Vlastnosti streliva.7,62X25 TOKAREV

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Pepo2
Příspěvky: 7
Registrován: 14 dub 2008 13:29

Vlastnosti streliva.7,62X25 TOKAREV

Příspěvek od Pepo2 » 14 dub 2008 15:19

Na strelnici som videl strielať chlapa z pištole CZ52. Dávalo to rany ako z kanóna. Myslým si, že používal vojenské strelivo. Na krabičke streliva boli údaje ktorých význam nepoznám (aym *, 40, gts 189/58, 7,62 Pi, Ms/Ni, prach Ncdp-P1, nma 6/52g) a preto prosím užívateľov takejto zbrane o vysvetlenie.


Pepo2
Marthy
Příspěvky: 189
Registrován: 04 úno 2008 10:33

Příspěvek od Marthy » 14 dub 2008 20:41

Aym - výrobce Považská Bystrica
58- rok výroby
7.62 ráže (7.62x25mm tokarev)
No a střela je klasika celoplášť s olověným jádrem.

Edit:no tak znovu opraven výrobce :D Nějak jsem si ty Bystrice popletl... :oops:
Naposledy upravil(a) Marthy dne 15 dub 2008 18:15, celkem upraveno 2 x.
section5

Příspěvek od section5 » 14 dub 2008 22:23

Marthy: opravim ta neni to BÁnská Bystrica ale Banská Bystrica :wink: to len na okraj heh
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Příspěvek od bufallo » 15 dub 2008 06:32

hej, hej, pomaly chlapci... ja som z BB, a co viem, ziadna municka tu nebola, neni a asi ani nebude... aby som vas uviedol na spravnu mieru, aym je vojenske znacenie pre municku co bola v Povazskej Bystrici a nie Banskej... najprc asi od 30-tych rokov do cca 50-tych, potom sa nieco skusalo v 70-tych, ako zaloha vyroby 7,62x39, no a potom obnovenie vyroby v 95-tom, az do konca roku 2006, potom to po nezhode majitelov to rozmlatili a zosrotovali... aj ked to celkom islo... aym je znacenie co sa pouzivalo len na vojenskych nabojoch, civil pouzival PS, ako Povazske strojarne...
* je material nabojnice mosadz, 40 je rok vyroby, 7,62 Pi- pistolovy naboj 7,62 mm, Ms/Ni je material strely, tombak, zliatina mosadzi a niklu, potom je typ prachu a potom mala by byt jeho navazka, to 6/52 myslim bude skor 0,52 gramu... asi preklep alebo zle citatelne...
Kaktus
Příspěvky: 35
Registrován: 18 led 2008 07:58

Příspěvek od Kaktus » 15 dub 2008 07:34

Jen ještě doplním, že to Ncdp-P1 by měl být nitrocelulózový destičkový prach (tvar zrn), ale to P1 nevím, pravěpodobně nějaká úprava povrchu prachových zrn nebo něco podobného. nma je asi kód výrobce prachu, ale nevím kdo to je, 6/52 by měl být rok výroby prachu 1952 a ta 6ka je číslo série. Stejně tak 189/58 je rok výroby náboje 1958 a č. série 189.
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Příspěvek od bufallo » 15 dub 2008 07:38

ak je na dne nabojnice vyrazena 40-ka tak je rok vyroby naboja 1940 ale krabicka potom nesuhlasi s konkretnym nabojom, je ina, z ineho obdobia a balenia...
Kaktus
Příspěvky: 35
Registrován: 18 led 2008 07:58

Příspěvek od Kaktus » 15 dub 2008 08:00

To ano, pokud je na dně nábojnice vyraženo 40, je to rok výroby 1940, ale o číslech na nábojnici se tu nepsalo, jen na krabičce. Navíc pochybuju, že se v roce 1940 na Slovensku vyráběly tokarevy. Pokud je na dně opravdu 40-ka, pak se nejspíš jedná, jak už jsi psal, o náboje nasypané do nepůvodní krabičky.
Pepo2
Příspěvky: 7
Registrován: 14 dub 2008 13:29

Vlastnosti streliva

Příspěvek od Pepo2 » 15 dub 2008 15:17

Najprv sa Vám musím všetkým poďakovať za promptné a fundované odpovede. Podľa toho čo ste napísali dešifrovanie údajov vyzerá takto (niektoré údaje sú mi zatiaľ neznáme):
aym * = výrobca-Považská Bystrica, *-material nabojnice mosaz,
40 = počet kusov v krabičke,
gts 189/58 = 189/58 je rok výroby náboja 1958, číslo série 189,
7,62 Pi = 7,62 Pi - pištolový náboj 7,62 mm,
Ms/Ni = material strely/tombak-zliatina mosadzi a niklu,
Prach Ncdp-P1 = prach nitrocelulózový, doštičkový tvar zrna, úprava
povrchu prachových zrn ?
nma 6/52 = nma je asi kód výrobcu prachu (?), séria/rok výroby,
Náplň = 0,67 g.
Vo svojom príspevku som uviedol jeden preklep (nma 6/52g) - v skutočnosti to „g“ tam nepatrí (ospravedlňujem sa bufallovi a Kaktusovi). Ďalej je na krabičke uvedený údaj o množstve prachu (Náplň 0,67g) a kedže to bol jednoznačný údaj, nepokladal som za potrebné ho uvádzať. Dnové značenie mosadzných nábojníc je „aym“, „-“ , „52“ z čoho je zrejmé že boli vyrobené v Považskej Bystrici roku 1952, len neviem aký význam má v dnovom označení „-“. Na krabičke číslo 40 znamená asi počet kusov v krabičke. Odhadujem to podľa počtu nábojov v pásku a možného počtu plných páskov v krabičke. Neviem si však vysvetliť význam páskovania nábojov do krabičky pre pištolové strelivo (bufallo - 7,62-Pi).
Vzhľadom na to, že strelec mal napáskované strelivo v rôznom nekvalitnom balení, etikety dvoch krabíc som si vzal a doma som zistil rôznosť údajov. Namiesto „Ms/Ni“ -„Ms/tbpl“ a čo ma prekvapilo najviac „Náplň 0,65 g“. Podotýkam že s označením 7,62 - Pi, čiže pištolový náboj a druh prachu taký istý ako na predošlej krabičke (Ncdp-P1). Aký má význam rôzna navážka prachu, keď druh prachu je ten istý a oba náboje sú pištolové, alebo jeden z nich je samopalový ?
Som rád že som našiel ľudí s rovnakým záujmom a najmä s bohatšími skúsenosťami v tomto odbore. Ďakujem za ďalšie „rozumy“.
Pepo2
Valdez
Příspěvky: 16
Registrován: 31 led 2007 20:23

Příspěvek od Valdez » 15 dub 2008 21:14

Tyto náboje taky mám, ale raději nepoužívám. Náplň 0,67g. Na krabičce je ještě přelepka firmy Arms Moravia a červené razítko s nápisem ZVÝŠENÝ TLAK O 15%.
Nedivím se, že se tolik píše o haváriích CZ52 jestli se tohle ve větší míře používá. Možná to opravdu bylo určené do samopalu.
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Příspěvek od bufallo » 16 dub 2008 06:14

este dodam pre pepa2, takze pomlcka, teda zanecnei " - " na dne nabojnice oznacuje ze nabojnica ma jednu exentricku zatravku, normalne maju nabojnice na berdany 2, oproti sebe umiestnene o 180 stupnov, vedel som z akeho dovodu sa robila len jedna, ale ja hlava dubova, uz si nespomeniem... skus si vylupit zapalku, alebo pozri dovnutra nabojnice, uvidis ze je tam len jedna dierka, teda vyslahovy otvor pre zapalku... no ta silnejsia laboracia, bolo to robene pre samopal vz.26 pre armadu, nieco podobne ako su naladovane ruske vojnove tokarevy, co sa robili pre Spagina, tiez sa velmi nedoporucuju pre pistole, ale origos ruske zbrane to zvladnu, aj nasa pistol vz.52, su na to stavane... ale napriklad v zahranici varuju pouzivat tuto municiu pre civilne pouzitie... je viac takych prikladov co sa konkretny naboj ladoval na dva vykony, napr. aj 9mm vz.82 je silnejsi ako origos jeho vzor Makarov, alebo 9mm vz.22 bol silnejsi ako vzor 9mm Browning alebo este Rusy laborovali 7,62 Mosin aj pre letecky gulomet, silnejsia napln, strela priebojno-zapalna, na dne bolo oznacenie male pismeno ruske "š"...
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 16 dub 2008 08:20

bufallo: V podstatě ano, pouze mám připomínku ke dvěma tvrzením. Nemohu souhlasit s tím, že naše ČZ 52 je stavěná na silnější laborace náboje 7,62x25. IMHO není původně stavěna ani na standardní verzi tohoto náboje. Původní konstrukce a zejména typ uzamčení je na náboj 9mm Luger, který má zcela jiné parametry. Potvrzuje to malá trvanlivost uvedené zbraně a poměrně časté havárie.
Dále není tak jednoznačné prohlásit, že náboj 9mm vz. 82 je silnější, než náboj 9mm Mak. Tady se v prvé řadě jedná o rozdílnou konstrukci a zejména hmotnost obou střel. Ovšem Eo má vyšší.
Nezpochybnitelnou pravdou ovšem je, že rozdílné laborace stejných nábojů pro krátké a dlouhé zbraně nebylo nikdy šťastné řešení a vždy dělalo problémy.
Pepo2
Příspěvky: 7
Registrován: 14 dub 2008 13:29

Vlastnosti streliva

Příspěvek od Pepo2 » 16 dub 2008 20:21

Valdez a bufallo píšu, že náboj s vyššou navážkou prachu (0,67 g) je „samopalový“. Potom si neviem vysvetliť, prečo je na krabičke údaj 7,62 Pi. To Pi neznamená pistolový ? V niektorom odbornom článku na Nete som sa dočítal, že samopalové náboje sa vyrábali z lakovanou oceľovou nábojnicou.
V súvislosti s vojenským strelivom 7,62x25 a popisom, ktorý som v úvodnom príspevku uviedol by ma zaujímalo, či je možné v zmysle na Slovensku platnom zákone o zbraniach a strelive takéto strelivo použiť za účelom cvičnej streľby na schválenej strelnici. Údajne pred 3-4 mi rokmi bolo možné kúpiť toto strelivo na Slovensku bežne na zbrojný preukaz. Mohol by mať správca strelnice výhrady voči používaniu takéhoto streliva, alebo výhrady by mohli mať len policajti ?
Pepo2
Marthy
Příspěvky: 189
Registrován: 04 úno 2008 10:33

Příspěvek od Marthy » 16 dub 2008 20:57

to Pepo2:
1. všechny vojenské vojenské patrony ať už se jednalo o 7.62x25 tokarev nebo 7.62x54R se vyráběly s ocelovou lakovanou hilznou.Jedinou vyjímku snad tvoří náboj 7.62x54R, který má špičku střely značenou žlutou barvou.Tato patrona má hilznu z mosazi
2.Nevim jak je to na Slovensku ale u nás distribuje tyto patrony multiagro. Náboje musí projít "zcivilněním" a pak se normálně můžou na zbrojní průkaz prodávat.
Valdez
Příspěvky: 16
Registrován: 31 led 2007 20:23

Příspěvek od Valdez » 16 dub 2008 21:41

Pepo2: před pár lety jsem nakoupil asi 10 krabiček normálně na zbroják.
Některé obsahovaly hilsny zeleně lakované, jiné galvanicky pomosazené a lakované bezbarvým lakem, všechny ale ocelové (lze vyzkoušet magnetem). Myslel jsem, že to bude levné střílení (4Kč/ks), ale když jsem viděl ty šlehy, začal jsem se bát o prsty. Raději jsem si koupil novou hlaveň 9mmL a to je mnohem kultivovanější rána...
Navíc mne s Tokarevy vykázali ze dvou střelnic, že jim to ničí stavy.
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Příspěvek od bufallo » 17 dub 2008 14:27

pre Martyho:
omyl, omyl, a zase omyl... aj v sucastnej dobe sa vyraba vojenske strelivo prevazne s ocelovou nabojnicou, ale robi sa aj s mosadznou... viem dost prikladov, ale zalezi aj od vyrobcu, zakazky, ... tak ze tak... napr. Povazske strojarne vyrabali az na male vynimky vsetko s mosadznou nabojnicou...
dalej SB Vlasim robi napr.5,56 Nato a 7,62 Nato vetsinou s mosadznou nabojnicou...
este dodam 7,62 Tokarev sa vyrabal len s jednou laboraciou, vhodnou aj do pistole aj do samopalu.. neviem aka je teraz navazka prachu co robi novu vyrobu Vlasim , ale urcite bude slabsia...
Naposledy upravil(a) bufallo dne 17 dub 2008 20:40, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět