Vyber EDC noze

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

Výběr EDC nože

Příspěvek od LuckyHit » 23 bře 2014 09:52

Na práci mám Kobuna a chtěl bych si pořídit nějaký zavírací nůž, který mohu nost u sebe. Strop jsem si dal 2000,--

Mám zatím 3 favority

Spyderco Endura http://www.noze-nuz.com/spyderco/endura4.php trochu váhám zda ten plochej výbrus nebo tento starší kvůli broušení (mám set Lansky a plochej se hůře uchytává)
Kershaw Whirlwind http://www.noze-nuz.com/kershaw/KS1560BW.php
Ontario RAT-1 http://www.noze-nuz.com/ontario/ON8846CB.php

Můžete doporučit který a nebo případně nějaký jiný? Budu objednávat osahat si je nemám kde, ale mám dost průměrnou velikost ruky (rukavice 9 1/2), tak neočekávám, že by mi vysloveně některý nůž v ruce neseděl.



Obrázek
Obrázek
Obrázek


Grand Power K100 Mk7
Gamo CFX Royal .177 + Delta 4x32 AO
Slavia 631 .177
Weihrauch HW40 .177
kondor
Příspěvky: 65
Registrován: 13 dub 2010 19:55
Bydliště: Praha-východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od kondor » 23 bře 2014 12:48

Zdravím, já osobně bych doporučil Otario RAT-1 je to dobý nůž a měl jsem jich pár v ruce. Objednával jsem je několikrát pro kamarády. Já osobně moc nemusím černěnou čepel. Materiál čepele AUS8 je výborná volba. Pokud bych tedy volil tak ontario klasickou čepel. http://www.noze-nuz.com/ontario/ON8848CB.php
Ergonomie nože také super pro práci.
Uživatelský avatar
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od LuckyHit » 23 bře 2014 13:43

JJ, asi bych bral spíše už černoé střenky http://www.noze-nuz.com/ontario/ON8848.php

Pořád je tam ale drobné mínus ve výbrusu čepele. Rovný se lépe uchytává do držedla Lansky a lépe se brousí.
Grand Power K100 Mk7
Gamo CFX Royal .177 + Delta 4x32 AO
Slavia 631 .177
Weihrauch HW40 .177
kondor
Příspěvky: 65
Registrován: 13 dub 2010 19:55
Bydliště: Praha-východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od kondor » 23 bře 2014 17:41

Černé střenky jsou prostě klasika :) Je pravda, že tento výbrus se bude hůře upínat, ale zase nůž lépe řeže :) Také se to chce pomalu naučit brousit na vodních kamenech a udržet sklon ostří. Chce to cvik jako každá práce. Ze začátku bude stačit obtáhnout na opravdu jemné ocílce.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od Apevia » 25 bře 2014 20:11

Není zas takovej problém to upnout. Jen to necháš víc sevřít. Určitě bych ho nezavrhoval kvůli takovéto banalitě.
Je to výbornej nůž za super peníze.
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od LuckyHit » 19 dub 2014 19:12

Jen tak pro formu doplním co jsem vybral.



Parádní EDC, spíše taková designová záležitost, ale ten fliper místo kolíku je bomba. Bál jsem se, že bude muset být čepel hodně povolená aby chodil, ale je to perfektně hladké a nůž chodí spolehlivě i při zbytečně velkém utažení. Za ty prachy paráda.
Grand Power K100 Mk7
Gamo CFX Royal .177 + Delta 4x32 AO
Slavia 631 .177
Weihrauch HW40 .177
Uživatelský avatar
LuckyHit
Příspěvky: 792
Registrován: 09 bře 2008 17:57

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od LuckyHit » 19 dub 2014 20:33

Grand Power K100 Mk7
Gamo CFX Royal .177 + Delta 4x32 AO
Slavia 631 .177
Weihrauch HW40 .177
cernunos
Příspěvky: 453
Registrován: 05 lis 2008 12:58

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od cernunos » 21 dub 2014 12:36


Chtěl jsem si Ontario RAT koupit ale nevim nevim,z toho testu ten nůž nevyšel nejlíp. :?
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od palong74 » 21 dub 2014 13:03

v tom pripade ti poradim uz jen sekyru a nebo hasicskou sekyru.nic jineho uz nevim
vzdyt tohle je destrukcni zkouska kdy kterej praskne :shock: :shock: :shock: teda pokud s tim nechces parat automobil do srotu.podle meho ani s jednim neudelas chybu
ja bych volil jednoznacna spyderco
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Spatnak
Příspěvky: 1
Registrován: 26 dub 2022 19:48

Jakou ocel vybrat na EDC nůž

Příspěvek od Spatnak » 26 dub 2022 20:18

Potřeboval bych poradit, jakou ocel by měl mít můj nový nůž. Procházel jsem fórum a odpověď přímo na tuto otázku nenalezl. Pokud zde již je, prosím o přesun do příslušného vlákna. :wink:

1) Co se mi stalo.

Chtěl jsem kvalitní EDC nůž. Vybíral jsem i podle designu. E-shop mi odsouhlasil výrobce FOX, model Twister. Cena bezmála 3.000 Kč napovídala, že asi bude kvalitní. Jaké bylo však mé na... zlobení, když jsem s ním řezal doposud jen papíry (otvíraní krabic, zalepené obálky, sem tam třeba rozkrojit jablko) a časem na čepeli našel zub. Dnes jsem s ním nařezával špekáček a další zub. Jsem z toho úplně konsternovaný. Tohle bych fakt nečekal od nože v dané ceně a rozhodně ne po tom, jak málo, jak opatrně a jak měkké materiály jsme s ním řezal.

2) Takže co hledám potřebuji:

Poraďte mi prosím, jakou ocel potřebuji. S tím, že:

- Nemá cenu sypat na mě odborné termity. Nevyznám se v nich a bylo by to veliké rizoto. Jako s lopatou prosím.
- Nepotřebuji ani vysvětlení proč danou ocel zvolit. Hledám jen dobrou radu.
- S nožem budu řezat jen obyčejné věci. Výše zmíněné otvíraní obálek, krabic, občas nakrájet jablko, uříznout salám, nařezat špekáček. Maximum je asi tak přeříznutí provazu, nebo ufiknutí a naostření prutu na ten špekáček.
- Přesto bych ocenil kvalitní ocel. Chci mít klid v duši, že kdybych přeci jen potřeboval něco víc, nůž to, čas od času, snese.
- Není třeba řešit, že na tramp, kemping, atp. nevystačí. Na tyto účely už mám 20 let kudlu přes půl stehna a jsem spokojen. Hledám opravdu ocel na EDC.
- Nesmí jít o ocel, která je náchylná na zacházení, skladování, nebo ostření. Neuměl bych se o ni starat.
- Chci prostě kvalitní a bezúdržbovou ocel. Ostrou čepel. Možná jsem naivní a mám nesplnitelný požadavek. Kdyby ano, tak co nejlepší kompromis.
- Nepotřebuji konkrétní nůž, ale ocel. Podle oceli si vyberu design. Rád bych, aby nůž i nějak vypadal. 8)

Pokud by výše uvedené splňuje můj FOX, tak co jsem sakra udělal špatně????

3) A co konkrétní nůž?

Pokud mi budete mít chuť poradit nejen s ocelí, ale i s konkrétním kouskem, rád se podívám. Není nutné, poradit si však nechám. V tom případě, co od nože očekávám:

- Délka čepele 10 cm. FOX má 9 cm, což vnímám jako hraniční.
- NESMÍ mít klip. Nepoužívám ho a doslova mi zavazí.
- Typ otvíraní je mi srdečně jedno. Nevadí mi ani otvíraní pomocí dvou rukou.
- Typ pojistky je mi srdečně jedno.
- Čepel hladká, jednoduchá, rovná,
- Rukojeť jednoduchá. Žádné výstřelky.
- Potřebuji jen nůž. Žádnou multifunkci typu švýcarák.
- Cena. Nemusím za nůž utratit víc, než je nutné. Rád bych však nepřekročil 3.000 Kč.

FOX Twister se mi designově líbí.

Předem díky moc všem. :wink:
Pari77
Příspěvky: 44
Registrován: 11 črc 2019 18:33
Bydliště: České Budějovice

Re: Výběr EDC nože

Příspěvek od Pari77 » 07 kvě 2022 12:37

Zdarec,co třeba tohle https://www.knife.cz/Default.aspx?tabid ... ts&t=73170 D2 je solidní materiál, určitě lepší než tvoje 440C,čepel je taky o kousek delší, každý klip se dá sundat(2 - 3 sroubky),jedinej problém je,že ta D2 není 100 procent nerez,takže je třeba nožík po řezání něčeho mokrého, kyselého.. aspoň otřít o kalhoty.
Jinak na knife.cz seženeš všechny informace, co potřebuješ a v bazaru je dobrých nožů za slušný peníze mraky.. a Chloupek, uživatel z odkazu, je fakt prověřen :D
Jsem tam člen už celkem dlouho a nikdy nebyl problém, doufám, že za to tady nedostanu banána :D
Odpovědět