vse o malorazkach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 13 dub 2008 08:09

Už se těším na sobotní šílenství. Jedna položka těžší jak druhá. Odpočineme si jen na Smiles krom očí. Včera jsem trénoval sirky ale s větrovkou na 30m. Je to stejně přesná střelba ja s malorážkou / R50/ na 50m, jen ten náboj je menší :) Dnes jdeme se slečnou Irmou zkoušet nové ,opancéřované držáky sirek. Ve středu sem, respektive do Malorážné odstřelovačky, dám foto nových, zpevněných držáků.


Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

MC12

Příspěvek od spider74 » 14 dub 2008 22:31

Mám malinký problémek a prosím o radu. Koupil jsem si dneska MC12 a nemůžu zaboha přijít na to jak vypustit úderník a nezprasit ho boucháním naprázdno. Kvůli toho napínáčku nejde použít běžný postup jako u ZKM (tj.držet spoušť a zároveň zasunout páku závěru). Zatím to řeším tak že jak dostřílím tak tam strčím prázdnou hilznu a pak cvaknu naprázdno......ale to je řešení na draka.

Prosím o radu. Poslal jsem pár SZ ale zatím nic. Takže každá rada dobrá. Díííky :cry: :cry:
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 15 dub 2008 07:27

Vždycky jsme to řešili tak, že jsme tam nechávali nábojnici, případně tam nábojnici strčili - tak, jak to děláš ty. Je to jedna z mála nectností (pokud si vzpomínám) tohoto systému. Na druhou stranu je to ideální záležitost pro "sušení" - natáhnout štechr a nasucho odpálit aniž bys natahoval závěr a mlátil úderníkem do nábojnice.
Jo a ještě jsem si vzpomněl - vždyť ten závěr lze povolit v ruce - podržíš ho za přední část a otočíš klikou. Myslím, že podobně se i rozebíral. Už je to ale dlouho, co jsem emcéčko měl v ruce tak, abych musel řešit tyhle věci.
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

MC12

Příspěvek od spider74 » 15 dub 2008 09:27

Problém je že potom nejde zastrčit zpátky ........respektive opačný postup pootočení v ruce se musí potom provést za pomocí zatlačení šroubováku a dost značné síly...........ruská speciality-když něco někam nejde použíjte větší sílu :lol:

Jinak spoušť jde opravdu na fouknutí a závěr vypadá jako z ráže .50, ale budu muset trochu posilovat abych to celé unesl :wink:

Trochu mě jenom zarazilo, že zatímco u ZKM jdou všechny vytěráky v hlavni docela ztěžka a natěsno tak u té MC12 hlavní doslova proletěli. Při té solidnosti hlavně jsem nepředpokládal nějaké markantní opotřebení ví někdo v čem je problém ???

(jinak vnější průměr hlavně je po celé délce 25 mm :shock: což navozuje dojem extra solidnosti a hlavně to vypadá jako plnokrevná terčovnice a né malorážka-prostě malé dělo :lol: :lol: :lol: )
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 15 dub 2008 10:54

Co se týká průměru vývrtu, asi nejspolehlivější informace má Qwer - občas sem chodí. Zavolám mu, aby se k tomu vyjádřil. Jinak hlaveň má průměr 25 mm mj. z toho důvodu, že stejný polotovar se používal pro hlavně na MC 13, což je, jak známo, velkorážní terčovnice pro náboj 7,62x54R. No a s tím posilováním to je do jisté míry nutnost - moje upravená Suhl 150 má v plném vybavení 7,6 kg a Hämmerli v originální pažbě s dioptrem má prakticky rovných 8 kg. Ne nadarmo je váhový limit u libovolné malorážky stanoven na 8 kg - prakticky všechny olympijské zbraně se mu hodně blíží. Asi není nutné zvedat těžká závaží, ale spíš provádět vytrvalostní a statická cvičení s relativně malou zátěží, protože při správně zaujaté poloze je hmotnost zbraně převážně držena kostrou a vazy, přičemž svaly se do držení zapojují minimálně. Ony totiž svaly při aktivní práci způsobují nežádoucí vibrace. Proto je cílem správně postavené polohy omezení činnosti svalů. Existuje speciální sestava cviků pro střelce jednak pro posilování svalů které nelze z činnosti při střelbě vyřadit, dále je nemírně důležité rehabilitační cvičení. Pro střelce střílející standard nebo VzPu vstoje je navíc nutné provádět cviky na zlepšení stability resp. pro aktivaci vestibulárního ústrojí. Jo, střelba není jen o tom namířit a zmáčknout...
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

MC12

Příspěvek od spider74 » 15 dub 2008 11:07

Pak mi dej teda vědět ohledně toho vývrtu, budu moc vděčnej díky :wink:
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Příspěvek od qwer » 15 dub 2008 18:01

Zdar! Závěr u MC-12 zavírám asi takto: nejprve namáčknu napínáček, kliku závěru sklopím do 1/3 až 1/2 stále ji přidržuji levou rukou, spustím, brzdím chod kliky až do spodní pozice. K tomu vývrtu: doporučuji vyjmout střelu (spíš několik střel) a tu protlačovat vývrtem, při tom se snažit o rovnoměrný pohyb. Citem by jsi měl poznat zda je v laufu nějaký problém např. vydutí. Střely pak můžeš proměřit a porovnávat se střelami z jiných malorážek. Moje MC má o pár setin těsnější vývrt než malorážky Anschutz. Tím neříkám že je něco lepší nebo horší. Je jasné, že je nutné pro každou zbraň hledat optimální střelivo. Pro tento kus MC-12 vyhovují nejlépe náboje Lapua , od sypaček přez Mastery až po Dominátory/Midasy. Nemá smysl do toho cpát Tenexy nebo R-50.
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

MC12

Příspěvek od spider74 » 15 dub 2008 18:34

Díky moc vyzkouším........... :wink:

........mě jenom trochu zarazilo že vytěráky které my šli natěsno v ZKM-ce šli v MC úplně zlehka , jak je to u tebe když to srovnáš s jinou malorajdou ?
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Příspěvek od qwer » 15 dub 2008 22:24

Jak jsem již psal, rozdíl ve vývrtech malorážek byl jen několik setin, rozdíl při protahování vytěrákem není znát. Lauf nemá žádnou vadu, nic nikde nevázne a ani nemám pocit volného průchodu. Také záleží čím hlaveň protahuješ, co je na konci vytěráku, zda se jedná o kartáček nebo hadřík apod. Zjištění na základě protažení vytěrákem při čištění bych nepřikládal takovou váhu. Důležité je protažení střely, víceméně to nahrazuje kalibr. Doporučil bych Ti nejprve dokonale vyčistit vývrt, zbavit ho všech usazenin a od toho pak začít další bádání.
Uživatelský avatar
spider74
Příspěvky: 602
Registrován: 02 čer 2007 18:05

MC12

Příspěvek od spider74 » 16 dub 2008 07:58

OK....... :wink: .....po dovolené se na to vrhnu.
NEVER RUN AWAY FROM SNIPER, YOU WILL ONLY DIE TIRED
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 16 dub 2008 14:08

Tak dnes přišla ta montáž na tu ZKM 452 Silhoutte jak jsem tady psal,že si ji koupím..
http://www.jgstrade.com/scripts/podrobnosti.php?IDZ=922

A tady jsou moje fotky:
http://img181.imageshack.us/my.php?image=ggf001cp0.jpg
http://img187.imageshack.us/my.php?image=ggf004vl2.jpg
Jinak na puškohledu hezky drží,bohužel ještě nemám zbran,protože ještě není zbroják zhotoven takže ještě si chvíli počkám..Ale aspon už mám nejhorší z krku.. :wink:
cerberus
Příspěvky: 97
Registrován: 29 kvě 2006 19:47

montáž

Příspěvek od cerberus » 16 dub 2008 19:37

Kdo chce tak tyto mám doma na prodej http://www.jgstrade.com/scripts/podrobnosti.php?IDZ=925
Zapy
Příspěvky: 354
Registrován: 14 kvě 2006 12:23

Příspěvek od Zapy » 18 dub 2008 08:53

To petin00: Tady na fotce mám ty svoje montáže z kozapu..
Ale stále je to jen na 451 s gamo 4*32.. Ovšem díky té optice (delta titanium) zvažuju 453 American/Varmint (to ješte není rozhodnuto)...
Přílohy
P1070843.JPG
-- Life is pain --
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 18 dub 2008 10:12

co se tyce tzv. Slugging the barrel. protlacovani oloveneho projektilu hlavni.
Nema cenu opakovat stale dokola to, ze pro kazdou malorazku je potreba najit to spravne strelivo. nejen vyrobce a typ ale pro presne strileni dokonce i sarzi. rozdily mezi sarzemi (kdyz dojde a neni k sehnani) se resi tzv. tunery. To je proste fakt a kazdy kdo chce strilet presneji to musi akceptovat.
Slugging hlavni se dela z nekolika duvodu.
1. vyduti hlavne
2. najdeni nejuzsiho mista vyvrtu
3. jak moc je vyvrt kruhovy

bod 1. je jasny a nepotrebuje vysvetelni.

bod 2. nejuzsi misto vyvrtu ma byt usti. takze pri tomto procesu musime delat nekolik mereni a to opakovane. jedno mereni beru jako prumer z nekolika mereni. Je jasne ze bez kvalitniho mikrometru se neobejdu.
A. jedno mereni musim delat od komory max do 2" (5cm) samozrejme ze kdyz citim jiz po kratsi vzdalenosti jde protlacovani lehceji, tak uz dale netlacim, slag vytlacim ven a zmerim.
B. totez delam od usti hlavne.
C. posledni mereni delam od komory po cele delce vyvrtu.

Namerene hodnoty porovnavam.
Pokud nastane bod 1. hlaven vymenim, nebo jako spravny Cech, prodam, nejlepe kamaradovi.
v bode 2. pokud neni nejuzsi misto hlavne v usti, tak necham hlaven zkratit v nejuzsim miste. Pokud to nejde (kratka hlaven), tak bud pouziji pro to, cim vetsina vlastniku omlouva kupovani levneho streliva a levne optiky a to je pro sranda strileni, jen tak. nebo opet prodam.

bod 3. ovalita/"kruhovitost".
je jasne ze cim vice je vyvrt pravidelnejsi, tim pravidelnejsi bude strela po opusteni hlavne. cim pravidelnejsi strela tim lepsi balisticke vlastnosti.

Prekvapive je dulezity i pomer hloubky drazek a jejcih sirka. Jeden z nejoptimalnejsich ma Suhl (tim myslim starou vyrobu).
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 18 dub 2008 12:52

To Zapy:Jo rozhodně běž do té 453 Varmint je to taky moc pěkná zbran.
Ta Delta je dobrá (za ty prachy) je to to nejlepší co se dá koupit :wink:
Odpovědět