Budoucnost oloveneho streliva, ale co bude dal..??

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Martin Mor. Kras

Budoucnost olověného střeliva, ale co bude dál..??

Příspěvek od Martin Mor. Kras » 21 říj 2005 06:47

Ahoj kluci,
určitě jste zaregistrovali, že se v pneuservisech muselo zrušit olůvko na vyvažování a to stejné se teď děje u cínů na měkké pájení.
Také již nesmí obsahovat olovo a budou nahrazeny zčásti vzácnými kovy, tedy tak mi to v kšeftě vysvětlili.
Podle Unie je totiž právě olovo odpovědné za řadu zhoubných nádorů, jako volná rtuť atp.
Logicky mě napadá, že největším znečišťovatelem krajiny olovem je asi střelec s olověnou municí.
Když odhadnu, kolik jsem vystřílel munice vynásobím to váhou střely odečtu cosi na plášť, tak je to strašný číslo.
V životě jsem jako řidič ztratil olůvko na vyvažování jenom jednou, takže podle mě je to i zbytečné redukovat, stačí, aby existoval zpětný sběr v pneuservisech.
Jenže střelivo je zarytý do země možná "navždy".
Jen z větrovky jsme už vystřílely kila olova a i když něco posbírám do ruky, nebo do lapače porát je to dávka..!
Myslím, že se bude upravovat i olovo pro zbraňe, typuji vývoj na odstranění olova z plášťových střel.
Ale co bude potom. Když jsem si kdysi četl na nettu o olovu a rtuti, tak by snad bylo nebezpečné i neplášťované střelivo jen osahávat, protože podle těch zvěstí to projde póry kůže a pokud si včas neumyjete ruce, tak se to roznese všude.
A to si vzpomeňte, jaké jste měli prsty od diabolek.
Nechci se nějak plašit, ale sami uznejte, jestli vemete krabičku nábojů devítek, tak si uvědomte kolik váhy z toho je jenom na olovo a kde to olovo za chvíli bude...
Myslíte, že opravdu hrozí "přezbrojení" z olova na jiné látky...??
Martin Mor. Kras


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 říj 2005 09:23

Nazdar Martine! Zcela jiste se tak casem stane. Prvnim krokem je zakaz pouzivani olovenych broku do brokovnic v blizkosti vodnich ploch (myslim ze to ma platit od 2007, ale nejsem si s tim na 100% jist). Dalsim krokem muze byt cokoliv. Rozsevani olova je opravdu neblaha vec.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 21 říj 2005 09:41

No jo, doufal jsem, že si olova v kulích EU třeba nevšimne, ale mé naděje se ukázaly bý planými. Myslím si ale, že se to s tím olovem trochu přehání, ta zmínka o tom, že je nebezpečné sahat na olověné kule mi připadá absurdní, skoro až hysterická. Olovo je totiž jedovaté jen ve svých rozpustných solích; soli tvoří v kyselém prostředí; (proto z něj můžou být udělané např. vodovodní trubky, aniž by se otávila celá poulace v Praze- vodovodní voda je kyselá jen celkem nepatrně, tedy tak, že se to pozná leda při analýze); z toho vyplývá, že kovové olovo se v přírodě (lidské ruce v to počítaje) musí napřed zreagovat s něčím poměrně dost kyselým a pak teprve může škodit. Pravda je, že jak dnešní deště, tak lidská kůže poněkud kyselé jsou, takže určité riziko zde nepochybně je, ale zdá se mi spíše teoretické. I když v zásadě nepopírám, že olovo je svinstvo, které určitý problém nepochybně představuje a proto bude časem jistě vytěsněno i ze střelectví. Otázka je, jak dlouho to bude trvat (nijak by mě nemrzelo, kdyby to ještě tak sto let trvalo) a jestli je to dobře nebo špatně. Při dnešních technologických možnostech jistě nebude nepřekonatelný problém najít za něj adekvátní náhradu, která bude mít možná i lepší vlastnosti. Jen mám trochu strach, aby nás to nepřišlo moc draho (i takhle mi to už leze do peněz docela hodně), i když na druhou sranu, olovo taky není úplně nejlevnější. No, necháme se překvapit, co ekologové vymyslí a technologové vyvinou...
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 říj 2005 11:00

No já když si vzpomenu kolik jse toho vypráskal jenom v dětství ze vzduchovky... :D
K tomu zákazu si myslím, že nic neřeší. Podle mě je to typický uměle vytvořený problém. Je to takové to: Nikomu to nevadí, ale mohlo by, takže to zakážeme. Do kolonky vytvořených předpisů si nějaký úředník připíše čárku a nějaký poslanec si přičte jeden bod.
Co se týká ekologické zátěže, tak je to samozřejmě nesmysl, nikdo se tím neotráví viz. ty vodovodní trubky, když polkneš brok taky neumřeš.
Nebo že by se snad brokama živili kapři v rybníce? :roll:
Prý měli problémy staří římané, když pili víno z olověných pohárů, ale jestli to tak bylo a je to dokázané, nebo je to oblíbená hypotéza nějakého doktora historie, to nevím.

No ale my evropané jsme už zvyklí, že se nám co chvíli nějakým vymyšleným zákonem nebo předpisem něco přikazuje, takže nám holt nezbyde nic jiného než si na to zvyknout.
A ještě budeme moct dělat machry před ostatníma jak jsme pokrokoví, jak to u nás všechno krásně funguje a dávat sebe sama za příklad.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 21 říj 2005 11:33

Kubajzz píše:...Prý měli problémy staří římané, když pili víno z olověných pohárů, ale jestli to tak bylo a je to dokázané, nebo je to oblíbená hypotéza nějakého doktora historie, to nevím....
Tohle je pravda a chemicky i toxkologicky je to naprosto prokazatelné: jak už jsem řekl, olovo se relativně snadno "rozpouští" v kyselinách, a jak to víno, tak ocet a další poživatiny jsou kyselé poměrně často a poměrně dost. Takže jestli nějaký Říman deset let pil víno z olověného poháru, tak už by ho to mohlo klidně i zabít. Předpokládám, že to lze prokázat i archeologicko- toxikologicky, protože olovo má kumulativní charakter, tzn. v těle se ukládá, škodí a prakticky se nevylučuje (proto je taky tak toxické- v organismu se velmi snadno nahromadí relativně obrovská množsví). Zvlášť rádo se hromadí v kostech, což je něco, co lze vyhrabat ze země a analyzovat (takhle prokázali např. že jakýsi papež byl otráven- olovem, a to po cca devíti stech letech).
Potíž je v tom, že v rybnících skutečně není kyselina mravenčí, nýbrž jen obyčejná voda...
Ale vysvětlujte to politikovi!
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 říj 2005 11:40

Kubajzz píše: Co se týká ekologické zátěže, tak je to samozřejmě nesmysl, nikdo se tím neotráví viz. ty vodovodní trubky, když polkneš brok taky neumřeš.
Nebo že by se snad brokama živili kapři v rybníce? :roll:
Prý měli problémy staří římané, když pili víno z olověných pohárů, ale jestli to tak bylo a je to dokázané, nebo je to oblíbená hypotéza nějakého doktora historie, to nevím.
Ty jsi odbornik ze tomu tak rozumis? Dle meho nazoru nevis o cem mluvis. Olovo se v organismu kumuluje a jake patologicke jevy to muze casem vyvolat... nechme na lekarich.

Jedno je jasne, zdrave to neni a paklize by to slo nejakym rozumnym zpusobem "zakazat" vyrobci zcela jiste neco noveho vymysli.

Konec koncu jiz dnes se prodavaji vizmutove ci ocelove broky. Samozrejme z balistickeho hlediska malo co nahradi olovo, ale da se to "dohonit" jinymi parametry. Napr. vetsi naplni a vyssi V0 (mluvim zejmena o brokovych nabojich).

No a u kuli jiz dnes existuji celotombakove strely. Lapua MEGA nebo strely Barnes. Jiste pribudou casem i dalsi.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 říj 2005 12:04

Slim Jim píše: Tohle je pravda a chemicky i toxkologicky je to naprosto prokazatelné:......
Potíž je v tom, že v rybnících skutečně není kyselina mravenčí, nýbrž jen obyčejná voda...
Ale vysvětlujte to politikovi!
JJ, takhle nějak jsem to četl. Pokud pili víno z olověného poháru tak to bude pravda. :idea:
Drobek

Příspěvek od Drobek » 21 říj 2005 12:04

V Evropě se nesmí střílet olovem vodní ptactvo. Důvodem je, že kachny broky ze dna sežerou a doopravdy jim to vadí. Jinak v Německu proběhla studie na škodlivost olova z brokových střelnic. Výsledkem bylo, že životní prostředí více ovlivní ocelové broky než olovo. Olovo se na povrchu pasivuje a prakticky nevstupuje do dalších chemických reakcí. Navíc jde olovo z povrchové vrstvy relativně snadno reciklovat (např. po několika desítkách let).
U loveckých střel jsou v některých severských státech tlaky na náhradu z důvodu znečištění zvěřiny ( tedy masa) olovem. Při průchodu tělem zvěře dochází odstřikování mikroskopických kapek olova do okolní tkáně.
Možná, že by stačilo nenakládat zvěřinu do kyselého láku :D
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 říj 2005 12:12

Andy píše:Ty jsi odbornik ze tomu tak rozumis? Dle meho nazoru nevis o cem mluvis. Olovo se v organismu kumuluje a jake patologicke jevy to muze casem vyvolat... nechme na lekarich.
Psal jsem jen svůj názor.
A ty jsi odborník přes účinky olova na přírodu a organismus? Prosím, zkus se o tom rozepsat podrobněji. Rád se dozvím něco nového...
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 21 říj 2005 12:39

Faktem je, že olovo je pěkná sračka a kdyby ho bylo čím nahradit, rozhodně by to neuškodilo. Jak už jsem ale napsal, bojím se, aby to výrobci nevzali jako záminku ke zvýšení cen o několk set procent. Možná je ode mě hnusné, stavět svou peněženku nad ekologii, ale bez okolků přiznávám, že díra v mém rozpočtu mě hněte mnohem víc než představa, že jsem možná někde něco kontaminoval (v záchytném valu u nás na střelnici je olova odhadem několik desítek tun, a taky tam roste všchno možné včetně několika velmi pěkných slunečnic; vím sice, že v tomto sporu se jedná hlavně o živočichy, ale na rostlinách se taky leccos pozná. Možná by nebylo marné nechat udělat analýzu hlíny z toho valu.) Ale schválně: o kolik jsou dražší náboje s ocelovými broky ve srovnání s normálními?
P.S. S tou pasivací je to bohužel pravda jen částečně :cry: . Olovo se sice povrchově zoxiduje takovým způsobem, že je poněkud inertnější než v čistém stavu, ale je to bohužel pasivace poměrně nedokonalá. Každý, kdo má broky a chemikálie si to může vyzkoušet jako já: vzal jsem si cca 250 ml ředěné kyseliny dusičné (nějakých 25 % +-), několik broků ze vzduchovky a nechal jsem to reagovat v lahvi ucpané vatou. Za pár měsíců broky zmizely a po vyschnutí roztoku byla na dně nádoby pěkná vrstva dusičnanu olovnatého (což je ve vodě rozpustná sůl a tudíž pěkně jedovaté svinstvo). V přírodě sice olovo nereaguje s takhle silnou kyselinou, ale zas tam reakce můžou probíhat desítky či stovky let a ne pár týdnů.
Že by ocel kontaminovala stejně nebo dokonce víc než olovo nejsem schopen spolehlivě vyvrátit, nicméně se mi to SILNĚ nezdá.
Ale celkově soudím, že to s tou kontaminací olovem nebude tak horké, jak se možná někdo tváří (nejspíš proto, že čeká, že na tom trhne prachy nebo popularitu).
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 21 říj 2005 12:43

Andy píše:.....No a u kuli jiz dnes existuji celotombakove strely. Lapua MEGA nebo strely Barnes. Jiste pribudou casem i dalsi.
Tak zkusíme prosadit legalizaci kulí s ocelovým jádrem a pak vypleníme likvidované vojenské sklady, ne? 8) :lol: :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 říj 2005 12:52

Kubajzz píše:
Andy píše:Ty jsi odbornik ze tomu tak rozumis? Dle meho nazoru nevis o cem mluvis. Olovo se v organismu kumuluje a jake patologicke jevy to muze casem vyvolat... nechme na lekarich.
Psal jsem jen svůj názor.
A ty jsi odborník přes účinky olova na přírodu a organismus? Prosím, zkus se o tom rozepsat podrobněji. Rád se dozvím něco nového...
Ale jiste... kazdy piseme jen svuj nazor. Jen jsem se ptal zda jsi odbornik? A ze si myslim, ze nevis o cem presne mluvis.

Ja odbornik vyslovene NEjsem. Nicmene s tvou tezi nemohu souhlasit.

Kazdy asi vi, ze olovo je vysoce toxicky tezky kov. Z organismu se vylucuje velmi pomalu, a proto se v nem uklada (jak uz zde psali zejmena v kostech). Krome jineho zasahuje olovo do tvorby hemoglobinu, ktery v krvi vaze kyslik.

Doporucuji precist tento maly clanek http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=310

... je samozrejme jasne, ze hlavni zdroj olova asi nebude strelba.... nicmene nejake procento to bude a paklize se nase spolecnost jednou rozhodne neco v teto veci delat... bude to jedine dobre.

Proc pridavat tezke kovy do prirody a posleze do potravniho rezetce i strilenim? Paklize se nalezne zpusob jak olovo nahradit... pryc s nim. A vyrobce jinak nedonutis, nezli zakazem.

Nicmene je faktem, ze by meli zacit z opacneho konce... tam kde je hlavni zdroj znecisteni.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 21 říj 2005 13:11

Hlavním zdrojem olověné kontaminace prostředí je podle mě chemický průmysl, který olovo pouští do řek rovnou ve formě solí. Pravdou je, že střelci jsou nejspíš skutečně sotva nějaké to procento, to ale možná nebude nikoho zajímat. "Normální" lidi se nás a našich zbraní bojí a celkově nás nemají rádi, proto se doslova vyžívají na komplikování naší existence. Toho využívají politici a zvyšují si naším masírováním sebevědomí a hlavně poularitu u voličů (rozuměj takových těch tuctových blbečků, co by nerozeznali samopal od klacku, ani kdyby jím dostali po hlavě, a přesto se cítí zmocněni mluvit o zbraních jako o "nástrojích zabíjení"). Což znamená, že pokud skutečně ZAČALI u nás, tak je to smutné, leč očekávatelné :cry: .
V zásadě de o problém spíše politický než ekologický (což je z našeho hlediska pěkný průser, protože politika je takové svinstvo, že jakýkoli těžký kov je proti ní pohádka na dobrou noc).
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 říj 2005 13:41

2Slim Jim:
Přesně tak.
A ještě bych dodal:
Pokud je někdo natolik přesvědčen o škodlivosti olověných střel, nic mu nebrání používat ocelové broky nebo tombakové střely už teď.
Aspoň může prokázat jak to myslí vážně.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 říj 2005 13:47

Kubajzz píše: Pokud je někdo natolik přesvědčen o škodlivosti olověných střel, nic mu nebrání používat ocelové broky nebo tombakové střely už teď.
Aspoň může prokázat jak to myslí vážně.
Dokud se to nekakaze vyrabet... tezko to lide prestanou strilet. Ale souhlasim se Slimem... je to vice politika, nez ekologie.
Odpovědět