Vojenstvi - SA58 nebo M16? 7,62x39 X 5,56 NATO?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
perdix

Příspěvek od perdix » 04 úno 2006 12:57

Fantan píše:...Ta původní střela pro M-16, kterou odklonilo stéblo trávy, byla nahrazena jinou, na kterou již tyto vlivy působí podstatně méně ...
To s tou střelou jsem teda nepochopil. Podle mě je nestabilita a odchýlení jemnými překážkami problém celé skupiny těchto ráží s průměrem "okolo" 5,6 a ne jenom určitého typu střely.


kozejk

Příspěvek od kozejk » 04 úno 2006 18:57

Pro obyčejného pěšaka je to zbran k nezaplacení.Francouzi,amici,angláni čuměli když jsem jim sapík rozebral do 15 vteřin a za 35 vterin slozil.Na střelnici si nikdo z nich na zbran nestezoval,ba naopak chvalili presnost a spolehlivost,jediné co je prekvapilo byl zdvih hlavne pri strelbe davkou.
Pokud nekdo z vas videl klasiku m16 pro bigoše tak na ni nenajde zadnou taktickou listu nebo jine srackoviny.A jestli se chce semnou nekdo hadat ze nejde trefit figura na 500 metrů,sejdeme se na Boleticich,ja toho dotyčnýho postavim do cílovky,zmeřim mu vzdalenost laserovým dálkomerem a pošlu mu jednu na hrudnik.
jinak bezesporu M16 a jejich klony jsou spickové zbrane a zalezi jen na úcelu použití.
223

Příspěvek od 223 » 04 úno 2006 19:21

perdix píše:
Fantan píše:...Ta původní střela pro M-16, kterou odklonilo stéblo trávy, byla nahrazena jinou, na kterou již tyto vlivy působí podstatně méně ...
To s tou střelou jsem teda nepochopil. Podle mě je nestabilita a odchýlení jemnými překážkami problém celé skupiny těchto ráží s průměrem "okolo" 5,6 a ne jenom určitého typu střely.
Nestabilita .223 není způsobena ráží, každou ráži lze dostatečně stabilizovat vhodným stoupáním vývrtu. U této vojenské střely byla nestabilita po způsobena záměrně konstrukcí střely s těžištěm posunutým dozadu. Důvodem byla snaha o vyšší účinnost v cíli.
Olaf

r.223

Příspěvek od Olaf » 04 úno 2006 21:17

Pořád se motáme dokola. Někdo hodnotí zmíněné ráže, někdo zase kontrukce uvedených zbraní. Dle mého názoru mohou být obě zbraně stejně kvalitní /M16 nemohu posuzovat,jelikož se mi ještě nedostala do ruky/, ale z hlediska použitelnosti/pokud budu vycházet ze stejné kvality zbraní/ bych dal vždy přednost zbrani v ráži 7,62 /např. 308W atd./ Těžší kule hned tak při cvrnknutí o sebemenší překážku nemění směr, tudíž pokud budu střílet v členitém, nepřehledném terénu mám oproti 223 navrch. Pokud budu střílet za ideálních podmínek na střelnici, může to být naopak protože r.223 má také své výhody. Nikdy jsem kulovničku 223 Rem. nevlastnil ale vím od kolegů, že zvěř zasažená třeba ne smrtelně např. na běh v mnoha případech zhasíná šokem, což je dáno rychlostí lehké střely. Takže, nechť si každý převede do vojenství.
Návštěvník

Důležitý faktor

Příspěvek od Návštěvník » 05 úno 2006 07:59

Velkou výhodou M16 je, že lze vyměnit jen hlaveň a závěr a střílet z toho jiné náboje, od 5,56 až do 9 luger. Mezi těmito extrémy je řada velmi zajímavých ráží, které tak můžete střílet stejnou optikou ze stejné zbraně, což je pro sportovního střelce značná výhoda.
Tuto možnost Sa58 nenabízí a nikdy nabízet nebude, proto (a taky se mi víc líbí) bych za sebe volil M16.
perdix

Příspěvek od perdix » 05 úno 2006 11:00

223 píše:
perdix píše:
Fantan píše:...Ta původní střela pro M-16, kterou odklonilo stéblo trávy, byla nahrazena jinou, na kterou již tyto vlivy působí podstatně méně ...
To s tou střelou jsem teda nepochopil. Podle mě je nestabilita a odchýlení jemnými překážkami problém celé skupiny těchto ráží s průměrem "okolo" 5,6 a ne jenom určitého typu střely.
Nestabilita .223 není způsobena ráží, každou ráži lze dostatečně stabilizovat vhodným stoupáním vývrtu. U této vojenské střely byla nestabilita po způsobena záměrně konstrukcí střely s těžištěm posunutým dozadu. Důvodem byla snaha o vyšší účinnost v cíli.
Stejně si myslím, že citlivost na překážky nemůžeš u takové malé ráže nijak ovlivnit střelou. To už by se dávno dělali podobné střely na lovecké účely.
223

Příspěvek od 223 » 05 úno 2006 12:05

perdix píše:
223 píše:
perdix píše: To s tou střelou jsem teda nepochopil. Podle mě je nestabilita a odchýlení jemnými překážkami problém celé skupiny těchto ráží s průměrem "okolo" 5,6 a ne jenom určitého typu střely.
Nestabilita .223 není způsobena ráží, každou ráži lze dostatečně stabilizovat vhodným stoupáním vývrtu. U této vojenské střely byla nestabilita po způsobena záměrně konstrukcí střely s těžištěm posunutým dozadu. Důvodem byla snaha o vyšší účinnost v cíli.
Stejně si myslím, že citlivost na překážky nemůžeš u takové malé ráže nijak ovlivnit střelou. To už by se dávno dělali podobné střely na lovecké účely.
To je právě omyl. Lovecké střelivo můžete udělat prakticky jakékoliv, např. poloplášť různých konstrukcí, ale tyto střely nemůžete "legálně" používat v armádě, mezinárodní dohody vám to zakazují. Protože je možné u malých armádních ráží používat jen celoplášťované střely, musí konstruktér postupovat jinak - snížit stabilitu posunem těžiště a omezením rotace a střelu konstruovat tak "pevnou" aby se snadno rozpadala.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 05 úno 2006 12:29

Len tak mimo na ilustraciu,aj ked len v teoretickej rovine:

Obrázek

Ta vaha hovori za vsetko....
Olaf

r.223

Příspěvek od Olaf » 05 úno 2006 13:20

Bez ohledu na to, kam se u tak drobné střely přesune těžiště, upraví rotace, pořád to bude ovlivňovat jen např. rozpad střely v cíli ,či rychlost střely během letu, nic naplat, je to stále ta samá lehká kulička. Co je platné když dosáhneme upravou těžiště a rotace perfektní rozpad při dopadu na cíl, když postačí malé stébélko trávy / které se v sebelepším puškohledu přehlédne/ a střela se k cíli vůbec nedostane. Čím lehčí střela a vyšší rychlost , tím větší pravděpodobnost odklonění při styku se sebemenší překážkou. U této ráže stačí když je to stéblo i těsně před cílem a prostě mám smůlu. U ráží s těžší střelou a nižší rychlostí k odklonu také dochází ale pokud je překážka těsně před cílem, tak odchylka není již tak velká a cíl ve většině případů ještě zasáhnu, i když třeba ne přesně tak, jak jsem chtěl. Jak jsem se již zmínil v předchozím, r.223 má své výhody, to co uvádím, považuji za největší nevýhodu.
223

Příspěvek od 223 » 05 úno 2006 14:01

O tom není sporu. Je ale třeba rozlišovat a pochopit rozdíl mezi nestabilitou armádní střely (je žádoucí a záměrná) a menší stabilitou lehčí střely terčové proti střele těžší. Pokud mluvíte o puškohledu, jde vám zřejmě o přesnou terčovou nebo loveckou a pak si samozřejmě v dané ráži vyberete vhodnou stabilní a těžkou střelu a ne střelu určenou pro použití v armádě. Vytýkat armádnímu střelivu, že mění směr po průletu křovím (to stéblo trávy je asi nadsázka, i když bambus je taky tráva...) je prostě nesmysl, protože je schválně konstruováno aby se tak chovalo! Stejný nesmysl je tvrdit, že ráží 223, 243 nebo 6,5 není možné přesně střílet na velké vzdálenosti. Je to možné a běžné, jen to chce svoje jako vše co chcete dělat pořádně!
perdix

Příspěvek od perdix » 05 úno 2006 15:32

223 píše:O tom není sporu. Je ale třeba rozlišovat a pochopit rozdíl mezi nestabilitou armádní střely (je žádoucí a záměrná) a menší stabilitou lehčí střely terčové proti střele těžší. Pokud mluvíte o puškohledu, jde vám zřejmě o přesnou terčovou nebo loveckou a pak si samozřejmě v dané ráži vyberete vhodnou stabilní a těžkou střelu a ne střelu určenou pro použití v armádě. Vytýkat armádnímu střelivu, že mění směr po průletu křovím (to stéblo trávy je asi nadsázka, i když bambus je taky tráva...) je prostě nesmysl, protože je schválně konstruováno aby se tak chovalo! Stejný nesmysl je tvrdit, že ráží 223, 243 nebo 6,5 není možné přesně střílet na velké vzdálenosti. Je to možné a běžné, jen to chce svoje jako vše co chcete dělat pořádně!
Stéblo trávy není žádná nadsázka. Stačí ti i lístek stromu a střela z .223, která má 4,2 gramů ti jde úplně do pryč. O používání celoplášťových střel v armádě se bavit nemusíme, to je věc jasná, jenom zkátka nesouhlasím s tím, že ti jakákoliv úprava střely do ráže .223 zajistí větší stabilitu a odolnost proti odchýlení překážkou. Jak už jsem psal, tak pokud by někdo na něco podobného přišel, tak se dávno takové střely laborují do loveckých nábojů, kde je právě ona citlivost na překážku jedním z limitujících faktorů této skupiny malých ráží.
223

Příspěvek od 223 » 05 úno 2006 16:13

Švejk: To vám někdy příjde na člověka taková chvíle, že je na všechno vysvětlování hluchej a slepej....
Olaf

for 223,ale teď ne ráži.

Příspěvek od Olaf » 05 úno 2006 17:27

Nic ve zlém. Ale při nejmenším jako slepý se chováš. Já jsem přece v žádném svém příspěvku, byť náznakem nezpochybnil přesnost menších ráží při terčové střelbě. V tom jsme snad zajedno. A k tomu ,co jsem již psal o snadné změně směru letu již nemám chuť se vracet.
223

Příspěvek od 223 » 05 úno 2006 19:37

Nic ve zlém. Znovu opakuji, že k té tak často uváděné změně směru letu střely po zásahu " stébla trávy" může dojít jen u vojenské munice, která je schválně konstruována jako méně stabilní. U jakékoliv jiné střely 223 je to nesmysl!
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 05 úno 2006 20:52

223 píše:Nic ve zlém. Znovu opakuji, že k té tak často uváděné změně směru letu střely po zásahu " stébla trávy" může dojít jen u vojenské munice, která je schválně konstruována jako méně stabilní. U jakékoliv jiné střely 223 je to nesmysl!
No tak uz som nevydrzal! Strielal si vobec niekedy z .223 v reale? Akakolvek strela vystrelena z Remingtona .223 sa odchyli aj na najmensom steble travy alebo konariku.Mysliet si ze len armadna strela je na to "skonstruovana", je tak hruba neznalost problematiky,ze to ani nie je mozne!

Cele hmotnostne rozpatie striel pouzitelnych v .223 je extremne citlive na vonkajsie vplyvy,ci uz vietor,dazd,alebo pevne prekazky rastlinneho typu.
Tebe sa podla vsetkeho pletie viac veci dokopy-stabilizacia strely,citlivost na externe vplyvy a jej samotna terminalna balistika.
Skus sa najprv s niekym vybrat na strelnicu,a skusit v praxi,co spravi s tymi "tvojimi ostatnymi stabilnymi strelami" zopar stebielok travy,lebo to co pises svedci len o tom,ze si to pravdepodobne este ani nemal v ruke.Nemyslim to a neber si to v zlom,ty len proste nevies o com sa momentalne pise.Olaf a perdix to uz jasnejsie nemohli napisat.
Odpovědět