Vsestranny dalekohlad

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pain
Příspěvky: 5
Registrován: 01 lis 2014 23:14

Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od Pain » 01 lis 2014 23:24

Nazdar, chcem si kúpiť nejaký ďalekohľad, ktorý by bol aj na pozorovanie prírody , výhľady na turistike, a taktiež na pozorovanie objektov nočnej oblohy. Mal by to byť monokulár alebo binokulár? Aké by bolo najvhodnejšie zväčšenie pri mojich požiadavkách? Mohli by ste mi tu niekto skúsený poradiť?

P.S: Na váhe mi nezáleží, ale malo by to byť do nejakých 50 € , samozrejme hádžte sem aj návrhy 50+.


Pain
Příspěvky: 5
Registrován: 01 lis 2014 23:14

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od Pain » 06 lis 2014 16:35

No one? :cry:
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od JR » 06 lis 2014 17:47

Na turistiku a přírodu klidně binokulár, na pblohu jedině monokulár a to eště se stativem. Ovšem zde nejsi do 50 éček, ale od 800 do 4000 éček. Při turistice a přírodě ti na váze a velikosti samozřejmě bude záležet.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od qwer » 06 lis 2014 20:13

Požadavek na univerzálnost by mohl dobře splňovat ruský monokulár Zenica ZT 8-24x40. Jde o variábl teleskop s poctivou skleněnou optikou. Používal jsem jej několik sezón pro pozorování zásahů malorážkou na 50m. Dalekohled byl velice skladný a lehký. V koženkovém futrálu vypadal spíše jako deštník. Jest-li si to ještě dobře pamatuji, tak stával 75,-Rublů. Po letech jsem jej prodal jen z důvodu, že vedle Meopty Sport 40x70 jen ležel bez využití.

http://www.binocularsmart.com/tubes/zenica.shtml
Pain
Příspěvky: 5
Registrován: 01 lis 2014 23:14

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od Pain » 08 lis 2014 17:50

75,-Rublů ? šak to je cca 2 eurá ..?
Sharpshooter CZ200 S
Příspěvky: 268
Registrován: 15 zář 2010 23:16
Bydliště: Kousek od Brna, okres Blansko

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od Sharpshooter CZ200 S » 08 lis 2014 20:08

A nebude třeba problém v tom, že sháníš dalekohled na zcela protichůdné účely a ještě pokud možno do 50€?

Běžným binokulárem můžeš sice sledovat objekty noční oblohy (třeba Měsíc), ale zapomeň na sledování Proximy Centauri. Když si koupíš hvězdářský monokulár, tak sice budeš moct sledovat Proximu Centauri, ale na pozorování přírody a turistiku na Zemi bude zřejmě úroveň jeho ostření nepoužitelná (vážně zapomeň na šmírování někoho hvězdářským dalekohledem - opravdu to funguje jen ve filmech). A jak píše JR - v přírodě a při turistice ti na váze opravdu záležet bude, pokud tedy nechceš provozovat autoturistiku.
Dopřej mi,Pane,abych v boji,který jde životem,našel odvahu udeřit a mám-li vyhrát,dej,aby to bylo podle zákonů a aby se pravda a čest udržely vysoko a mám-li prohrát,abych našel sílu a odvahu postavit se u cesty a pozdravit vítěze,když půjde kolem.Amen.
Pain
Příspěvky: 5
Registrován: 01 lis 2014 23:14

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od Pain » 09 lis 2014 11:01

No, tak mne je do určitej miery jasné, čo môžem pozorovať s teleskopom a čo s triédrom, no chcel som proste niečo také univerzálne ako poslal /qwer /, a viem tiež, že moc rád na takúto požiadavku nedostanem :) Btw.- na tej váhe mi fakt nezáleží - aj keď logicky by malo, ja viem - no za ten výhlad mi max. 2 kg nič neurobia :)
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od JR » 09 lis 2014 22:26

Tak si ujdi s těma 2 kilama + stativem navíc 30 kiláků, ono ti to dojde. Sám přesně tak těžkej spektiv vlastnim. S tim kouskem co ti radí qwer rozhodně na oblohu dohlídneš, to jo, ale místo hvězd tam uvidíš rozmazaný bílý tečky, Místo měsíce velkou bílou kouli. Na detailní pozorování krás krajiny, hlavně zvířat už to taky neni. Za 50 eur si nekoupíš ani kvalitní brejle, natož optiku a ještě s takovejma opozitníma vlastnostma, kerý si popsal. Zkus si zajít na hvězdářský forum, pak na forum ornitologů, voni ti to kluci vobjasněj.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od qwer » 09 lis 2014 23:30

Toho rusáka jsem doporučil proto, že s ním mám vlastní zkušenost a hlavně že s tím bylo vidět. Nebyla to žádná asijská srágora, ale poctivej kus optiky. Krátery na Měsíci a pozorování přírody úplně v pohodě. Je jasný, že za 50eur toho moc nenajdeš, co by vůbec stálo za trochu pozornosti. Mnou uvedený dalekohled je myslím dobrým kompromisem.

http://translate.google.cz/translate?hl ... rev=search
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od JR » 10 lis 2014 00:45

Každej od toho asi chcem něco jinýho. Pro mě je rozdíl mezi rozpoznat a vidět. Když chceš opravdu vidět, musíš přemejšlet o ceně 20x víc. Zvlášť na oblohu. Já mám pozorovák s APO sklem 22-67x100 a na oblohu to stejně eště moc neni. Mám ho primárně na střílení a občas přírodu.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od qwer » 10 lis 2014 09:12

A už jsme zase u těch klasickejch pouček, že jak to nestojí částku XX, tak to nemůže být dobré! V zadání je směšná částka 50eur, já na to jen odpověděl, že když něco přihodí může za to mít vcelku slušné kukátko. Netvrdím, že by s tím mohl objevovat nové galaxie ale kouknout na krátery na Měsíci v úplňku, bez problému.
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od JR » 10 lis 2014 10:30

Zřejmě se nedohodnem. Tvůj rusák je kukátkem do přírody, ale na oblohu a detaily už ta optika prostě neni. Na měsící sice rozpoznéš krátery, ale tim to končí. Tvrdim, že tyhle tři kontrapožadavky nedokážou zastat ani mnohem dražší přístroje, natož za 50 eur. Dobrej hvězdářskej dalekohled má velikost pancéřovky Carl Gustav, musí mít úhlovej okulár, jinak ti za chvíli upadne krk a je k němu díky jeho váze a zvětšení potřeba stativ. Myslivec si zase na přírodu vystačí se slušnym skladnym binokulárem, přičemž ani jedno se nedá použít na pozorování toho druhýho. Jakejkoliv kompromis bude po pár pozorováních používanej jen na přírodu. Ještě spíš ale bude zařazenej na trvalo na poličku jako chytač prachu.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od qwer » 10 lis 2014 12:36

Nevím v čem by jsme měli najít shodu, když jsi toho rusa patrně objevil na netu až po mém příspěvku a tudíž vaříš z vody. Proč sem taháš astronomické přístroje, o tom to tu vůbec není. Hlavním požadavkem byla všestranná upotřebitelnost, nízká cena a to obojí ten variábl splňuje. Bonusem je nízká váha, cca. 0,6kg.
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od JR » 10 lis 2014 15:18

Protože na "pozorovanie objektov nočnej oblohy" se kupodivu tyto dalekohledy používaj. Tak znělo zadání. Dle mýho názoru spojení těchto tří parametrů tak, aby to bylo koukatelný nelze, natož v týhle cenový hladině. Bude muset jeden parametr (tu oblohu) vyřadit, pak ano, ale stejně pouze podprůměrně.

V čem máš pravdu je to, že vařim z vody. Vlastně by mě ani nenapadlo vařit z něčeho jinýho.
Pain
Příspěvky: 5
Registrován: 01 lis 2014 23:14

Re: Všestranný ďalekohlad

Příspěvek od Pain » 10 lis 2014 22:23

JR, ja viem že pokiaľ chcem vidieť relatívne čisto nejaké objekty na nočnej oblohe potrebujem riadny teleskop, ktorý bude asi tak drahý, ako píšeš, no keďže nezarábam, tak na niečo také nemám. Inak by som sa pýtal aký typ by si mi odporučil :)
Moc typov na takýto univerzálny ďalekohlad som ani neočakával, myslel som ale že zo 2 až 3 nejaké, by sa mohli nájsť, tak možno vyskúšam ten ruský , ak ho zoženiem.
Odpovědět