Deaktivace zápalky kyselinou

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
*cz*
Příspěvky: 74
Registrován: 25 kvě 2009 20:30
Bydliště: Praha

Deaktivace zápalky kyselinou

Příspěvek od *cz* » 20 lis 2021 11:52

Dobrý den všem,
jaká se prosím používá kyselina na deaktivaci zápalky u výstavních nábojů, aby se nemusela zápalka degradovat? Děkuji.


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Deaktivace zápalky kyselinou

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 22 lis 2021 09:37

Pokud chceš mít 100% jistotu tak nic takového není - zápalka je dnes plná laku, který ji uzavře. Některé starší zápalky jsou přikryté cínovou folií.
Jedinný 100% postup je odpálit - tento postup také je pro Policii ČR jedinný správný a průkazný.

Ještě poradím jednu věc: Vařič, hrnec a poklice. Dát do hrnce max. 10 nábojnic a čekat, až dojde k odpálení zápalek teplem. Dělat si čárky, kolik ran uslyšíš!!!!!! :D
Šakal
Uživatelský avatar
*cz*
Příspěvky: 74
Registrován: 25 kvě 2009 20:30
Bydliště: Praha

Re: Deaktivace zápalky kyselinou

Příspěvek od *cz* » 22 lis 2021 10:40

Nařízení vlády č. 219/2017 Sb.
Nařízení vlády o znehodnocování některých zbraní a střeliva, zhotovování řezů zbraní a střeliva, ničení střeliva a o minimálním obsahu dokumentace ve vztahu k delaboraci, znehodnocování, výrobě řezů a ničení munice

§ 5
Znehodnocování střeliva
(1) Při znehodnocování střeliva
a) se v nábojnici vyvrtá otvor o průměru nejméně 2,5 mm umožňující vysypání prachové náplně, kterým se do nábojnice nakape kapalina způsobující flegmatizaci zápalky, nebo
b) se ze střeliva vyjme střela, z nábojnice se vysype prachová náplň a provede se odpálení nebo flegmatizace zápalky; při případném opětovném osazení střelou se nábojnice ponechá prázdná nebo se vyplní inertní hmotou.
(2) Obsahuje-li střela výbušné látky nebo jiné aktivní náplně, provede se jejich delaborace ze střely.

Mám se rád proto radu o hrnci vynechám... :shock:

Zajímá mě pouze čím se to dělá? Co je to prosím za kapalinu?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Deaktivace zápalky kyselinou

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 22 lis 2021 17:29

Uvedené nařízení má i § 8. Jiné způsoby.........
Jinak - z pyrotechnického hlediska je likvidace pyrotechnické slože ve střelivu vč. zápalky v tzv. vypalovacím bubnu naprosto běžná záležitost. Je to vlastně děrovaný buben, který se točí a pod kterým se topí.

K Tvému dotazu - v 80. letech jsem používal aceton, který byl schopen také rozleptat krycí lak na zápalce a teprve potom se dostal na samotnou slož. Když jsem nechal zalepenou nábojnici tejden stát, tak jsem třeba 1 kus z 10 zkusil mechanicky odpálit a zápalka nikdy "nešla". Ale nemusel jsem nikomu vystavovat potvrzení o delaboraci zápalky. Když jsem vyráběl střelivo a munici (pěchotní a letecká do ráže 37 mm) jako upomínkové předměty pro dispozice velitele útvaru, tak jsem zápalky a zápalkové šrouby ( např. náboj NR 30) odpaloval a místo nich jsem dělal díru se závitem pro šroub.
Takže, pokud zápalka není krytá cínovou folií, zkus AC-tón.
Šakal
Odpovědět