Co je to myslivecka straz?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 lis 2005 14:54

Sory za OT, ale co je to ta Myslivecká stráž?
To jsou nějací dobrovolníci nebo je to nějaká ozbrojená složka?
Není mi to moc jasné.


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 lis 2005 15:06

Kubajzz píše:Sory za OT, ale co je to ta Myslivecká stráž?
To jsou nějací dobrovolníci nebo je to nějaká ozbrojená složka?
Není mi to moc jasné.
V soucasne dobe se jedna o uzivatelem honitby ustanovenou osobu, ktera dohlizi na dodrzovani zakona.

Pozor! Ma statut verejneho cinitele.

Presne zneni si muzete precist v zakone 449/2001 Sb.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 lis 2005 15:43

Tak jsem si to přečet a připadá mi to docela přehnané.
Hlavně to střílení psů 200m od plotu. Nebylo to dřív, že myslivec nemohl zastřelit psa, pokud měl obojek?
No, a taky to kontrolování auta si myslím, že už je moc - vzhledem k tomu, že honitba může být kdekoliv. Kdyby mě chtěli kontrolovat nějací chlapi s puškama, tak já bych jim rozhodně nezastavil.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 lis 2005 15:48

Kubajzz píše: No, a taky to kontrolování auta si myslím, že už je moc - vzhledem k tomu, že honitba může být kdekoliv. Kdyby mě chtěli kontrolovat nějací chlapi s puškama, tak já bych jim rozhodně nezastavil.
Tak bys je prejel? Utok na verejneho cinitele?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 lis 2005 16:05

:lol: :lol: No, kdyby mi skočil pod auto...

No, ale vážně. Nechápu jak mě chtějí zastavovat. Mají vůbec plácačku?
Nebo jinak. Jak je z jedoucího auta poznám? Viděl bych nějaké chlapy v maskáčích s flintama v ruce na cestě v lese. Ty bys zastavil?

Bych se nedivil, kdyby po nich nějaký místní kovboj vystřelil.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 lis 2005 16:15

Kubajzz píše::lol: :lol: No, kdyby mi skočil pod auto...

No, ale vážně. Nechápu jak mě chtějí zastavovat. Mají vůbec plácačku?
Nebo jinak. Jak je z jedoucího auta poznám? Viděl bych nějaké chlapy v maskáčích s flintama v ruce na cestě v lese. Ty bys zastavil?

Bych se nedivil, kdyby po nich nějaký místní kovboj vystřelil.
Nezen to do extremu. Myslivecka straz by te nanejvys zastavila na lesni ci polni ceste. Placacku jiste nemaji. Ale postavi se pred auto a naznaci ze mas zastavit.

Ja sam jsem to tam take jiz udelal :-) a to NEjsem myslivecka straz. Ale na to abych se ridice skodovky co jede po polni ceste od lesa v 5:30 rano zeptal co tam delal... jsem chut opravdu mel. Samozrejme ve vsi slusnosti :-) "Hele... cos tam delal?" ..." noo... p p prece brambory na poli" (vzadu prives s pytlama nakradenych brambor) "Jo tak to jo.. tak jed". Hold vesnice.

:-D
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 lis 2005 16:46

No, já bych to nepodceňoval.
Vzpomínám si na případ před asi 10-ti lety, když někde údajně jezdili pytláci v červeném autě. No a myslivci viděli jet po cestě červené auto a zastřelili úplně nevinného chlapa co jel s rodinou z návštěvy příbuzných.

Takže si myslím, že vzhledem k tomu, že teď mají jakous takous oporu v zákoně, že můžou kontrolovat auta, tak těch případů může přibývat.

Aby bylo jasno, nemám nic proti zastavování aut policií, která je uniformovaná a je k tomu vycvičena a školena (a to nemluvím o psychologických testech), ale aby mě na chatě zastavovali nějací vidláci s brokovnicema a lezli mi do kufru, k tomu mám odpor.
Pamatuji si za komančů tzv. Pomocníky VB a řekl bych, že tohle bude podobný typ lidí.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 28 lis 2005 17:39

Kubajzz píše:No, já bych to nepodceňoval.
Vzpomínám si na případ před asi 10-ti lety, když někde údajně jezdili pytláci v červeném autě. No a myslivci viděli jet po cestě červené auto a zastřelili úplně nevinného chlapa co jel s rodinou z návštěvy příbuzných.

Takže si myslím, že vzhledem k tomu, že teď mají jakous takous oporu v zákoně, že můžou kontrolovat auta, tak těch případů může přibývat.

Aby bylo jasno, nemám nic proti zastavování aut policií, která je uniformovaná a je k tomu vycvičena a školena (a to nemluvím o psychologických testech), ale aby mě na chatě zastavovali nějací vidláci s brokovnicema a lezli mi do kufru, k tomu mám odpor.
Pamatuji si za komančů tzv. Pomocníky VB a řekl bych, že tohle bude podobný typ lidí.
Chapu, taky by mi to vadilo. Ale kdyz jedu po lesni ci polni ceste, tedy pravdepodobne "v reviru" musim s tim hold pocitat.

Pripadu bylo... a ruznych... jak z jedne tak z druhe strany.

"Pomocniky VB" si ted staro-nove zavedli v SR ... neco jsem zaslechl v TV ...

Myslivecka straz ale nekontroluje jen lidi co s myslivosti nemaji nic spolecneho... ma zejmena kontrolovat i samotne lovce!

Prakticky sedi ale clen myslivecke straze spis doma na zadku... nez aby nekde poletoval v noci po reviru. Soudim alespon podle nasi honidby. Tam poletuju jenom ja :-/
Návštěvník

Co dělat

Příspěvek od Návštěvník » 29 lis 2005 04:23

Kubajzz píše:No, ale vážně. Nechápu jak mě chtějí zastavovat. Mají vůbec plácačku?:-D
Jak píše Andy, je to banda dobrovolníků, co se přihlásili k tomu, že budou zastavovat cizí auta na pozemku, který myslivcům nepatří, jen jim vlastník umožnil mít tam honitbu. Myslivci si prolobovali statut veřejného činitele, stejně jako si prolobovali nevyžadování nákupních povolení na zbraně s délkou hlavně nad 60 cm. Já se na ně nezlobím. Slušný člověk, který se ničeho nebojí, jim v lese zastaví.
Pokud se bojíš nebo chceš zjistit, co se stane, popř. jim cíleně uškodit, prostě nezastavíš. Pokud na tebe vystřelí, budou těžko dokazovat, že sis jejich výzvy k zastavení všiml nebo že ti bylo jasné, že jsou to skutečně myslivci a ne právě pytláci, kterých je les plný (někde jsi to slyšel, dokonce jako důvod zřízení jakési myslivecké stráže). Když na tebe vystřelí a netrefí tě, ale jen auto, budou mít plné kalhoty vysvětlování, proč střílet museli, nejspíš dostanou podmínku a přijdou o zbraně. Jasně se ví, kdo je v které honitbě členem stráže. Není to stovka lidí, policie snadno vyšetří, kdo střílel. Takže pokud se jim opravdu bojíš zastavit, prostě nezastav a uvidíš, jak to skončí.
mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

Příspěvek od mirous » 29 lis 2005 07:38

Mysl. stráž má i placku i průkaz s fotkou kterým se musí prokázat.
Pochybuju, že po někom začnou střílet, protože co se týká použití
zbraně tak jsou na tom stejně jako každý jiný občan.
Pokud chce zastřelit psa, musí štvát zvěř, být mimo vliv svého
vůdce atd.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 29 lis 2005 09:52

mirous píše:Mysl. stráž má i placku i průkaz s fotkou kterým se musí prokázat.
Pochybuju, že po někom začnou střílet, protože co se týká použití
zbraně tak jsou na tom stejně jako každý jiný občan.
Pokud chce zastřelit psa, musí štvát zvěř, být mimo vliv svého
vůdce atd.
Jo doklady samozrejme mit musi. Tu placacku jsem nevedel. Sam nejsem clenem :-) tak nevim.

Co se strelby tyce je samozrejme, ze na to nemaji pravo, ten kdo cetl onen zakon vi, ze o pouziti donucovacich prostredku ci primo strelnych zbrani se tam rozhodne nepise. (samozrejme pravo branit se asi maji jako kazdy obcan)

Dle meho nazoru onen statut verejneho cinitele ma zejmena zvysit sankci tomu, kdo se postavi proti rozhodnuti myslivecke straze. Ci se ji dokonce pokusi nejak insultovat. Zvysuje se pak trestni postih.

Znovu opakuji, ze slusny clovek se opravdu nema ceho obavat.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 01 pro 2005 17:13

Andy píše:
Kubajzz píše::lol: :lol: No, kdyby mi skočil pod auto...

No, ale vážně. Nechápu jak mě chtějí zastavovat. Mají vůbec plácačku?
Nebo jinak. Jak je z jedoucího auta poznám? Viděl bych nějaké chlapy v maskáčích s flintama v ruce na cestě v lese. Ty bys zastavil?

Bych se nedivil, kdyby po nich nějaký místní kovboj vystřelil.
Nezen to do extremu. Myslivecka straz by te nanejvys zastavila na lesni ci polni ceste. Placacku jiste nemaji. Ale postavi se pred auto a naznaci ze mas zastavit.

Ja sam jsem to tam take jiz udelal :-) a to NEjsem myslivecka straz. Ale na to abych se ridice skodovky co jede po polni ceste od lesa v 5:30 rano zeptal co tam delal... jsem chut opravdu mel. Samozrejme ve vsi slusnosti :-) "Hele... cos tam delal?" ..." noo... p p prece brambory na poli" (vzadu prives s pytlama nakradenych brambor) "Jo tak to jo.. tak jed". Hold vesnice.

:-D
No pozor - me pred 2 rokama na jedne asfaltove ceste v lese (pravda, byl tam zakaz vjezdu krom dopravni obsluhy, nicmene ja tam vezl opraveny pocitac a pesky 3 km do toho krpalu s kejsem bych nesel) zastavil myslivec a to tak, ze jak me videl,shodil pusku z ramene a namiril na me.
Doufam, ze me to nepotka dneska, kdy u sebe permanentne nosim zbran, protoze tenkrat jsem se fakt bal, ze mi neco bud naschval nebo i nechtic neco udela. Na argument, ze jsem dopravni obsluha by se asi ani nedostalo.
Kdyz me pak zacal buzerovat, tak chvili trvalo nez si vubec nechal vysvetlit, ze jsem dopravni obsluha, pak teda "milostive" rekl, ze muzu jet a odesel driv, nez jsem mu stacil vynadat za tu pusku.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 pro 2005 17:26

No nemel by na tebe rozhodne mirit. To by me asi taky nastvalo. Jinak tu situaci docela chapu :-)
Návštěvník

Víme, co jsou zač

Příspěvek od Návštěvník » 02 pro 2005 04:42

Myslivec může napsat, že "tu situaci chápe", ale my ostatní to nechápem. Myslivci užívají cizí pozemky a když si koupím les, musím ho buď oplotit, nebo je po něm nechat běhat, střílet v něm, stavět posedy a ještě když si do svého vlastního lesa vjedu autem, nechat se od nich buzerovat. Nehádám se, takový je prostě zákon. Já vlastní les nemám, ale v rodině jsou lidi, co ho mají, a z pohledu nemyslivce ta situace prostě není normální. Taky jinde v Evropě /pokud se tam nemluví německy/ to nemá obdoby, aby existovala "lidová myslivost" a měla práva, jaká u nás má.
mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

Příspěvek od mirous » 02 pro 2005 09:35

Nevidím jediný důvod proč na někoho namířit bezdůvodně zbraň,
v tom je myslivec i m. stráž na úrovni jakéhokoliv občana.
Bohužel v každém stádu se najde černá ovce.
Co se naší myslivosti týče, patřila v Evropě mezi špičku
( i před německy mluvícími zeměmi ). Stavba posedu - musí být písemný souhlas vlastníka pozemku, vjezd autem na vlastní pozemek
není důvod k buzeraci majitele, navíc tento může myslivcům
pěkně zatopit. Jinak jsem viděl pár soukromých lesů u nás
i v zahraničí kde se krmí zvěř jen olovem. Ale to už jsem
mimo téma.
Zamčeno