vse o malorazkach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 25 zář 2005 11:11

Marcus píše:Nemám představu, jak by vypadal soustřel z průměrné malorážky na 100 m, zkoušel jsem všecno jen na 50 m (a puška byla vždycky lepší než já).
Z moji lovecke ZKM452 je to asi takto:
1. PMC MODERATOR 6-7cm (kule uz je pomala a ne moc stabilni IMHO)
2. CCI Velocitor 3-5cm (podle nalady)

Vse s oporou.


PSVSAS

Ach jo

Příspěvek od PSVSAS » 26 zář 2005 08:41

Musíš být minimálně nadprůměrný střelec, já se svojí těžkohlavňovou terčovnicí přes dioptr vleže s oporou na 50 m dám něco okolo 2-3 cm (Sellier&Bellot Standard), kolik bych dal s lehkou hlavní přes otevřená mířidla na 100 m, to se mi vůbec nechce odhadovat :oops: . No, každý holt nemůže být olympionik...
Návštěvník

To snad ne

Příspěvek od Návštěvník » 26 zář 2005 09:16

Dioptr je přesnější než otevřená mířidla (muška/hledí), ale já ho nemám rád, tak střílím s optikou. Na 25 metrů se 5 ran dotýká, tj. na 100 metrů by musely jít do 3 cm, pokud není extrémní vítr. Nepovažuji se za nadprůměrného střelce. Vše je v hodně zvětšující optice a dobré opoře. Zbraň se do spuštění nesmí ani hnout, jakmile vidíš v puškohledu pohyb záměrné po terči, nemůžeš ani uvažovat o malém rozptylu.
Návštěvník

Podotek

Příspěvek od Návštěvník » 26 zář 2005 09:41

Podotýkám, že právě střelbou s optikou se dá natrénovat, aby se záměrná po terči nepohybovala při střelbě přes otevřená mířidla. Právě při střelbě s oporou a optikou člověk vidí každou chybu, a to stačí jen trénovat bez nábojů... Myslím, že kdo střílí jen přes otevřená mířidla, musí zbytečně trénovat o to více, dráže, déle.
PSVSAS

Ale jo!

Příspěvek od PSVSAS » 26 zář 2005 09:46

S optikou je to hned o něčem jiném, ale i tak je to minimálně slušný výkon. Jiná věc je, že já dělám nástřelky 25-35 ran na jedn terč, takže je pochopitelně těžší udržet slušný soustřel, ani jednu ránu neutrhnout atd. Něco možná taky udělá munice (S&B Std. prý není nic moc), ale zase mám přesnější pušku (těžká hlaveň je holt těžká hlaveň). Ono to taky dost záleží na tom, jak se daří (já pozoruju, že se buď extrémně daří, nebo extrémně nedaří, a mezi tím není prakticky nic). Když mám dobrý den, správné světelné podmínky, dobrou náladu (střelba je hodně o psychice), bezvětří atd., tak jsem schopen srazit to na cca 1,5-2 cm opsané kružnice, ale to už je skutečně docela výkon (na závod by to nejspíš nestačilo, tam je potřeba poslat deset ran prakticky jednou dírou- u pistole pochopitelně ne, ale od pušky se toho očekává mnohem víc). Na padesát metrů rozbombarduju desítku pistolového terče 50/20 třiceti ranami na maděru aniž bych se nějak zvlášť snažil, ale kam se s tím budu srát, kdž existujou lidi, kteří totéž dokážou pistolí? Jednou se mi povedlo poslat jich skutečně asi pět jednou dírou, ale to je mimořádný výsledek, který nepokládám za opakovatelný. Ale co, hlavně že mě to baví. Stejně bych se tím neuživil, tak je celkem fuk, jak blbě mi to lítá!
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Ale jo!

Příspěvek od Sidewinder » 26 zář 2005 10:08

Doporucuji zkusit jine strelivo .. SB Std. je neco strasneho. Staci koupit treba nejake GECO po korune za kus a na SB uz si nevzpomenes!

I kdyz je jasne ze do kazde flinty sedi neco jineho..
Návštěvník

PSVSAS - absolutní souhlas

Příspěvek od Návštěvník » 26 zář 2005 10:30

Co dodat k poslední větě :-)
Slim Jim

Bellot není nejhorší

Příspěvek od Slim Jim » 26 zář 2005 14:47

Já jsem zkoušel různé druhy nábojů komparativní metodou (střílel jsem každou nástřelku jinou patronou) a došel jsem k závěru, že se těm Bellotům trochu křivdí. Zkoušel jsem
S&B Standard
S&B Rex (dost stará série)
S&B HV
S&B HV HP
S&B Short
Remington HV HP
Eley Pistol
Magtech Hyper Velocity
Magtech Subsonic
Swartklip
.22 Short Vostok
a možná ještě další, nějak si teď nevzpomínám (někde to mám napsané i s rozptyly)
Střlel jsem svou oblíbenou Suhl 150 na 50 m a neshledal jsem mezi nimi výraznější rozdíly, až na celkem očekávatelné nuance jako že shortky lítaly po celém terči a výrazně dolů, Hyper Velocity a HV šly mírně nahoru a Subsoniky zase mírně dolů (ale dost nevýrazně). Rexy chodily taky mírně nahoru, zřejmě jsou silnější (pušku mám nastřlenou na mezinárodní pistolový terč 50/20 pro náboj S&B Standard). Takže nevím, jestli těm Bellotům trochu nekřivdíte. Přiznám se ale, že patronu Geco jsem zatím nepoužil, a jestli je za 1 Kč/ks, tak je přinejmenším zajímavá (já totiž za tu samou cenu kupuju Standardy, na kterých se mi hrubě nelíbí přinejmenším to, že děsně nadělají do hlavně).
Marcus
Příspěvky: 104
Registrován: 14 srp 2005 22:41

Příspěvek od Marcus » 26 zář 2005 15:03

jo tak ja jsem pri sve druhe strelbe z lehu s otevrenymi miridly nastrilel jiz zminovanyma S&B Rex (je tam cena 14,50 za krabicku :) ) z 10 ranne polozky rozptyl kolem 4 cisel...a ze stare zkm 451cky...muzu se zeptat jaky je to vysledek???-Nemam totiz nikoho na zhodnoceni :(
Návštěvník

50 m

Příspěvek od Návštěvník » 26 zář 2005 15:45

Na 50 m se malorážka střílí na terč, kde je mezi bodovými kruhy méně než 0,5 cm rozestup - takže 4 cm rozptyl jsou hrozný rozptyl (mezi závodníky byste si neškrtl), ale jinak pro běžné střelce, kteří se na malorážku nespecializují, je to dobrý výsledek.
SB Rexy nejsou nejpřesnější, ale nejsou ani nejhorší.
Pokud se střílí jednou sérií, je to pro zábavu dobré střelivo a nezkazíte si návyky.
Na závody to není.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 26 zář 2005 16:01

Marcus píše: z 10 ranne polozky rozptyl kolem 4 cisel...a ze stare zkm 451cky...muzu se zeptat jaky je to vysledek???
Kdyz by to bylo v biatlonu, tak je to parada. Nicmene nic si z toho nedelej. Ty REXky jsou opravdu tragedie. A pokud si strilel pres pevna miridla... je to v ramci moznosti. Urcite se casem zlepsis ;-)
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Bellot není nejhorší

Příspěvek od Sidewinder » 26 zář 2005 20:35

Slim Jim píše:Já jsem zkoušel různé druhy nábojů komparativní metodou (střílel jsem každou nástřelku jinou patronou) a došel jsem k závěru, že se těm Bellotům trochu křivdí. Zkoušel jsem
S&B Standard
S&B Rex (dost stará série)
S&B HV
S&B HV HP
S&B Short
Remington HV HP
Eley Pistol
Magtech Hyper Velocity
Magtech Subsonic
Swartklip
.22 Short Vostok
a možná ještě další, nějak si teď nevzpomínám (někde to mám napsané i s rozptyly)
Střlel jsem svou oblíbenou Suhl 150 na 50 m a neshledal jsem mezi nimi výraznější rozdíly, až na celkem očekávatelné nuance jako že shortky lítaly po celém terči a výrazně dolů, Hyper Velocity a HV šly mírně nahoru a Subsoniky zase mírně dolů (ale dost nevýrazně). Rexy chodily taky mírně nahoru, zřejmě jsou silnější (pušku mám nastřlenou na mezinárodní pistolový terč 50/20 pro náboj S&B Standard). Takže nevím, jestli těm Bellotům trochu nekřivdíte. Přiznám se ale, že patronu Geco jsem zatím nepoužil, a jestli je za 1 Kč/ks, tak je přinejmenším zajímavá (já totiž za tu samou cenu kupuju Standardy, na kterých se mi hrubě nelíbí přinejmenším to, že děsně nadělají do hlavně).
Skoda ze jsi trochu nezainvestoval a nekoupil jsi krabicku neceho kvalitnejsiho .. SB i MagTech jsou fakt spatny a ostatni jsem sice nezkousel, ale nic slusneho bych od nich necekal .. zkus Eley Standard a nebo Eley Target .. nebo zminene Geco. Kazdopadne pocitej s tim, ze kazde strelivo je jinak mazane a necha v hlavni dost znacny nanos sveho mazadla, ktere nemusi vyhovovat jinemu druhu .. pred zmenou streliva to chce poradne vycistit a po zmene nekolik desitek ran nebrat v uvahu .. strelba kdy menis strelivo jak na bezicim pase je jen plytvani munici.

Mylsim ze z te Suhlky vytahnes mnohem vice .. kup dve krabicky lepsiho streliva, poradne vycisti hlaven, dej si tak 20-30ran pro nastreleni a pak zacni strilet nejake serie s merenim rozptylu .. poznas rozdil! :wink:
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 27 zář 2005 10:49

Dobrej nápad. Doteď jsem nic kvalitnějšího nezkoušel z důvodů čistě praktických: Soustředil jsem se totiž na hledání patrony, co by mi seděla do hlavně a přitom stála co nejmíň. Proto to nejdražší, co jsem zkoušel, byly Magtechy za 55 kč/kr. (K těm Eleykám jsem se dostal náhodou, resp. dostal jsem je k narozeninám. Ale vyšly celkem dobře, až na to, že chodily mírně dolů- jsou asi slabší.). Uvažoval jsem tak, že nemá cenu zkoušet patrony Lapua, když je stějně ve velkém kupovat nemůžu (po dvou sezónách bych totiž zkrachoval a už takhle mi to leze do peněz víc, než bych chtěl). Ale aspoň pro zajímavost to teď zkusím. Mimochodem, jak se díváš na HV a Hyper Velocity? Pro sportovní střelbu je to podle mě blbost, ale objevil jsem HV HP Remingtony za velmi slušnou cenu (stejnou jako S&B Std.). Otázka je, jestli zbytečně moc nenamáhají zbraň, i když puška by to měla v pohodě vydržet, ale i tak se mi to moc nelíbí (navíc nemají kuli voskovanou, ale jen pokovenou, takže se bojím, abych si nenasral vývrt olovem. Doufejme, že taková firma jako Remington ví, co dělá. Jo, a taky dost kopou, což se mi taky nijak zvlášť nelíbí.) Neznáš spíš nějakou pomalou patronu, která by byla levná a přesná?
Mimochodem, co je to "pořádně vyčisti hlaveň"? Já totiž strašně nerad drhnu lauf mosazí, nedělá mu to dobře, ale zase nevím, jak jinak bych to vyčistil fakt důkladně :?: .
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 27 zář 2005 12:58

Slim Jim píše: 1. Mimochodem, jak se díváš na HV a Hyper Velocity? Pro sportovní střelbu je to podle mě blbost, ale objevil jsem HV HP Remingtony za velmi slušnou cenu (stejnou jako S&B Std.).

2. Doufejme, že taková firma jako Remington ví, co dělá. Jo, a taky dost kopou, což se mi taky nijak zvlášť nelíbí.)

3. Neznáš spíš nějakou pomalou patronu, která by byla levná a přesná?

4. Mimochodem, co je to "pořádně vyčisti hlaveň"? Já totiž strašně nerad drhnu lauf mosazí, nedělá mu to dobře, ale zase nevím, jak jinak bych to vyčistil fakt důkladně :?: .
ad 1) Pro sportovni strelbu nanic. Ja je strilim ze sve ZKM452 standart kvuli lovu. Plosi draha letu a vetsi vykon. Nasel jsem takove, ktere jsou i relativne presne. CCI VELOCITOR. Mohu jen doporucit (ne do SUHL, naco?)

ad 2) Firma Remington v USA, je to same jako u nas S&B. Tedy brak! A to mi ver.

ad 3) Jako "levnou" a "pomalou" patronu strilim PMC MODERATORy. 1,4kc/ks. Ovsem to GECO (1,2Kc/ks) je pro tebe daleko lepsi volba. Moderatory uz jsou opravdu hodne pomale (cca 300m/s).

ad 4) kup si balistol, nebo nejaky jiny kvalitni cistici a konzervacni pripravek, nastrikej do "laufu" a nech hodinu odstat. Pak vem vyterak se silonovym kartackem a dukladne vytri hlaven (po 2 protazenich si ho otri do hadru). Na zaver si vem cisty hadrovy vyterak a vytri hlaven do sucha. Na drazkach nesmi byt videt zadna necistota. Na tycku vyteraku (paklize je ocelova) si nandej nejakou buzirku, ci "smrstovacku" aby sis neodiral vyvrt a hlavne korunku (usti hlavne).
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 27 zář 2005 13:16

Dík za rychlou odpověď, ten Ballistol jsem zatím nezkoušel, i když z doslechu ho znám. Jinak ten Remington hodně vysvětluje (hlavně tu nízkou cenu), ale dost jsi mě překvapil. Ty HV jsou skutečně vysloveně lovecká záležitost, ale zaujaly mě svou poměrně nízkou cenou (HV HP Remington nebo HV HP Magtech se dají pořídit za 50 Kč/ kr.). Ty Moderatory jsou skutrečně až moc subsonické, to už je příliš. Jen mě napadlo, že by se vyplatilo používat co nejpomalejší náboje, abych si zbytečně nenamáhal zbraň (pro terčovou střelbu stačí, když to doletí k terči, a za ním to může klidně spadnout na zem). Jakou máš zkušenost s firmou Magtech (RF patrony)?
Odpovědět