nastaveni paralaxy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

nastavení paralaxy

Příspěvek od mirous » 14 lis 2006 08:36

Pánové, mám jeden dotaz.
Lze u puškohledu upravit nastavení paralaxy
jinak než továrně? Už se to tady jednou naťuklo,
byl to tuším Sidewinder, nastavuje se čočka
v objektivu. Mám na malorážce puškohled
6x42, jsem s ním po všech stránkách spokojený
kromě nastavení paralaxy.


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 14 lis 2006 08:44

Pokud onen puskohled ma pohyblivou cocku objektivu (byva v zavitu a fixovana nejakym prstencem), tak to pujde .. jen ji povolit a tocit tam nebo zpet.
mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

Příspěvek od mirous » 14 lis 2006 10:33

Přesně tak ale mě zajímá, co se stane dál.
Ta čočka je předpokládám opřená přes
těsnění o nějaký protikus. Pokud ji povolím,
dusík je fuč ( což asi přežiju ) ale pokud
je tam jen osazení a ne další prstenec,
který posunu s čočkou, tak se mě po utažení
prvního prstence dostane čočka do původní
polohy. Nebo se pletu?
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 14 lis 2006 10:47

Cocka by mela byt v tubusu na zavitu - tedy sroubovanim ven a nebo dovnitr se dusik neztrati (samozrejme ji nesmime vysroubovat uplne ven, jde jen o mirne pootoceni). Ten prstenec ktery ji drzi stale na stejnem miste se pak dotahne tak, aby ji drzel v novem umisteni .. tot vse ..

Nejlepsi je dat si pusku na nejaky stojan, aby se nehybala .. a pri toceni cockou koukat do puskohledu na terc v pozadovane vzdalenosti. Paralaxe bude korigovana tehdy, kdyz se pri pohybu hlavou do stran a nahoru, dolu, nebude kriz hybat po terci..
mirous
Příspěvky: 28
Registrován: 24 srp 2005 08:11
Bydliště: JM

Příspěvek od mirous » 14 lis 2006 11:14

Dík moc, tak nějak jsem si to představoval.
Kdyby tak šly ještě poštelovat i moje třesoucí se oudy...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 29 lis 2006 15:35

Teda pokud je vevnitř dusík, tak bych tím nehýbal. :?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 29 lis 2006 20:44

No ja teda nevím, ale buď sklo má nebo nemá nastavení paralaxy. Když nemá (jen továrně) tak se mi nezdá, že by bylo možné nějakým pouhým vyšroubováním vypustit dusík. Pravda, nemám skušenost s levným sklem.
to co popisujete, mi připadá jako dioptrická korekce u okuláru.
Pokud existuje možnost změny pevného nastaveni paralaxy od výrobce, nechal bych to výrobci.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 30 lis 2006 19:31

Shiva píše:No ja teda nevím, ...
O dioptrickou korekci okularu se nejedna, mluvime zde o objektivu (to je ta cocka vpredu, tedy do ktere se nekouka)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 30 lis 2006 19:42

Sidewinder píše: O dioptrickou korekci okularu se nejedna, mluvime zde o objektivu (to je ta cocka vpredu, tedy do ktere se nekouka)
Vím kde je okulár a vím kde je objektiv.


To mirous

prosím tě mohl by jsi napsat označení a výrobce puškohledu.

Jinak platí to co jsem napsal, drahý nebo levný je jedno, ale pokud je to jen továrně nastavitelné, tak to nech na továrně. Jinak i levný puškohled bude drahý.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Voris
Příspěvky: 302
Registrován: 05 črc 2006 10:10
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Voris » 30 lis 2006 20:04

Pokud by se paralaxe u puškohledu Nikko Stirling SC 6x40 (typického zástupce levných skel) nenechala nastavit jinak než továrně, seriózní výrobce, kterým podle mého Nikko je, by jistě na svých stránkách neuváděl mezi klíčovými vlastnostmi této řady "Objective focus and parallax adjustment". V opačném případě by se jednalo o mystifikaci ze strany výrobce, neboť by v jednom bodě uváděl (aniž by to bylo na první pohled zřejmé) uživatelem nastavitelnou vlastnost spolu s vlastností, kterou uživatel svépomocí ovlivnit nemůže.

http://www.nikkostirling.com/Content/SilverCrown.htm
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 30 lis 2006 20:34

U techto puskohledu je korekce paralaxe tovarne nastavena na urcitou vzdalenost, ale prenastaveni teto korekce je priblizne stejne jednoduche a stejne realizovane jako Tebou zminovana dioptricka korekce okularu .. konkretne u puskohledu Nikko Stirling 6x40 jsem si toho i sam vyzkousel .. takze nevidim duvod pro odesilani puskohledu zpet do tovarny .. riziko je minimalni. :wink:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 30 lis 2006 21:23

to Voris

Koukal jsem na stranky Nikko, Model Silver Crown podle obrazku (nemel jsem ho v ruce) nema na objektivu nic na nastaveni. Mozna je to jen ilustracni obrazek. Pokud ale obrazek souhlasi, a zadne nastaveni tam neni, tak text rika neco jineho. coz je spatne.

No a pokud se chces stourat v necem co nastavuje tovarna... tak proc ne. Ja se stouram jen v tom cemu rozumim a umim. Na druhou stranu, to sklo je za par kacek, takze budes mit levnou zkusenost. :)
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 01 pro 2006 11:20

Nastaveni paralaxy u puskohledu ktere regulaci nemaji tovarne k dispozici preci jen LZE.
Riziko, ze puskohled poskodite samozrejme existuje. Ne kazdy je zrucny. Zasadni vec je povoleni predni aretacni casti objektivu. Byva dost utazeny. Pak uz jen pomoci nejakeho nastroje, ktery zapadne do dvou protilehlych drazek na objektivu tocite. Puskohled je dobre opravdu dobre upevnit a pak jen stelovat a stelovat. Kdyz doostrite a vidite, ze pri pohledu z ruznych stran je zamerny bod stale na stejnem miste na terci, mate vyhrano.

Nicmene utahnout aretaci bez toho aniz byste si hnuli s cockou take neni jednoduche. Proste je to boj.
bobodrak
Příspěvky: 31
Registrován: 06 lis 2015 17:34
Bydliště: Stráž p.R.

Re: nastavení paralaxy

Příspěvek od bobodrak » 26 dub 2016 11:17

Zdravím koupil jsem puškohled Boshile 6-24x56 EG bez paralaxy, protože jsem v životě s puškohledem nestřílel a chtěl jsem něco vyzkoušet na větší vzdálenost tak jsem koupil to nejlevnější, co jsem našel. Na foru jsem se dočet o možnosti štelovat paralaxu posouváním přední čočky. Fakt to funguje ale co mně překvapilo, že po seřízení paralaxy a nastřelení na vzdálenost 50m střílím přesně na kříž i po seřízení paralaxy na 45, 40, 30, 20, m. Tedy bez výškové korekce. Co na to zkušení střelci?
Uživatelský avatar
Dunkar
Příspěvky: 197
Registrován: 17 črc 2015 14:27

Re: nastavení paralaxy

Příspěvek od Dunkar » 29 dub 2016 07:52

Nic. Jste dobrej a umíte se do puškohledu dívat pořád stejně rovně. To je všechno.
Walther LG 300 + MTC Connect
EFH
Love is in the air
Odpovědět