Vyber puskohledu na vzduchovku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od Kubajzz » 28 čer 2006 11:08

V poslední době mi chodí dost SZ s otázkama na výběr puškohledu na vzduchovku. Tak zkusím mé názory shrnout pro všechny do takového miniFAQu. :wink:

Nepočítejte, že do 1000,- Kč koupíte dobrý puškohled. Smiřte se s tím, že dobrý puškohled je prostě DRAHÝ.
Nejlepší je kupovat optiku od známých firem - Nikko, Bushnell, Simmons, Weawer, Leupold, Zeiss, Unertl, Burris, Redfield, naše Meopta a rumunský IOR atd. Ještě poznámka - v poslední době jsem si všiml, že se často některé puškohledy za pár korun (tisícikorun :wink: ) označují jako "tactical", pozor na to, tacticaly jsou extratřída mezi puškohledy (logicky - visí na nich život uživatele) a jejich cena nikdy neklesá pod $1000 s výjimkou IOR. Univerzální poučka říká, že puškohled má stát minimálně 50-60% ceny zbraně, ale když to bude 100% tak tím líp.

Je mi jasné, že tímhle jsem vám moc nepomohl, protože každý chce optiku za cca 1-3tisíce.
Ale i tady platí některé zásady, kterých když se budete držet, tak se může stát, že vám ta optika nějaký čas dobře poslouží.

Na lámačku ideální a pokud možno levný puškohled musí IMHO splňovat tyto podmínky:

1.) Musí mít korekci paralaxy - u vzduchovek velice důležité, jinak si na vzdálenost pod 20m nezastřílíte. V názvu puškohledů se to značí jako AO (adjustable objective). Většinou to poznáte jako stupnici na otočné přední části objektivu, ve zbylých případech je to jako třetí regulační komínek (dražší modely).
Obrázek nemáObrázek

2.) Kříž - na vduchovku je to nejlepší MilDot, ale dá se i bez něj, hlavně aby byl tenký. Nejběžnější je kříž 30/30 (tzv. americký nebo duplex).
Obrázek
Jmenuje se tak, protože na 100 metrů je velikost mezi tlustými čárkami 30palců (76cm), na 50m je to polovina, tedy 15palců (38cm). Pokud budete mít na výběr berte MilDot (miliradian dot).
Obrázek
Vzdálenost mezi tečkami je 1cm na 10m, 5cm na 50m, 10cm na 100m atd. většinou při zvětšení 10x.
Křížů jsou desítky typů. U nás známý je například Dragunov:
Obrázek
Neberte německé (lovecké) téčko:
Obrázek
Není to na sportovní střelbu vhodné.

3.) Čočka 32-42mm - ty malé (20mm) mají malé zorné pole a jsou to vesměs šmejdy a imitace puškohledů, ty velké >42mm jsou zbytečně velké krámy, vhodné možná pro lovce v noci, jinak nevyužitelné. Čím větší čočka tím větší světelnost a tím větší použitelnost v horších světelných podmínkách.

4.) Osvětlený kříž - v současnosti největší móda, pro normální využití ve dne naprosto nanic, opět vhodné jen pro lovce v noci, na vzduchovku nesmysl, navíc se musíte starat o baterky.

5.) Variabilní zvětšení - výborná věc, ale největší kámen úrazu. Choulostivá a na přesnost náročná konstrukce, ty levné do 5000,- bych asi na lámačku neriskoval. A asi ani na nic jiného. Každopádně na lámačku kupte pevné zvětšení, je šance že na ní pobyde podstatně déle.
Ty levné variably často (skoro bych řekl vždy) mění se změnou zvětšení bod nástřelu - to je jejich největší vada.

6.) Velikost zvětšení - vzhledem k malé vzdálenosti střelby to s velikostí maximálního zvětšení není nutné přehánět. Stačí v pohodě 4x nebo 6x. Nezapomeňte, že čím větší zvětšení tím menší zorné pole a taky tím těžší je udržet cíl v kříži. Malé zvětšení oceníte zejména při střelbě ve stoje (u mě většinový způsob střelby).

7.) Skleněné čočky - no ty jsou jasně lepší než plastové. Ale dají se přežít i ty plastové. Dávejte pozor, aby obraz nebyl mléčný nebo na okrajích rozmazaný.

8.) Kovový tubus - plast nebrat. Ať je to dural. Jednoznačně.

9.) Jednodílný tubus - asi lepší než dvojdílný, ale záleží jak dobře je to udělané. U pevného zvětšení to není podmínka.

10.) Tubus o šířce 1 palec (25,4mm) - nejběžnější velikost, vyhnete se problémům se sháněním montáže. Větší šířka 30mm je světelnější, ale tohle by opět využil jen nějaký lovec v noci.

11.) Náplň - lepší modely jsou vevnitř naplněny inertním plynem, většinou suchým dusíkem. Zabraňuje to možnosti orosení zevnitř. Nepokoušejte se je sami rozebírat! Asi si každý domyslí proč. :wink:

12.) Točítka - měly by jít regulovat ručně, je to velká výhoda oproti regulaci šroubovákem nebo mincí atp.
Dobré je to takhle:
Obrázek
Ještě lepší takhle:
Obrázek

13.) Regulace - jsou dvě možnosti - po 1/4MOA a po 1/8MOA - lepší je to po 1/8MOA, ale zas taková výhoda to není. Vzácněji se vyskytují puškohledy i s metrickou mírou (např. 1klik=1cm/100m).

14.) Montáž - pokud nebude ocelová, tak ať je aspoň jednodílná a musí mít shora 8 šroubů a z boku aspoň 4. Na montáži nešetřete, pokud vám puškohled odejde do věčných lovišť, tak si do ní můžete koupit jiný, tak ať to má výdrž.
Něco na ten způsob:
Obrázek

15.) Šířka montáže - Dávejte pozor u Slávií, jsou to spolu s pár dalšími kuriozitami jediné vzduchovky na světě, které používají rybinu o šířce 13mm. Jinak celý ostatní civilizovaný svět používá 11mm.
Ta 11mm montáž se však ve valné většině případů dá na Slávii použít. Puškohled však nebude zcela přesně v podélné ose zbraně, ale bude posunutý o milimetr vlevo (nebo vpravo).

Jako levný ideál na pístovou vzduchovku se tedy jeví něco mezi 4x32 AO a 6x42 AO s MilDotem z duralu a v jednodílné montáži.
Hodně štěstí při výběru. :wink:

Jestli jsem na něco zapomněl nebo máte na něco jiný názor, tak pište, od toho je diskuze.


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 28 čer 2006 12:31

Pekne zpracovane, jen doplnim:

ad1) Nemusi - resp. kazdy puskoheld ma korekci paralaxy, ale jen ty lepsi ji maji stavitelnou (AO) Puskohledy bez stavitelne korekce ji maji "natvrdo" nastavenu na urcitou vzdalenost (bezne 50 nebo 100m). U takoveho puskohledu (bez AO) se da korekce prenastavit na jinou vzdalenost ve vetsine pripadu posunutim objektivove cocky, ktera je v zavitu - tedy povolit jistici krouzek, otocit cocku tak, aby byla na pozadovanou vzdalenost paralaxe korigovana (u vzduchovek idealne 20-30m) a opet utahnout jistici krouzek.

U malych zvetseni jako je 4x je ostrosti obrazu a krize korigovana paralaxe nepozna, takze neni pravda, ze pri korigovane paralaxe na 50m si na 20m nevystrelite. Chyba kterou muzete takto udelat pri zamireni s okem mimo osu puskohledu bude radove mensi, nez chyba kterou udela lamaci vzduchovka, takze korekci paralaxe bych se u malacky moc nezabyval ..

ad2) MilDot hlavne u levnych puskohledu neni standartizovany - tedy neodpovida standartnim rozmerum.

ad3) Svetelnost zavisi mnohem vice na kvalite pouzitych cocek a jejich povrchove uprave, nez na prumeru objektivu - tedy vzdy je dulezite vybirat puskohled takovy, ktery ma cisty a ostry obraz i do kraju - bez ohledu na velikost cocky.

ad4) Vyuziti ve dne - velmi dobre pri strelbe v protisvetle - napriklad proti slunci. Baterky vydrzi pri setrnem pouzivani velmi dlouho takze zadny problem. Jinak velmi vhodne pro lov - za sera nebo pri strelbe do tmavych cilu - v noci k nicemu - kdyz je tma tak je proste tma a videt neni nic.

ad5) Drzeni nastrelu pri zmene zvetseni velmi napomaha jednodilny tubus.

ad6) Souhlasim - pri presnosti strelby, jakou disponuji soucasne lamacky, neni treba mirit presneji nez je to mozne se zvetsenim 4x - s vetsim zvetsenim bude strelec frustrovany z toho, ze miri presne ale strili "za roh"

ad13) Neni dulezity jen krok regulace, ale take jeji rozsah - puskohledy oznacovane jako "Tactical" mivaji (nebo by meli mit) vetsi korekcni rozsah nez puskohledy tercove - u vzduchovky je rozsah dulezita vec pri strelbe na velke vzdalenosti - velky pokles strely. U vzduchovky je rozsah urcite sulezitejsi nez krok - 1/8MOA je zbytecnost a spise na obtiz..

ad14) Kvalita montaze urcuje kvalitu cele sestavy - ocel neni podminkou, hlavni je dokonale uchyceni na rybinu - bez pohybu, a dokonala sou-osost obou ok montaze - aby nebyl tubus puskohledu nijak ohyban.
Uživatelský avatar
jirkausti
Příspěvky: 246
Registrován: 04 bře 2006 14:41
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkausti » 28 čer 2006 12:31

měl bych dotaz k těm variáblům: To že se mění nástřel se změnou zvětšení, bych pochopil. Ale jak je to, pokud bych trvale používal např. 8x (nebo jiné zvětšení, které mi bude nejvíce vyhovovat, a už s ním nebudu hýbat). To pak bude OK, nebo se to také bude měnit? (vlivem konstrukce)
Jirka

p.s.: mám totiž objednaný Walther 3-9x40 a už mi leží na poště. :wink: Jak bude chvíle čas, jdu si pro něj.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 28 čer 2006 12:35

Konstrukce variablu je o dost slozitejsi nez puskohledu s fixnim zvetsenim - pokud nebude udelany variabl dobre, muze se vevnitr vlivem razu pri strelbe hybat, a muze menit nastrel i pri pouzivani pouze jednoho zvetseni (klasicka zalezitost u puskohledu 3-7x20 a podobnych) - toto je ale situace na reklamaci, ne "normalni"..

Pokud pujde o slusny variabl, tak pri pouziti jednoho zvetseni bude nastrel drzet..
Uživatelský avatar
jirkausti
Příspěvky: 246
Registrován: 04 bře 2006 14:41
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkausti » 28 čer 2006 12:37

díky, dám vědět jaký to bude :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 čer 2006 14:16

2Sidewinder:
Díky za doplnění. :wink:

Jen akorát ještě k tomu AO. Pro vzduchovky je to důležité ani ne tak z důvodu korekce paralaxy (ten pohyb kříže), ale vzhledem ke krátké vzdálenosti střelby k seřízení současné ostrosti cíle a kříže. Bez toho to nekupujte, protože i když si to přenastavíte posunutím čočky na 20-30m, tak na 5-10m budete vidět buď cíl nebo kříž rozmazaně (jedno z toho). Prostě nedá se to nastavit na univerzální vzdálenost. Pokud víte, že budete střílet jen na 30metrů do terče a nikdy jinak, tak AO nepotřebujete, posunete čočku, nastavíte svou vzdálenost a hotovo.
Ale pokud po obědě vytáhnete vzduchovku a budete střílet na 15 metrů do terče, pak se budete bavit práskáním do visící plechovky na 30m a skončíte půlhodinovým sestřelováním hlaviček pampelišek na 5m, tak se bez AO neobejdete.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 28 čer 2006 15:30

To Jirka: Pokud střílíš stabilně se zvětšením například 8, tak mi uniká smysl mít variabl :D Chápeš? Co jsem se koukal, tak se mi nejeví špatně ten Walter, pak klasika NS no a ta Delta 4x32AO nebo 6x40 oboje se dají koupit kolem 1700,- v ČR
Uživatelský avatar
jirkausti
Příspěvky: 246
Registrován: 04 bře 2006 14:41
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkausti » 28 čer 2006 17:13

to Silencer:
Jelikož jsem doposun nikdy v životě nestřílel s puškohledem, ani ho neměl u oka, nemám představu jaké zvětšení mi bude vyhovovat. Kdybych se býval rozhodl třeba pro pevné zvětšení 4x a pak zjistil že bych chtěl víc, už by bylo pozdě. V mém okolí není mnoho lidí, co by si ode mne byli ochotni nevyhovující puškohled koupit :D
Uživatelský avatar
jirkausti
Příspěvky: 246
Registrován: 04 bře 2006 14:41
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkausti » 28 čer 2006 17:20

tak už ho mám doma! :) Kouká se skrz něj hezky, pokusím se sem dát pár obrázků
Přílohy
zvetseni_3x.jpg
Naposledy upravil(a) jirkausti dne 08 črc 2006 11:57, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 čer 2006 10:29

Ať ti dobře slouží! :wink:

PS. Nechci ti kazit radost, ale ta montáž je přesně ta, co by tam neměla být. Pouvažuj časem o jiné. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
jirkausti
Příspěvky: 246
Registrován: 04 bře 2006 14:41
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkausti » 29 čer 2006 11:16

máš pravdu :( Večer jsem to cvičně namontoval, ale na těch 13mm je to děsně rozevřený a moc to nesedí. I když jsem to dost silou utáhl, po několika výstřelech to pomaličku ujíždí dozadu. Tak to budu muset nějak upravit...
Jinak kouká moc pěkně, chtěl jsem sem dát dva obrázky na min. a max. přiblížení, ale už se sem nevejdou.
Jirka
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 29 čer 2006 11:35

jirkausti píše: chtěl jsem sem dát dva obrázky na min. a max. přiblížení, ale už se sem nevejdou.
Jirka
Zacnete panackove pouzivat svoje webhostingy a vkladani pomoci IMG. Pozor ale na velikost vkladaneho obrazku. Max 640x480... jinak jen URL.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 čer 2006 11:50

2Jirka:
Ta jednodílná duralová montáž co je na obrázku výše stojí 300,-Kč a na 13mm by šla krom té nesouososti v pohodě.
Akorát nevím, jak je dlouhá ta rybina na Slávii, tak aby to tam šlo bez úprav (ubroušení části), všeobecně se všude nadává, že Slávie má tu rybinu krátkou.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
jirkausti
Příspěvky: 246
Registrován: 04 bře 2006 14:41
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkausti » 29 čer 2006 17:19

tak pokud by měl někdo zájem, tady jsem dal nějaký fotky puškohledu Walther 3-9x40, jsou tam i fotky částečně upravené montáže na 13mm rybinu a průhledy puškohledem při zvětšení 3x a 9x. (rozmazání u okrajů není vadou puškohledu, ale tím, že se mi to nepodařilo lépe vyfotit :wink: )

http://rapidshare.de/files/24473349/Walther.ZIP.html

(v tabulce v pravo dole vybrat FREE, pak počkat až se odpočítají vteřiny downloadu. Pak už jen opsat 3 znaky do bílého políčka a může se stahovat)
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 06 črc 2006 19:04

Kubajzz píše: Ta jednodílná duralová montáž co je na obrázku výše stojí 300,-Kč .
ahoj kubajz! nechybi ti tam nahodou nula? za 300 by tohle slo sehnat kde..??
Odpovědět