vliv teploty na optiku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od onevan74 » 12 srp 2012 23:52

No podle mě, ten horkej vzduch se vznáší (tetelí) nad terénem (povrchem). A když fouká vítr zprava nebo zleva tak posouvá obraz (v horkým vzduchu) vpravo nebo vlevo. A to podle toho jak rychle fouká a jaký je vedro :-))) A na tohle vzorec v balistickejch programech ještě neni :-)))


Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od kesi » 13 srp 2012 02:51

Ano, dá se podle toho dokonce předpovídat i síla větru: http://www.gun-club.net/index.php?optio ... &id=page48

Pro pušky existují dva léky, počkat na chladnější počasí nebo používat malé zvětšení. Pevné zvětšení mají teoreticky výhodu v menším počtu optických členů.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Grinch » 13 srp 2012 06:16

Že bychom se konečně poprvé dostávali k relevantním příspěvkům? :mrgreen:

Oba máte pravdu - u větrovek je ten problém, že střílí na moc krátkou vzdálenost, tak byť je jejich střelba ovlivněna mirage, tak na těch pár metrech se nedá tak snad odhalit jako na dlouhé vzdálenosti.

Tam jak postnul Kesi, tak je i více zajímavých článků - díky pročtu také pro rozšíření si obzorů.

Nejjednodušší je doopravdy zaostřit obraz někam na 50-75% vzdálenosti, kterou střílíte a potom se podívat na terč, co dělá. Jev je znatelný více pro delší vzdálenosti (tetelí se tam větší masa vzduchu), ale i na krátké může být znát posun obrazu.

Kam fouká anebo kam se tetelí, tak tam se posouvá obraz. Je to jako koukat do vody z břehu na rybu - vypadá těsně pod hladinou, ale je daleko hlouběji...

Martin
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
chramst
Příspěvky: 427
Registrován: 11 úno 2007 16:05
Bydliště: KYJOV

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od chramst » 13 srp 2012 14:13

Nesmí se zapomenout na starý dobrý zákon(Hůl do vody vložená-jeví se jak zlomená)
A se vzduchem je to to samé :)
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od onevan74 » 13 srp 2012 15:30

Jo jo je to alchymie :-)
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Grinch » 13 srp 2012 17:09

jenomže o tom to střílení je... přijde mi, že spousta lidí, co sem píše, předpokládá, ba co předpokládá, tak požaduje aby jimi koupená zbraň trefovala na flek...

Ale to, že to ještě musí doplnit o něco v hlavě, tak to jim docela uniká... ani se sebelepší zbraní nikdy netrefíte to, co máte, pokud nebudete vědět, jak trefit, proč trefit a kam trefit...

O znalostech konstrukce, principů, odhadů a "čtení" se tady dá občas silně polemizovat .. a to je škoda, nemyslíte?

Ale zas chápu, že pak už to nemusí být "koníček" ... anebo to "koníček" teprve začíná být??? :mrgreen:

Nic ve zlým, má to být zábava, ale je nutný o jádru pudla něco vědět a zajímat se o to...

Martin
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Sheerif
Příspěvky: 133
Registrován: 20 říj 2009 10:53

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Sheerif » 24 srp 2012 19:39

Ahoj jen náhodně jsem zabrousil na toto vlákno.Má zkušenost-střílím někdy BR se Sightronem 8-32x a faktem je,že na některé střelnici ve vysokých teplotách/a hlavně jsou to střelnice,kde je navezena dnes již pod trávou škvára/se i zde projevuje miráž a silně zahřátý vzduch se tetelí.Celkem dobré je koupit si k zašroubování do přední části puškohledu fotografický polarizační filtr,který je i seřizovatelný proti odrazům.Samozřejmně je dobré ho použít,když jsou terče sluncem osvětleny.Pokud nejsou terče osvětleny,je poněkud tmavší zamiřování.S polarizačním filtrem zamiřujete přesněji-miráž to eliminuje.
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Grinch » 24 srp 2012 19:45

Ahoj,
o využití polarizačních filtrů a i jiných filtrů jsem již taky uvažoval - problém je chytit ten správný, který ti sedne do rozměru závitu a objektivu.

Polarizáky na BR (berme cirkulační, otočné) využít jde, ale shledal jsem, že například pro mne jako střelce taktické malorážky je to nevyužitelné:( Nemohu si dovolit každou položku přenastavovat filtr tak, jak se to právě na ni hodí. takže jsem "alespoň" vykoumal využití UV filtru - ten zas alespoň částečně potlačuje "mlíko" vzniklé světelnými podmínkami za vlhka a pološera a krapet čistí obraz od mlhoviny, plus ještě jako i u fotoaparátů chrání optiku...
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Warthog » 25 srp 2012 11:16

Jen poznámka - na střílení je lepší polarisační filtr lineární. Otočný je samozřejmě taky, to označení nemá s otočností nic společného.

„Circular polarizer“ je opticky o něco méně kvalitní, dražší a používá se při fotografování proto, že s ním, na rozdíl od lineárního, funguje automatické zaostřování.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
Grinch
Příspěvky: 1246
Registrován: 17 led 2009 08:51
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Grinch » 25 srp 2012 11:51

Díky za upřesnění!
Kurzy GTac.cz - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Taklishima
Příspěvky: 8
Registrován: 02 říj 2012 08:55

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Taklishima » 20 říj 2012 20:38

Vzduchovky - Hatsan44 PCP sem dnes na str 152 uložil obr. vliv sluníčka. Nebylo tetelení - střílel sem pod stronmy na zahradě. Jen svítilo sluníčko na pušku zprava a zezadu. Od větrovky vytažené z dílny začali zásahy klesat cca o 7,5 cm na 45 metrech a rychlost byla pořád stejná !! Výstřely asi po 1 minutě. Používám Hawke 6-24x. Ten rozdíl sem nečekal.
mmoobbyy
Příspěvky: 98
Registrován: 06 bře 2012 19:09
Bydliště: Liberecko
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od mmoobbyy » 20 říj 2012 21:43

Totéž jsem postoval já. Pravda, v tomto vlákně trochu OFT, ale víceméně to s tím asi souvisí. Opět se mi to stalo ve Stárkově, kdy mi zprava zezadu svítilo do optiky a dvě jednoduché sklopky, které jsem den před tím pod mrakem složil, jsem jenom cinknul. V žádném případě se nejednalo o mirage a podobné efekty, cíle byly ve stínu v lese. Podobnou situaci jsem zažil na nočních střelbách, když mi připadalo, že nějak "blbě" koukám, a kluci mi nechtíc svítili ze zadu do optiky. Zatím se mi to nepovedlo znovu navodit, uvažoval sem o očnici, ale jasno v tom udělá i kšiltovka. Vzhledem k ročnímu období asi až na přesrok...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Kubajzz » 21 říj 2012 00:00

Já jsem ve fázi testování. Nějak se mi v poslední době stávalo, že mi puška měnila nástřel podivným způsobem. Například ve Stárkově jsem v neděli ráno vystřelil pár ran a šlo to nahoru, tak jsem doklikal a za dvě hodiny těsně před závodem jsem dal nějakou tu kontrolní ránu a zjistil jsem, že se to vrátilo přesně zpátky, kde to bylo předešlý den. To samé se mi stalo na ME v Krakově, prostě divné. Když jsem nad tím přemýšlel, podezření padlo na kombinaci hliníkové pušky a hliníkového puškohledu připojeného k pušce přes jednodílnou ocelovou montáž a tudíž rozdílnou teplotní roztažnost dvou různých kovů. Vyměnil jsem montáž za dvojdílnou Sport Match a dneska se mi zdálo všechno v nejlepším pořádku - dokliknul jsem akorát vítr, který jsem korigoval minule v Břežanech. Takže nechci předjímat, ale zatím to vypadá na dobré cestě.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 2168
Registrován: 30 říj 2011 11:50
Bydliště: v pekle!

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od Hellboy » 21 říj 2012 00:29

Když tak nad tím přemýšlím asi jsem ten jev pozoroval u sebe taky
Minulý týden u aleše vše ok dobrý a dnes bohužel až po závodě jsem zjistil že mi to taky chodí nějak nahoru
Což jsem nechápal přitom ráno jsem dal pár ram ze sedu a vypadalo to ok ale sed není ze stolu a člověk tolik
Nepozná ... tak nevím a konzistentně to střílí to jsem taky minulý týden kontroloval
Tak já nevím
od ted prosim osloveni kníže pekel :-)
...kdyz jednou pohar pretece....aneb kdyz nemusim tak nechci
...tak to jsem ja ... https://www.youtube.com/watch?v=CZdiGRlRerw
doveda
Příspěvky: 521
Registrován: 09 lis 2010 20:45
Bydliště: Klatovy

Re: vliv teploty na optiku

Příspěvek od doveda » 21 říj 2012 08:16

Můžou tady být dva jevy:
-rozdílný materiál optika,montáž a rybina
-nebo působení světla
Nastřeloval jsem před Milovicema za slunečného počasí,puška i terč ve stínu,nástřel na střed.Pokud terč přendám na slunce stěhuje se nástřel stranou ve směru svitu slunce.Včera v Milovicích (mlha a 13°C,nehnul se ani lístek)jsem 2x kliknul stranově oproti nástřelu za cca 20°C slunečné počasí,stříleno ve stínu,boční větřík.To jsem vypozoroval i u optik kolegů,jen se to liší značka od značky.Kolega vyměnil optiku za jinou(Hawke jako moje) a jev se téměř vytratil.
Takže kvalita čoček bude mít největší vliv na tuto hru světel,zajímaly by mě postřehy jiných s optikama nad 10tKč,ty levnější vím jak se chovají.
Co takhle BE tactical,Meopta,Sightron....
LP 300
LG 300 HFT
LG 300 ISSF
Odpovědět