vliv teploty na optiku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

markr.5
Příspěvky: 432
Registrován: 02 črc 2011 11:43
Bydliště: 50°12'28.444"N, 15°3'19.858"E

vliv teploty na optiku

Příspěvek od markr.5 » 18 kvě 2012 13:14

základám toto téma, na základě dohadů, na kolik způsobí venkovní teplota posun paralaxy, nebo nástřelu u optiky.
takže jsem položil svého milovaného falcona T50 na oltář vědy a můžu s klidným svědomím prohlásit, že u něj NEDOCHÁZÍ při rozmezí teplot od 7st do 59st k ŽÁDNÉMU POSUNU!!
nejdříve na 30 minut do lednice při teplotě 7st, potom šup ven, zaměřit paralaxu pěkně na nějakých 43 metrů, vyfotit a rychle s ním pro změnu do trouby předehřáté na 59st :lol: . půl hodinky zlehka opečeme, nepodléváme, pouze hlídáme, aby se nějakým nedopatřením nezvedla teplota a nedošlo k nechtěnému připálení :D . po uplynutí 30 minut honem rychle zpátky na stolek, zaostřit paralaxu a zjistit, že koleso paralaxy se zastavilo úplně přesně na stejném bodu jako při vyndání z lednice :wink: .
omlouvám se za ne zcela kvalitní fotodokumentaci, ale nějak neumím fotit přes optiku... každopádně, kdyby měl kdokoliv zájem rád předvedu live!
Přílohy
4.teplota v troubě 65-69st.JPG
1. v lednici + 7st.JPG
3. paralaxa 43m.JPG


Uživatelský avatar
markr.5
Příspěvky: 432
Registrován: 02 črc 2011 11:43
Bydliště: 50°12'28.444"N, 15°3'19.858"E

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od markr.5 » 18 kvě 2012 13:16

pokračování :wink:
Přílohy
5.trouba.JPG
6. paralaxa po troubě 43m.JPG
7. paralaxa po troubě 43m.JPG
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 18 kvě 2012 15:10

V troubě ovšem puškohled prohříváš rovnoměrně. Venku Ti na něj typicky bude pražit Slunce jen z jedné strany.

Já sice doufám, že konstruktéři nejsou idioti a při návrhu puškohledů se s těmito věcmi počítá, nicméně při zvrhlosti dnešní doby by mne zase tak moc nepřekvapilo, kdyby se to při katování kostů trochu ošidilo.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
markr.5
Příspěvky: 432
Registrován: 02 črc 2011 11:43
Bydliště: 50°12'28.444"N, 15°3'19.858"E

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od markr.5 » 18 kvě 2012 15:28

tušil jsem, že se někdo bude šťourat v troubě a ve sluníčku, já v tom sice tak dalekej rozdíl nevidím, ale budiž... no nic, počkám tedy ještě na sluníčko
radlukaj
Příspěvky: 324
Registrován: 09 kvě 2009 09:11
Bydliště: Praha

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od radlukaj » 18 kvě 2012 15:49

Pokud budes vařit Steyra? :)
CR HFT Team 2012&2013&2014
Steyr a USO
Uživatelský avatar
markr.5
Příspěvky: 432
Registrován: 02 črc 2011 11:43
Bydliště: 50°12'28.444"N, 15°3'19.858"E

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od markr.5 » 18 kvě 2012 16:10

mazlík se mi do trouby nevejde, leda bych ho strčil do udírny :D . ale o něm vím, že při různých teplotách střílí jinak, to netřeba zkoušet :wink:
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od kesi » 18 kvě 2012 17:19

Nepředpokládám, že by vliv teploty mohl mít až takové následky, že by nějak zásadně mohl ovlivnit nastavení paralaxy, kříž (ať už je ve skle či jako "drát"), tedy zkráceně řečeno natolik ovlivnit konstrukci puškohledu, aby měla za následek čitelnou změnu nástřelu popř. rozdílný odhad vzdálenosti pro vzduchovkáře do 50 m. Zkrátka se domnívám, že pokud by to byla nějak zásadní informace, jistě bych se o tom někde už dočetl.

Nebudu ale teď nic hledat, raději jsem se zeptal na názor Koshkina (ještě by mě zajímal názor Shivy, ale nebudu ho otravovat).
ILya Koshkin píše, že vliv na přesnost bude minimální, blíže to bohužel nespecifikoval. Dále píše: paralaxa a nastavení zaostření (jako konstrukce) se může trochu změnit, ale u správně navržených puškohledů budou tyto změny opět minimální.
(Dotaz zněl, jaký má extrémní změna teploty (-10 až +50°C) vliv na konstrukci puškohledu, potažmo tedy na změnu nástřelu, či změny v nastavení paralaxy).

Možná, že u jmenovaného Schmidt & Benderu se bude jednat o nějakou "zvláštnost" v konstrukci, která potom tu větší náchylnost umožňuje.
Naposledy upravil(a) kesi dne 18 kvě 2012 17:24, celkem upraveno 1 x.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
ivco
Příspěvky: 588
Registrován: 14 bře 2009 11:29
Bydliště: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od ivco » 18 kvě 2012 17:24

zaujímavý pokus. extrémny. :D
to slnko neber tak doslovne ako ti píše kolega ved na súťaži si to väčšina strelcov vždy trochu kryje pred slnkom.
a trať býva všelikde aj pod stromami a aj v zákrutách tak sa to tiež pomerne rovnomerne zahrieva.

tak píšeš že Steyr ti mení nástrel viac vplyvom tepoty ako puškohlad?
máš len taký dojem? alebo si to tiež overoval.?
čo presne to podla teba spôsobuje?
súčastnosť: Steyr LG 110 HP, Hawke Sidewinder 8-32x56, strelivo JSB.
minulosť: AirArms Pro Sport 4,5. MTC Viper 10x44.
Uživatelský avatar
markr.5
Příspěvky: 432
Registrován: 02 črc 2011 11:43
Bydliště: 50°12'28.444"N, 15°3'19.858"E

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od markr.5 » 18 kvě 2012 17:40

to ivco, kesi: konečně někdo rozumný :wink: . kdyby si Tomayo vymyslel hned na začátku rozumnější výmluvu, třeba že se mu nástřel pohnul při transportu, když najel v Maďarsku na kočičí hlavu, tak to beru a k žádným takovým hádkám by zde nedošlo. nemůžu za to, že místo toho, aby uznal, že se netrefil, že mu to prostě nešlo, tak to začne svádět na big nikko ( který si to nezaslouží ) a na sluníčko a psát kraviny :lol:
jinak u toho Steyra mám vyzkoušeno, že při přechodu z pokojové teploty do -10st jsem musel na 30 m nadsazovat zhruba 0,5 dotu. ale bylo mi řečeno, že toto platí u většiny větrovek, neboť při teplotách pod bodem mrazu je prý jiná rozpínavost vzduchu a tím klesá úsťová rychlost, či co.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 42
Registrován: 15 dub 2011 14:29

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Jirka Z. » 18 kvě 2012 18:17

no nemůžu tvdit, že Tomášovi se posunul nástřel skutečně o 10 kliků nebo kolik píše, ale pravda je, že paralaxu jsem cejchoval v zimě a minulý týden jsem musel dělat novou stupnici. Nesedělo mi měření na 40-50 metrech.... Čili ten puškohled pracovat musí...
AA Evo2 MkIV, NSD 10-50
Uživatelský avatar
Tomayo
Příspěvky: 1405
Registrován: 07 kvě 2011 00:03
Bydliště: Mars

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Tomayo » 18 kvě 2012 20:33

tak cely den jsem se ovladal abych sem nic nepsal, ale martine nezlob se na me, pises strasny chujoviny. Jestli si dobre cetl, tak transportem to nebylo, protoze jsem pusku nastreloval tesne pred zavodem a to na primem slunicku a odchazel jako posledni s Palem.

dalsi vec je, tim v zadnem pripade neomlouvam svuj vysledek(prvni den bylo temer idealni pocasi a druhy den silny vitr,dest,optika vecne zamtena nebo na ni kapky atd a presto jsem nastrilel lepsi vysledek jak prvni den....neni to divny?) daval jsem to sem jako svou zkusenost (podotykam, ze se mi to stalo poprve a koukal jsem na to jak z jara) Ale hlavne jsem to sem nedalval abych se tu s tebou hadal...nechapes zakladni principy jako je roztaznost materialu notabene ruznych. Sam pises, ze ti steyr v zime strili jinak no a proc asi? Jako ze hlinik, nerez, atd nepracuje? oboji to jsou mechanizmy na ktere ma teplota vliv(napr v regulator, pruzinky , tesneni, atd). No a jsi si jisty, ze na tech zavodech jak se ti to stalo to nemohlo byt optikou???? Ze to bylo puskou? Ja myslim, ze obojim, kdyz to vezmu kolem a kolem. A vlaste si si sam odpovedel :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Takze se nad ti zamysli prosimte. Tohle mi prislo vcera od cloveka, ktery big nikko pouziva uz roky .....Co se týka Nika Big, máš úplnou pravdu, ten kluk tam mluví z neznalosti. Mám NSD tři a je to tak jak píšeš. Dalsi sz byli podobneho razu,ale taky co jsme si udelali, ze se do me vsude jebes. Jezdime spolu strilet a misto toho aby si mi napsal sz nebo zavolal, tak tu zakladas vlakna jak Kuba. Otevri si stanek a rozdavej odznaky - neposlouchejte Tomaya nebo si vymysli podobnou chujovinu :( . Uz jednou jsem ti psal, at se na to napadani me vyse..s, ze proc to delas. Trosku se nad tim zamysli.

Puskohled sis skoro upekl jen aby si ze me udelal vola, ale nastrel si nezkusil :lol: :roll: Ja ti fakt nerozumim.

Tyhle fotky te snad presvedci
Přílohy
DSCN2280.jpg
DSCN2277.jpg
Daystate Grand Prix - Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MD + Bushnell 3200 10x40
KalibrGun Cricket .22 - Delta Titanium 6-24x42

http://www.youtube.com/watch?v=8-ejyHzz3XE
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od kesi » 18 kvě 2012 20:39

Jirka Z. píše:no nemůžu tvdit, že Tomášovi se posunul nástřel skutečně o 10 kliků nebo kolik píše, ale pravda je, že paralaxu jsem cejchoval v zimě a minulý týden jsem musel dělat novou stupnici. Nesedělo mi měření na 40-50 metrech.... Čili ten puškohled pracovat musí...
Tak paralaxa je optický jev, čili možná došlo ke změně i vlivem odlišných světelných podmínek nebo výraznější změnou teploty vzduchu (nikoli s ohledem na změny v konstrukci).
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Tomayo
Příspěvky: 1405
Registrován: 07 kvě 2011 00:03
Bydliště: Mars

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Tomayo » 18 kvě 2012 20:57

KESI ! prosimte podivej se na obrazen nad tvym prizpevkem a ty modra, zelena a cervena cisla(stupnice) neni to jestli sviti slunicko nebo je zatazeno ale to kolik je stupnu !!!!!!!!!!!!!! o techto rozdilech se bavime, jinak ano paralaxa je opticky jev to mas pravdu

jo a jestli si dobre pamatuju tak Ivco oproti sobote take upravoval o 5 kliku a to ma steyr
Daystate Grand Prix - Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MD + Bushnell 3200 10x40
KalibrGun Cricket .22 - Delta Titanium 6-24x42

http://www.youtube.com/watch?v=8-ejyHzz3XE
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od kesi » 18 kvě 2012 21:28

Ale já na Tvůj příspěvek nereagoval! :shock: Jen jsem uváděl možné vysvětlení k tomu, co napsal Jirka Z. :wink:

Ke Schmidt & Benederu jsem se již vyjádřil v prvním příspěvku, lépe si to vysvětlit neumím.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Tomayo
Příspěvky: 1405
Registrován: 07 kvě 2011 00:03
Bydliště: Mars

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Tomayo » 18 kvě 2012 22:02

on mel ale uplne ten stejny problem s paralaxou jako ja? ze by nahoda?

a on ti na to reagovat nebude - nema na to nervy :)
Daystate Grand Prix - Nikko Stirling Diamond 10-50x60 MD + Bushnell 3200 10x40
KalibrGun Cricket .22 - Delta Titanium 6-24x42

http://www.youtube.com/watch?v=8-ejyHzz3XE
Odpovědět