Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Freeze
Příspěvky: 7
Registrován: 24 čer 2019 12:34

Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od Freeze » 03 lis 2021 09:18

Zdravím všechny,

měl bych na Vás velkou prosbu.

Nedávno jsem si nechal vystavit 2 nákupní povolení, při čemž jedno jsem uplatnil na koupi pistole. Druhé zbývající bych rád uplatnil na nákup dlouhé kulové zbraně.

Měl jsem už objednanou AR-15 od Rugeru s tím, že k tomu, abych měl ke zbrani vše potřebné včetně přípravků na údržbu, musel bych zaplatit skoro 40 tisíc. Pak na mě ale na internetu vyskočilo AK z repasovaných sovětských dílů za 17 tisíc.

Kromě faktu, že AK je samozřejmě legenda všech legend, říkám si, že by se i s ním dalo hezky a zábavně střílet, k tomu za poloviční cenu oproti AR. Je mi jasné, že co do přesnosti a různého ladění (které bych nejspíš v případě AK stejně moc neřešil) se s AR nemůže srovnávat, ale jaký máte obecně názor na srovnání AK vs AR?

Taky mě velice zaujal válečný Mosin Nagant. Je to pádlo, ne zrovna krasavec, kope jak kobyla, ale jsou to parádní historické kousky, se kterými se člověk taky vyblbne. Navíc pořád se dají sehnat pod 10 tisíc. A předpokládám, že podobně jako u AK, není potřeba dokupovat přípravky pro následnou údržbu za tisíce, jako v případě AR.

Ve zkratce jde o to, že k pistoli bych si rád pořídil i první dlouhou zbraň, od které očekávám určitou spolehlivost, ale zároveň mi jde o čistý požitek ze střelby. Zeptám se tedy jednoduše. Kdybyste byli v mé kůži a chtěli si pořídit svoji první pušku, vybrali byste AR-15, AK, nebo Mosin Nagant? Jak se znám, postupem času mi v trezoru skončí všechny tři, ale jde mi o tu první volbu.


Mockrát díky.


skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od skagerak » 03 lis 2021 10:05

Ak ... se da ted sehnat original cccr za rel rozumnou cenu...

K tomu nejake, zasobniky strelivo

Ale jak a kde chces strilet chces na,nejkake,souteze, jake , je ambice se umistovat ....?

Ad mosin, dovedes si vybrat slusny kus?
Freeze
Příspěvky: 7
Registrován: 24 čer 2019 12:34

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od Freeze » 03 lis 2021 10:37

Co se soutěží týče, zatím bych se asi za ničím moc nehnal (to případně časem), jelikož mám zbroják jen chvíli. Takže ze začátku mi jde spíš o střelbu pro zábavu. Ve výsledku nejčastěji mířenka na terč, možná občas jen tak ze srandy nějakou dynamiku ve stylu IPSC, pokud bych tedy nešel do Mosina, kde by naprostá většina střel byla logicky mířenka z místa.

Co se střelnice týče, nejčastěji bych určitě jezdil do Liberce do arény na parádní krytou 25m, 50m, případně 100m. Kousek od domu mám venkovní 50m, kam bych taky často zavítal.

Konkrétně jsem měl objednaný tento kousek https://ruger.com/products/ar556Free/sp ... /8529.html. Ohledně AK a Mosina jsem narazil na tyto stránky: https://www.proammo.cz/produkt/6628/ a https://www.proammo.cz/produkt/puska-mo ... rovy-stav/, kde by se vybrat podle všeho dalo.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od skagerak » 03 lis 2021 11:22

Koukni jeste na,zeleny sport na ak pro srovnani

Pokud strilis do 50m pro radost vyhoda presnejsi ar se nemusi projevit oproti ak.. ad zavody pogoogli svaz vojaku v zaloze, resp mistni kvz, delavaji smysluplne pro zacatecniky vhodne zavody ( napr.z voj kveru a treba smes mirenky a trochy pohybu...)


Ale ber me z rezervou jsem asi trochu akfil (tak dlouho vybyram AR az koupim kalacha...)

Pokud se chystas prebijet puskove tak ar bude asi vhodnejsi....
Pokud tvym ocim vic nez klasicke mechaniky sedi dioptr nabo nejake sklo ar taky bude vhodnejsi... (pokud nevis vyzkousej) jsi z daleka tak osobne nepujcim)
Freeze
Příspěvky: 7
Registrován: 24 čer 2019 12:34

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od Freeze » 03 lis 2021 12:00

Měl jsem možnost střílet "kosou", ale slyšel jsem, že i když jsou si s AK podobné, je pocit ze střelby trochu jiný.

Při střelbě z AR je asi největší rozdíl samozřejmě ve zpětném rázu, kdy u AR byl skoro neznatelný.

Se Zeleným sportem díky za tip. Ty ceny jsou tam ještě někde jinde. Otázka je, kdo by vyšel jako vítěz, kdyby se porovnal kousek od nich s kouskem od PROAMMO.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od skagerak » 03 lis 2021 12:23

Pokud ti vyhovovaly miridla na kose, ak je vicemene to same....

Zpetny raz, se da trochu vylepsit kompemzatorem, ale kalach v 7,62 se asi na uroven ar v 5,56/223 nedostane (taky existuji kalachy v 223 a 5,45)

Kdyz budes vybyrat kver tak obecne nevybyrej jen podle povrchovky, muze to byt repas...
Freeze
Příspěvky: 7
Registrován: 24 čer 2019 12:34

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od Freeze » 03 lis 2021 14:26

Teď jsem navíc zjistil, že pokud se rozhodnu pro AK, budu si muset pospíšit. Pán ze Zeleného sportu mi psal, že jich má skladem přibližně pouhých 1100. :) Jen škoda, že neznám člověka, který by mi dokázal říct, jestli by byla lepší volba právě Zelený sport, nebo PROAMMO.

Střelba s AR je parádní. Je to krásná, promakaná, elegantní věcička. Jen mě vážně děsí ty investice. Zbraň samotná 28 tisíc (a to nemluvím třeba o Daniel Defense), kolimátor minimálně dalších 5, dalších x tisíc na údržbu. Co je ale super, tak malorážková konverze, která jde u AR použít, tím pádem člověk hodně ušetří na munici.

Na druhou stranu u AK dám přibližně 15 tisíc, maximálně nechám nastřelit a můžu pálit o sto šest.

U Mosina mě zase láká jeho pověst. Do dneška často vzpomínám, jak mi táta vyprávěl jako klukovi a Zajcevovi. Navíc na těch druhoválečných zbraních je obecně něco tak zvláštně výjimečného. Asi z nich prostě dýchá ta historie.
Poli
Příspěvky: 274
Registrován: 27 črc 2008 22:10

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od Poli » 03 lis 2021 16:44

Hele a co tě jako má stát X tisíc za věci na čištění?
Do začátku potřebuješ jakýkoliv vytěrák (potřeba na čištění jakékoliv dlouhé/krátké), nějaké kartáčky (potřeba na čištění jakékoliv dlouhé/krátké), olej (etc.), olej na čištění - Brunox, Konkor, .... (etc.), hadry - klidně staré triko (etc.)
Pro začátek investice v nižších stovkách, není třeba hned karbonový Tipton, sada milionů kartáčů, superextratajuplný olej za tisíce a další fičury. Ale to je na jiné téma.
Jinak bych řekl, že sám pořádně nevíš, co chceš, co od toho chceš a už vůbec nevíš, co od toho čekáš. AR x AK x Mosin jsou diametrálně rozdílné zbraně.
omega 13
Příspěvky: 43
Registrován: 30 lis 2006 20:41
Bydliště: Morava

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od omega 13 » 03 lis 2021 22:30

Pokud ti mohu dát dobrou radu, která ti ušetří spoustu peněz, času, případného zklamání a rozčarování. Ikdyby to mělo stát více úsilí a nějakých těch financí na víc, tak je dobré si každou z těch zbraní dobře vyzkoušet. Pořádně si z toho zastřílet, aby člověk věděl, co má od toho očekávat a co mu sedne. Ne každému všechno vyhovuje a časem zjistíš, že tvá volba byla špatná nebo to není tak úplně to pravé ořechové. Není to jenom o zbrani, ale také čím ji krmíš a za kolik, jaká bude tvoje frekvence střílení, kam se chceš posunout atd. Jestli budeš přebíjet nebo ti stačí tovární produkce atd.... Časem zjistíš, do jaké kategorie se sám zařadíš, jestli z tebe bude mířenkář co mu stačí pár ran na uspokojení a jede na přesnost nebo akční tavič hlavní alias kropič, co mu stačí, že trefí terč. Nebo sběratel old timerů kontra modernista, těch variací je samozřejmě víc....Je to ta stejná anabáze všech začátečníků co se dá srovnat s tím, jako když někdo kupuje svoje první auto...
Oce
Příspěvky: 40
Registrován: 09 led 2013 14:28

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od Oce » 11 lis 2021 21:46

Souhlas s příspěvkem výše. Nejdříve si ujasnit co vlastně chceš a pak kupovat. Pistoli máš, tak choď střílet, seznamuj se s lidmi na střelnici, když to půjde tak si půjč co se nabídne a časem zjistíš co tě baví a podle toho pak kupuj. Možná i zjistíš že ti stačí dlouhá nebo krátká malorážka.

Taky pamatuj že čím dražší a specifičtější zbraň si koupíš, tím větší finanční ztrátu pak utrpíš pokud si vybereš špatně a budeš ji prodávat.

Jinak hádám že tom už vystaveném nákupním povolení stojí že je na nákup zbraně kategorie B. Bohužel většina AK která dnes jsou ke koupi je zbraň kat. A-1 (tedy na vyjímku).

No a kdybych měl poradit levnou samonabíječku, co takhle SKS Simonov? Dá se koupit kolem 10 tis., střelivo stále ještě není drahé a když se jí časem budeš třeba zbavovat, ztratíš 3 tis.? To bych řekl že jde.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Výběr první dlouhé zbraně ze třech favoritů.

Příspěvek od Biggles » 01 úno 2022 12:48

Jaký tisíce na údržbu? Dyť je to normální puška... Asi takhle, Mosin má smysl jen jako historická hračka, takže jestli nejsi nadšenec do týhle pušky a historie kolem ní, tak nevidím jedinej důvod jí kupovat. Protože už ani neplatí ta jediná její "výhoda", a to nízká cena. Časy, kdy se Mosinka koupila za 3800Kč jsou dávno pryč... Ohledně těch samonabíječek... Hele levně kupovaný bejvá dvakrát placený. Upřímně - AK je neuvěřitelnej ergonomickej paskvil a co kus, to originál, surplusový skládačky z východního bloku... Novovýroba už (kromě číňana) zas tak levná není. Je třeba si uvědomit, že 7,62x39 už taky není v porovnání s .223Rem za hubičku, takže menší výběr munice, nižší přesnost a větší zpětný ráz (tedy trochu nepohodlí pro střelce) není už vyváženej ani finanční úsporou. 5,45X39 je na tom cenově podobně a co si budeme nalhávat, jeho dostupnost je poměrně závislá na ne zcela spolehlivém zdroji (Rusko). AR se dá koupit od de facto vojenský větve až po sportovní speciál, záleží jen na preferencích a peněžence...
Ale nejpodstatnější je, co se ti líbí a jak se ti to drží...Takže vočumovat na střelnicích, půjčovat, střílet a pak utrácet.
Jo a když vynechám, co jsem střílel půjčovaný nebo fasovaný, tak AK, AR i Mosin znaj můj trezor velmi dobře.
Odpovědět