MilDot

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

MilDot

Příspěvek od Kubajzz » 05 říj 2007 13:29

Trocha teorie nikoho nezabije.
Kříž s názvem mildot je vojenská záležitost. Nejsou to jen tak nějaké puntíky na kříži.
V "pravém" MilDotu (zkratka mil - miliradián, dot - anglicky tečka) jsou všechny poměry na osnově podřízeny matematické úhlové jednotce miliradián.
Co to znamená?
Vzdálenost mezi jednotlivými body odpovídá přesně uhlu 1 miliradián.
Ehm, eéé?
Radši česky. Je to úhel pod kterým jde vidět úsečka o velikosti 10cm na vzdálenost 100m nebo taky úsečka o velikosti 1cm na 10m nebo taky 1m na 1kilometr.
No tak fajn, a k čemu to je?
K měření vzdálenosti. Pro odstřelovače nejjednodušší způsob jak přesně určit vzdálenost cíle je podívat se do mapy, ale to vyžaduje přípravu, navíc mapa není vždy k dispozici, taky ho dneska může změřit laserem, ale to je zas přístroj navíc a nedejbože aby měl nepřítel detektor laserových paprsků, proto se hledal jiný snadný způsob a vznikl Mildot.
Zapamatujte si tenhle vzorec:
velikost cíle v metrech x 1000 / počet milů = vzdálenost v metrech
Tedy máme chlapa který má výšku 180cm a v zaměřovači vidím, že mi zabírá tři puntíky (tři mily, miliradiány), jak je daleko?
Dosadíme do vzorce:
1,8m x 1000 / 3 = 600m
Chlápek je 600m daleko. Snadné že? Ale v praxi mi nikdo takhle hezky nepostojí, takže je nutné mily počítat přesněji (na desetiny), proto je nutné znát i jiné poměry na kříži.
Puntík má rozměr 0,2milu a čára má rozměr 0,1milu. Nejlépe je to vidět na obrázku:
Obrázek
Funguje to na cokoliv u čeho známe rozměr cíle. Nemusí to být zrovna velikost postavy, lidi jsou různí, ale třeba vidíme, že ten chlap stojí u auta s patnáctipalcovými disky. 15 palců = 37cm a ten disk je třeba stejně velký jako vzdálenost mezi dvěma body (2 mily), takže 0,37 x 1000 / 2 = 185m daleko. Nebo. Jelikož většinou střílím na terče vytištěné z tiskárny, tak vím, že delší strana papíru formátu A4 měří 30cm, tedy mi vlastně stačí neustále dělit číslo 300 počtem milů a tak zjišťovat vzdálenost (např. terč zabere šest milů, tak 300/6 = 50m, deset milů je 300/10=30m atd.). Funguje to fakt s přesností na metry. Dále je užitečné znát velikosti běžných předmětů, třeba obyčejná cihla (30x10x5), krabička diabolek (6cm), velikosti terčů, velikost pivní plechovky atd...
Ten kříž Mildot je fajn i pro amíky, protože tím, že je poměrový jim nedělá problémy počítat to v yardech, prostě výška cíle v yardech*1000/počet milů = vzdálenost v yardech. Vlastně se to dá použít na jakoukoliv délkovou jednotku.
Jenom musím ještě upozornit, že ve valné většině optik s variabilním zvětšením mildot pracuje správně pouze při jednom určitém zvětšení (většinou při zvětšení 10x nebo na maximální).
Dále 1mil = zaokrouhleně 3,5MOA, takže když mám puškohled s klikáním po 1/4MOA, tak můžu lehce odvodit že korekce 1mil je 14 kliků. Takže dejme tomu, že vidím na terči, že mi zásahy lítají půl milu vpravo tak kliknu 7x doleva a mám seřízeno.
Nebo naopak. Vím, že na danou vzdálenost bych měl podle tabulek naklikat 30 kliků nahoru, tak se tím nemusím obtěžovat a zamířím na cíl druhým dolním dotem.
Jenom škoda, že se ještě běžně nedělají optiky s klikáním po milech, to by byla úplná bomba. Třeba 1 klik = 0,1milu, takže oprava na sto metrů o 3cm by byla 3 kliky. No, musely by se předělávat tabulky propadu střel, korekcí na vítr, teplotu, nadmořskou výšku atd., protože ty jsou většinou v MOA nebo palcích a američani by si museli zvyknout na metrický systém, což není bohužel reálné. Takže, nejdůležitější je změřit správně vzdálenost k cíli a pak už je to jen otázka tabulek.
Klidně mě doplňte nebo opravte, od toho je diskuze.


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Příspěvek od Kubo 630 » 05 říj 2007 15:14

Mam na teba otazku Kubajzz: Nieje to sice o mildote ale ma to rovnaku podstatu. Nevies nahodou ci rovnake pravidlo o pomere plati aj u zamernej osnovy duplex. Mam na mysli ci napr. ak zoberiem dva puskohlady s rovnykym zvecsenim, mali by mat na 100 metrov rovnaku vzdialenost medzi hrotmi duplexu? Je tento rozmer medzi hrotmi nejako normovany a napr. pribuzny s nemeckym T?
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD + Weaver
Hemmerli 16/16x70
Hatsan 55 S + Nikko Stirling Gold Crown 6x42
Slavia 630
Poľovníctvo nieje koníček, je to spôsob života.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 říj 2007 20:03

Ano, duplexu se taky říká kříž 30/30.
A to proto, protože vzdálenost mezi tlustými čárkami (vlastně velikost tenkých čárek) je na 100m rovných 30palců (76cm). Vzdálenost se podle toho taky dá měřit, ale není to tak elegantní jako u mildotu.
Ovšem zase, platí to u variablu pro určité zvětšení (pokud je kříž v okulárové ohniskové rovině). U fixního zvětšení by to mělo být OK, za předpokladu, že se jedná o normální firmu.
Každý si to může ověřit jestli to má správně nebo při jakém zvětšení to funguje. Stačí se podívat přes puškohled s duplexem na odměřenou vzdálenost deseti metrů na obyčejný skládací metr a vzdálenost mezi tlustými čárkami by měla být 7,6cm.
I u německého téčka jsou nějaké poměry, ale nevím jaké. Zase se to dá lehce zjistit pohledem na skládací metr.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

opt

Příspěvek od Barys » 05 říj 2007 21:21

Výborně ! Jen doplním,že když je hodnota milirad. nastavena na zvětšení 16 např. tak si to lze přepočíst na půl což je osm,na čtvrt což jsou čtyři atd. výsledky jsou pak samozřejmě přepočítatelné,když nám to vychází jednodušeji.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Příspěvek od Kubo 630 » 05 říj 2007 22:31

Diky Kubajzz. Potesilo ma to, som strojar a mam rad normalizovane veci :D Ked bude cas tak zmeram Nikko, som zvedavy ci ide o normalnu firmu

Je mi jasne, ze to nebude s duplexom taky luxus ako s mildotom, ved na to ani nieje primarne urceny. Skoda ze nemozem zmerat Tecko, nechce niekto :?:
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD + Weaver
Hemmerli 16/16x70
Hatsan 55 S + Nikko Stirling Gold Crown 6x42
Slavia 630
Poľovníctvo nieje koníček, je to spôsob života.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Příspěvek od Kubo 630 » 06 říj 2007 14:26

Tak som dnes pomeral Nikko Stirling Gold Crown 6x42. Potesilo ma ze vzdialenost medzi hrotmi duplexu je presne7,6cm na 10m. Takze ak budem mierit spodnym hrotom duplexu, nastrel by mi mal sedied na cca 80m :D
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD + Weaver
Hemmerli 16/16x70
Hatsan 55 S + Nikko Stirling Gold Crown 6x42
Slavia 630
Poľovníctvo nieje koníček, je to spôsob života.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 06 říj 2007 21:05

kazdy lepsi vyrobce puskohledu dava ke svemu vyrobku manual a tam jsou rozmery krize. Hair cross miva uvadeno 0.2MOA apod.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
skino

Příspěvek od skino » 07 říj 2007 15:05

a ta delta 4x32AO ma tiez nejake pocitadlo vzdialenosti ? ale asi nie ked tam je len kriz a nic ine ze ?
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Příspěvek od WohlmuthOta » 07 říj 2007 16:02

Ne Delta 4×32AO nemá žádné měření vzdálenosti. Má normální duplex.
Obrázek
murphy

Příspěvek od murphy » 07 říj 2007 18:05

to:WohlmuthOta
pro ty co mají duplex, pro úplné pochopení
Doufám, že to mám dobře. :?
dodáno:
K pušce se dostanu až dnes večer a ověřím to, pak napíšu. Rozhodně tu nebudu nechávat bludy.
Přílohy
duplexy.jpg
Naposledy upravil(a) murphy dne 08 říj 2007 07:30, celkem upraveno 1 x.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 07 říj 2007 18:14

WohlmuthOta píše:Ne Delta 4×32AO nemá žádné měření vzdálenosti. Má normální duplex.
jednodussi nick jsi si nemhl vymyslet.

Nekdy si pripadam jak z jineho sveta. Pravda je ze jedina zazita, zamerovaci osnova urcena k mereni vzdalenosti (ale to je jen jedna funkce) je mildot.
Ale s kazdou osnovou se da merit vzdalenost. Hure nebo lepe. Jedine co je potreba znat jsou rozmery krize. A duplex ma techto rozmeru hned nekolik.
sila krize v tenke casti, sila silne casti krize. Vzdalenost tenke casti od stredu k silne casti a delka silne casti.
Znalost techto rozmeru mi dava moznost mereni vzdalenosti.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 07 říj 2007 18:17

murphy píše:to:WohlmuthOta
pro ty co mají duplex, pro úplné pochopení
Doufám, že to mám dobře. :?
Dobre to mozna mas, ale bud tam musis uvest na jakou vzdalenost tyto rozmery plati (sorry, nevsiml jsem si ze vzdalenost tam mas) nebo (coz byva pravidlo) uvest tyto hodnoty v MOA.
navic si nejsem jist jestli vsechny duplex osnovy maji opravdu stejne rozmery. Proto jsem odkazoval na manual od vyrobce.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Příspěvek od WohlmuthOta » 07 říj 2007 18:39

Tak já bych nekomentoval kdo má jakej nick, já jsem to měl prioritně na e-shop, až pak jsem přišel na fórum a nechtělo se mi to už měnit. :twisted:
S tím křížem máš samozřejmě pravdu, např. moje Delta, na kterou byl kladenej i dotaz to nikde napsaný nemá, ale myslím, že by mohli sedět údaje co posílal murphy. :idea:
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 07 říj 2007 19:54

Jeden myslel a vymyslel ... Pokud nemáš od výrobce rozměry, přeměř si je na konkrétní vzdálenost. Myšlení ti v tomto případě může přinést jen problémy a špatně určenou vzdálenost a to je před rychlostí větru první a nejčastější důvod minutí terče v neznámé vzdálenosti. Jak se říká: "Jistota je kulomet".
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 07 říj 2007 22:13

Jak jsem uz uvedl.
Shiva píše:kazdy lepsi vyrobce puskohledu dava ke svemu vyrobku manual a tam jsou rozmery krize. Hair cross miva uvadeno 0.2MOA apod.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Odpovědět