Vyber puskohledu na vzduchovku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
chudzoskruo
Příspěvky: 6
Registrován: 11 lis 2015 20:43

optiky nyní na trhu; ~3-9; do 3000; výdrž na pruž. vzduchov.

Příspěvek od chudzoskruo » 03 bře 2017 13:19

Zdravím,

hledal jsem po fórech a zjistil jsem, že situace na trhu se snad teď dost mění (snad se ale může měnit i kvalita výrobků s týmž jménem), ale většina diskusí o oněch optikách je postarší.

Také jsem si všiml, že se někdy na fórech objeví nepravdivé informace, uchytí se a opakováním lavonovitě šíří, až se z nich stanou neochvějné tolik slýchané pravdy o podstatě té či oné věci.

Chtěl jsem proto založit tuto diskusi a zároveň poprosit diskutující, aby se pokusili, pokud je to možno, zdůraznit přesnost informace, např. uvedením, zda jde o osobní zkušenost, jak silnou atpd.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotaz tedy jasněji zní:
Které optiky nyní dostupné na trhu (případně i dříve koupené), v dané kategorii (zoom ca 3-9, do 3000 Kč) jsou podle vaší zkušenosti výhodné a vydrží např. tedy i na slavii 634, jelikož se zdá (snad je tedy tato informace pevnější), že pružinové vzduchovky blízko 16 J často dovedou snadno zničit puškohled v ceně do 3000, možná i dražší, těžko říct, spíše než např. malorážka.

Z pročítání fór a hledání vad puškohledů jsem zatím zachytil, že se lidem puškohledy ničili (šlo asi ca o 3-4 lidi) po 500-1500 výstřelech a především tedy na 16J pružinových vzduchovkách.

Co se týče puškohledů a pružinových vzduchovek kolem 16J většina chválila dva druhy, Optisan cobra 3-9 a Nikko stirling airking gold crown, ale vyskytl se jeden uživatel, kterému se polámal i druhý jmenovaný puškohled.

Jeden prodejce také říkal, že může jít prostě jen o vadné kusy (např. může firma ušetřit za výstupní kontrolu vadných kusů) a že takové stačí reklamovat a ty že se tedy porouchají brzo, jinak že prý puškohled vydrží (nejspíše soudil podle toho, jak mu lidi reklamovali věci).

----------

Zrovna v tuto dobu v ČR není dobře dostupný NS airking, Optisan cobra dostupný snad jen v jednom jednom až dvou.

Zase se celkem roztrhl pytel z puškohledy walther a raven, také je dost dostupný NS mountmaster. O těchto nyní dostupných ale není na fórech moc informací (nalezl jsem jen zde na fóru něco málo o NS mountmaster).

Co se týče ceny:
NS airking kolem 2800 Kč i výš - s podsvícením střeleckého kříže, nastavitelným objektivem (AO=adjustable objective)
Optisan cobra k 2500 - AO, bez podsvitu

Raveny lze pořídit k 2000 - AO i podsvit
Walther také k 2000 - podsvit, bez AO
NS mountmaster bez podsvícení nejlevněji k 1300, s podsvitem k 1700.

Na některé jiné značky (né ale zdaleka všechny probírali uživatelé fór) jsem slyšel i dost hanu , např. na hawke, těžko říct, do jaké míry je toto pravda.

Puškohledy jde pořídit levněji bez AO, většina lidí na fórech tvrdila, že je to pro tyto puškohledy docela důležité, tedy nejspíše v rámci diskuse o vzduchovkách a střelby do 30/50/80 metrů (podle fór nastavovat objektiv má smysl jen ca do 80-100 metrů, poté už prý není důležité).

Je mi ale zvláštní, proč že se pak vyrábí puškohledy i určené pro vzduchovkáře a se zoomem 3-9 i ve verzi bez nastavení objektivu (nebo jak se asi častěji říká paralaxy). Jediné mě napadlo, že by taková věc mohla být nezbytnější v případě nositele brýlí, ale těžko říct.


chudzoskruo
Příspěvky: 6
Registrován: 11 lis 2015 20:43

Re: optiky nyní na trhu; ~3-9; do 3000; výdrž na pruž. vzduc

Příspěvek od chudzoskruo » 03 bře 2017 14:56

*ještě drobná úprava: objektiv a paralaxa by podle googlu nemělo být totéž, paralaxa by měla být nějaký úhel dvou přímek a ten se tedy asi pro puškohled mění současně s laděním objektivu.

Každopádně budu rád za jakékoliv info a snad i další si rádi počtou.

Hmm. Koukám, že to admin aktivně edituje.
Nechci se tě dotknout admine, ale příspěvek měl být myšlen jinak. Jednak jsem chtěl založit vlákno, kde si vždycky aktuálně kupující člověk počte info o současné situaci, které tak snadno najde v posledním příspěvku daného vlákna, jednak nemělo jít jen o vzduchovku, ale o puškohled, který vydrží "i na vzduchovce", jednak to kouskování do více zpráv jsem měl také rozmyšlené, protože čtení dlouhých zpráv lidi unavuje.

Myslím, že takové téma jako je aktuální situace na trhu zrovna v této tak vyhledávané kategorii si zaslouží vlastní vlákno spíše, než některá jiná, ale nechci se nikoho dotknout.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od kesi » 06 bře 2017 13:51

Ahoj, chyba paralaxy u puškohledu znamená, že při střelbě na menší či větší vzdálenosti, než na jakou je puškohled seřízen, dochází při nepřesné poloze oka k posunu obrazu cíle mimo optickou rovinu osnovy. Tedy obraz leží těsně před ní nebo za ní. Pohybem objektivu je vlastně dostáváme do stejné optické roviny a tím tuto chybu eliminujeme. Je to mechanicko-optická věc závislá i na teplotě vzduchu. Nemá to nic společného s vadami zraku. Je hodně puškohledů, které mají paralaxu odstraněnou jen na určitou vzdálenost 200, 100, 50 nebo jen 10m. Korekce paralaxy může být přímo na objektivu, na boku ve středové části, nebo dokonce na okuláru. Velmi důležité jen správně nastavit tzv. dioptrickou korekci okuláru!

Z těch levných optik jsem měl pouze asi rok CZ 4x32 s pevně nastavenou paralaxou snad na 50 m a Duplex křížem. Dle mě může být dostatečný pro rekreační střelbu na kratší vzdálenosti. Vhodnější pro naše vzduchovky je pochopitelně regulovatelná paralaxa od kratších vzdáleností a osnova alespoň Mildot. Do 3K bych do výběru zahrnul i Tasco 2,5-10x42.
http://www.sportwaffen-schneider.de/pro ... ts_id/8805
https://www.amazon.com/Tasco-Varmint-2- ... B0000V2BLU
https://www.youtube.com/watch?v=Mf7UMOAhCE8

Obecně je ovšem variabilní zvětšení náchylnější a proto se na pístovou vzduchovku v této cenové relaci příliš nedoporučuje. Optisan Cobra 3-9x42 je pro svou životnost v celku chválený, proto bych se toho zas tolik nebál. Navíc je tu záruka a co se má pokazit se většinou pokazí brzy, jak už jsi psal. :wink:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od kesi » 06 bře 2017 14:33

Bohužel, už nemohu příspěvek editovat, napadá mě ještě kompaktní optika dokonce s přísvitem UTG 3-9x32.
http://www.leapers.com/prod_detail.php? ... -M392AOLWQ
https://www.amazon.com/UTG-3-9X32-BugBu ... B005UGIMNQ
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... 2&_sacat=0
...
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
stoupa
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2014 16:24
Bydliště: Jihlava

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od stoupa » 06 bře 2017 15:40

Zdravim chci se zeptat jestli nekdo porovnaval optiku Hawke Sidewinder Tactical SF 8.5-25X42 20x Half MD s Optikou Hawke Sidewinder SF 8-32X56 20x Half MD?Cena je stejna.Na HW97 mam Hawke Sidewinder Tactical SF 8.5-25X42 20x Half MD.Letos chci porizovat jeste vetrovku.Pravdepodobne HW100 tak se rozhoduji mezi touto optikou.
-Weihrauch HW97 K Laminated 4.5 mm,Hawke Sidewinder 30 Tactical 8.5-25X42.
-Umarex Walther CP99 4.5 mm.
-Slavie 631 4.5 mm.
-Stella 523 4.5 mm.
-Plynovka Zoraki 917 9mm
-Airsoft Glock 18c
-Prak DanKung Tulwar
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od kesi » 06 bře 2017 17:19

Pokud jde o sklo, jsou stejné. Měl jsem SW 6,5-20x42 a 6-24x56 na přímé srovnání. Pod 2 mm výstupní pupilu je obraz už dosti tmavý, co jsem měl možnost vidět u rozsahu 8.5-25x42. Pokud budeš používat velká zvětšení, bude lepší větší objektiv.

Zpětně zjišťuji, že rozšířili řadu o velký ED model 10-50x60: http://www.hawkeoptics.co.uk/sidewinder ... copes.html stejná osnova jako používá Frontier.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
chudzoskruo
Příspěvky: 6
Registrován: 11 lis 2015 20:43

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od chudzoskruo » 06 bře 2017 19:57

Ahoj, dík za info.
Abych se přiznal, přesunul jsem tu diskusi na zbranekvalitne - sekce optika. Tam to snad nikdo nepřekope a když, tak to třeba aspoň nějak vysvětlí.

Už jsem na nějaké věci přišel, ještě něco na zbranekvalitne postnu. Vlastně i jsou to věci, které postuješ ty o tom UTG, ale i ještě jiných. (Jinak to tasco jsem zatím neslyšel, že by ho lidi doporučovali na pružinovkách kolem 16ti J. Když tak to můžem prodiskutovat přes pm, ať zbytečně to tu nerozšiřujeme, i tak by asi bylo blbé, aby to bylo na dvou místech na internetu).
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od kesi » 07 bře 2017 06:42

Mno, pokud bych měl na pístovou vzduchovku do 16J něco s opravdu čistým svědomím doporučit (krom pevných mířidel :) ), pak to určitě nebude puškohled z nejlevnějšího segmentu trhu. Každému, alespoň trochu zdravě smýšlejícímu jedinci musí být jasné, že tato investice taky nemusí vést ke spokojenosti, i když se pochopitelně úspěšně reklamují i mnohem dražší optiky. V této kategorii se také stává, že variábl mění nástřel změnou zvětšení, či změnou nastavení paralaxy. Pístová vzduchovka dává puškohledu opravdu pěkně zabrat, líp jsou na tom top vzduchovky, které díky velké hmotnosti snáze tlumí rázy a vibrace. Osobně bych volil puškohled minimálně s pětiletou zárukou, měl by ji mít Hawke Airmax s osnovou AMX - http://www.hawkeoptics.com/airmax-riflescopes.html a cenou již od 4K.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
neznalek001
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2015 08:24

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od neznalek001 » 12 bře 2017 20:13

Mám nový WH97K a na něm starý "pouťovoý" puškohled. Chystám koupi nového a potřebuji radu od zkušenějších.
Mám už dva kandidáty

Sightron SIH TAC 4-12X40 AOHHR (s MD křížem už nejde sehnat)
Hawke Vantage IR 4-16x50 AO MilDot

A dotaz zní vzít ten Sightron i přes tu HHR osnovu , nebo vzít Hawke?
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2001
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od cannis » 13 bře 2017 07:03

Co tak si přečíst pár stránek zpět? O obou se zde píše. Navíc neuvádíš, na jaké konkrétní podmínky to chceš používat?
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
Uživatelský avatar
Marťyn
Příspěvky: 1126
Registrován: 09 říj 2008 23:37
Bydliště: Hustopeče (u Brna)

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od Marťyn » 13 bře 2017 08:27

Ja bych dal prednost Sightronu.
Na zvířata nestřílím, masa jsou plne obchody.
Jsou jine způsoby jak dokázat, že jsem člověk.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od kesi » 13 bře 2017 14:37

Tady jsou nějaké informace o Hawke Vantage http://www.airgunbbs.com/showthread.php ... hawk/page2

Sightron SIH TAC 4-12X40 AOHHR bych postavil spíš proti Hawke Airmax 4-12×40 AMX
Co se týče osnovy, tam nedokážu poradit ani sobě, pořád hledám.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od Albert 22 » 13 bře 2017 16:37

Používáte někdo Puškohled Nikko Stirling 4-12x50 AO IR Mountmaster? http://www.nikkostirling.com/content/Pr ... 250AO.html

Chtěl bych jej na vzduchovku SLAVIA 631 ale výhledově i na nějakou dlouhou flobertku.
Ale u většiny flobertek asi vznikne problém jak objektiv zvenout nad hledí mechanických mířidel.

Buď je nutno hledí demontovat, což se mi vůbec nelíbí, a nebo sehnat nějakou ještě vyšší montáž než je běžná dodávaná vysoká...
Ale marně hledám, takovou montáž asi nikdo nevyrábí!? Řešil někdo podobný problém??

Obrázek
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od Albert 22 » 21 bře 2017 10:30

Ke vzduchovkovým sadám "Gamo Shadow DX cal 4,5mm a 5,5mm Set" je cenové výhodně dodáván „Puškohled Gamo 3-9x40 WR“ se zoomem.

Má zde někdo tento puškohled? Jen bych se chtěl ujistit, že nemá nastavitelnou paralaxu a zaostřování vzdálenosti se provádí otáčením celého okuláru? Zajímalo by mne jaký má záměrný kříž – je to klasický Mil Dot?

Obrázek
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr puškohledu na vzduchovku

Příspěvek od kesi » 21 bře 2017 14:55

Jen tipuju. Kříž Duplex a paralaxa pevně na 50 yardů. Dá se upravit.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Odpovědět