SA proti SA/DA (DAO) - bezpecnost nositele

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

kmd15
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2015 23:03

SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od kmd15 » 05 pro 2015 00:39

Dobrý den, nemyslím tím z hlediska rychlosti střelby v kritické siuaci, tam je to jasné. První DA výstřel je rychlejší než odblokování pojistky u SA a výstřel (asi pouze akademická úvaha, záleži na cviku a schopnostech střelce samozřejmě). To je jasné, ale zajímá mě to z hlediska bezpečnosti nositele zbraně. Konkrétně nechtěný výstřel :shock: Připustme, že je situace taková, že pro vlastní bezpečnost má střelec-obránce pistol s nábojem v komoře. Co byste poradili začátečníkovi, na co se zaměřit při výběru subcompact pistole. Co trénovat? Jestli asi pohodlnější 1.výstřel DA, nebo o trochu složitější odblokovat pojistku a výstřel (ale asi bezpečnější z hlediska nějaké nechtěné události tipu zamotání trička do spouště atp.)? Díky za rady a zkušenosti.

PS.: mehanismus s pojistkou ve spoušti (Glock) a částečně přednatažený bicí mechanismus neberu v úvahu


Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 67
Registrován: 25 čer 2013 19:52
Bydliště: Kladno

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od Vejr » 05 pro 2015 10:36

pokud si nezvolíš na nošení 1911 tak se obecně doporučuje DA režim na nošení. SA je spíš pro střelce který mají se zbraní hodně natrénováno a odjistí prostě automaticky. Navíc je pro amatéra jistým nebezpečím nechtěné odjištění v pouzdře .... průstřel prd*le .45kou jsem už viděl.
Osobně preferuju na nošení ve variantě s prázdnou komorou a tréning natažení po Izraelském spůsobu. Ta prázdná komora ti dává šanci si výstřel rozmyslet ....
Jinak trénuj DA, je to lepší kvůli vlastní bezpečnosti.
kmd15
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2015 23:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od kmd15 » 05 pro 2015 19:48

Vejr píše:pokud si nezvolíš na nošení 1911 tak se obecně doporučuje DA režim na nošení. ....
No právě, já uvažuju o SIG P238 (což je malá 1911) nebo SIG P232 (SA/DA) :? Ta 238 se mi hodně líbí, ale právě nevím jak SAO + pojistka a bezpečnost (nechtěné náhodné odjištění pojistky). No pokud bych nosil s prázdnou komorou, tak je to vlastně jedno.
Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od JaK » 06 pro 2015 01:28

DA/SA je dobrý systém, který umožňuje bezpečnou a efektivní manipulaci. Proti výstřelu při zamotání trička do spouště je vhodné pojistit se palcem položeným na kladivu při ukládání do pouzdra - není šance, že by jej spoušť přetlačila.
Hlavní riziko spočívá v NUTNOSTI vypouštět bicí ústrojí před uložením do pouzdra. Takhle napsané to vypadá banálně, ale je potřeba dostat to opravdu dokonale do krve, protože po případné střelbě obvykle nastane větší chaos, než byl před ní. Taková situace je extrémně stresová a nahrává i takto základním chybám.

SA - výborný mechanismus pro střelbu, nicméně vyžaduje disciplinovaného uživatele, který je ochotný a schopný kvalitně trénovat manipulaci. SA pistole většinou navíc mívají velmi krátký chod a často i malý odpor spouště, což při pochybení vede ke snazšímu nechtěnému výstřelu.

V podstatě jsem tedy napsal to, co Vejr :D . Jen bych upravil tvrzení ohledně samovolného odjištění 1911 v pouzdře. To je jednoznačně chyba hardwaru - špatného pouzdra, nejlépe v kombinaci se zvětšenou sportovní pojistkou (což je jeden z důvodů, proč na 1911 pro nošení nemám rád oboustranné pojistky).


Kdybys byl dlouholetý uživatel 1911, možná bych P238 dal šanci (i když myslím, že v této třídě malých pistolí nemají výhody SA příliš šanci vyniknout). V opačném případě existují daleko vhodnější pistole. Pokud trváš na ráži 9mm Browning a SIGu, P232 je dobrá volba.
kmd15
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2015 23:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od kmd15 » 06 pro 2015 16:51

JaK píše:...V opačném případě existují daleko vhodnější pistole. Pokud trváš na ráži 9mm Browning a SIGu, P232 je dobrá volba.
Ale netrvam na SIGu. Jen jsem začínající střelec a není v mých silách číst recenze a koukat na youtube na všechny značky a porovnávat všechny značky pistolí. Tak jsem se kouknul na Jamese Bonda :lol: a zjistil, že made in Germany pistole jsou dobré značky. No tak jsem vybíral už jenom z SIG, Walther a HK. No a SIG mě sedí nejlépe při střílení. Ohledně ráže Browning, tam už je to skutečně trochu účelové. Protože tato malá pistole by měla být na nošení pro nezbytnou obranu, takže předpokládám střelbu jen na krátkou vzdálenost, tudíž stačí dynamický závěr a ráže s nižší energií střely (jak jsem zjistil zde na foru, je úplně jedno s čím střílíš, ale jak trefíš). No a právě ta nižší energie ... tato ráže by na rozdíl od 9 L měla mít menší schopnost průstřelu! Takže teoreticky pravděpodobnost, že při obraně střelím i nezúčastněnou osobu průstřelem padoucha by měla být o dost menší. Napadne mě osoba A, já se ubráním výstřelem, který projde přes hrudník a prostřelí játra osobě B. Myslím, že je jasné, jak bych v Čechách dopadl před soudem (a to i v případě, že by střelba na útočníka A byla uznána dle zákona jako oprávněná). Tolik úvaha proč mě nevadí ráže 9mm Browning.
open
Příspěvky: 195
Registrován: 13 pro 2008 10:17

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od open » 06 pro 2015 17:41

No nepatří to sem,ale odpovímti. Tvá úvaha dle mne je zcela chybná. Pokud za osobou A je osoba B tak nemůžeš střílet. Je tady pravděpodobnost hraničící s jistotou, že ve stresu mineš a osobě B tvoje ráže 9mm Browning nepomůže. :D
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 11 pro 2015 11:46

Pokud mne osoba A ohrožuje na životě tak, že jejích chování dovoluje použití zbraně v souladu se zákonem, jsou jakékoli ohledy k osobě B jen jistotou tvé újmy na zdraví či životě... A pokud si nejsi svou střeleckou dovedností jist, pak raději nenos...
Jinak obecně-kvalitní pouzdro, tj. kydex, vylučuje jakoukoli možnost náhodného výstřelu, pokud je v něm zbraň uložena... Pokud k výstřelu dojde, je to chybnou manipulací při vytahovaní/zasouvání zbraně do něj, což by měl řešit pravidelný trénink, absolvování relevantních kurzů a jistá dávka inteligence... Pak můžeš nosit nadrcnutou jakoukoli mrchu s žiletkovou spouští, protože nejbezpečnější pojistka je tvá hlava a ukazovák střílející ruky... Btw. Nosit bez náboje v komoře je IMHO blbost...
Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od JaK » 14 pro 2015 14:31

Sarkafarka.Loupeznik píše:...Pokud k výstřelu dojde, je to chybnou manipulací při vytahovaní/zasouvání zbraně do něj, což by měl řešit pravidelný trénink, absolvování relevantních kurzů a jistá dávka inteligence... Pak můžeš nosit nadrcnutou jakoukoli mrchu s žiletkovou spouští, protože nejbezpečnější pojistka je tvá hlava a ukazovák střílející ruky... Btw. Nosit bez náboje v komoře je IMHO blbost...
Problém je v tom, že i trénovaný a inteligentní jedinec dělá ve stresu chyby. Ať se nám to líbí nebo ne, některé spoušťové mechanismy tyto chyby odpouštějí do větší míry. Větší délka chodu a přiměřený odpor jsou výhodné pro zmenšení rizika nechtěného výstřelu. A pokud má taková spoušť hladký chod, lze se s ní naučit i dobře střílet (i když většina lidí bude pořád dosahovat lepších výsledků (splity, zásahy) se závodní spouští, protože je to snazší).
Samozřejmě kvalitní tréning je základ. Ale přesto právě ti, kteří mají dostatek zkušeností, by nikdy nenosili pistoli s minimálním odporem a krokem spouště. Nevím jak ostatní, ale já se raději poučím od profíků, než abych zvyšoval riziko nehody.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 14 pro 2015 19:39

JaK píše:
Sarkafarka.Loupeznik píše:...Pokud k výstřelu dojde, je to chybnou manipulací při vytahovaní/zasouvání zbraně do něj, což by měl řešit pravidelný trénink, absolvování relevantních kurzů a jistá dávka inteligence... Pak můžeš nosit nadrcnutou jakoukoli mrchu s žiletkovou spouští, protože nejbezpečnější pojistka je tvá hlava a ukazovák střílející ruky... Btw. Nosit bez náboje v komoře je IMHO blbost...
Problém je v tom, že i trénovaný a inteligentní jedinec dělá ve stresu chyby. Ať se nám to líbí nebo ne, některé spoušťové mechanismy tyto chyby odpouštějí do větší míry. Větší délka chodu a přiměřený odpor jsou výhodné pro zmenšení rizika nechtěného výstřelu. A pokud má taková spoušť hladký chod, lze se s ní naučit i dobře střílet (i když většina lidí bude pořád dosahovat lepších výsledků (splity, zásahy) se závodní spouští, protože je to snazší).
Samozřejmě kvalitní tréning je základ. Ale přesto právě ti, kteří mají dostatek zkušeností, by nikdy nenosili pistoli s minimálním odporem a krokem spouště. Nevím jak ostatní, ale já se raději poučím od profíků, než abych zvyšoval riziko nehody.
No já se právě nesetkal s mnoha profíky, co by nenosili G19(nebo nějaký ekvivalent) právě s tím, že je to nejbezpečnější zbraň... Bez zbytečných pohybů(odjišťování, natahování-krom fanatických obhájců Izraele:-D) a současně se spouští, kterou nestrhávají(oni ve skutečnosti nestrhávají ani tu těžkou, ale proč se dřít:-D)... Takže co do sebe dostanou jako první je, že prst na spoušť se dává až ve chvíli, kdy na něco chci zamířit a vystřelit, nikoli když tahám z pouzdra/a obráceně... Je to pak jako s kartáčkem na zuby, také se po ránu s ním nedloubnete do oka, ani těžce rozespalej...;-) Jako každému co jeho jest, ale výhody tahání v kvalitním pouzdře s nábojem v komoře a lehkou spouští vydatně převáží tu minimální šanci rizik(v případě, že tréninkem myslíme skutečný trénink a ne 3 návštěvy střelnice za rok) s tím spojenou... A je jich jistě méně, než v případě decocknuté zbraně... Už jen těch výstřelů při vypouštění kohoutu...:-D
Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od JaK » 14 pro 2015 21:34

Ale jasně, proti G19 třeba i se stojinou 2kg a nábojem v komoře nelze vůbec nic namítat. Já narážel na tu "žiletkovou spoušť". Otázka, co si pod tím kdo představí. Například já bych to viděl jako laděnou jednočinnou spoušť s odporem kolem 10N - například CZ Tactical Sport, různé sportovní deriváty 1911 atp...

K rizikům: už nějakou dobu se rozmáhá nošení AIWB, které má řadu výhod, ale při nechtěném výstřelu může být fatální. Hlaveň může mířit mimo jiné na stehenní tepnu, což při zásahu nedává dobré vyhlídky. V souvislosti s tím řada uživatelů přechází na SA/DA, LEM nebo jiné systémy s externím kladivem, případně vymýšlí pasivní pojistku na Glocky, http://www.guns.com/2015/07/13/the-gadg ... ter-video/ Stačí si projít pár vláken na fóru pistol-training.com

Každému doporučuju přečíst tenhle výborný rozbor spoušťových mechanismů: http://pistol-training.com/archives/8549
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 15 pro 2015 13:37

JaK píše:Ale jasně, proti G19 třeba i se stojinou 2kg a nábojem v komoře nelze vůbec nic namítat. Já narážel na tu "žiletkovou spoušť". Otázka, co si pod tím kdo představí. Například já bych to viděl jako laděnou jednočinnou spoušť s odporem kolem 10N - například CZ Tactical Sport, různé sportovní deriváty 1911 atp...

K rizikům: už nějakou dobu se rozmáhá nošení AIWB, které má řadu výhod, ale při nechtěném výstřelu může být fatální. Hlaveň může mířit mimo jiné na stehenní tepnu, což při zásahu nedává dobré vyhlídky. V souvislosti s tím řada uživatelů přechází na SA/DA, LEM nebo jiné systémy s externím kladivem, případně vymýšlí pasivní pojistku na Glocky, http://www.guns.com/2015/07/13/the-gadg ... ter-video/ Stačí si projít pár vláken na fóru pistol-training.com

Každému doporučuju přečíst tenhle výborný rozbor spoušťových mechanismů: http://pistol-training.com/archives/8549
Tak bral jsem to z pohledu EDC a zbraní k tomu předurčených, závodní speciály jsem na mysli neměl...

Apendix mně osobně moc nevyhovuje, ale to je z pohledu pohodlí a nikoli rizik... Naopak, až si koupím zbraň co mi nebude mačkat pupík, bude to mnou preferované nošení... A opět, jen v pouzdře k tomu uzpůsobeném a s patřičnou rutinou v ruce... Prostě ať chceme nebo ne, zbraň v kydexu sama nevystřelí, ani když se za to budeme modlit... Při tasení také ne, pokud nedáme prst na spoušť, protože dráha pohybu zbraně je v opozici k dráze mačkání spouště, nenapadá mě jediná možnost jak o něco zmačknout spoušť(snad jen nevhodné oblečení s provázky a těmi "utahovacími kuličkami", ale to je problém jak na břiše, tak na boku, jak pro DAO, tak pro kohoutek s SA/DA... Jen pro prázdnou komoru ne, ovšem tuto možnost ani neberu v potaz...;-) A při vsouvání zbraně do pouzdra je důležité především krom prstu ještě to, aby se člověk podíval a druhou rukou ujistil, že zbrani nic nepřekáží... A zbraň do pouzdra nezasouvám v žádném kalupu a stresu, takže není proč dělat chyby... Jinak co se rizikových zón týče, na těle jich je spousta, stejné tepny jako do nohou nám jdou i do rukou(a.brachialis-to platí pro podpažní pouzdra), stejně tak ve stehně není jen a. femoralis, ale i další, ne o mnoho méně zásobená řečiště, která se dají trefit od boku atd...
kmd15
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2015 23:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od kmd15 » 16 pro 2015 23:01

Sarkafarka.Loupeznik píše:Pokud mne osoba A ohrožuje na životě tak, že jejích chování dovoluje použití zbraně v souladu se zákonem, jsou jakékoli ohledy k osobě B jen jistotou tvé újmy na zdraví či životě...
Naprostý souhlas, já jen vysvětloval, proč mi nevadí ta méně výkoná ráže a úvahu o její teoretické výhodě v tomto případě. Jestli mě ta osoba bude ohrožovat podle zákona nebo ne bude rozhodovat nakonec soudce. Ale samozřejmě ve srovnání s újmou na mém životě či mém zdraví je tato úvaha naprosto zcestná. Nenosit dokud nebudu umět je samozřejmost! Alespoň pro mě. No, ale zpátky k problému vlákna. Je to zapeklité, na co se vrhnout a co drilovat (=co koupit za pistol). Oba názory mají své pro a protí. Bezpečnost pro mě (prázdná komora) se velice rychle může v určité situaci změnit ve zbytečnou zbraň a vlastně tak v nebezpečnost. Logicky zní trénovat a umět, ale je tu ten stres! No a ten nadělá opravdu hodně. To nejde vždy úplně nasimulovat při výcviku.
JaK píše:...V opačném případě existují daleko vhodnější pistole. Pokud trváš na ráži 9mm Browning a SIGu, P232 je dobrá volba.
Jen pro zajímavost, nějaký tip?
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 18 pro 2015 18:29

No pro mě to de facto končí tím vyoutováním zbraní se systémem Glock a spol... Dle mého právě tyto zbraně jsou vývojový krok ke spolehlivým, bezpečným a jednoduchým zbraní určených ke službě a obraně... Pro mě v podstatě neexistuje důvod ke koupi klasického systému s vnějším kohoutem... Jak jsem řekl, vypouštění odvalením přes palec(či další způsoby) jsou podle mého nejlepšího vědomí a svědomí mnohem větším prostorem pro chybu a náhodný výstřel, než Glock v kvalitním kydexovém pouzdře... Prázdnou komoru dnes při životě udržují jen instruktoři vyučující "Izrael", kontext těchto způsobů je podle mého už dávno překonaný, stačí pogooglovat důvody zavedení těchto principů... Kdo se bojí své zbraně natolik, že jí v nabitém stavu nevěří(nebo nevěří sobě), neměl by zbraň nosit...
Takže pokud se ptáš, co drillovat, pak bych jednoznačně začal prstem mimo lučík vždy, kdy nezapichuješ na cíl na který chceš vystřelit... Až to budeš bezmyšlenkovitě dělat i při uchopení AKUčka, kterým si budeš montovat skříně z IKEA, jsi nejspíš na dobré cestě...;-) Dalším základem by pro mě byl kvalitní kurz, jaký kupříkladu pořádají pánové z HARDTASK... No a pak střílet a střílet... Ráži bych neřešil, resp. ne z důvodu, jaký jsi uvedl... Když pominu cenu střeliva, kde ve finále na kvalitní přebíjenky narazíš na každé druhé střelnici aniž by ses po nich sháněl, tak rozdíly v bezpečí pro tvé okolí není tak markantní...
kmd15
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2015 23:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od kmd15 » 18 pro 2015 20:15

Sarkafarka.Loupeznik píše:...Až to budeš bezmyšlenkovitě dělat i při uchopení AKUčka, kterým si budeš montovat skříně z IKEA, jsi nejspíš na dobré cestě...;-) ...
Hurá, jsem na dobrý cestě. Minulý týden jsem šrouboval skříň a najednou koukám, že to držím jak pistoli :wink:
Sarkafarka.Loupeznik píše:... Kdo se bojí své zbraně natolik, že jí v nabitém stavu nevěří(nebo nevěří sobě), neměl by zbraň nosit... ...
No tak to je velice rozumná myšlenka.

Jen tak mimochodem.... myslíte, že ti vojáci co takhle teď hlídají různě po Evropě na důležitých místech (třeba pod Eiffelovkou, různá velvyslanectví atd.) mají v těch útočných puškách náboj v komoře?
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 51
Registrován: 09 led 2015 20:03

Re: SA proti SA/DA (DAO) - bezpečnost nositele

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik » 19 pro 2015 11:05

Tak jsem zrovna narazil na neúspěšný pokus de-cockingu... Nehezký pohled... Pochopitelně, je to všechno o přístupu, ale prostě mě to utvrzuje v tom, že čím víc potřebné manipulce, tím víc prostoru pro chybu...
https://www.facebook.com/ActiveSelfProt ... =3&theater
Odpovědět