Oni ti tam budou předhazovat kokotiny typu Máte domluveno s majitelem pozemku, že tam můžete střílet? nebo Co kdyby tam někde jela maminka s kočarkem? Na to jim klidně řekni, že tohle se netýká projednávané věci, případně protiotázka jestli mají zprávy od majitele, že mu to vadí (majitel tě nepráskl a pošle je někam, protože je mu to vesměs fuk a na maminku s kočárkem se může ptát jenom debil), proto na takové kraviny nebudeš odpovídat nebo použij bod 4.

6. Nevzdávej se! Nikdy, opakuju nikdy jim neříkej, že se cítíš vinen nebo jsi něco spáchal. A to z toho důvodu, že 100% nastane tato situace - protože v průběhu řízení oni uvidí, že proti tobě mají hovno, tak se to budou snažit tzv. "přátelsky" urovnat. Tedy jako že ti řeknou, že tentokrát to bude bez pokuty, ale ať se to příště neopakuje nebo ať si dáváš větší pozor nebo ať střílíš někde jinde. Ty svině svinské to dělají z toho důvodu, že když se přiznáš k přestupku, tak jsi povinen zaplatit náklady za řízení (bylo to 500,-, teďka nevím).
Jestli začnou točit o zaplacení nákladů, tak jim řekni, že ty musí zaplatit ten co tě prásknul, jelikož z jeho popudu a na základě jeho lživých obvinění byla tato komise zbytečně svolána.
Ještě jednou říkám, nenech se ovlivnit nějakým jejich kamarádíčkovským jednáním.

7. Neváhej vyhrožovat! Tím nemyslím fyzicky, ale nepřímo odkazem na bráchu právníka a že jestli tě falešně a neprávem shledají vinným ze spáchání přestupku, tak že je budeš všechny tahat po soudech a jsi ochoten to dotáhnout až do Štrasburku. Na takové řeči oni nejsou zvyklí a nechtějí s tím mít nic společného.
Nezapomeň, že oni jsou z 90% zvyklí na ovce (tzv. "normální lidi"), co se přiznají, že parkovali na zákazu stání nebo měli v noci hlasitější mejdan a pak se stydí a přiznají, že zabili vlastní babičku, jen aby to měli za sebou.

Tak hodně štěstí.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 zář 2008 16:56

Omlouvám se za neslušné výrazy, ale když slyším Přestupková komise, tak se mi otvírá nůž v kapse.

Jo a nenech se vyvést z míry, jak na tebe budou zkraje zhusta pálit nějaké paragrafy. To má za úkol jedině tě postrašit a aby vypadali důležitě. Nejsou to žádní právnící a prd o tom vědí.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
1michal
Příspěvky: 27
Registrován: 08 zář 2007 15:44
Bydliště: Nový Hrozenkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 1michal » 10 zář 2008 21:15

Moc díky za rady pořádně se na ně připravím.
AndreeeCZ

Příspěvek od AndreeeCZ » 25 říj 2008 17:57

Teda kubajzi bravo..
Osobne se ve svem okoli setkavam s velice agresivnimi nazory ohledne zbrani a strelby vubec.. Ono je lehke hodnotit veci, kdyz o nich prd vim, a obecne populisticke 'zbrane jsou zlo' je opravdu lacny argument..

Techhle je nejlepsi si vubec nevsimat, protoze i kdyz jim poslete material, ktery si mohou nastudovat, aby jejich slovo v kategorii 'zbrane a strelivo' melo alespon nejakou vahu, vykaslou se na vas se slovy 'zbrane jsou zly, chces aby to tady vypadalo jak v americe?'..
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 25 říj 2008 19:01

2 Kubajzz

Velmi ale Velmi pěkná práce!!!
Hromada lidí co to nezná se nechá zbuzerovat ....
Navíc pak podobné přestupky mohou dělat problémy při získávání ZP.
RedAce

Příspěvek od RedAce » 25 říj 2008 21:00

2 Kubajzz: Fakt si me pobavil. Ja uplne vidim ty jejich oci navrch hlavy a pupky navrch stolu, kdyz jim misto "Ano, omlouvam se, kolik jsem dluzen?" zacnes servirovat zakony a dotazy typu "Je toto uredni vykon?".
Uplne jsem na chvilku zatouzil, aby me tenkrat soused co nadaval, nahlasil policii a ja jim moh tohle provest :D Strilim smerem do lesa, kde je dalsich 500m jenom bahno, stromy a mocal.
Anorektik
Příspěvky: 91
Registrován: 03 bře 2006 21:42
Bydliště: Vedle sousedů

Příspěvek od Anorektik » 26 říj 2008 07:20

Apevia píše:A ani na tu škodnou, popřípadě jinou "malou" zvěř? De zákona by to bylo ale možné, ne? Nejde mi teď o to, jestli by to bylo to nejideálnější, ale jestli by nemohl být případný problém. Je to v podstatě furt vzduchovka vzduchovka, ale kategorie C a jiné (prakticky všechny) zbraně kat. C se mohou používat pro lov, nebo snad ne?
Přečti si Zákon o myslivosti, konkrétně zakázané způsoby lovu, ještě konkrétněji písmena b) a i)

Mimochodem tohle bys měl znát :evil: , nebo alespoň vědět kde to najdeš...
Walther P99C AS, CZ 550, S 631
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 26 říj 2008 08:24

A ještě jednadůležitá věc,přestupková komise,má za úkol obstarat prachy do rozpočtu,tím že zaplatíš pokutu,ne je z něj dostat tak,že budou muset platit soudní výlohy,takže to prostě zabalí,když zjistí že by se to mohlo zvrtnotu...takhle se kámošovu právníku povedlo s nimi vyj*bat ohledně nošení EFMJ..... :lol:
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Sem

Příspěvek od Apevia » 14 led 2009 20:24

Ahoj.
Chtěl jsem se na něco zeptat a nevěděl jsem kam to dát, dávám to sem, snad nebudu totálně mimo (ikdyž....)
No k otázce.
Jak je to se střelbou ze zbraní kategorie "D"? Je to tak, že se vzduchovkou (bavíme se pořád jen o "D"-do 16J) můžu střílet na vlastním pozemku, popřípadě na cizím pozemku s vědomím a souhlasem majitele jen tak, že mám zabezpečenou zónu do které střílím? A s kuší, popřípadě lukemje to obdobně, ne? A pak jsou zbraně jako flobertka, předovka a ostatní černopraché "mašinky" a další věci už jen na střelnici? Na všechny tyto věci stačí jen OP, to je jasné, ale jak je to tedy s tím kde s čím mohu střílet? Děkuji, je to jen pro upřesnění ;)
Cogito ergo armatus sum.
Odpovědět