Vyhazovac Brokovnice

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Bratprd
Příspěvky: 7
Registrován: 20 kvě 2015 08:28

Vyhazovač Brokovnice

Příspěvek od Bratprd » 20 kvě 2015 08:36

Zdravím,
potřeboval bych radu, jsem naprostý začátečník, co se zbraní týče a včera jsem byl vyhozen od praktické zk. odborné způsobilosti.
Bohužel nevím co jsem přesně udělal špatně, vyhodil mě z manipulace s brokovnicí, když se mi tam seknul náboj, při nabíjení. Seknul se mi o ten vyhazovač a pak mě uvařil na tom že jsem nevěděl co s tím, resp. jak ten vyhazovač povolit.
Jinak s brokovnicí nebyl problém, na to že jsem jí držel poprvé v ruce, tak jsem ji v klidu rozebral, složil ale to jak vypustit vyhazovač jsem se prostě nikde nedočetl. Bohužel neznám nikoho s brokovou dvojkou, aby mi to osvětlil.
Říkal mi že jsem jí snad nevypustil či co, takže jsem měl vypustit kohouty pos složení zbraně? Resp, po složení zmáčknout obě spouště?

Díky za radu.


strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Vyhazovač Brokovnice

Příspěvek od strelec3751 » 20 kvě 2015 11:47

Co to znamená "seknul se mi náboj" ?
Občas se stává, že se okraj náboje dostane pod měsíček vyhazovače. Podle mých bohatých zkušeností se s tím nedá dělat skoro nic. Jedině za dodržení maximální bezpečnost použít hrubou sílu a za pomoci nějakého tenkého nástroje přesmeknout okraj náboje zpět nad vyhazovač.
O možnosti "vypuštění" vyhazovače jsem nikdy neslyšel.
Bratprd
Příspěvky: 7
Registrován: 20 kvě 2015 08:28

Re: Vyhazovač Brokovnice

Příspěvek od Bratprd » 20 kvě 2015 13:47

Měl jsem zlomenou brokovnici, a vkládal jsem patronu a zasekla se mi nejspíš hranou o ten vyhazovač, těžko říct, musel bych použít dle mého větší sílu a nechtělo se mi tam s tim před kamerou, 2x policisty a komisařem moc lomcovat :-).
Každopádně on tvrdil, že jsem něco neudělal správně, po tom rozložení a složení brokny. Nevím jak to přesně definoval, ale bylo to něco jako "nevypustil jste kohout". Když jsem na ní koukal, tak mi připadal složená dobře, jen ten vyhazovač prostě trčel nahoru a v podstatě byl mimo osu hlavní, tam se mi ta patrona skřípla.
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Vyhazovač Brokovnice

Příspěvek od strelec3751 » 20 kvě 2015 16:21

Nechápu moc podstatu závady, ale nechápu ani výraz "nevypustil jste kohout".
Pokud se jednalo o hamerlesku, tak to vůbec nedává smysl. Tzv. vypustit kohouty u brokovnice, tedy aby např. před delším uložením nebyly napnuté bicí pružiny jde většinou dost krkolomně, nebo vůbec. Je třeba zároveň posunout pojistku do polohy odjištěno, podržet zmáčknuté kohouty a zavřít hlavně. U jednospoušťových zbraních to samozřejmě takto nelze.
Proto se vyrábějí "slepé" náboje s odpruženým kalíškem "roznětky", aby se neničily zápalníky a zbraň se po normálním zavření běžným způsobem spustí.
Bratprd
Příspěvky: 7
Registrován: 20 kvě 2015 08:28

Re: Vyhazovač Brokovnice

Příspěvek od Bratprd » 20 kvě 2015 22:54

Brokovnice byla Hamerleska něco jako tato: Obrázek
Nicméně ted mám pocit že až tam přijdu, tak ačkoliv tam bude nejspíš jiný komisař, tak mě může dostat na stejné věci.
Ještě jen takový poznatek, měl jsem pocit že se po opětovném složení nezlomila do takového úhlu jako předtím.
Pojistku jsem měl celou dobu ale to mi říkal že neni ten problém.
Omlouvám se, musí to být dost otravné vysvětlovat textem jak zacházet s brokovnicí.
:-)
strelec3751
Příspěvky: 610
Registrován: 30 bře 2012 18:55
Bydliště: východní okolí Prahy

Re: Vyhazovač Brokovnice

Příspěvek od strelec3751 » 20 kvě 2015 23:17

Obávám se že to takhle nevyřešíme.
Pokud byla brokovnice normálně složená tak by tam neměl být žádný problém. Může tam být nějaký specielní fígl. Drobné konstrukční odchylky se mohou najít.

Spíše jsem se u některých konstrukcí setkal s tím, že bylo problematické dát brokovnici zpět dohromady pokud byly v rozloženém stavu odmáčknuty spouště. Ale v tom případě to nejde složit vůbec. Musí se hodně velkou silou znovu natáhnout "úderníky" vyhazovačů.
Odpovědět