Naboje pri pozaru.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

jjoozziinn
Příspěvky: 10
Registrován: 29 bře 2012 12:13

Náboje při požáru.

Příspěvek od jjoozziinn » 13 črc 2012 21:35

Zdravím všechny.Mám dotaz na který jsem nikde nenašel moc uspokojivé informace. Pracuji jako hasič a setkal jsem se s požárem půdnich prostor ,kde byl uložen trezor s puškami a náboji. Byla to klasická plechová skřín na zbraně a při dohašování jsem si všiml vyboulených kropenatých boků.Jelikoš se o zbraně trochu zajímám hned mi došlo o co jde. Došlo k odpálení několika brokových nábojů. Udeřil jsem na majitele a ten posléze přiznal skladování pušky a nábojů. Samozřejmě nás o tom neinformoval. Otázka zní jaký výkon a jaké nebezpečí hrozí u kulových ráží jako je 308 win a jiných loveckých nábojů.S tlakovými lahvemi se dle vytypovaných prostorů dá počítat,ovšem zbraně jsou scela něco jiného. Díky za odp.


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Artifex » 13 črc 2012 22:17

No, dle mého názoru to nebude zas tak kruté, jelikož je střela těžká tak nikam neodletí, největší nezpečí při případné iniciaci požárem budou malé střepinky mosazi z nábojnice, jelikož nábojnice není v tomto případě obklopená komorou, praskne zboku. Také zápalka nebude držená dnem závěru tak možná vyletí. Pevnou helmou střepiny snad neproletí, oblečením záleží na počtu vrstev, předpokládám ale, že budete jako hasiči mít něco odolného, takže největší riziko vletu střepin bude asi obličej.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
jjoozziinn
Příspěvky: 10
Registrován: 29 bře 2012 12:13

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od jjoozziinn » 13 črc 2012 22:41

Díky za názor. Předpoklad je stejně že náboje ,tedy doufejme ,budou alespoň v té plechové skříni. Mě šlo v podstatě o to, jestli hrozí průstřel.Přeci jenom nemám morál udělat táborák a až dopeču buřty zkusit tam hodit hrst nábojů.Problém u požárů je ten, že pokud tam není majitel ( a podle zkušeností i když tam je ) hrozí tato rizika ,která nejdou bohužel nijak rozeznat vzhledem k nulové viditelnosti. Podle mne je potřeba docela slušná teplota na odpálení náboje. Máte představu jaká?
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Alci » 13 črc 2012 22:53

aha, no nemusis se bat, ze by to zacalo strilet jako ze zbrane. Ale zrovna ty broky jsou nebezpecny. Jinak je to hromada prachu, kterej nevybuchne, ale shori, takze krabicka naboju v ohni, kdyz nic jinyho, hodne rozdmycha ohen a pravdepodobne to vysrsi na vsechny strany. Problem by byl, kdyby tam mel plechovku s prachem. Ale nevidel jsem to, behem pozaru bych naboje povazoval za hodne nebezpecny material.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od cover72 » 13 črc 2012 22:56

Že výstřel nehrozí bylo experimentálně prokázáno - minimálně 9x19 praskne nábojnice a střela nikoho neohrozí. Ne že bych to zkoušel, ale vím, že to zkoušeli jiní a právě s tímto výsledkem.
Na YT je dokonce video, jak nějaké pako nasypalo do táboráku >200 kusů 5,56x45 NATO:

Pár střel bylo asi vymrštěno dírami v tom kýblu, ale dívej se spíš na ten fajrunk - jak začne hořet prach, plameny šlehají snad 5 metrů vysoko.
I s tou zápalkou je to pravda, ta když vybuchne mimo závěr odletí z nábojnice.
jjoozziinn
Příspěvky: 10
Registrován: 29 bře 2012 12:13

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od jjoozziinn » 13 črc 2012 23:12

Hezký video. Takže v podstatě pohoda. Jen doufat ,že nějaký pako nebude mít náboj v lafu u pistole ve skříni. Jinak jak jsem psal v prvním článku,tak broky na boku plechový skříně byly pěkně vitukaný.Díky chlapi.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od cover72 » 13 črc 2012 23:32

Vida, a hned najednou dává smysl to nařízení, že se zbraně skladují vybité.
S tou brokovnicí to paradoxně bude horší, než s kulovnicí - myslím si, že u té se naopak neroztrhnou plastové stěny a snáze vyletí ta zátka a broky předem, takže brokové náboje mohou vesele střílet. Je to ovšem jen má teorie.
Ještě jak říkám, je to dost fajrunk, takže kdyby někdo otevřel dveře trezoru, uvnitř kterého hoří ten prach - nebo ještě doutná a čeká na přísun čerstvého kysíku -, dostane dost ošklivý "výbuch" do obličeje. Ale to hádám máte chlapi podchycené.
Noir
Příspěvky: 18
Registrován: 15 čer 2008 21:25

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Noir » 13 črc 2012 23:38

cover72: Střelný prach nepotřebuje vzduch k hoření - okysličovadla má sám v sobě dost, ostatně v náboji a hlavni vzduchu taky mít moc nebude.
858 > 158
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Artifex » 13 črc 2012 23:39

Bez problémů, asi bych doporučil prostě jen trezory (ať už v nich jsou zbraně nebo cokoli) chladit proudem vody, aby případné neodešlé náboje zchladly, o ty už nejde, ty se budou muset zlikvidovat tak jak tak protože prostě nebudou zaručeně spolehlivé. No, a kdyby byla i ta včelka v komoře, tak si myslím, že skrz plášť trezoru ji to zbrzdí docela dost, u trezorů na dlouhé zbraně nějaké extra riziko nehrozí, protože zbraně stojí hlavněmi nahoru, tedy, pokud vystřelí, projde trezorem a pokud strop není úplně z bláta tak zůstane v něm. A u trezorků na krátké... nelze, než doporučit střelcům, aby dávali pozor a pro jistotu je hasit z čelní strany, nemyslím, že by tam někdo stavěl pistole tak, aby při otevření na majitele mířily.
S tou zápalkou co jsem psal výše, může se to stát a nemusí, záleží jak natěsno je tam nalisována a na celkových tlacích v náboji, definitivně v něm totiž nevznikají takové tlaky, jako by byl v komoře, protože prostě ta nábojnice bez opory praskne mnohem dříve, to je vidět i na tom videu házení nábojů do ohně, ten velký oheň je nespálený prach, který vyletí z natlakované nábojnice a zahoří plamenem. Jinak u těch pixel s prachem bych se také nějak víc nebál, efekt bude v podstatě stejný jako na výše zmíněném videu a to z prostého důvodu: Krabice s prachem jsou buď plastové= dříve se roztečou, než by v nich vznikla dostatečná teplota a tlak na explosivní hoření prachu a nebo tenkostěnné plechovky, ty se zase propálí při nějakém větším nebezpečí a při případném zvýšení tlaků prasknou v podstatě bez střepin jednou dlouhou prasklinou na boku, pokud dříve nevyletí uzávěr ale to závisí na konstrukci uzávěru. Mimojiné proto se doporučuje nechávat prach v originálních baleních, je jasné, že při nasypání do nějakého tlustého ocelového kontejneru je průšvih na místě. To samé platí i pro prachovače u přebíječů, ty jsou také plastové, takže není třeba bát se nějakého zvýšeného nebezpečí kromě plamene (+ je u nich volně zasazené víčko, takže i když je ten plast pevnější než originální obal prachu a to z pochopitelných konstrukčních důvodů tak i kdyby nestihl roztát tak se odfoukne víčko)
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Red arrows
Příspěvky: 132
Registrován: 13 dub 2012 19:52

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Red arrows » 14 črc 2012 01:02

Náboj do SA 58 postavenej na kamna neudělal stopu na kyblu kterym jsem to přikryl.Tytéž nasypané do kamen jen zarachotily.To bylo v době kdy jsem byl mladej a blbej.Od tý doby sem zestárnul.......a nic víc :lol:
nemem9aa
Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2012 10:18

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od nemem9aa » 14 črc 2012 07:35

V Ghost busters byl dil, kde nechali v elektricke troube zahrivat naboje a sledovali co to s troubou udela.
Ani .50 BMG tu troubu neotevrel.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Artifex » 14 črc 2012 13:52

Snad Myth Busters, ne? :D
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Kavy » 14 črc 2012 18:48

Můj oblíbený pořad,věděli jste že průmyslové hnojivo nalité do benzínu zvyšuje výkon motoru :wink:
Nebo že drobná mince hozená z jakékoliv výšky vám neublíží ( stříleli po sobě "čtvrťáky" do Gluteus maximus :lol: )
Nebo že vám při utržení výtahu nepomůže chvilku před nárazem nadskočit .

Na tomto fóru by byl asi nejzajímavější díl do jaké hloubky pod vodu dostřelí určité zbraně .Čím větší a rychlejší střela,tím na tom byla hůř.
Díl ve ketrém zkoušeli odolnost určitých předmětů tak zajímavý nebyl ( Bible,balíček karet..)
nemem9aa
Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2012 10:18

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od nemem9aa » 14 črc 2012 19:15

Artifex píše:Snad Myth Busters, ne? :D
ops....... evidentne po ranu moc dobre nefunguju :)
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 195
Registrován: 31 led 2009 20:00
Bydliště: PRG

Re: Náboje při požáru.

Příspěvek od Lachtan » 16 črc 2012 10:07

Dávná zkušenost jednoho mého kamaráda ale hovoří o něčem jiném - postavil 9mm náboj na kamna v garáži a zatopil v nich. Výsledkem byla prostřelená střecha...

S odstupem více než 25 let si už opravdu nevybavuji čí to byl výrobek, ale je poměrně pravděpodobné, že to mohlo být ještě z německé válečné produkce. 8)
Odpovědět