vse o malorazkach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Adrian
Příspěvky: 111
Registrován: 16 říj 2006 10:37
Bydliště: Rožňava (SK)
Kontaktovat uživatele:

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Adrian » 08 úno 2016 13:12

riven74 píše:Takže ani Anschutz 64 MPR nemá smysl?
Má s ní někdo zkušenost?
1907R nevím jestli seženu.
Anschutz 64 MPR zmysel ma. Strielam s nou uz tretiu sezonu a puska vyhrava sutaze MaO. Z vlastnych skusenosti mozem doporucit.
Mam aj SUHL 150, to je taktiez zbran velmi vhodna na MaO.


Anschutz 64 MPR + "BIG Nikko" 10-50x60 + BKL + Harris 1A2
w w w . s p o r t o v a s t r e l b a . s k
www.ssk-gemerskapoloma.sk
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od qwer » 08 úno 2016 17:48

dracekvo píše:Zdravím, dokázal by mi někdo něco říci o malorážce Vostok Tajfun 3? Jsou nějaké rozdíly proti MS-2? Bude vhodná jako základ pro MaO?
Zřejmě jsi myslel SM-2 (CM-II), tak Tajfun je zcela něco jiného. Jde o těžkou terčovnici s napínáčkem a s uvedenou SMkou má společné dvě věci, ráži 22LR a zemi původu CCCP. Můj osobní názor, v MaO s ní budeš pomalej, nejprve musíš vložit náboj přímo do komory. Po zavření kliky ještě natáhnout napínáček spoušťového mechanismu dopředným pohybem páky, která zároveň tvoří přední část lučíku. Pažba je dělená ze dvou kusů, za pistolovou pažbičkou je spojená šrouby. Boční montáž pro optiku nebude nic běžného ani laciného. Terčovnice jinak asi dobrá, ale vhodná spíš pro klasiku ISSF.
dracekvo
Příspěvky: 162
Registrován: 23 srp 2010 13:22

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od dracekvo » 08 úno 2016 17:55

Jo myslel jsem SM-2 :)
A díky za vyčerpávající info. Opravdu asi nic pro mě.
Kdyby někoho zajímala, mají jí za 3500,- v Brněnském awiw.
Uživatelský avatar
mot
Příspěvky: 556
Registrován: 30 kvě 2008 16:47
Bydliště: Praha

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od mot » 08 úno 2016 18:44

Adrian:
Ono se řekne ,vhodná na MaO. Musíš ale říct,podle toho kdo ji pořádá. Jsou mezi nima rozdíly. Na některé stačí ZKM 456 a na některých je naprosto nedostatečná. Teda pokud chceš být na bedně. Anča 64 je primárně lovecká flinta ,tak že by např.na soutěž pořádanou SSK MaO Praha ,vyžadovala úpravy.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od harpplayer » 09 úno 2016 08:03

Děkuji oběma "předpřispěvatelům", oba mají pravdu. Mám zkušenosti z obou disciplín, takže si neskromně myslím, že dokážu posoudit, co na co je vhodné.
Tajfun byl ve své době téměř nepřekonatelnou mistrovskou zbraní v "klasické" terčové střelbě. Byl pro ni vyvinut a splňoval tam ve své době veškeré požadavky. I dnes je v klubových soutěžích rovnocenným konkurentem ostatním zbraním na palebné čáře. Jenže moderní zbraně jej překonávají jednak ergonomickými možnostmi pažby, systémem mířidel a úrovní spoušťového mechanizmu. Navíc je to puška poměrně těžká. Pro MaO podle pravidel SSK Malá odstřelovačka je ta puška nevhodná z důvodů, které uvedl qwer. Pro MaO dle pravidel uplatňovaných v halové střelnici v Otrokovicích ti bude chybět zásobník (což se dá suplovat drilem rychlého přebíjení), ale s napínáčkem budeš rovněž v některých položkách pomalý. Dala by se s ní úspěšně střílet MaO tak, jak ji střílívali (nevím, jestli ještě střílejí) na střelnici v Borku u Českých Budějovic. Spíš bych Tajfuna v současnosti hodnotil jako hezkou sběratelskou raritu.
Pro MaO je ideální Anschütz 1907 R (se zásobníkem) - těch ale bylo vyrobeno málo a novou už těžko seženeš a když, tak za balík. I ona ale vyžaduje jisté úpravy, aby se nestrhávaly náboje při zásunu do komory. Pokud bys chtěl jinou zásobníkovou zbraň, je tady možnost v podobě biatlonových zbraní Anschütz Fortner (rovněž za balík, ale možnost přímotažného závěru, takže bys byl hodně rychlej). Dál jsou to již zmíněné A 64, dále Ruger 10/22 (nutná ale spousta úprav), Savage Mark II, ale to jsou zbraně kvalitativně níž. Trochu skokem do neznámé vody je použití starší ruské biatlonky Vostok Biatlon 5 nebo 6. Se současnou produkcí CZUB nemám zkušenosti.
Nejlevnější alternativou, pokud oželíš zásobník, je použití ruských zbraní SM2 nebo URAL, popř. "endérácké" malorážky Haenel Suhl 150 Standard - ostatně tyhle zbraně jsou v MaO nejpoužívanější a jsou taky nejdostupnější. Dál ti dokážou požadavky pro MaO splnit starší terčovnice Anschütz nebo Walther ze 70 let. Občas se někde objeví za slušný peníz.
Počítej s tím, že pořízení zbraně je u MaO pouze jedna z několika nákladných položek. Dalšími jsou kvalitní puškohled, montáž, dvojnožka, pozorovací dalekohled a neustálá laborace s kvalitními patronami. Bohužel ani trénink se bez kvalitní partony neobejde.
Křapáček
Příspěvky: 632
Registrován: 30 lis 2014 17:11

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Křapáček » 09 úno 2016 14:28

Upresnim odbornika.
Na MaO dle pravidel Ssk Mao netreba pozorovaku.
Anschutz Fortner nemá rybinu pred nabojovou komorou na pouzdru zbrane.
Jinak sestavy malorazek na zminenou Mao se pohybuji v cenovych relacich od 20.000,- Kč po cca 60.000,- Kč + strelivo 6,- Kč kus.
Nicmene pro novacka bude soutez MaO dost vyraznym zazitkem mysleno v dobrem. Ja osobne jsem měl oci navrch.
AGN Vulcan .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + Burris Timberline
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
Jsem totiz ... Timberlinovej
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od harpplayer » 09 úno 2016 15:11

Pozorováku netřeba, máš-li puškohled s přiblížením alespoň 24x. Pokud koukáš na kolečka nebo potřebuješ dokonale přečíst smajlíky, i to je na hraně. Dobrej pozorovák, např. Meopta Sport s okulárem 40x, je v tom případě k nezaplacení.
Máš pravdu, že Fortner nemá rybinu před okénkem. Jsou ale k dispozici montáže přesahující okenko poměrně dost dopředu. Je tam ale jisté riziko, že se vyhozené nábojnice budou čas od času odrážet zpět do okénka, což může způsobovat závadu. Navíc ty montáže nejsou zrovna levný.

Máš pravdu - na začátku obrovský zážitek a pak spousta laborace a tréninku poměrně drahými náboji.

Jenže u ISSF, i pokud budeš střílet jen ležáka na tom nejsi o moc líp, teda spíš hůř. Slušnej dioptr + tunel s variabilní muškou tě stojí to, co průměrnej dalekohled. Musíš pořídit řemen, což je přibližně cena dvojnožky. Navíc musíš pořídit kabát a rukavici - bez toho se to střílet nedá. Možná na trénink nepotřebuješ (aspoň na začátek) až tak extra kvalitní patrony, ale značkový musíš použít tak, jako tak. No a dřina je to mnohem větší, než MaO. Pokud bys chtěl střílet standard, je to ještě spousta dalšího příslušenství.
Ale proti Gustovi žádnej degustát... :D
Křapáček
Příspěvky: 632
Registrován: 30 lis 2014 17:11

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Křapáček » 09 úno 2016 16:01

Souhlas jenom bych doplnil sebe v tom, ze kdyz jsem vymenil CZ453 za tercovnici Suhl diky Harpovi byl to druhej zazitek a zaroven nastalo obdobi cteni svych streleckych chyb, montazi, kukru, streliva a buhvi ceho jeste vseho.
Takze zajemci, bacha je to navykovy.
:)
AGN Vulcan .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + Burris Timberline
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
Jsem totiz ... Timberlinovej
Chisum
Příspěvky: 34
Registrován: 16 úno 2016 19:19

Re:

Příspěvek od Chisum » 17 úno 2016 20:27

PSVSAS píše:Já mám větší či menší zkušenost s většinou terčových zbraní sovětské provenience (Ural, Zenit), s některými českými (ZKM 456) i s pár západními (Hammerli 208, Anshutz Match 54), takže jestli mohu být nápomocen, ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím 8) .
Ahoj. Prosím Tě, jaký je postup při výměně plátku hledí u Hammerli 208 S ? Nebo kde bych našel postup a rozměry imbusáků ? Dík. Chisum.
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Pajik_CZ » 23 úno 2016 21:57

tak jsem si rajdu pořídil taky :) Dostala se mi do tlap ZKM 456 za lidovou cenu 1000,- :lol:

Železo pěkný, dřevo jedním slovem otřesný. Pažba neoriginální , bůhví z čeho, neseděla tam , kde měla, seděla tam, kde neměla... No prostě hrůza :head

http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

hlaveň se dotýkala všude
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

"epesní" lučík a vyndání zásobníku byla zkouška hbitosti prstů a citu v nich
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

tenhle jediný šroub to držel pohromadě
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0


Takže se bude vyrábět nová pažba....

Ten tvar tam je, jen odstranit přebytečný materiál. Buková fošna 5cm tlustá
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

prvotní frézování a zkouška osazení
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

už se rýsují tvary a první sesazení dřeva se železem
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

hrubá práce s dlátem a varianta pažby 1
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

hrubá práce s dlátem a varianta pažby 2
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0

neobroušeno, jen okudláno dlátkem
http://img19.rajce.idnes.cz/d1901/12/12 ... .jpg?ver=0


Co vy na to? :) Za rady, tipy a nápady budu rád. Je to moje prvotina.... :oops:
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od qwer » 23 úno 2016 23:10

Tak to hlavní - železo vypadá velmi zachovale, pokud je lauf s komorou OK, mělo by to fungovat. Pažba je fakt otřesná, lučík vypadá, že původně sloužil jako ucho od kastrólu. :) Chválím odhodlání vyrobit vlastnoručně novou pažbu. A teď trochu kritiky, předpažbí je příliš vysoké, pistolová pažbička je dosti kolmá a také dlouhá, okno pro palec je zbytečně velké. Trochu to pasuješ na kostrbatý mustr ala Klinski, měl by jsi víc poslechnout tvary pro dobrou ergonomii. Lučík bych osadil samozřejmě jiný, ale kovový. Toť můj subjektivní názor, jinak ještě gratuluji k dobré koupi. :)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od harpplayer » 24 úno 2016 07:17

V tom musím Qwera podpořit. Lidi, proč proboha vymýšlíte to, co už před váma vymysleli jiní a líp? Vymýšlíte pažby jak z hvězdnejch válek, které ergonomicky nemohou fungovat nebo po zamontování mechanizmu jsou naprosto nevyvážené, většinou padající na čumák. Navíc estetika značně kulhá, ikdyž proti Gustovi žádnej degustát, aneb každej svýho štěstí maschinenführer. Přikládám několik osvědčených modelů pro inspiraci.
Přílohy
kk200_std.jpg
IMG_20150923_155402_hdr.jpg
Keppeler standardgewehr_schichtholz_max.jpg
freigewehr BleikerHolz.jpg
178615.jpg
Pajik_CZ
Příspěvky: 189
Registrován: 04 pro 2015 21:34

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od Pajik_CZ » 24 úno 2016 08:20

a radost z toho "sam si vyrobim" neznas? Pazbu si delam sam na sebe, kde mi material vadi, tam ho okudlam :)

qwer - je to pokus, lucik muzu odseknout vzdycky a dat kovovy :) k pazbicce - vyhovuji mi spis kolme, proto je takhle. Klinskeho pazby neznam, vygooglim si :) Diky za tip
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od harpplayer » 24 úno 2016 09:06

O.K. - sám jsem si vyrobil taky několik pažeb, takže vím, co to je "made in myself". Jenže je dobře před tím získat nějaké zkušenosti a hlavně přemýšlet, proč to či ono dělám jinak, než je na dosud používaných vzorech. Počáteční povznášející pocit z vlastnoručně zhotoveného výrobku může být často vystřídán pocitem zmaru z ne zcela vyhovující funkčnosti. Je dobře si vzít do ruky několik originálů, pořádně si je osahat a na základě toho začít uvážlivě tvořit vlastní model. Ušetří to jednak hromadu času, jednak dost materiálu a často taky dost peněz a nervů. :wink:
Uživatelský avatar
leos
Příspěvky: 189
Registrován: 22 srp 2009 18:26

Re: vse o malorazkach

Příspěvek od leos » 24 úno 2016 10:50

Doporucil bych upravu puvodni pazby.Udelal bych stavitelnou licnici a botku,kvalitni pillar bedding,doladil predpazbi.A byla by s toho pekna zbran.Proc se porad nekdo honi za modernima sportovnima pazbama....kdyz je pak stejne pro svoji strelbu nepotrebuje.
Odpovědět