pozastaveni vydani ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
pepa

pozastavení vydání ZP

Příspěvek od pepa » 19 led 2006 09:01

Dobrý den.
Chtěl bych si udělat ZP, ale bohužel jsem byl nedávno obviněn z trestného činu podvodu. I když důkazy jsou mizerné, a já mám celý obchod podložen notářsky ověřenými smlouvami a notářským zápisem, přesto na základě jednoho svědectví údajně poškozeného a jeho rodinného příslušníka mě policejní orgán obvinil. Nevíte někdo jak si vyložit paragraf 22, v němž se o trestném činu proti majetku nic nepíše.Policie může pozastavit vydání ZP na zálkadě obvinění, dle par.22.. Má smysl si ho teď dělat, nebo musím čekat bůhví kolik měsíců ne li let, kdy bude záležitost uzavřena. Zejména, jak si vyložit par 22, odst1, pism. C.. Máte někdo s takovou situací zkušenost?


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 19 led 2006 09:15

No, já nejsem právník, ale dokud nejsi odsouzen, tak jsi nevinný. Tj. máš čistý trestní rejstřík a nic nebrání tomu, aby sis ZP udělal.
Pepa

Příspěvek od Pepa » 19 led 2006 10:00

No jenže tam je právě ta klauzole o tom pozastavení.... tak nevím.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 19 led 2006 10:06

když jsi obviněn máš jistě svého právního zástupce tak mu ten par. 22 dej přečíst on ti poradí lépe :wink:

ale nejspíše budeš muset počkat až to do ruky dostane státní zástupce a rozhodne tak či tak. Ale v našem státě je vše postavený na hlavu takže si ten paragraf bude stejně každej vykládat jak si bude chtít :? a na to možná narazíš
Pepa

Příspěvek od Pepa » 19 led 2006 10:22

No jo, právník stojí 2500,- na hodinu, tak se zam snažím trávit minimum času, a stejně asi každý si ten zákon může vyložit jinak, je to tam tak divně formulované. Tak jsem to zkoušel tady, zda někdo nemá praktickou zkušenost :o
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 22 led 2006 02:18

§ 23

Spolehlivost fyzické osoby

Za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje ten,
a) jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo pravomocně
podmíněně zastaveno, a dosud neuplynula zkušební doba nebo
lhůta, v níž má být rozhodnuto, zda se osvědčil,

b) kdo byl v posledních 3 letech opakovaně pravomocně uznán vinným
z přestupku na úseku zbraní a střeliva nebo na úseku používání
výbušnin,
c) kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo
prokazatelně požívá návykové látky,11) nebo
d) kdo představuje nebezpečí pro vnitřní pořádek a bezpečnost svým
jednáním, za které byl v posledních 3 letech opakovaně
pravomocně uznán vinným z přestupku
1. na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi,
2. na úseku obrany České republiky,
3. proti veřejnému pořádku,
4. proti občanskému soužití,
5. proti majetku, nebo
6. na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství tím, že úmyslně
neoprávněně zasáhl do výkonu práva myslivosti nebo do výkonu
rybářského práva anebo úmyslně lovil zvěř nebo chytal ryby
v době hájení.



Chapal bych to tak, ze se te netyka ani jeden ze zvyraznenych odstavcu, tudiz by ti to meli dat. Opakovane tam nic nemas. Nejjednodussi bych videl ani ne pravnika, ale primo dotaz na vedouciho prislusneho oddeleni PCR, kde ti budou zbrojak vydavat.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 22 led 2006 10:42

Pepa píše:No jo, právník stojí 2500,- na hodinu, tak se zam snažím trávit minimum času, a stejně asi každý si ten zákon může vyložit jinak, je to tam tak divně formulované. Tak jsem to zkoušel tady, zda někdo nemá praktickou zkušenost :o
Na pravniky se vykasli, je to jedna banda, neuhaji vubec nic, o svuj pripad se musis zajimat sam, a vrchol vseho je, kdyz na nejaky paragraf a odstavec musis sveho "pravnika" upozornit sam...tod moje zkusenost :cry:
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 28 bře 2006 15:40

2 cityShark - odpovedels dobre, ale na jinou otazku :-) Jeho stihani nebylo podminene zastaveno, on je stale stihan pro majetkovou trestnou cinnost (jak moc opravnene nebo neopravnene, to si patrne vyslechne asi az uz soudu, pokud nebude stihani zastaveno uplne).
Takze jeho se tyka §22 a §17 odst. 6
§17
(6) Příslušný útvar policie přeruší řízení o vydání zbrojního průkazu v případě, že proti žadateli o vydání tohoto dokladu bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin uvedený v § 22.
-------------------------------------------------------------------
§ 22
Bezúhonnost fyzické osoby
(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem

a) vlastizrady, rozvracení republiky, teroru, záškodnictví, sabotáže, vyzvědačství, válečné zrady, obecného ohrožení, ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla, zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny, vraždy nebo genocidia, za který byl uložen výjimečný trest nebo trest odnětí svobody na více než 12 let; v případě mladistvého trest odnětí svobody na 5 až 10 let,
b) uvedeným v písmenu a), za který byl uložen trest odnětí svobody na 5 až 12 let, nebo úmyslným trestným činem proti životu a zdraví, proti svobodě a lidské důstojnosti nebo jiným úmyslným trestným činem spáchaným se zbraní, za který byl uložen trest odnětí svobody převyšující 5 let a od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň 20 let,
c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň
1. 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo
2. 10 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky, nebo
d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.

(2) Za bezúhonného podle tohoto zákona se také nepovažuje ten, kdo byl v cizině pravomocně uznán vinným činem, jehož skutková podstata odpovídá skutkové podstatě některého z trestných činů uvedených v odstavci 1. Doba, po kterou není osoba považována za bezúhonnou, je obdobná jako v odstavci 1.

(3) Příslušný útvar policie požádá za účelem posouzení bezúhonnosti fyzické osoby o vydání opisu z evidence Rejstříku trestů.12) Při posuzování bezúhonnosti fyzické osoby se nepřihlíží k zahlazení odsouzení podle zvláštního právního předpisu.13)
--------------------------------------------------------------
Jinymi slovy: §17 odstavec se odkazuje na stihani (ne odsouzeni) cinu vyjmenovanych v §22. A v §22 odst. 1 písmeno c, kde se pise "nebo jiny umyslny tresny cin" a to se ho tyka.
Takze ano - policie by mela do konce stihani "pozastavit vydavani ZP", pokud ho nekdo jiz ma, tak mu ho ale na zaklade tohohle vzit nesmi. Pouze v pripade, ze trestni stihani bude "podminene zastaveno".
Nagant
Příspěvky: 28
Registrován: 10 bře 2006 18:35

Příspěvek od Nagant » 29 bře 2006 11:20

Podle mne je trestní stíhání (které začíná sdělením obvinění) problém a určitě to nějaký paragraf řeší. Přípravná fáze, tedy vyšetřování před sdělením obvinění by dle mého na překážku kladného vyřízení žádosti o ZP nebylo.
Vždy jsem si myslel, že dokud není člověk pravomocně odsouzen soudem je bezúhonný. Ale jak jsem si přečetl http://trestni.juristic.cz/87509/clanek/trest3 předkládá policie vyšetřovací spis státnímu zástupci a ten rozhoduje co dál a trestní stíhání může mj. podmíněně zastavit, tedy nemusí dojít k obžalobě a projednávání před soudem.
Budu rád, pokud do toho procesu někdo vnese jasno (tedy mj. kdy člověk přestává být bezúhonný a kdy spolehlivý).
Odpovědět