Slepaky do sapiku

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Slepáky do sapíku

Příspěvek od Slim Jim » 12 led 2006 15:40

Nevíte někdo, kde sehnat slepé náboje ráže 7,62x39? Stačí minimální množství (do 100 ks), rozhodně neplánuju odběr na tuny. V obchodě jsem se ptal a bylo mi řečeno, že civilní snad ani neexistujou (to se mi zdá nepravděpodobné- dneska už přece existuje všecko :wink: ), a na vojenské je potřeba výjimka (taky zvláštní- přece tam není projektil, tak proč by to mělo být zakázané? Normální vojenské jsou zakázané proto, že jsou jádrované. Slepé jsou možná zakázané proto, že jsou prostě vojenské a basta :twisted: :evil: :cry: ).


Okparts

Presne tak

Příspěvek od Okparts » 14 led 2006 10:51

Ano, su zakazane lebo su vojenske, to je jedina (a dostatocna) pricina.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 15 led 2006 01:13

Na vojně jsme s tím "ze prči" střelili na borovici asi z 1 m. Odfouklo to kůru až na dřevo! Ze stejné vzdálenosti to roztrhlo žábu jako nic. Pravda, s "cvičným nástavcem", který měl podstatně menší otvor, než "ostrá" hlaveň, ale stejně!
Rozhodně to není hračka pro srandu králíkům!
Něco podobného je i se "slepými" náboji MAUSER (měly duté dřevěné střely, barvené obvykle fialově, nebo modře). Taky dost nebezpečné - nezkoušel bych se před to postavit určitě do 5 m.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 15 led 2006 10:16

offtopic: Uz jste nekdo videl co to udela s hlavni SA vz.58 pri vystreleni ostreho pres slepy nastavec?
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 15 led 2006 21:07

Zkus to... natoc to.. a rekni pak nekomu, aby to poslal do sekce "strelecka videa". Rad se na to mrknu :lol:
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 16 led 2006 08:20

To by bylo skoda, ne? :) Ja jen, ze na vojne se takove veci stavali urcitym "inteligentum".
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 16 led 2006 09:37

No, se slepými náboji rozhodně není sranda. Ohrožený prostor se udává do 10 m před zbraní, což není nijak málo. Těch vojáků, co spáchali sebevraždu tak, že nabili slepák a potom si dali ústí k hlavě bychom se nejspíš nedopočítali (slepáky byly poměrně oblíbené- byly totiž pokud vím dostupnější než ostré). Se cvičnými náboji (což jsou ty patrony s dutou dřevěnou střelou a menší prachovou náplní) je situace ještě horší- před takovou zbarň bych se bál postavit tak do 30 m. Jediná patrona, s níž je skutečně prča, je školní :wink: .
Ad offtopic: Když jsem ten násadec měl poprvé v ruce, tak myšlenka "Jak by asi dopadla takhle ucpaná hlaveň, kdyby do ní nějaký blb vpálil ostrou" byla to první, co mě napadlo. Je pravda, že tlaky by asi byly extrémní, ale zase by byl otevřený plynový kanálek a závěr už by byl tak na půl cesty k odemčení, takže by to možná nějak "odsyčelo" bez nějaké velké tragédie. V každém případě bych řekl, že vydutí na hranici roztržení je minimum, s nímž se dá počítat.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 led 2006 09:45

Těch vojáků co spáchali sebevraždu slepým nábojem by ses opravdu nedopočítal. Žádný takový totiž není. :lol:
Maximálně by mu to popálilo kůži, nebo vyrazilo bubínek.

Těch 10 m se uvádí kvůli možnému odtržení malé střepinky z konce náboje, tam kde je ten konec secvaknutý k sobě.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 16 led 2006 10:07

Kubajzz píše: Maximálně by mu to popálilo kůži, nebo vyrazilo bubínek.
Nemas pravdu... nedavno byl v SR (tusim jestli nekdy v loni?) test strelby slepakem z SA58 do praseci pulky. S nastavcem a bez. S nastavcem to bylo samozrejme jeste horsi kazdopadne tu diru v tom mase bych ti pral videt. Ta tlakova vlna zblizka trha jako blazen. Zbrane byly prilozene ustim k praseti. Tedy kdyby si to dal nekdo z boku k hlave... domnivam se, ze by mu to smrt privodilo... at uz prorazenim lebky tlakovou vlnou... nebo jen vnitrnim krvacenim.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 led 2006 10:14

OK, tak by mu to i roztrhlo kůži. Na 99% by to přežil. Páchat sebevraždu slepákem je blbost, zvlášť na vojně, kde sehnat ostrý náboj není nejmenší problém, ani jsem o tom nikdy neslyšel a to jsem těch blbostí na vojně slyšel nepočítaně.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 16 led 2006 10:35

Taky by ho to celkem hodne ozehlo, si pamatuju, ze pri vystrelu z toho vyslehl plamen takovy dobry 1m. Na vojne jsem byl v 97-98 roku, a lidi se hodne strileli ve strazni sluzbe na municaku. Dostat se tedy k ostrym nabojum nebyl zadny problem. Mimochodem, i do straze se fasovalo vyhradne redukovane strelivo.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 16 led 2006 10:42

Ad Kubajzz: V tomhle vážně nemáš pravdu. Vždyť vidíš ty zkušenosti: na 1 m kůra odstřelená ze stromu až na dřevo atd. Docela bych tomu věřil. Musíš vzít v úvahu, že ostrá z Sa. 58 přerazí vejpůl chlapa v neprůstřelné vestě na 300 m. Slepák je sice výrazně slabší, ale zas až taková flobertka to není. Tenhle poznatek uvádí i několik učebnic soudního lékařství, které jsem kdysi zběžně četl (tohle mě zaujalo, protože se to týkalo střelných zbraní). Tam jsou ty sebevraždy vojáků jmenovitě zmíněny (byla tam sice popsaná snad jen jedna, ale nepředpokládám, že by byl jen jeden za 40 let existence ČSLA). No a ten článek v SR jsem sice nečetl, ale pochybuju, že by si ho Andy vymyslel :wink: .
Páchat sebevraždu slepákem je možná lepší, než ji páchat ostrým. Ostrý (navíc jádrovaný) ti totiž způsobí hladký průstřel, a to se přežít dá, i když jde o hlavu (pár takových hrůzostrašných historek jsem slyšel a řekl bych, že to vesměs byla pravda). Slepák ti rovnou urazí celou hlavu, a máš to na beton :? .
Péta
Příspěvky: 212
Registrován: 28 pro 2005 10:36

Příspěvek od Péta » 16 led 2006 12:49

Před dvaceti lety jsme na vojně běhali po kopcích a stříleli slepejma. :roll: Jako staří psi,aby jsme si ušetřily čištění hlavně tak jsme na konec sundaly nástavec a prohnaly hlaven kulí nekam do drnu.Jeden zobák nás chtěl napodobit a nesundal nástavec.Kupodivu se nic nestalo,kulka v pohodě opustila hlaven.Nástavec byl roztržen a vypadal jako tulipán.Nezkoumali jse vydutí hlavně,ale sapik 58 fungoval v pohodě dál a ještě za nás nastřílel minimálně 100 ran ostrýma!!!! :wink:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 16 led 2006 12:53

Je to sice morbidní téma, ale já osobně vím minimálně o jednom těžce zbrzačeném člověku, který doplatil na blbost dvou svých spolusloušících kamarádů (v roce 1981). Ti se rozhodli, že mu naženou strach a zkusili mu asi 2 cm vystřelit od zadnice právě takovýto slepý náboj. Poškozený musel absolvovat dvě těžké operace. Poškození tkání bylo velmi extrémní. Náraz způsobil dokonce i poškození pánevní kosti.

A dál vím minimálně o dvou sebevraždách (v Olomouci a a Hranicích na Moravě). Musíte si uvědomit, že prachová náplň ve slepém náboji musí být dost velká aby impulz dokázal odemknout závorník. Doporučuju si přečíst onen zmiňovaný článek v SR. Stojí to vpravdě za to! Pokud je hlaveň přitisknuta ke tkáni je dočasná i trvalá dutina podobná dutině po zásahu 9mm Luger.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 16 led 2006 13:06

OK, přesvědčili jste mě.

PS. Až se budu chtít zabít, tak jedině slepým nábojem z 58-ky. :lol:
Odpovědět