Rizika varovneho vystrelu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Rizika varovného výstřelu

Příspěvek od Lanky » 28 úno 2007 09:14

Nechci se tady pouštět do polemiky typu, že varovný výstřel se střílí až jako poslední, pokud zbydou náboje (jak už jsem někde zaznamenal). Spíš mne zajímá následující - pokud už se rozhodnu, že varovný výstřel (do vzduchu)použiji - existuje reálné riziko, že střela při dopadu na zem někoho vážně zraní? (mám na mysli klasický 9mm Luger FMJ)


LEON

Příspěvek od LEON » 28 úno 2007 09:43

tojo nebylo by to poprví co vystreleny náboj do vzduchu vážně zranil nebo dokonce zabil člověka.Ja si nemuzu pomoct ale varovny vystrely do vzduchu jsou nesmysl kulka nekam spadnout prece musi.(mysleno treba ve mestech v obydlenych oblastech).Vim spousta lidi si tady bude myslet ze jsem "pako" ale to je muj nazor.Gravitaci neoblbnem :wink:
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 28 úno 2007 09:59

No právě - kulka někam spadnout musí. Otázkou je, jestli její dopadová energie bude natolik velká, aby znamenala ohrožení někoho na zemi. Nechce se mi to počítat, takže jsem spíš myslel, jestli už se tím někdo nezabýval. Přeci jen varovný výstřel může mít smysl. Pouhé vytažení zbraně ještě nemusí útočníka zastavit a rovnou ho odprásknout je zase druhý extrém. Při varovném výstřelu (dle mého názoru) si může padouch uvědomit, že nedržím v ruce pouhou atrapu a jsem ochoten zbraň použít. Ovšem pokud mi někdo řekne, že kulka po dopadu na zem dokáže prostřelit dítě i s kočárkem, je to pro mne dostatečný argument PROTI vyarovnému výstřelu.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 28 úno 2007 10:00

To jo, ale když to spočteš přes gravitační konstantu a hmotnost STŘELY (kulky máš mezi nohama :? ) tak by ti to udělalo maximálně bouli. Nějaký riziko tam ale je. Myslím ale že mnohem menší než když střelíš do země a odrazí se to...........
Jsem se to nějak pokusil spočítat přes volnej pád. Fyzika má ten problém, že všechno bere bez tření. Řekněme ža by střela FMJ 7,5g padala z výšky 1km (nevím jestli když vystřlíš kolmo vzhůru vyletí až do 1km, spíš ne) to mi při dopadu dává rychlost bratru 140m/s a energii 73,5J což by asi příjemný nebylo. Ale tomu výpočtu moc nevěřím. Chtělo by to nějakýho zdatnýho fyzika aby nám pro údaje m=7,5g Vo=390m/s spočítal jak vysoko se střela dostane a jakou bude mít energii když z té výšky spadne - v normálním prostředí, kde bereme v úvahu tření o vzduch.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 úno 2007 10:23

Maximální rychlost dosažitelná volným pádem v atmosféře je nějakých 200km/h (kdyžtak mě opravte, povídat by o tom mohli parašutisti). To je asi 50m/s takže když spočítám energii pro nejběžnější kulku ráže 9mm Luger, která má 8g, tak to dělá rovných 10J. :lol:
Boule na hlavě by to byla slušná, ale zabít to nemůže ani náhodou.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 28 úno 2007 10:29

To je ale rychlost spočítaná pro pád lidského těla s ohledem na tření při letu atmosférou. Vzhledem k tomu, že plocha lidského těla je řádově několikanásobně větší, než plocha střely, dopadová rychlost střely také podle mne bude podstatně větší.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 28 úno 2007 10:35

Já jsem línej to hledat, řešilo se to na střelectví. Závěr každopádně byl, že pokud ti to zrovna nepřistane do oka, nebo nezaskočí do otevřený pusy při pohledu vzhůru tak je z toho maximálně boule. Nemá to energii pro průnik tkání.
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 28 úno 2007 10:47

Fajn, díky, přesně tohle jsem chtěl slyšet.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 28 úno 2007 10:53

Ale ne že teď budeš pálit do vzduchu jak na divokym západě s tim že Silencer tuhle na fóru psal, že se nic nestane :lol: 8) Znáš to, náhoda je blbec, někomu to klepne na hlavu přes čepici, lekne se, dostane infarkt.......
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 28 úno 2007 10:56

Lanky píše:To je ale rychlost spočítaná pro pád lidského těla s ohledem na tření při letu atmosférou. Vzhledem k tomu, že plocha lidského těla je řádově několikanásobně větší, než plocha střely, dopadová rychlost střely také podle mne bude podstatně větší.
No jo, ale lidské tělo je taky mnohonásobně těžší, takže je to prašť jako uhoď.
No a to jsme ještě vůbec nebrali do úvahy tu pravděpodobnost trefy. :lol:
Podle mě bys stejně nikoho netrefil i kdybys vystřílel plný zásobník do vzduchu na Václaváku. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 28 úno 2007 11:31

Rychlost volného pádu na hmotnosti padajícího tělesa vůbec nezávisí. Když pustíš ze stejné výšky hliníkovou a olověnou kostku o stejném objemu, obě dopadnou stejně rychle a ve stejný okamžik. Samozřejmě ta olověná bude mít mnohem větší energii - ale to už je něco jiného, než rychlost. Při pádu z výšky je dopadová rychlost závislá opravdu jen na tom, jak se letící předmět zbrzdí třením o atmosféru - a to u střely předpokládám, že jen minimálně.
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 28 úno 2007 11:36

Pokud se nepletu, tak v naprosto ideálních (rozuměj nereálných) podmínkách by podle zákona zachování energie měla střela dokonce na zem dopadnout se stejnou energií, jako měla když opouštěla hlaveň. :-)Samozřejmě bychom museli zanedbat tření, gravitaci a pod.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 28 úno 2007 11:38

jj nezáleží na hmotnosti ale na tvare -> priklad 8) Padajúci dvaja rovnako vážiaci parašutisti, jeden má otvorený padák a druhý nie. Ktorý bude skorej na zemi? :roll: :P
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 28 úno 2007 11:40

Pokud se nepletu, tak v naprosto ideálních ...
to asi nie :)
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 28 úno 2007 11:41

a kterého spíš zasáhne mnou vypálený vyrovný výstřel? :lol:
Odpovědět