Cisteni kratke zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
lucas82

Čištění krátké zbraně

Příspěvek od lucas82 » 07 bře 2006 18:51

Zdravim,
mam CZ75 a rad bych se zeptal zkusenejsich, cim je nejlepsi cistit a udrzovat zbran. nazory, zkusenosti.
dekuji

snake, WD40+kartacek by stacilo?


HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 08 bře 2006 06:18

Snake je bezva.

WD 40 je použitelný na čištění, ale na konzervaci a dlouhodobější mazání moc vhodný není. Na toto já používám Breakfree.

Chce to drobně investovat do mosazného kartáčku a vytěráku. Budete-li střílet olověné střely pak budete potřebovat konkor, nebo Hoppes No 9 na čištění sajrajtu po olovu.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Chorche
Příspěvky: 96
Registrován: 27 úno 2006 17:17

Příspěvek od Chorche » 08 bře 2006 14:32

sice střílím jenom celopláště, ale čistim jenom hadem (bore snake) a konkorem s hadříkem. Kartáček sem zatim vůbec nepotřeboval
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 08 bře 2006 17:51

Jo Jo čištění zbraně toť problém. Po mých cca 30ti letých zkušennostech se zbraněmi jsem přišel na to, že pokud chcí aby mi zbraň vydržela není na škodu používat kvalitní věci. Wd 40 ku ani konkor nepoužívám. Nyní mám dvě zbraně a tak jim věnuji co je potřeba. Velice dobré prostředky jsou BF CLP, ale ještě lepší je FP 10 nutno nechat dovézt. Objednávám si ji u Brownells Co. Dalším prostředkem je Formula 3 od KleenBore používám ho i jako neutralizaci při černění a GunButter syntetiku pro chod mechanizmu a vydrží dlouho i když sesoučástka takto ošetřena následně po střelbách očistí. Na vývrt kromě prvně zmíněných prostředků občas používám Hoopse Benchrest, ale ne moc oni tyto přípravky docela ujídají hlaveň (mikroskopicky) mechanika je klasický Bore Snake příslušného průměru a bavlněné polštářky. Nikdy jsem nopoužíval žádné mosazné nebo ocelové kartáčky. Jen umělohmotné. Na zbytek pistole v pohodě stačí starý zubní kartáček. Pokud chci zbraň opravdu odmastit tak používám Gunk Out ve speji od KleenBore, ale jen zcela vyjímečněa hlavně pře úpravou povrchu. Například když čením nebo před aplikací zapékacího povrchu Gun Kote od KG Industries. Zcela jsem vypustil Militec kvůli alergii. TetraGun jsem zavrhl jednak nepopsatelně smrdí a moc nečistí.
I čištění je věda, když má být úspěšné. Oosbně si myslím, že sito zbraň zaslouží.
Přeji Vám hodně úspěchů jak ve střelbě tak i v čištění
Jaroslav

Ještě doplňuji vytěrák mi nejlépe vyhovuje umělý od Glocka
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 09 bře 2006 08:20

2Jaroslav:
Čím to černíš? A s jakým výsledkem?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 bře 2006 09:40

Kubajzz píše:Čím to černíš? A s jakým výsledkem?
Ja cernim s HOPPES GUN BLUE... docela to ujde... ale muj poznatek je asi tento:

Potiranim soucatky steteckem nebo vatou neprinasi rovnomerne cerny povrch. Mnohem lepsi je celou soucastku na ty 3min ponorit do te vodicky. Vyndat, oplachnout vodou a nastrikat na to balistol.

PS: zatim jsem vzdy jen potiral... a proto je moje hlaven jako "strakata krava". Az se osoupe.. udelam to asi jinak.
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 09 bře 2006 18:12

Andy píše:
Kubajzz píše:Čím to černíš? A s jakým výsledkem?
Ja cernim s HOPPES GUN BLUE... docela to ujde... ale muj poznatek je asi tento:

Potiranim soucatky steteckem nebo vatou neprinasi rovnomerne cerny povrch. Mnohem lepsi je celou soucastku na ty 3min ponorit do te vodicky. Vyndat, oplachnout vodou a nastrikat na to balistol.

PS: zatim jsem vzdy jen potiral... a proto je moje hlaven jako "strakata krava". Az se osoupe.. udelam to asi jinak.
Já používám na černění Black Magic a "umyji" to olejem. Bohužel nanášení vatovým tamponem má ty samé problémy jaké uvádíte.
Pokud mi jde o kvalitu jednolitost tak požívám GunKote od KG Industries. Odmaštěnou a předehřátou součástku bu'd natřu štětečkem nebo nastříknu. Strčím do trouby (joj to má manželka radost) a 1a 1/2 hodiny zapékám. Pak už to dostanete dolů jen pískováním a nebo smirkem. Dělají se stím i hlavně a povrchovky Za cca 20 USD mám barvy na 8-10 malých zbraní. Pokud chci aby to opravdu vypadalo tak před použitím součástku natřu K Phoos Pretreatment za 12 USD a mám perfektní podklad pro povrchovky s antikorozním účinkem. Jediný problém byl, že když jsem to v USA objednat tak jsem čekal cca 2 měsíce. Joe Fazio majitel fyrmy KGI je správný člověk. Když jsem mu sdělil po 4 týdnech, že nic nepřišlo, tak se omlouval a, že pošle novou zásilku. Naštěstí to přišlo a tak mám zase s čím si hrát. Jediný problém je, že k ředění se používá MEK a ten se tu blbě schání je jen pro průmyslové účely.

Tak černění zdar
S pozdravem
Jarda
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 09 bře 2006 19:07

Jaroslav píše:Joe Fazio majitel fyrmy KGI je správný člověk. Když jsem mu sdělil po 4 týdnech, že nic nepřišlo, tak se omlouval a, že pošle novou zásilku. Naštěstí to přišlo a tak mám zase s čím si hrát.
I tak se da :) dve za jednu cenu.
Kdyz ji milujes, neni co resit.
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 09 bře 2006 19:11

I tak se da :) dve za jednu cenu.[/quote]

Zapoměl jsem uvést, že zásilka druhá byla vrácena. Mám mezi těmi lidmi a nejen v této firmě dobré jméno a nerad bych si ho pokazil. To pokažení se pak velice rychlůe rozšíří a já potřebuji občas poradit nebo něco prokonzultovat a nerad bych o tuto pozici přišel.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 09 bře 2006 23:32

To Lucas:
Docela jsem v rozpacích. Leta letoucí co střílím, jsem se vždycky setkával s tvrzením (a vlastní zkušeností ověřil), že přílišné čištění nijak neprospívá přesnosti. Takže nejde-li o ruské zápalky (tam je třeba čistit fest a hned, jinak hrozí hned rez jak hrom), většinou jsem se staral jen o hladkou funkci mechanismu a hlaveň jsem nechával na pokoji. Zbraně se mi odměňovaly přesností a bezchybnou funkčností.
Když tady čtu, jaké vyfikundace s tím provádí ostatní, trochu mě mrazí: nezanedbal jsem něco? Ale brynýrovat nehodlám, a když bylo jó zle, spravila to láhvička technického benzinu s rozpuštěným olejem na šicí stroje a bouchačka byla na pár let zase jak nová. Hlaveň ale ne - jen vnitřnosti. Jen před střelbou lauf prohlídnu a je-li v něm špína, lehounce projedu suchou vatou. Jednou jsem se nechal přemluvit, vatu jsem naolejoval (pak projel 2x suchou). Neměl jsem pak ten pocit jistoty a ani výsledek nebyl takový, jako obvykle.
Nechlubím se a ani to nikomu nedoporučuji, je to jen moje zkušenost (cca 30 let). Kdo ale chce drhnout, ať se činí.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Jaroslav
Příspěvky: 145
Registrován: 26 úno 2006 19:22
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jaroslav » 10 bře 2006 00:02

To Fantan
velice zajímavý nástroj. Mám zhruba stejnou dobu zacházení se zbraněmi od CZ 52 přes různé jiné zbraně až po to co mám dnes. Moje zkušenost je zase opačná. A potvrdilo mi to třeba 5tileté ničení G22, který je dnes v provozu a velice přesný hodnoceno nejn mnou, ale dalšími střelci, kteří zbraň ode mne koupili. Bohužel za 30 let se hodně změnilo, tedy v techoologii výroby složení materiálu, chemie a pod. Já třeba bych nikdy nepoužil vatu z toho důvodu, že v hlavni vznikají provozem drobné eroze a částečky vláken se mhou usazovat(zachytávat ) v drobných trhlinkách a vzhledem k tomu, že vata si ze vzduchu stahuje vlhkost tak může působit jako katalyzátor koroze. používám jen polštářky pro to určeně nebo obdobný materiál. Pokud si přečtete například i vliv čištění na na vývrt u hlavní od Shuemanna, tak zjistíte, že není čištění jako čištění. Používám stejný systém jak pro Kimbra tak pro CZ SP 01 Tactical. Nikdy nepoužívám ocelové nebo mosazné kartáčky. a vytěrák jen umělá hmota. Zásadně neúpoužívám prostředky , které údajně vytváří film, který zvyšuje těsnost vývrtu a zlepšuje přesnost jako Tetra Gun apod. to zakonzervovává nečistoty v hlavni. Toť můj názor a postup.
Jaroslav
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 10 bře 2006 11:42

Jak jsem psal dřív, já na čištění moc nejsem. Vatu (spíš vatové tyčky na čištění uší) používám na cištění nepřístupných míst třeba v závěru, nebo na čištění spoušťového táhla (které je v Sigu schované na vnitřní straně zásobníkové šachtu).

Je ale pravda, že nepatřím k nějakým fanatikům čištění a černění. Ano, zbraň musí být čistá, vývrt musí být čistý, ale neznamená to, že budu čistit tím nejlepším, co je k dispozici až do konce světa. Mě se třeba na usazený karbon osvědčil jinak asi docela zatracovaný Brunox. Hlaveň čistím jednou hadem, jednou mosazným kartáčkem a vytěrákem v den střeleb aby šel karbon pryč no nejlíp (kdyžtak s pomocí Brunoxu). Ostatní části otčřu důkladně hadrem aby na nich nebyly saze, vytahovač vyčistím párátkem. Mažu pouze tolik, aby se zbraň bezproblémově hybala na místech určených výrobcem.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
lucas82

Příspěvek od lucas82 » 10 bře 2006 21:29

Diky za rady, ale ted jsem z toho jelen :oops: . Cistit po kazdem pouziti(hlaven) ci ne? pouzivat vyhradne snake ci ne?Nekdo rika,ze nevycisti pripaleny zaschly a pak kartacky(mosazny)? diky
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 11 bře 2006 08:22

lucas82 píše:Diky za rady, ale ted jsem z toho jelen :oops: . Cistit po kazdem pouziti(hlaven) ci ne? pouzivat vyhradne snake ci ne?Nekdo rika,ze nevycisti pripaleny zaschly a pak kartacky(mosazny)? diky
Boooze, ty z toho nadelas. Pral bych ti cistit predovku :) . Jak dukladne cistit zalezi take jakym strelivem strilis, kolik toho vystrelis a jak casto strilis :wink: .
Kdyz ji milujes, neni co resit.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 11 bře 2006 08:57

lucas82 píše:Diky za rady, ale ted jsem z toho jelen :oops: . Cistit po kazdem pouziti(hlaven) ci ne? pouzivat vyhradne snake ci ne?Nekdo rika,ze nevycisti pripaleny zaschly a pak kartacky(mosazny)? diky
Můj způsob je prostý:

Jednou za tři střelby (tedy jednou za tři návštěvy střelnice) protáhnout hlaveň mosazným kartáčkem s Hoppesem. Jinak používám snakea a vytřu zbraň hadrem od sazí. Po čištění namažu. Krátká údržba trvá asi deset minut, dlouhá asi dvacet.

Nedělal bych z toho takovou vědu jako Jaroslav.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět